Anal fissür, makatta çatlak olarak bilinen bir rahatsızlıktır. Anal bölgede çeşitli sebeplerle çatlaklar oluşabilmektedir. Bu bölgede oluşan semptomlar nedeniyle kişilerde yanma hissi ve kanamalar meydana gelebilir. Ayrıca dışkılama sırasında cam batmasına benzer bir acı da hastaları rahatsız edebilir. Bunun yanı sıra kişi makat bölgesinde yırtılma hissi de yaşayabilir.

Genellikle kabızlık anında dışkılama yapılmaya çalışılırken kişilerin anal bölgelerini fazla zorlaması ile ortaya çıkar. Ancak elbette farklı sebepleri de vardır. İshal, Crohn hastalığı veya ülseratif kolit gibi rahatsızlıklar da makat çatlağına sebep olabilir. Fakat herhangi bir sebep olmadan da bu rahatsızlık ortaya çıkabilir.

Makat çatlağı için ne iyi gelir?

Makat çatlağı, lifli gıdaların tüketilmesi ile erken dönemlerde düzeltilebilir. Yine bu dönem içerisinde su tüketiminin artırılması da çatlağa iyi gelebilir. Günde 2 – 2,5 litre su içilebilir. Herhangi bir iyileşme süreci görülmemesi durumunda doktor tarafından ağrıların azaltılması için ağrı kesici reçete edilebilir.

Ayrıca kişilerin beslenme düzeni de gözden geçirilmelidir. Makat çatlağında kişiler yaşamlarını bir parça değiştirmelidirler. Özellikle yeme içme konusunda kendilerinde olmayan alışkanlıkları kazanmaları hastaların yararına olabilmektedir. Makat çatlağı hastalığından muzdarip olan kişilerin beslenmede dikkat etmesi gerekenler hakkında makat çatlağında beslenme yazımızı okuyabilirsiniz. Anal fissüre iyi gelmeyecek tüm gıdalardan hasta uzaklaştırılmalıdır.

Makat çatlağı belirtileri nelerdir?

Anal FissürAnal Fissür belirtileri arasında, ishal ya da kabızlık ilk belirti olarak göze çarpabilir. Makat bölgesinde ağrı ve şişlik, kanama ve kan sızıntılarının iç çamaşırda görülmesi, yırtılmanın gerçekleştiği bölgede kaşıntı ve tahrişin artmasını sayabiliriz.

Bu belirtiler görüldüğünde direkt olarak anal fissür diyemeyiz. Aynı belirtiler hemoroid, makat apnesi, siğil gibi rahatsızlıklarda da görülebilir. Dolayısıyla bu tür rahatsız durumlar yaşandığında uzman doktora danışarak, gerekli tetkikler yaptırılabilir. Araştırma sonucunda anal fissür olduğu ortaya çıkarsa gerekli tedavi ona göre yapılır. Makat çatlağının en önemli belirtileri ve yapılması gerekenler hakkında bilgi için makat çatlağı belirtileri yazımızı okuyabilirsiniz.

Makat çatlağı şüphesinde yapılması gerekenler nelerdir?

Kişide makat çatlağı şüphesi varsa ve belirtilerin bir kısmını görüyorsa hiç vakit kaybetmeden uzman doktora danışmalıdır. Belirtilerin iyi takip edilmesi ve tüm detayların doktor ile paylaşılması oldukça önemlidir. Çünkü belirtileri görmemize rağmen makat çatlağı olup olmadığımızı kendimiz anlayamayız. Dolayısıyla kendimiz çatlak ile ilgili herhangi bir yöntem uygulamadan hekimimizin gösterdiği yolu takip etmeliyiz.

Makat Çatlağı Tedavisi

Cerrahi operasyon da bir yöntem olarak kullanılmaktadır. Genel ve lokal anestezi yöntemi ile hastaların makat iç kası kesilerek rahat etmeleri sağlanır. Genellikle ilaç tedavisinde beklenen başarı yakalanmadığında bu yola başvurulur.

Ameliyat, sık sık tekrar eden anal fissür hastalarına da yapılmaktadır. Sosyal yaşamını olumsuz yönde etkileyen rahatsızlıktan bir an önce kurtulmak isteyen kişilerin yapılan cerrahi operasyon ile tamamen kurtulması söz konusudur. Kişiler yaşamlarına ameliyat sonrası hızlı iyileşme süreci sonrasında dönerek, kaldıkları yerden hayatlarına devam edebilirler. Makat çatlağı tedavisi ve makat çatlağı tedavisi fiyatları hakkında bilgi almak için genel cerrahi servisimize telefon numaramız ve whatasapp bilgi hattımızdan ulaşabilirsiniz.

Anal fissür, kalın bağırsağın son kısmında ortaya çıkan çatlaklardır. Halk arasında makat çatlağı olarak bilinen rahatsızlık, kaslarla çevrili olan bölümde ortaya çıkar.

Anal fissür, tuvalet problemlerinin ortaya çıktığı dönemde başlayabilir. Bu noktada fazla dışkılarken fazla zorlamak bu çatlaklara sebebiyet verebilir. Anüs bölgesi diye tabir edilen alanda sinir ve kas çok olduğu için herhangi bir olumsuzlukta hemen hissedilebilir. Anal fissür genel olarak anoderm adı verilen bölgede oluşur. Bunun temel sebebi anüsteki en zayıf alanın burası olmasıdır.

Bu noktada oluşan anal fissür için vücut kendisini iyileştirme programına alır ancak dışkılama süreci kesilmediği için bu süreç bir türlü olumlu sonuçlanmaz. Aksine fissürün boyutu giderek derinleşir ve kişide acıya sebep olur.

Makatta çatlak olduğu nasıl anlaşılır?

Makatta çatlak oluşumu kişilerin genellikle acı duyması ile anlaşılır. Kişi tuvalete çıktıktan sonra ağrı hissediyorsa bu makat çatlağının genel olarak ilk belirtisidir. Genel olarak kanama ile ilişkilendirilen makat çatlağı (anal fissür) belirtilerinde bu sebep ikincildir. Yani ilerlemiş çatlaklarda kanama gerçekleşir. Fakat kişi henüz başındaysa kanama olmadan tedavisini olup tüm süreci olumlu bir şekilde sonuçlandırabilir.

Makatta çatlak belirtilerinin ikincisi dışkılama sırasında cam batması hissiyatına sebep olacak acıdır. Bu acılar genel olarak 1 ila 2 dakika arasında kesilir ve kişi herhangi bir sorun olmadığına kanaat getirebilir. Fakat fissürün ilerlemesi sonucunda acının da süresi 1 hatta 2 saate kadar çıkabilir.

Anal fissür bölgesinde kaşıntı ve buna bağlı olarak gelişen tahriş de bir başka belirti olarak karşımıza çıkar. Ayrıca kişilerde tuvalete çıkarken yaşanan güçlük de bu listeye eklenebilir. Güçlüğün ana sebeplerinden birisi ağrı ve acının getirdiği psikolojik savunma mekanizmasıdır. Bu durumda dışkılama sırasında yeniden acıyacağını düşünen kişi tuvalete çıkarken çekinmeye başlar.

Makat çatlağı evde tedavi edilir mi?

Doktor kontrolünde olmak şartı ile cerrahi olmayan yöntem ile anal fissür tedavisi yapılabilir. Buna bağlı olarak makat çatlağı evde tedavi edilebilir. Bu noktada doktorunuz sizi gerekli adımları atmanız için yönlendirir.

Ameliyatsız makat çatlağı tedavisi nasıl yapılır?

Ameliyatsız makat çatlağı tedavisi elbette mümkündür. Bunun için doktorunuz ile görüştükten sonra daha net bilgi alabilirsiniz. Çünkü bazı çatlaklar mutlak suretle ameliyat istemektedir. Ameliyatsız seçenekte ise tüketeceğini gıdalara dikkat etmeniz ile süreç başlar. Dışkılamakta kolaylık sağlayacak lifli gıdalar ile beslenmek makat çatlağı tedavisinde birinci basamaktır. Tuvalete çıkmayı kolaylaştıracak ilaç kullanmak da bu dönemde önem kazanır. Bol su tüketilmesi sizi rahatlatacak etmenlerdendir. Bu dönemde günde 2 litre su içmeniz gerekir. Yine bir başka teknikte ise ılık suya oturmak ağrınızı ve acınızı hafifletecektir. Kas gevşetici ilaçlarla anal bölgedeki sıkılığın azaltılması ve böylece rahat bir şekilde tuvalete çıkmanız doktorunuz tarafından sağlanır.

Makat çatlağı, anüs çevresindeki deride ağrı, kanama ve diğer semptomlara neden olabilen küçük bir yırtık olarak biliniyor. Anal fissür hem kadınlarda hem erkeklerde eşit oranda görülebilmektedir. Anüs bölgesinde yer alan damarların şişerek basur gibi meme görüntüsü oluşturması ile oluşumu anlaşılır.

Makat çatlağı kabızlık, ishal, enfeksiyon ve tahriş gibi çeşitli faktörler neden olabilir. Ağrı, kanama ve kaşıntı gibi semptomlara neden olabilirler ve anüsteki kas spazmları (anal sfinkter) ile birlikte olabilirler.

Makat çatlakları sıvı alımını artırmak, yüksek lifli bir diyet yemek ve reçetesiz satılan kremler veya merhemler kullanmak gibi ev ilaçları ile tedavi edilebilir.

Makat Çatlağı

Makat çatlağının belirtileri arasında en fazla görülen hafif ila şiddetli arasında değişebilen ağrıdır. Ağrı sürekli olabilir veya yalnızca bağırsak hareketleri sırasında ortaya çıkabilir. Makat çatlağının diğer semptomları arasında şunları sayabiliriz:

 • Dışkılamadan sonra tuvalet kağıdında parlak kırmızı kan
 • Anüste kaşıntı veya tahriş
 • Anüs çevresindeki ciltte gözle görülür bir çatlak veya yırtık
 • Makat çatlağının yakınında bir yumru veya deri etiketi
 • Anüste kas spazmları (anal sfinkter)

Makat Çatlağı Nasıl Geçer?

Makat çatlağı konusunda tedavi olmak istiyorsanız öncelikle yaşam biçiminizde bazı değişiklikler yapmak durumundasınız. Diyet programı hazırlatıp buna uymak ilk aşama olabilir. Lifli gıdalar ve bol su tüketimi rahat bir şekilde dışkılamanıza olanak tanır. Bu da bölgede zorlanmanın ortadan kalkması anlamına gelir. Buna ek olarak eczanelerde reçetesiz olarak satılan bazı kremler de bölgenin yumuşamasını sağlar ve bu da rahatlatmak için uygun ortamı oluşturur.

Ağrı, kanama veya kaşıntı gibi makat çatlağı semptomları yaşıyorsanız, doğru teşhis ve tedavi için bir sağlık uzmanına görünmeniz önemlidir.

Makat Çatlağı Ağrısı Nasıl Geçer?

Makat çatlağı ağrılarını geçirmek için bazı yöntemleri deneyebilirsiniz. Sıvı alımı, lifli gıdalar bu noktada etkili olsa da bunlar haricinde de uygulanabilecek bazı yöntemler bulunuyor.

Ağrı kesici ilaçlar ilk adım olabilir. Doktorunuzun önereceği ağrı kesici ilaçları kullanarak makat çatlağı ağrısını en aza indirebilirsiniz. Bunun için non-steroid antiinflamatuar ilaçlar kullanılmaktadır.

Oturma banyosu adı verilen yöntemle de ağrıları geçirebilirsiniz. Kişinin günde birkaç kez 10-15 dakika ılık suda oturduğu oturma banyoları ağrıyı azaltmaya ve iyileşmeyi hızlandırmaya yardımcı olabilir.

Tüm bunlara ek olarak ağrıları kökünden çözmek istiyorsanız cerrahi bazı yöntemleri deneyerek sonuca gidebilirsiniz.

Makat Çatlağı Kansere Yol Açar mı?

Makat çatlağının kansere yol açabileceği zaman zaman halk arasında söylenti olarak dolaşır. Ancak bu noktada klinik herhangi bir bulguya rastlanmamıştır. Dolayısıyla makat çatlakları kanserli değildir ve kansere yakalanma riskini artırmaz.

Bununla birlikte, bazen tedavi edilmesi gerekebilecek ve altta yatan durumların bir işareti olabileceğinden makat çatlakları konusunda yardım almak daha doğru bir hareket olacaktır.

Kaş Tıp Merkezi Logo

İstanbul / Güneşli
Özel Kaş Tıp Merkezi’nde

Lazerle Fissür Tedavisi
Aynı Gün Çözüm

Hemoroid – Siğil – Anal Fissür – Anal Fistül
Tüm Anorektal Hastalıklarınızı Başarıyla Tedavi Ediyoruz !
Formu Doldurun, Biz Sizi Arayalım !

  *Kişisel bilgileriniz bir defaya mahsus sizinle iletişime geçilmesi için kullanılacaktır. İzniniz dışında kimseyle paylaşılmayacak, başka hiçbir amaçla kullanılmayacaktır.

  Ameliyatsız Anal Fissür (Makat Çatlağı) Tedavisi

  Anal Fissür halk arasında Makat Çatlağı veya Makat Yırtığı olarak da bilinmektedir. Bu hastalık anal bölgede küçük yırtıklarla oluşmaya başlar ve hemoroid hastalığıyla sıkça karıştırılmaktadır. Bu yırtılmaların sebebi genellikle çok kuru ve sert dışkılardır. Bu durum dışkılama sırasında kasların aşınmasına sebep olmaktadır. Bağırsak enfeksiyonları, şiddetli çıkan ishal ve ya Ülseratif Kolit gibi hastalıklar da makat çatlağı  oluşumuna sebep olabilmektedir.

  Anal Fissür genellikle dışkılama sırasında acı ve batma hissi, makatta ağrı ve kaşıntı, kanama ve dışkılama sonrası devam eden ağrı ve yanma ile belirti verir.

  Ameliyatsız Lazerle Anal Fissür Tedavisi sayesinde, tedaviniz 5 dakikada, hijyenik ameliyathane koşullarında, dikiş olmadan yapılmaktadır. Ameliyatsız tedavi sayesinde kesi veya dikiş olmadığı için dokular zarar görmemekte, bu sayede hastalar aynı gün sosyal yaşantılarına geri dönebilmektedir.

  ANAL FİSSÜR TEDAVİSİ HAKKINDA SSS

  Anal Fissür oluşumunun en sık sebebi kabızlıktır. Sert dışkılama ve ıkınma sonucu anal bölgede travmalar oluşur ve bu fissüre neden olmaktadır. Bunun yanı sıra şiddetli çıkan ishal, ters ilişki sonucu makat kaslarının zorlanması, aşırı acı tüketimi ve ülseratif kolit gibi hastalıklar da anal fissür oluşumuna neden olabilmektedir.

  Makat çatlağında en net belirti ağrıdır. Bu ağrı dışkılama sonrası şiddetlenir. Bu ağrı dışkılama sonrası 3-4 saat devam edebilmektedir, kimi hastalarda hiç dinmeyen bir ağrı söz konusu olabilir. Yanma da bir diğer anal fissür belirtisidir. Dışkılama sonrası fissürün yırtılmasıyla kanamalar ortaya çıkabilmektedir. Bu kanamalar damla şeklinde veya tuvalet kağıdına bulaşan ince çizgiler şeklinde görülebilmektedir.

  Ağrısız bir işlem olduğundan dolayı ameliyat esnasında narkoz uygulanmasına gerek duyulmaz. Ancak hastanın konforu açısından lokal anestezi, spinal anestezi veya genel anestezi uygulanabilmektedir.

  Lazer tedavisi yaklaşık olarak 5-10 dakika arasında süren bir işlemdir. Kısa süreli operasyon sonrası hastalık tamamen tedavi edilir.

  Lazerle yapılan fissür tedavisinin ardından kanama ya hiç olmamakta ya da çok az miktarda olmaktadır.

  Lazerle Fissür Tedavisinde neşter gibi herhangi bir kesici alet kullanılmadığından kaslar zarar görmez. Bu nedenle dışkı ve gaz tutmada problem yaşanmaz.

  Lazerle Fissür Tedavisinde geniş doku çıkarımı olmadığı için makat darlığı gibi problemler gelişmez.

  Operasyonun ardından ağrı ve kanama olmadığından hasta aynı gün taburcu edilebilmektedir.

  Tedavi sonrası ağrı olmadığı için hasta aynı gün veya operasyondan bir gün sonra normal yaşantısına geri dönebilmektedir.

  • Çoğu işlemde hastaya narkoz verilmesine gerek duyulmaz. Böylece hasta narkozun etkilerinden kurtulmuş olur.
  • Çok kısa süren müdahalenin ardından hasta odasına alınır, kısa bir gözlem süresinin ardından aynı gün taburcu edilmektedir.
  • Hasta aynı gün muayene olup ardından operasyon olabilir.
  • Operasyon sonrası tüm yakınmalar azalarak tamamen ortadan kaybolur.

  Merkezimizden Fotoğraflar