İki yüzden fazla çeşidi bulunan, kırkı genital bölgede siğile neden olan, kondiloma aküminata olarak adlandırılan, hem erkek hem de kadınlarda görülen bir virüs çeşitidir. Bu hastalığa sahip olan hastalar, hastalığının ne olduğunu anlamak için internet üzerinden kondilom ne demektir, kondilom belirtileri nelerdir, kondilom için hangi bölüme gidilmelidir gibi konuları araştırmaktadır.

Kondilom nedir?

Kondilom hem erkek hem de kadınlarda rastlanılan, genital bölgede baş gösteren, bazen tek bir bölgede bazen de bir kaç bölgede oluşan HPV denilen virüsün neden olduğu viral bir enfeksiyondur. Çoğu virüslerin olduğu gibi HPV de vücuda girdiği andan itibaren hücre içine yerleşmektedir. HPV cinsel yolla bulaşan ve birçok cinsel eşi olan kişilerde sık rastlanılan bir virüstür.

Kondilom olduğu nasıl anlaşılır? Kondilom belirtileri nelerdir?

Kondilom bazen hastada hiç bir belirti vermemekle birlikte derinin renginde de olabilmektedir. Büyük ve nodül haline gelmiş genital siğiller daha çok diyabet hastalarında görülmektedir. Kondilom belirtisi acı ve ağrı şeklinde değildir. Ancak oluşan lezyonlar kaşıntı yapabilmektedir. Kadınlarda cinsel ilişki ve doğum sırasında kanama, erkeklerde ise nadir olarak görülse de anüs ve idrar yolunda oluştuğu sırada tuvalet ihtiyacında zorluk olabilmektedir.

Kondilom hangi bölgelerde oluşur?

Kondilomun belirti gösterdiği bölgeler kadınlar ve erkeklerde farklıdır. Kadınlarda dış genital bölgede, vajinada, rahim ağzında ve perianal bölgede; erkeklerde ise dış genital bölge ve makat çevresinde belirti vermektedir.

Kondilom tedavisi için hangi doktora gidilir?

Genital siğili bulunan hastalar tedavi olmak için hangi doktora gidilmesi gerektiği konusunda araştırma yapmaktadır. Genital siğil tedavisi için proktoloji, genel cerrahi veya dermataloji bölümlerine gidilebilmektedir. Kondilomun türü, hastanın tıbbi durumu ve kondilomun bulunduğu vücut bölgesine göre farklı tedaviler uygulanabilmektedir. Fakat tüm siğil tedavileri ile genel cerrahi ilgilenmektedir. Kondilom tedavisi için alanında uzman doktor kadrosuna sahip siğil tedavisi yapan hastanelere başvurulmalıdır.

Kondilom tedavisi nasıl yapılır?

Kondilom tedavisi için birçok tedavi yöntemi mevcuttur. Radyofrekans ile tedavi, ilaçla tedavi, dondurarak tedavi ve elektrokoter yöntemi ile tedavi ameliyat olmaksızın yapılan operasyonlar arasındadır.  İlk tedavi yöntemi olan radyofrekans yönteminde hastada oluşan siğiller derinin eski halini alana kadar radyofrekans ile yakılmasıdır ve çok kısa süren bir işlemdir. Bir diğer yöntem olan ilaçla tedavide siğillerin yanması amaçlanarak uygulanması pek uygun görülmeyen bir yöntemdir. Siğillerin yanması amaçlanırken siğilin bulunduğu dokunun yan dokuları zarar görebilmekte ve ilaç ile sadece dış dokuya müdahale edildiği için içteki siğillere etki olmadığından siğillerin çoğalma riski bulunmaktadır. Dondurarak tedavide -40, -60 derecelik bir gaz ile siğilin ortadan kalkması amaçlanır. Pratik bir operasyondur, tam etkin bir sonuç sağlamadığı için siğiller çoğalmaya ve kendisini göstermeye devam edecektir. En son yöntem olan elektrokoter yönteminde siğillerin buharlaştırılarak yok edilmesi amaçlanır ve kısa süren bir operasyondur. Bu operasyona kondilom koterizasyonu ismi verilmektedir.

Kondilom tekrarlar mı?

Uygulanacak olan bütün tedavi yöntemlerinden sonra siğillerin tekrar etme olasılığı bulunmaktadır. Tekrar etmesinin önüne geçilmesi için hastaların tekrar tedaviye yatkın olmaları gerekmektedir. Hastaya uygun tedavi yöntemi seçilerek siğillerin yok edilmesi amaçlanabilir.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde alanında uzman doktorlar ile hijyenik hastane ortamında kondilom tedavisi imkanı sunmaktayız. Siğil tedavisi, kondilom tedavisi, kondilom koterizasyonu, hpv tedavisi ve siğil tedavisi fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz genel cerrahi ve dermatoloji servislerinde bulabilirsiniz.

Kaş Tıp Merkezi Logo

İstanbul / Güneşli
Özel Kaş Tıp Merkezi’nde

Lazerle Siğil Tedavisi
Aynı Gün Çözüm

Hemoroid – Siğil – Anal Fissür – Anal Fistül
Tüm Anorektal Hastalıklarınızı Başarıyla Tedavi Ediyoruz !
Formu Doldurun, Biz Sizi Arayalım !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.
  anorektal hastalıkların tedavisi

  Ameliyatsız Genital Siğil Tedavisi

  Siğil virüsü genellikle cinsel yolla veya ortak alanların (wc, hamam, sauna vb.) kullanımı sonucunda vücuda yerleşen bir virüstür. Erkekte penis üzerine veya makat çevresine, kadında ise dış cinsel organlara, rahim ağzına veya makat çevresine yerleşen bir virüs türüdür. Halk arasında siğil olarak bilinen oluşum ise bu virüsün bir etkisidir. Bu virüs kuluçka dönemini geçirdikten sonra genital organlarda sivilce veya et benine benzeyen kabarıklıklarla ortaya çıkar. Bu kabarıklıklar kalıcı olabilmekle birlikte zamanla karnabahar görünümünde bir yapıya bürünebilirler.

  150’den fazla türü olan bu virüsün bazı türleri oldukça yayılımcı olabilmektedir. Bu da ihmal edildiğinde hastalar için çok büyük tehlikelere sebep olabilmesine neden olur. Bu yapılar agresif yapıda olursa rahim ağzına veya makat içerisine doğru ilerleyebilir ve bu çok büyük bir risk oluşturmaktadır. Bu ilerleme rahim ağzı kanseri veya makat kanserine evrilebilmektedir. Özellikle kadınlarda rahim ağzı kanserlerinin %95’den fazlası genital siğil kaynaklı olmaktadır.

  Genital Siğil anal veya genital bölgede kabarıklık, kaşıntı ve yanma, genital bölgede ufak lezyonlar, cinsel birliktelik sırasında kanama, küçük veya büyük karnabahar görünümünde yapılar şeklinde belirti verir.

  Genital Siğil hastalığı Ameliyatsız Lazer Tedavisi ile kolayca tedavi edilebilmektedir. Bu tedavi sayesinde hastalık 10 dakika içinde, hijyenik ameliyathane koşullarında, ağrı ve acı olmadan, dikiş ve kesi kullanılmadan yapılabilmektedir. Ameliyatsız Siğil Tedavisi sonucunda hasta normal yaşantısına aynı gün geri dönebilmektedir.

  Siğil tedavisinde kullandığımız bir diğer yöntem ise Radyofrekans yöntemidir. Radyofrekans Siğil Tedavisi yönteminde siğiller temiz cilde kadar radyofrekans ile temizlenmektedir. Birkaç dakika süren bu yöntem de ameliyatsızdır ve hem makat içindeki hem de dışındaki siğillerin tedavisinde kullanılabilmektedir. Kondilom bu yöntemle yakılarak ortadan kaldırılır. 

  Siğil tedavisinde kullandığımız yöntemlerden biri de Crioterapi olarak bilinen Dondurma Yöntemidir. Bu yöntemde -80 dereceye kadar düşük sıcaklığa sahip gaz siğile dokundurularak siğil yok edilir. Pratik ve kolay bir yöntem olarak görünse bu yöntem her siğilin tedavisinde kullanılamamaktadır. Siğil türüne ve yayılımına göre en doğru tedavi yöntemini hekiminiz yapacağı muayenenin ardından sizinle paylaşacaktır. 

  SİĞİL TEDAVİSİ HAKKINDA SSS

  Siğil mikrobik bir rahatsızlıktır. Bir virüsün neden olduğu siğil rahatsızlığı, hem kişinin farklı bölgelerine hem de başka kişilere bulaşabilmektedir. Türlerine göre çok yayılımcı bir yapıya sahip olabilen bu hastalığın erken tedavisi çok önemlidir.

  • Siğil ile temas edilmesi
  • Siğil hastalığı olan kişi ile aynı eşyaları kullanmak
  • Genital bölgede yer alan siğiller için cinsel ilişki
  • Makat bölgesindeki siğiller için ters ilişki
  • Taharet muslukları
  • Banyo, sauna, havuz gibi hijyenik olmayan ortak kullanım alanları

  Siğil ciltteki bir kabarıklık gibi görünse de yapı olarak cilt yapısından farklıdır. Sigiller olduğu bölgede rahatsızlık ve nemlilik hissi verir. Bazı türleri hastaya kaşıntı, yanma veya kanama gibi rahatsızlıklar verebilir. Bu yakınmalar tedaviden hemen sonra ortadan tamamen kaybolur. Aşırı derecede kaşınan siğilleri hastalar dayanamayarak kaşır ve bunun üzerine durum daha da ağırlaşarak acı verici bir seviyeye gelir.

  Siğil kendiliğinden kanamaya neden olacak bir yapı değildir. Ancak kaşınan ve hastaya rahatsızlık veren siğiller kaşındıkça tahriş olur ve bu durum kanamaya sebebiyet verebilir.

  • Genital ve anal bölgede kaşıntı
  • Cilt üzerinde ufak gri renkte lezyonlar
  • Cinsel birliktelik sırasında kanama
  • Karnabahar görünümünde cilt üzerinde bulunan yapılar

  Genital siğiller oldukça yayılımcı olabilmektedirler. Bu nedenle ortaya çıkar çıkmaz tedavi edilmesi gerekir. Bu hastalık tedavi edilmezse hızla yayılabilir ve tedavi edilmesi çok daha zor aşamalara gelebilmektedir.

  • Lazer Yöntemi
  • Radyofrekans Yöntemi
  • Crioterapi (Dondurma Yöntemi)
  • Koter Yöntemi

  İSTANBUL ÖZEL KAŞ TIP MERKEZİ