Lazerle siğil tedavisi nasıl yapılır? Avantajları nelerdir?

Siğiller vücudumuzun birçok yerinde baş gösterebilmektedir. Siğili meydana getiren HPV adı verilen bir virüstür. Tespit edilen 200 den fazla çeşidi vardır. Siğilin ne olduğu hakkında ayrıntılı bilgi almak için siğil nedir yazımızı okuyabilirsiniz. Deriye etki eden deride kendini gösteren bir yapıdır. Tutunduğu bölgede deriden kabarık bazen toplu iğne başı büyüklüğünde lezyonlar oluşturabiliyor. Siğiller oldukça bulaşıcıdır. Hasta bir kişi ile sağlam bir kişi temas ettiği takdirde virüsün bulaşması kaçınılmaz olur. Siğiller az önce de belirttiğimiz gibi vücudun birçok yerinde oluşabilir. Genital bölgede, ellerde, ayaklarda ve diğer bölgelerinde barınabilmektedir. Çocukluk döneminden yetişkinlik dönemine kadar her yaş grubunda meydana gelebilir. Siğiller vücuda kişinin bağışıklık sistemini bloke ederek yerleşir. Oluştuğu yerde kötü bir görüntü meydana getirir. Hem sağlık açısından hem de estetik görüntü açısından hemen tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.  Siğilin tedavi edilmesi için öncelikle hangi çeşit bir siğil olduğu belirlenmelidir. Siğilin bulunduğu bölgeye göre tedavi değişiklik göstermektedir. Bağışıklık sistemi güçlü olan kişilerde oluşan siğiller kendiliğinden geçebilir.

Bu yazımızda lazerle siğil tedavisi nasıl yapılır ve lazerle siğil tedavisinin avantajları nelerdir konuları hakkında bilgiler vereceğiz.

Lazerle siğil tedavisi nasıl yapılır?

Siğil tedavisinde elektrokoter ve kriyoterapi gibi yöntemler kullanılıyorken günümüzde lazer yöntemi kullanılmaya başlanmıştır. Lazer siğili besleyen damarları yok etme üzerine çalışan bir mekanizmadır. Lazerle siğil tedavisi öncesi hasta detaylı muayene edilir. İşlem öncesi lokal anestezik kremler kullanılabilir. Lazerle siğil üzerine nokta atışları yapılır ve siğili yakmak amaçlanır. Tedavinin amacı bağışıklık sistemini harekete geçirmektedir. Çünkü siğiller önce bağışıklık sistemini yıkar. İşlem sonrası siğiller tekrar oluşabilir. Böyle bir durumun oluşmaması için doktor kontrolleri aksatılmamalı ve verilen ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır.

Lazerle siğil tedavisinin avantajları nelerdir?

Lazerle siğil tedavisi, ameliyatsız siğil tedavisi olarak da bilinmektedir. Lazerle siğil tedavisinde on dakikalık kısa bir seans ile kesi, ağrı ve acı olmadan siğiller yok edilebilmekte, operasyon sonrasında tekrar siğil görülme riski önemli ölçüde düşmektedir. Lazerle siğil tedavisi olan hastalar aynı gün normal hayatlarına dönebilmektedirler.

Hastanemizde siğilin yapısı, bulunduğu bölge ve hastanın tıbbi durumuna göre tedavi yöntemi belirlenmekte gerekli durumlarda lazerle siğil tedavisi yönteminin yanı sıra krioterapi, elektrokoter ve radyofrekans yöntemleri ile de siğil tedavisi uygulanabilmektedir.

Siğil, HPV virüslerinin neden olduğu bir rahatsızlıktır. Ciltte gözlenen bu hastalık, genellikle iyi huylu olması ile bilinir. Tıp dünyasında Human Papilloma Virüs olarak bilinen HPV herhangi bir noktadan vücudumuza geçebilir. Dolayısıyla temas ettiğimiz noktalara dikkat etmeli, temas noktalarında hijyen sağlamalıyız.

Siğil, vücudun herhangi bir noktasında çıkabilir. Bu bağlamda virüsün bulaştığı noktanın haricinde de görülebilir. Bu nedenle tedavi edilecek siğilin yeri oldukça önemlidir. Hassas bölgelerde ortaya çıkan bu rahatsızlık için özel tedaviler uygulanmaktadır. Çıktıkları yere göre dörde ayrılan siğilleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Basit Siğiller: genel olarak el, bacak ve tırnak bölgelerinde gözlenir. Tedavisi oldukça kolaydır.

Ayak Tabanı Siğili: Ayak siğilleri en zorları arasında yer alır. Genellikle ayak tabanına gömülü olarak ortaya çıkarlar ve kişinin sürekli olarak ağrı çekmesine neden olurlar. Kişinin kilosu beden kitle endeksine göre fazlaysa içe doğru büyüme de yapabilir.

Düz Siğiller: Bu tür siğiller vücudun nispeten daha kolay tedavi edilebilecek noktasında çıkarlar. Yüz, el, bacakta görülebilir. Küçük ve parlak görünümleri ile kolayca tespit edilebilirler.

Genital Siğiller: En zor siğillerden birisidir. Vücudun hassas bölgelerinden birisi olan genital alanda tedavi de oldukça zordur. Bölgede siğil sayısı zamanla artış gösterebilir. Bu nedenle bir an önce genital siğil tedavisi yöntemlerinden biri ile başlanması gerekir.

Lazerle siğil tedavisi iz bırakır mı?

Siğil tedavi yöntemlerinden olan lazer ile siğil tedavisinde bir miktar iz kalma durumu söz konusudur. Bu yöntemde siğil yakılarak tedavi edildiği için iz kalabilmektedir. Bu durum koyu renk tene sahip kişilerde daha belirgin görülmektedir.

Lazerle siğil tedavisi acı verir mi?

Lazerle siğil tedavisinde hastanın acı çekmemesi için lokal anestezi uygulaması yapılır. Bu durumda bölgesel olarak uyuşturulan bölgeye rahatlıkla yakma işlemi uygulanabilir. Hastalar ayrıca tedavi sonrasında da herhangi bir acı hissetmezler. Dolayısıyla hem tedavi sırasında hem de tedavi sonrasında herhangi bir ağrı ya da acı söz konusu değildir.

Lazerle siğil tedavisi fiyatları ne kadar?

Lazerle siğil tedavisi fiyatları hastaneye göre değişim göstermektedir. Bu tedavi hem devlet hastanelerinde hem de özel sağlık kuruluşlarında mevcuttur. Dolayısıyla fiyat konusunda geniş yelpaze söz konusudur. Özel sağlık kompleksinde bu tedaviyi olmak istiyorsanız öncelikli olarak doktorunuza danışmalı buna göre hareket etmelisiniz. Daha sonra size konu ile ilgili fiyat mutlaka çıkartılır.

Lazerle siğil tedavisi iyileşme süreci ne kadar sürer?

Lazerli yöntemle iyileşme de son derece hızlıdır. Ancak bazı bölgelerde kendisini gösteren siğillere uygulanan tedaviler daha uzun sürede iyileşebilir. Bir de bu siğil daha önce denenen tedavi yöntemlerine (kriyoterapi ve radyo frekans vb.)direnç göstermişse yine süreye etki edebilir. Ortalama olarak 10 ila 15 günlük bir süre içerisinde lazerli siğil operasyonu iyileşme etkilerini vücudunuzda görmeye başlayabilirsiniz.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde alanında uzman doktorlar ile hijyenik hastane ortamında lazerle siğil tedavisi imkanı sunmaktayız. Siğil tedavisi, lazerle siğil tedavisi ve siğil tedavisi fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz dermatoloji, genel cerrahi ve kadın hastalıkları ve doğum servisinde bulabilirsiniz.

Kaş Tıp Merkezi Logo

İstanbul / Güneşli
Özel Kaş Tıp Merkezi’nde

Lazerle Siğil Tedavisi
Aynı Gün Çözüm

Hemoroid – Siğil – Anal Fissür – Anal Fistül
Tüm Anorektal Hastalıklarınızı Başarıyla Tedavi Ediyoruz !
Formu Doldurun, Biz Sizi Arayalım !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.
  anorektal hastalıkların tedavisi

  Ameliyatsız Genital Siğil Tedavisi

  Siğil virüsü genellikle cinsel yolla veya ortak alanların (wc, hamam, sauna vb.) kullanımı sonucunda vücuda yerleşen bir virüstür. Erkekte penis üzerine veya makat çevresine, kadında ise dış cinsel organlara, rahim ağzına veya makat çevresine yerleşen bir virüs türüdür. Halk arasında siğil olarak bilinen oluşum ise bu virüsün bir etkisidir. Bu virüs kuluçka dönemini geçirdikten sonra genital organlarda sivilce veya et benine benzeyen kabarıklıklarla ortaya çıkar. Bu kabarıklıklar kalıcı olabilmekle birlikte zamanla karnabahar görünümünde bir yapıya bürünebilirler.

  150’den fazla türü olan bu virüsün bazı türleri oldukça yayılımcı olabilmektedir. Bu da ihmal edildiğinde hastalar için çok büyük tehlikelere sebep olabilmesine neden olur. Bu yapılar agresif yapıda olursa rahim ağzına veya makat içerisine doğru ilerleyebilir ve bu çok büyük bir risk oluşturmaktadır. Bu ilerleme rahim ağzı kanseri veya makat kanserine evrilebilmektedir. Özellikle kadınlarda rahim ağzı kanserlerinin %95’den fazlası genital siğil kaynaklı olmaktadır.

  Genital Siğil anal veya genital bölgede kabarıklık, kaşıntı ve yanma, genital bölgede ufak lezyonlar, cinsel birliktelik sırasında kanama, küçük veya büyük karnabahar görünümünde yapılar şeklinde belirti verir.

  Genital Siğil hastalığı Ameliyatsız Lazer Tedavisi ile kolayca tedavi edilebilmektedir. Bu tedavi sayesinde hastalık 10 dakika içinde, hijyenik ameliyathane koşullarında, ağrı ve acı olmadan, dikiş ve kesi kullanılmadan yapılabilmektedir. Ameliyatsız Siğil Tedavisi sonucunda hasta normal yaşantısına aynı gün geri dönebilmektedir.

  Siğil tedavisinde kullandığımız bir diğer yöntem ise Radyofrekans yöntemidir. Radyofrekans Siğil Tedavisi yönteminde siğiller temiz cilde kadar radyofrekans ile temizlenmektedir. Birkaç dakika süren bu yöntem de ameliyatsızdır ve hem makat içindeki hem de dışındaki siğillerin tedavisinde kullanılabilmektedir. Kondilom bu yöntemle yakılarak ortadan kaldırılır. 

  Siğil tedavisinde kullandığımız yöntemlerden biri de Crioterapi olarak bilinen Dondurma Yöntemidir. Bu yöntemde -80 dereceye kadar düşük sıcaklığa sahip gaz siğile dokundurularak siğil yok edilir. Pratik ve kolay bir yöntem olarak görünse bu yöntem her siğilin tedavisinde kullanılamamaktadır. Siğil türüne ve yayılımına göre en doğru tedavi yöntemini hekiminiz yapacağı muayenenin ardından sizinle paylaşacaktır. 

  SİĞİL TEDAVİSİ HAKKINDA SSS

  Siğil mikrobik bir rahatsızlıktır. Bir virüsün neden olduğu siğil rahatsızlığı, hem kişinin farklı bölgelerine hem de başka kişilere bulaşabilmektedir. Türlerine göre çok yayılımcı bir yapıya sahip olabilen bu hastalığın erken tedavisi çok önemlidir.

  • Siğil ile temas edilmesi
  • Siğil hastalığı olan kişi ile aynı eşyaları kullanmak
  • Genital bölgede yer alan siğiller için cinsel ilişki
  • Makat bölgesindeki siğiller için ters ilişki
  • Taharet muslukları
  • Banyo, sauna, havuz gibi hijyenik olmayan ortak kullanım alanları

  Siğil ciltteki bir kabarıklık gibi görünse de yapı olarak cilt yapısından farklıdır. Sigiller olduğu bölgede rahatsızlık ve nemlilik hissi verir. Bazı türleri hastaya kaşıntı, yanma veya kanama gibi rahatsızlıklar verebilir. Bu yakınmalar tedaviden hemen sonra ortadan tamamen kaybolur. Aşırı derecede kaşınan siğilleri hastalar dayanamayarak kaşır ve bunun üzerine durum daha da ağırlaşarak acı verici bir seviyeye gelir.

  Siğil kendiliğinden kanamaya neden olacak bir yapı değildir. Ancak kaşınan ve hastaya rahatsızlık veren siğiller kaşındıkça tahriş olur ve bu durum kanamaya sebebiyet verebilir.

  • Genital ve anal bölgede kaşıntı
  • Cilt üzerinde ufak gri renkte lezyonlar
  • Cinsel birliktelik sırasında kanama
  • Karnabahar görünümünde cilt üzerinde bulunan yapılar

  Genital siğiller oldukça yayılımcı olabilmektedirler. Bu nedenle ortaya çıkar çıkmaz tedavi edilmesi gerekir. Bu hastalık tedavi edilmezse hızla yayılabilir ve tedavi edilmesi çok daha zor aşamalara gelebilmektedir.

  • Lazer Yöntemi
  • Radyofrekans Yöntemi
  • Crioterapi (Dondurma Yöntemi)
  • Koter Yöntemi
  BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

  İSTANBUL ÖZEL KAŞ TIP MERKEZİ