Kondilom koterizasyonu nedir? Nasıl yapılır?

Kondilom koterizasyonu ciltteki istenmeyen siğillerin tedavisi için sıklıkla kullanılan ve ameliyatsız bir yöntemdir. HPV virüsünün etkilerinden biri olan kondilom elde, cinsel organda, makat bölgesinde veya vücudun diğer bölgelerinde siğil oluşmasına sebebiyet vermektedir. Kondilomun ne olduğu, belirtileri ve tedavi yöntemleri hakkında ayrıntılı bilgi almak için kondilom nedir yazımızı okuyabilirsiniz. Kondilom hastalığından mustarip kişiler genital siğil, makat siğili, el ve vücut bölgelerindeki siğillerin tedavisi için hızlı ve ameliyatsız tedavi yöntemlerine yönelmektedirler.

Bu yazımızda kondilom koterizasyonu nedir, kondilom koterizasyonu nasıl yapılır, kondilom koterizasyonu acılı bir operasyon mu, kondilom koterizasyonu iyileşme süreci ne kadar sürer ve kondilom koterizasyonu fiyatları ne kadar sorularına cevaplar vereceğiz.

Kondilom koterizasyonu nedir?

Kondilom koterizasyonu, penis, rahim ağzı, makat ve vücudun diğer bölgelerinde oluşan siğillerin elektrik akımı, ısı veya kimyasal yöntemler ile yakılarak tedavi edilmesidir.

Kondilom koterizasyonu nasıl yapılır?

Kondilom muayenesi sonucunda koterizasyonu ile tedavi uygulanacak hastada öncelikle tedavi edilecek bölge steril hale getirilir. Siğil üzerinde ince ve sıcak uçlu koter ile müdahale edilerek yakılarak siğil yok edilir.

Kondilom koterizasyonu acılı bir operasyon mu?

Kondilom koterizasyonu siğil tedavi yöntemleri içerisinde acısız ve ameliyatsız bir yöntem olarak bilinmektedir. Kondilom koterizasyonu elektrik akımı, ısı ve kimyasal yöntemler kullanılarak yapılabilen bir tedavidir. Kondilom koterizasyonu sırasında bir miktar acı duyulması muhtemeldir. Ağrı eşiği düşük kişiler için lokal anestezi imkanları kullanılması mümkündür. Anestezi uygulamaları ile birlikte kondilom koterizasyonu operasyonlarından acı duyulmamaktadır.

Kondilom koterizasyonu iyileşme süreci ne kadar sürer?

Kondilom koterizasyonu iyileşme süresi yapılan tedavi seansları sayısı, tedavi edilen bölgeye göre değişmekle birlikte kondilom koterizasyonu yapılan bölge genellikle bir hafta içerisinde iyileşmektedir. Bu süre içerisinde doktorunuzun tavsiye ettiği temizlik önlemleri, bandaj değişimi gibi önerilere riayet etmeniz kaliteli ve hızlı bir iyileşme süreci geçirmenizi yardımcı olacaktır.

Kondilom koterizasyonu iyileşme süreci ile ilgili en çok sorulan sorulardan biri de koterizasyonu sonrası cinsel ilişkiye başlama zamanıdır. Kondilom koterizasyonu sonrası cinsel ilişki için bölgenin tamamen iyileşmesi beklenmelidir. Rahim ağzı kondilom koterizasyonu yapılmış ise en az bir ay cinsel ilişki için beklenmesi önerilmektedir.

Kondilom koterizasyonu fiyatları ne kadar?

Kondilom tedavisi hakkında en merak edilen konulardan biri de fiyattır. Hastalarımızın web sitemiz ve telefon numaralarımızdan bize ulaşarak kondilom koterizasyonu hakkında fiyat bilgisi isteklerine kondilom koterizasyonu vücudun birçok bölgesinde farklı seans sayıları ile ve farklı tekniklerle uygulanan bir tedavi olduğundan dolayı ortalama bir fiyat verememekteyiz. Kondilom koterizasyonu fiyatları yapılacak kondilom muayenesi sonrasında tedavi aşamaları ve seansları belirlendikten sonra verilebilmektedir.

Siğil, HPV adı verilen virüsler ile oluşan deri rahatsızlığıdır. Derinin üst tabakasına yerleşen Human Papilloma Virus, bulaştığı yerde deri döküntüleri şeklinde kendisini gösteren siğiller oluşturur. Genellikle, el, yüz, bacak gibi yerlerde çıkarlar. Ancak buna ek olarak genital bölge, ayak gibi tehlikeli yerlerde de görüldüğü olur.

HPV, hemen her yerden bize bulaşabilir. Toplu ulaşımdan ortak kullanılan eşyalara kadar birçok noktada bulunan bu virüsler, bulaştığı yerde kalmayıp, başka yerlere de geçebilirler. Genital bölgeye bulaşan siğiller genellikle cinsel ilişki sırasında geçer.

Siğil tedavisi ise kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. İlaçla evde tedavi olunabileceği gibi koterizasyon adını verdiğimiz cerrahi müdahale de tedavi yöntemleri arasında gösterilir. Elektrik akımı ile oluşan ısının enerjisi ile siğile müdahale eden uzman doktor gerekli tedaviyi de uygulamış olur. Bu noktada en yaygın kullanılan tedavi yöntemi de koterizasyondur.

Koterizasyon iz bırakır mı?

Koterizasyon tedavisinde kişilerin en fazla korktuğu noktalardan birisi de iz kalmasıdır. Ancak koter tedavisinde iz kalmaz. Aynı noktaya defalarca kez koter tedavisi uygulansa dahi herhangi bir iz kalması söz konusu olmaz. Elektro koter ile yapılan uygulamalardan sonra iz kalması beklenmemektedir. Ancak yine de doktorunuz ile görüşüp, bu konuda net bilgi almanızı tavsiye ediyoruz.

Koterizasyon riskleri / yan etkileri nelerdir?

Koterizasyon uygulamasının avantajı olduğu gibi dezavantajları da bulunmaktadır. Ancak bugüne kadar çok az risk tespit edilmiştir. Uygulamanın yapıldığı yerde cilt renginde açılma meydana gelebilir. Ancak bu her hastada görülmemektedir. Buna cilt yapısı ve renk tonu da etkili olabilir. Konu ile ilgili uzman hekimden destek almanız en sağlıklı yöntem olacaktır.

Koterizasyonun avantajları nelerdir?

Koterizasyon ile yapılan tedavilerde bölgede siğilin tekrarlama oranı oldukça düşüktür. Bunun yanı sıra hızlı ve güvenli bir uygulamadır. Bu sayede hasta direkt olarak tedavisini olup hayatına devam edebilir. Ayrıca pahalı bir tedavi yöntemi olmaması dolayısıyla hemen her yerde yaptırılabilir. Herhangi bir anestezik uygulama olmadığı için hastalar direkt olarak taburcu olabilirler.

Koterizasyon sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Koterizasyon tedavisi her ne kadar etkili ve kolay bir yöntem olsa da sonrasında hastaların dikkat etmesi gerekenler söz konusudur. Doktorunuzun işlem gününden sonra verdiği randevuya mutlaka gidilmeli ve gerekli kontroller yapılmalıdır. Pap smear testinin belirli aralıklarla yaptırılması ve vücut değerlerinin kontrol ettirilmesi gerekmektedir. Eğer ilaç kullanılacaksa bunun da mutlaka doktor gözetiminde olması şarttır. Beslenme her ne kadar göz ardı edilse de önemli bir noktadır. Ağır gıdalardan muhakkak uzak durulmalıdır. Bu noktada doktorunuzun tavsiyesi varsa bunu da uygulamanız gerekiyor. Genital bölgeye uygulanan koterizasyon sonrasında bir ay boyunca cinsel ilişki yaşanmamalıdır. Bunun yanı sıra bağışıklık sistemini güçlendirmek ve bunun için uygulanacak her türlü yöntem göz önünde bulundurulmalıdır.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde alanında uzman doktorlar ile hijyenik hastane koşullarında kondilom koterizasyonu imkanı sunmaktayız. Kondilom koterizasyonu, siğil tedavisi, hpv tedavisi ve kondilom koterizasyonu fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz genel cerrahi servisinde bulabilirsiniz. Kondilom koterizasyonu ve diğer siğil tedavisi yöntemleri hakkında merak ettiklerinizi telefon numaramız ve whatsapp bilgi hattımızdan bize ulaşarak sorabilirsiniz.

Kaş Tıp Merkezi Logo

İstanbul / Güneşli
Özel Kaş Tıp Merkezi’nde

Lazerle Siğil Tedavisi
Aynı Gün Çözüm

Hemoroid – Siğil – Anal Fissür – Anal Fistül
Tüm Anorektal Hastalıklarınızı Başarıyla Tedavi Ediyoruz !
Formu Doldurun, Biz Sizi Arayalım !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Ameliyatsız Genital Siğil Tedavisi

  Siğil virüsü genellikle cinsel yolla veya ortak alanların (wc, hamam, sauna vb.) kullanımı sonucunda vücuda yerleşen bir virüstür. Erkekte penis üzerine veya makat çevresine, kadında ise dış cinsel organlara, rahim ağzına veya makat çevresine yerleşen bir virüs türüdür. Halk arasında siğil olarak bilinen oluşum ise bu virüsün bir etkisidir. Bu virüs kuluçka dönemini geçirdikten sonra genital organlarda sivilce veya et benine benzeyen kabarıklıklarla ortaya çıkar. Bu kabarıklıklar kalıcı olabilmekle birlikte zamanla karnabahar görünümünde bir yapıya bürünebilirler.

  150’den fazla türü olan bu virüsün bazı türleri oldukça yayılımcı olabilmektedir. Bu da ihmal edildiğinde hastalar için çok büyük tehlikelere sebep olabilmesine neden olur. Bu yapılar agresif yapıda olursa rahim ağzına veya makat içerisine doğru ilerleyebilir ve bu çok büyük bir risk oluşturmaktadır. Bu ilerleme rahim ağzı kanseri veya makat kanserine evrilebilmektedir. Özellikle kadınlarda rahim ağzı kanserlerinin %95’den fazlası genital siğil kaynaklı olmaktadır.

  Genital Siğil anal veya genital bölgede kabarıklık, kaşıntı ve yanma, genital bölgede ufak lezyonlar, cinsel birliktelik sırasında kanama, küçük veya büyük karnabahar görünümünde yapılar şeklinde belirti verir.

  Genital Siğil hastalığı Ameliyatsız Lazer Tedavisi ile kolayca tedavi edilebilmektedir. Bu tedavi sayesinde hastalık 10 dakika içinde, hijyenik ameliyathane koşullarında, ağrı ve acı olmadan, dikiş ve kesi kullanılmadan yapılabilmektedir. Ameliyatsız Siğil Tedavisi sonucunda hasta normal yaşantısına aynı gün geri dönebilmektedir.

  Siğil tedavisinde kullandığımız bir diğer yöntem ise Radyofrekans yöntemidir. Radyofrekans Siğil Tedavisi yönteminde siğiller temiz cilde kadar radyofrekans ile temizlenmektedir. Birkaç dakika süren bu yöntem de ameliyatsızdır ve hem makat içindeki hem de dışındaki siğillerin tedavisinde kullanılabilmektedir. Kondilom bu yöntemle yakılarak ortadan kaldırılır. 

  Siğil tedavisinde kullandığımız yöntemlerden biri de Crioterapi olarak bilinen Dondurma Yöntemidir. Bu yöntemde -80 dereceye kadar düşük sıcaklığa sahip gaz siğile dokundurularak siğil yok edilir. Pratik ve kolay bir yöntem olarak görünse bu yöntem her siğilin tedavisinde kullanılamamaktadır. Siğil türüne ve yayılımına göre en doğru tedavi yöntemini hekiminiz yapacağı muayenenin ardından sizinle paylaşacaktır. 

  SİĞİL TEDAVİSİ HAKKINDA SSS

  Siğil mikrobik bir rahatsızlıktır. Bir virüsün neden olduğu siğil rahatsızlığı, hem kişinin farklı bölgelerine hem de başka kişilere bulaşabilmektedir. Türlerine göre çok yayılımcı bir yapıya sahip olabilen bu hastalığın erken tedavisi çok önemlidir.

  • Siğil ile temas edilmesi
  • Siğil hastalığı olan kişi ile aynı eşyaları kullanmak
  • Genital bölgede yer alan siğiller için cinsel ilişki
  • Makat bölgesindeki siğiller için ters ilişki
  • Taharet muslukları
  • Banyo, sauna, havuz gibi hijyenik olmayan ortak kullanım alanları

  Siğil ciltteki bir kabarıklık gibi görünse de yapı olarak cilt yapısından farklıdır. Sigiller olduğu bölgede rahatsızlık ve nemlilik hissi verir. Bazı türleri hastaya kaşıntı, yanma veya kanama gibi rahatsızlıklar verebilir. Bu yakınmalar tedaviden hemen sonra ortadan tamamen kaybolur. Aşırı derecede kaşınan siğilleri hastalar dayanamayarak kaşır ve bunun üzerine durum daha da ağırlaşarak acı verici bir seviyeye gelir.

  Siğil kendiliğinden kanamaya neden olacak bir yapı değildir. Ancak kaşınan ve hastaya rahatsızlık veren siğiller kaşındıkça tahriş olur ve bu durum kanamaya sebebiyet verebilir.

  • Genital ve anal bölgede kaşıntı
  • Cilt üzerinde ufak gri renkte lezyonlar
  • Cinsel birliktelik sırasında kanama
  • Karnabahar görünümünde cilt üzerinde bulunan yapılar

  Genital siğiller oldukça yayılımcı olabilmektedirler. Bu nedenle ortaya çıkar çıkmaz tedavi edilmesi gerekir. Bu hastalık tedavi edilmezse hızla yayılabilir ve tedavi edilmesi çok daha zor aşamalara gelebilmektedir.

  • Lazer Yöntemi
  • Radyofrekans Yöntemi
  • Crioterapi (Dondurma Yöntemi)
  • Koter Yöntemi

  İSTANBUL ÖZEL KAŞ TIP MERKEZİ