Toplumuzun büyük çoğunluğunu ilgilendiren makat çatlağı hastalığında lazerle makat çatlağı tedavisi oldukça popülerdir. Anal fissür olarak da bilinen makat çatlağı hastalığının ortaya çıkmasını kolaylaştıran etkenlere baktığımızda uzun süren kabızlık veya ishal, hareketsiz yaşam tarzı gibi sebepler öne çıkmaktadır. Makat bölgesinde iç ve dış olmak üzere iki tip kas grubu bulunmaktadır. Dış kas kişinin kendi kontrolünde olup dışkılama esnasında açılmakta, iç kas buna paralel olarak açılarak dışkılama sağlanmaktadır. Bu iki kas grubu arasındaki uyumsuzluk ile istemsiz olarak da olsa ıkınma ve zorlanma ile dışkılama yapılmakta, basınç artışı ile makat çatlağı oluşabilmektedir. Bu yazımızda lazerle makat çatlağı tedavisi, lazerle makat çatlağı tedavisinin avantajları ve lazerle makat çatlağı tedavisinin nasıl yapıldığı hakkında bilgiler vereceğiz. Makat çatlağı hastalığı hakkında ayrıntılı bilgi almak için makat çatlağı nedir yazımızı okuyabilirsiniz.

Lazerle makat çatlağı tedavisi nedir?

İnsanlarda ortalama yüzde otuz sıklıkla görülen makat çatlağı erkek ve kadınlarda arada yüksek bir farklılık olmayan oranlarda görülmekle birlikte yirmi – elli yaş arası kişiler hastalığın en çok görüldüğü hasta grubudur. Makat çatlağı tedavisi hastanın tıbbi durumuna göre farklı yöntemlerle yapılabilmektedir. Lazerle makat çatlağı tedavisi halk arasında ameliyatsız makat çatlağı tedavisi olarak da bilinmektedir. Lazerle makat çatlağı tedavisi çoğu hasta grubu için tercih edilen popüler bir makat çatlağı tedavi yöntemidir.

Lazerle makat çatlağı tedavisi nasıl yapılır?

Makat çatlağı tedavisinde günümüzde ameliyatsız yöntemler daha çok tercih edilmekte olup, bunlar lazerle cerrahi operasyon, medikal tedavi veya botolinum toksini uygulamalarıdır. Ortalama yirmi dakikalık bir operasyon olan lazerle makat çatlağı tedavisi sonrasında hasta aynı gün taburcu olabilmektedir. Makat çatlağı tedavi sonrası iyileşme süreci hakkında bilgi almak için makat çatlağı iyileşme süreci yazımızı okuyabilirsiniz.

Lazerle makat çatlağı tedavisi avantajları nelerdir?

Lazerle makat çatlağı tedavisinin klasik makat çatlağı tedavisi yöntemlerine göre birçok avantajı bulunmaktadır. Lazerle makat çatlağı tedavisinin en büyük avantajları açık yara, ağrı ve enfeksiyon olmamasıdır. Kısa süreli operasyon, kısa ve kaliteli iyileşme süreci gibi birçok avantajı ile makat çatlağı tedavisinde uygulanan en popüler tedavi yöntemi olan lazerle makat çatlağı tedavisi, alanında uzman doktorlar tarafından uygulandığında makat çatlağı hastalığından kurtulmak için en iyi tedavi yöntemi olarak bilinmektedir.

Lazerle makat çatlağı tedavisi hastaların büyük çoğunluğuna uygulanabilen makat çatlağı tedavi yöntemleri arasındadır. Makat çatlağı belirtileri oluştuğunda beklemeden bir sağlık kuruluşuna başvurarak makat çatlağı tedavisi için gerekli adımlar atılmalıdır. Makat çatlağı tedavisini ihmal etmek hastalığın derecesini artırabilmekte ve anal fistül oluşmasını tetikleyebilmektedir.

Çoğunlukla makat çatlağı olarak bilinen anal fissür; makat bölgesinde çeşitli sebepler sonucunda meydana gelen çatlaklardır. Kişinin tuvalette uzun süre kalması, ishal ve kabızlık durumlarının gelişmesi sonrası ortaya çıkabilmektedir. Anal fissür rahatsızlığından şikâyet eden hastalar muayene ve tedavi olmaktan çekinmekte, rahatsızlıklarını bu şekilde ilerletmektedirler. Anal fissür, başlarda daha kendini yeni yeni gösterdiği zamanlarda erken teşhis ve tedavilerle yok edilebilmektedir. Fakat ihmal edilmesi durumunda ilerlemesi ile ciddi sıkıntılar doğurabilir. Anal fissür, kişide şiddetli ağrı, acı, yanma, hassasiyet gibi sıkıntılara sebep olmaktadır. Hastalar bu tip belirtilerle karşılaştıklarında en kısa sürede bir sağlık kuruluşuna başvurmalı ve gerekli muayeneleri olarak tedaviyi olmalıdırlar. Anal fissür akut ve kronik olarak gelişen bir rahatsızlık olup akut halde iken krem ve oturma banyoları ile tedavi sağlanırken kronik halde iken de cerrahi tedaviler uygulanmaktadır. Anal fissür, erken teşhis ve tedavi ile ilerlemesi önlenerek ortadan kaldırılabilir. Anal fissür sorunu ile karşılaşan hastalar ameliyat sonrası iyileşme sürecinin ne kadar olduğunu, ameliyat sonrası bakımın nasıl olması gerektiğini merak etmekteler ve tarafımıza sormaktadırlar. Anal fissür lazer yöntemi ve cerrahi yöntem olmak üzere iki şekilde tedavisi sağlanan bir rahatsızlıktır. Lazer yöntemi anal fissür tedavisinde sıklıkla kullanılan bir yöntem olup aynı zamanda da en avantajlı yöntemdir. Hastalar bu tedavi çeşidi ile daha kısa sürede kendilerine gelmekte ve normal yaşantılarına dönmeleri daha kısa olmaktadır.

Lazerle anal fissür tedavisi iyileşme süreci ne kadar sürer?

Lazer yöntemi günümüzde hemen hemen her hastalığın tedavisinde tercih edilen bir yöntem olmakta olup avantajı da oldukça büyüktür. Lazer yöntemi ile anal fissür tedavisi, uzman doktorlar eşliğinde yapıldığında hastalık için en iyi yöntem olarak bilinebilir. Lazerle anal fissür tedavisi sonrası hastalar normal yaşamlarına anında dönebilir, doktorun yazdığı reçeteye uymaları ile iyileşme süreçleri hızlanacaktır. Cerrahi yöntemlerle yapılan anal fissür tedavisi iyileşme süreci lazerle tedaviye göre daha uzun olmaktadır.

Lazerle anal fissür tedavisinde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Lazerle anal fissür tedavisi sonrası hastalığın tekrar etmemesi için hastanın dikkat etmesi gerektiği bazı durumlar mevcuttur. Lazerle anal fissür tedavisi sonrası dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

 • Hasta iyileşme süreci içerisinde ılık su oturma banyosu uygulamalıdır.
 • Doktorun tavsiye ve önerilerine uymalı, yazılan reçetedeki ilaçları düzenli olarak kullanmalıdır.
 • Sebze ve lifli gıdaları tüketmeli, kabız yapabilecek yiyecek ve içeceklerden uzak durmalıdır.
 • Hasta bol bol sıvı tüketmelidir.

İstanbul Lazerle Anal Fissür Tedavisi

Anal fissür tedavisi olacak hastalar İstanbul anal fissür tedavisi, anal fissür tedavisi yapan hastaneler, lazerle anal fissür tedavisi, lazerle anal fissür tedavisi fiyatları gibi araştırmaları yapmaktadırlar. Hastanemiz genel cerrahi servisinde uzman doktorlar eşliğinde steril hastane koşulları altında lazerle anal fissür tedavisi sunmaktayız. Lazerle anal fissür tedavisi fiyatları, ameliyatsız makat çatlağı tedavisi, anal fissür tedavisi yöntemleri gibi konularda detaylı bilgiye sahip olmak için hastanemiz genel cerrahi servisi ile iletişime geçebilirsiniz.

Anal fissür, vücudunuzun makat bölümü adı verilen dışkılamanın son noktasında meydana gelen rahatsızlığın adıdır. Anüsün tamamını kaplayan ince yapılı kas dokusunun yırtılması sonucunda kişinin rahatsız olması bu hastalığın en büyük belirtisidir.

Anal fissür, özellikle büyük ve sert yapılı bir dışkılama söz konusuysa ve kişi bu esnada kas dokusuna zarar verecek şekilde ıkınıyorsa hastalığa zemin hazırlandığından bahsedebiliriz. Bölgede bu sebepten dolayı kas yırtılması gerçekleşirse kişide öncelikli olarak cam kesiği hissiyatı oluşur. Dışkılama sonrasında en az bir saat kadar rahat hissedememe ve kalça üzerine otururken zorlanma gibi birçok gösterge ortaya çıkabilir.

Çoğu insanda fissür 1-2 hafta içinde iyileşir ancak bu çok daha uzun sürebilir. Pek çok anal fissür, artan lif alımı veya oturma banyoları gibi basit tedavilerle iyileşir. Anal fissür hastalığından muzdarip olan kişilerin ilaca veya bazı durumlarda ameliyata ihtiyacı olabilir. Bu noktada son yıllarda ortaya çıkan lazer tedavisi de etkili bir şekilde kullanılmaktadır.

Lazerle Anal Fissür Tedavisi

Anal fissür tedavisi, tıp dilinde Sfinkterotomi olarak bilinir. Bu gergin olan kasın kesilerek kişinin makat bölgesinde rahatlamasına olanak tanır. Ancak son yıllarda uzmanlar bu tedavi yönteminden uzaklaşmaya başladılar. Bunun temel sebebi bu tedavi yönteminin son derece ağrılı olmasıdır. Bunun yerine lazerle anal fissür tedavisi uygulaması gündeme gelmiştir.

Lazerle anal fissür tedavisi hastanın minimal düzeyde ağrı hissetmesini hatta bazı durumlarda hiç hissetmemesini sağlamak üzere geliştirilmiştir. Lazerle anal fissür tedavisi olan kişilerde hemen rahatlama gözlenir. Fissür için lazer tedavisi, cilde veya hastanın herhangi bir organına zarar vermeden tamamen güvenlidir.

Lazerle anal fissür tedavisi ne kadar sürer?

Lazerle anal fissür tedavisi sanılanın aksine oldukça kısa sürer. Bu tedavi yöntemi minimum 20 dakika, maksimum 30 dakika içerisinde gerçekleşir ve hasta bu süreçte tamamen iyileşir. Lazerle fissür ameliyatı genellikle gündüz gerçekleşir. Hasta genellikle aynı gün taburcu edilir. Ancak doktor hastanın müşade altında tutulmasını isterse 24 ila 48 saat içinde taburcu edilmesi söz konusu olur. Kişi hastaneden çıktıktan sonra normal yaşamına rahatlıkla dönebilir.

Lazerle tedavide anal fissür tekrarlar mı?

Birçok hastanın aklında anal fissür tedavisi sonrasında tekrar etme olasılığı ile ilgili sorular oluşmaktadır. Bazı anal fissürler kronik yani tekrar edecek şekilde gelişse de lazerli tedavide buna da bir çözüm sunulmaktadır. Lazerle tedavi fissür için kalıcı çözümdür, ancak tüm komplikasyonların uzak tutulması için hastanın verilen tüm talimatları izlemesi gerekir. Aksi takdirde yeniden tekrarlaması lazerli tedavi dahi olsa söz konusu olabilir.

Hastalar ameliyat sonrasında normal yaşantısına dönebilir fakat doktorun verdiği talimatlar çerçevesinde bir süre daha lifli gıda tüketimi söz konusu olabilir. Bu ameliyatı korumak ve iyileşmenin tam ve eksiksiz bir biçimde yapılmasını sağlamak açısından oldukça önemlidir.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde alanında uzman doktorlar ve cerrahi ekibimiz ile hijyenik hastane ortamında lazerle makat çatlağı tedavisi imkanı sunmaktayız. Lazerle makat çatlağı tedavisi ve lazerle makat çatlağı tedavisi fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz genel cerrahi servisinde bulabilirsiniz.

Kaş Tıp Merkezi Logo

İstanbul / Güneşli
Özel Kaş Tıp Merkezi’nde

Lazerle Fissür Tedavisi
Aynı Gün Çözüm

Hemoroid – Siğil – Anal Fissür – Anal Fistül
Tüm Anorektal Hastalıklarınızı Başarıyla Tedavi Ediyoruz !
Formu Doldurun, Biz Sizi Arayalım !

  *Kişisel bilgileriniz bir defaya mahsus sizinle iletişime geçilmesi için kullanılacaktır. İzniniz dışında kimseyle paylaşılmayacak, başka hiçbir amaçla kullanılmayacaktır.
  anorektal hastalıkların tedavisi

  Ameliyatsız Anal Fissür (Makat Çatlağı) Tedavisi

  Anal Fissür halk arasında Makat Çatlağı veya Makat Yırtığı olarak da bilinmektedir. Bu hastalık anal bölgede küçük yırtıklarla oluşmaya başlar ve hemoroid hastalığıyla sıkça karıştırılmaktadır. Bu yırtılmaların sebebi genellikle çok kuru ve sert dışkılardır. Bu durum dışkılama sırasında kasların aşınmasına sebep olmaktadır. Bağırsak enfeksiyonları, şiddetli çıkan ishal ve ya Ülseratif Kolit gibi hastalıklar da makat çatlağı  oluşumuna sebep olabilmektedir.

  Anal Fissür genellikle dışkılama sırasında acı ve batma hissi, makatta ağrı ve kaşıntı, kanama ve dışkılama sonrası devam eden ağrı ve yanma ile belirti verir.

  Ameliyatsız Lazerle Anal Fissür Tedavisi sayesinde, tedaviniz 5 dakikada, hijyenik ameliyathane koşullarında, dikiş olmadan yapılmaktadır. Ameliyatsız tedavi sayesinde kesi veya dikiş olmadığı için dokular zarar görmemekte, bu sayede hastalar aynı gün sosyal yaşantılarına geri dönebilmektedir.

  ANAL FİSSÜR TEDAVİSİ HAKKINDA SSS

  Anal Fissür oluşumunun en sık sebebi kabızlıktır. Sert dışkılama ve ıkınma sonucu anal bölgede travmalar oluşur ve bu fissüre neden olmaktadır. Bunun yanı sıra şiddetli çıkan ishal, ters ilişki sonucu makat kaslarının zorlanması, aşırı acı tüketimi ve ülseratif kolit gibi hastalıklar da anal fissür oluşumuna neden olabilmektedir.

  Makat çatlağında en net belirti ağrıdır. Bu ağrı dışkılama sonrası şiddetlenir. Bu ağrı dışkılama sonrası 3-4 saat devam edebilmektedir, kimi hastalarda hiç dinmeyen bir ağrı söz konusu olabilir. Yanma da bir diğer anal fissür belirtisidir. Dışkılama sonrası fissürün yırtılmasıyla kanamalar ortaya çıkabilmektedir. Bu kanamalar damla şeklinde veya tuvalet kağıdına bulaşan ince çizgiler şeklinde görülebilmektedir.

  Ağrısız bir işlem olduğundan dolayı ameliyat esnasında narkoz uygulanmasına gerek duyulmaz. Ancak hastanın konforu açısından lokal anestezi, spinal anestezi veya genel anestezi uygulanabilmektedir.

  Lazer tedavisi yaklaşık olarak 5-10 dakika arasında süren bir işlemdir. Kısa süreli operasyon sonrası hastalık tamamen tedavi edilir.

  Lazerle yapılan fissür tedavisinin ardından kanama ya hiç olmamakta ya da çok az miktarda olmaktadır.

  Lazerle Fissür Tedavisinde neşter gibi herhangi bir kesici alet kullanılmadığından kaslar zarar görmez. Bu nedenle dışkı ve gaz tutmada problem yaşanmaz.

  Lazerle Fissür Tedavisinde geniş doku çıkarımı olmadığı için makat darlığı gibi problemler gelişmez.

  Operasyonun ardından ağrı ve kanama olmadığından hasta aynı gün taburcu edilebilmektedir.

  Tedavi sonrası ağrı olmadığı için hasta aynı gün veya operasyondan bir gün sonra normal yaşantısına geri dönebilmektedir.

  • Çoğu işlemde hastaya narkoz verilmesine gerek duyulmaz. Böylece hasta narkozun etkilerinden kurtulmuş olur.
  • Çok kısa süren müdahalenin ardından hasta odasına alınır, kısa bir gözlem süresinin ardından aynı gün taburcu edilmektedir.
  • Hasta aynı gün muayene olup ardından operasyon olabilir.
  • Operasyon sonrası tüm yakınmalar azalarak tamamen ortadan kaybolur.

  Merkezimizden Fotoğraflar