Anal fissür her yaştan kişide ortaya çıkabilen, ağrılı ve hastanın yaşam kalitesini oldukça düşüren bir rahatsızlıktır. Anal fissür hastalığının bilinen en yaygın sebepleri sert dışkılama, yanlış beslenme alışkanlıkları, yanlış yapılan temizliktir. Bu yazımızda anal fissürden korunmak için neler yapılmalı ve anal fissüre ne iyi gelir konuları hakkında bilgiler vereceğiz. Anal fissürün ne olduğu hakkında bilgi almak için anal fissür nedir yazımızı okuyabilirsiniz.

Anal fissür hastalığından korunma yolları nelerdir?

Anal fissürden korunma beslenme, temizlik ve düzenli dışkılama ile mümkündür. Alt başlıklar halinde anal fissür hastalığından korunmak için yapılması gerekenler şunlardır;

Beslenme: günümüzde beslenme alışkanlıklarımızın fast fooda yönelmesi, yeterli sebze, meyve ve lifli gıda alınamaması ile ya kabızlık ya da ishal oluşmakta, bu durum anal fissürü tetiklemektedir. Anal fissürden korunmak için ilk yapılması gereken beslenme alışkanlıklarını değiştirmek, yeterli ve dengeli beslenmektedir. Alkol, çok acı ve baharatlı gıdalardan uzak durulmalıdır. Dengeli beslenmek sindirim sisteminizdeki sorunları en aza indirecek, boşaltım sistemi düzenli olacak ve anorektal hastalıklara yakalanma riskini azaltacaktır.

Düzenli dışkılama ve temizlik: dışkılamanın uzun süre ertelenmesi dışkının sertleşmesine sonrasında dışkılama sırasında anal kanalda zorlanma ile enfeksiyon ihtimalini güçlendirmektedir. Dışkılama alışkanlıklarındaki yanlışlıklar anal fissür gibi hemoroid, anal apse gibi diğer anorektal hastalıklara da sebep olabilmektedir. Anal fissür oluşmaması için dışkılama sırasında fazla ıkınmamak dışkılamadan sonra temizliği doğru yapmak gerekmektedir. Dışkılama sonrası temizlikte bol su kullanılarak ve yumuşak tuvalet kâğıtları tercih edilerek anal fissürden korunulabilir.

Anal fissüre neler iyi gelir?

Anal fissür hastalığının kesin çözümü sağlık kuruluşlarında yapılacak ameliyatsız anal fissür tedavisi veya cerrahi müdahalelerdir. Anal fissür tedavisinden kaçınılmamalıdır. Anal fissür hastalığı belirtileri görüldüğünde hastalığın rahatlatılması için sıcak suda oturmak ağrıların azaltılması için geçici çözüm olarak kullanılabilir. Hastanemize anal fissür tedavisi için başvuran hastaların soruları ve internette bu hastalıktan mustarip hastaların popüler aramalarına göz önüne alındığında kişiler anal fissür tedavisi için ameliyatsız çözümler aramaktadırlar. Ameliyatsız anal fissür tedavisi araştırması yapan hastaların karşısına herhangi bir hekim görüşüne dayanmayan bitkisel anal fissür tedavisi adı altında, hastalığın iyileşmesi bir yana tedavi sürecini zorlaştıran tavsiyelerde bulunulduğu görülmektedir. Anal fissür belirtileri görüldüğünde ticari amaçla verilen yanlış bilgilere itibar edilmemeli, bir sağlık kuruluşuna başvurarak anal fissür muayenesi olunmalıdır.  Kaldı ki günümüzün modern tıbbi imkânları ile lazerle ameliyatsız anal fissür tedavisi yapılabilmekte, kısa bir iyileşme süreci ile hasta normal yaşamına dönebilmektedir. Anal fissür iyileşme süresi hakkında bilgi almak için anal fissür iyileşme süreci ne kadar sürer yazımızı okuyabilirsiniz.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde anal fissür tedavisi hizmetleri vermekteyiz. Anal fissür, anal fissür ameliyatı ve lazerle anal fissür tedavisi hakkında ayrıntılı bilgiyi genel cerrahi polikliniğinde bulabilirsiniz. Anal fissür muayene randevusu için telefon numaramız ve WhatsApp bilgi hattından yardım alabilirsiniz.

Kaş Tıp Merkezi Logo

İstanbul / Güneşli
Özel Kaş Tıp Merkezi’nde

Lazerle Fissür Tedavisi
Aynı Gün Çözüm

Hemoroid – Siğil – Anal Fissür – Anal Fistül
Tüm Anorektal Hastalıklarınızı Başarıyla Tedavi Ediyoruz !
Formu Doldurun, Biz Sizi Arayalım !

  *Kişisel bilgileriniz bir defaya mahsus sizinle iletişime geçilmesi için kullanılacaktır. İzniniz dışında kimseyle paylaşılmayacak, başka hiçbir amaçla kullanılmayacaktır.
  anorektal hastalıkların tedavisi

  Ameliyatsız Anal Fissür (Makat Çatlağı) Tedavisi

  Anal Fissür halk arasında Makat Çatlağı veya Makat Yırtığı olarak da bilinmektedir. Bu hastalık anal bölgede küçük yırtıklarla oluşmaya başlar ve hemoroid hastalığıyla sıkça karıştırılmaktadır. Bu yırtılmaların sebebi genellikle çok kuru ve sert dışkılardır. Bu durum dışkılama sırasında kasların aşınmasına sebep olmaktadır. Bağırsak enfeksiyonları, şiddetli çıkan ishal ve ya Ülseratif Kolit gibi hastalıklar da makat çatlağı  oluşumuna sebep olabilmektedir.

  Anal Fissür genellikle dışkılama sırasında acı ve batma hissi, makatta ağrı ve kaşıntı, kanama ve dışkılama sonrası devam eden ağrı ve yanma ile belirti verir.

  Ameliyatsız Lazerle Anal Fissür Tedavisi sayesinde, tedaviniz 5 dakikada, hijyenik ameliyathane koşullarında, dikiş olmadan yapılmaktadır. Ameliyatsız tedavi sayesinde kesi veya dikiş olmadığı için dokular zarar görmemekte, bu sayede hastalar aynı gün sosyal yaşantılarına geri dönebilmektedir.

  ANAL FİSSÜR TEDAVİSİ HAKKINDA SSS

  Anal Fissür oluşumunun en sık sebebi kabızlıktır. Sert dışkılama ve ıkınma sonucu anal bölgede travmalar oluşur ve bu fissüre neden olmaktadır. Bunun yanı sıra şiddetli çıkan ishal, ters ilişki sonucu makat kaslarının zorlanması, aşırı acı tüketimi ve ülseratif kolit gibi hastalıklar da anal fissür oluşumuna neden olabilmektedir.

  Makat çatlağında en net belirti ağrıdır. Bu ağrı dışkılama sonrası şiddetlenir. Bu ağrı dışkılama sonrası 3-4 saat devam edebilmektedir, kimi hastalarda hiç dinmeyen bir ağrı söz konusu olabilir. Yanma da bir diğer anal fissür belirtisidir. Dışkılama sonrası fissürün yırtılmasıyla kanamalar ortaya çıkabilmektedir. Bu kanamalar damla şeklinde veya tuvalet kağıdına bulaşan ince çizgiler şeklinde görülebilmektedir.

  Ağrısız bir işlem olduğundan dolayı ameliyat esnasında narkoz uygulanmasına gerek duyulmaz. Ancak hastanın konforu açısından lokal anestezi, spinal anestezi veya genel anestezi uygulanabilmektedir.

  Lazer tedavisi yaklaşık olarak 5-10 dakika arasında süren bir işlemdir. Kısa süreli operasyon sonrası hastalık tamamen tedavi edilir.

  Lazerle yapılan fissür tedavisinin ardından kanama ya hiç olmamakta ya da çok az miktarda olmaktadır.

  Lazerle Fissür Tedavisinde neşter gibi herhangi bir kesici alet kullanılmadığından kaslar zarar görmez. Bu nedenle dışkı ve gaz tutmada problem yaşanmaz.

  Lazerle Fissür Tedavisinde geniş doku çıkarımı olmadığı için makat darlığı gibi problemler gelişmez.

  Operasyonun ardından ağrı ve kanama olmadığından hasta aynı gün taburcu edilebilmektedir.

  Tedavi sonrası ağrı olmadığı için hasta aynı gün veya operasyondan bir gün sonra normal yaşantısına geri dönebilmektedir.

  • Çoğu işlemde hastaya narkoz verilmesine gerek duyulmaz. Böylece hasta narkozun etkilerinden kurtulmuş olur.
  • Çok kısa süren müdahalenin ardından hasta odasına alınır, kısa bir gözlem süresinin ardından aynı gün taburcu edilmektedir.
  • Hasta aynı gün muayene olup ardından operasyon olabilir.
  • Operasyon sonrası tüm yakınmalar azalarak tamamen ortadan kaybolur.

  Merkezimizden Fotoğraflar