Anal fissür, makatta çatlak olarak bilinen bir rahatsızlıktır. Anal bölgede çeşitli sebeplerle çatlaklar oluşabilmektedir. Bu bölgede oluşan semptomlar nedeniyle kişilerde yanma hissi ve kanamalar meydana gelebilir. Ayrıca dışkılama sırasında cam batmasına benzer bir acı da hastaları rahatsız edebilir. Bunun yanı sıra kişi makat bölgesinde yırtılma hissi de yaşayabilir.

Genellikle kabızlık anında dışkılama yapılmaya çalışılırken kişilerin anal bölgelerini fazla zorlaması ile ortaya çıkar. Ancak elbette farklı sebepleri de vardır. İshal, Crohn hastalığı veya ülseratif kolit gibi rahatsızlıklar da makat çatlağına sebep olabilir. Fakat herhangi bir sebep olmadan da bu rahatsızlık ortaya çıkabilir.

Makat çatlağı için ne iyi gelir?

Makat çatlağı, lifli gıdaların tüketilmesi ile erken dönemlerde düzeltilebilir. Yine bu dönem içerisinde su tüketiminin artırılması da çatlağa iyi gelebilir. Günde 2 – 2,5 litre su içilebilir. Herhangi bir iyileşme süreci görülmemesi durumunda doktor tarafından ağrıların azaltılması için ağrı kesici reçete edilebilir.

Ayrıca kişilerin beslenme düzeni de gözden geçirilmelidir. Makat çatlağında kişiler yaşamlarını bir parça değiştirmelidirler. Özellikle yeme içme konusunda kendilerinde olmayan alışkanlıkları kazanmaları hastaların yararına olabilmektedir. Makat çatlağı hastalığından muzdarip olan kişilerin beslenmede dikkat etmesi gerekenler hakkında makat çatlağında beslenme yazımızı okuyabilirsiniz. Anal fissüre iyi gelmeyecek tüm gıdalardan hasta uzaklaştırılmalıdır.

Makat çatlağı belirtileri nelerdir?

Anal Fissür belirtileri arasında, ishal ya da kabızlık ilk belirti olarak göze çarpabilir. Makat bölgesinde ağrı ve şişlik, kanama ve kan sızıntılarının iç çamaşırda görülmesi, yırtılmanın gerçekleştiği bölgede kaşıntı ve tahrişin artmasını sayabiliriz.

Bu belirtiler görüldüğünde direkt olarak anal fissür diyemeyiz. Aynı belirtiler hemoroid, makat apnesi, siğil gibi rahatsızlıklarda da görülebilir. Dolayısıyla bu tür rahatsız durumlar yaşandığında uzman doktora danışarak, gerekli tetkikler yaptırılabilir. Araştırma sonucunda anal fissür olduğu ortaya çıkarsa gerekli tedavi ona göre yapılır. Makat çatlağının en önemli belirtileri ve yapılması gerekenler hakkında bilgi için makat çatlağı belirtileri yazımızı okuyabilirsiniz.

Makat çatlağı şüphesinde yapılması gerekenler nelerdir?

Kişide makat çatlağı şüphesi varsa ve belirtilerin bir kısmını görüyorsa hiç vakit kaybetmeden uzman doktora danışmalıdır. Belirtilerin iyi takip edilmesi ve tüm detayların doktor ile paylaşılması oldukça önemlidir. Çünkü belirtileri görmemize rağmen makat çatlağı olup olmadığımızı kendimiz anlayamayız. Dolayısıyla kendimiz çatlak ile ilgili herhangi bir yöntem uygulamadan hekimimizin gösterdiği yolu takip etmeliyiz.

Makat Çatlağı Tedavisi

Cerrahi operasyon da bir yöntem olarak kullanılmaktadır. Genel ve lokal anestezi yöntemi ile hastaların makat iç kası kesilerek rahat etmeleri sağlanır. Genellikle ilaç tedavisinde beklenen başarı yakalanmadığında bu yola başvurulur.

Ameliyat, sık sık tekrar eden anal fissür hastalarına da yapılmaktadır. Sosyal yaşamını olumsuz yönde etkileyen rahatsızlıktan bir an önce kurtulmak isteyen kişilerin yapılan cerrahi operasyon ile tamamen kurtulması söz konusudur. Kişiler yaşamlarına ameliyat sonrası hızlı iyileşme süreci sonrasında dönerek, kaldıkları yerden hayatlarına devam edebilirler. Makat çatlağı tedavisi ve makat çatlağı tedavisi fiyatları hakkında bilgi almak için genel cerrahi servisimize telefon numaramız ve whatasapp bilgi hattımızdan ulaşabilirsiniz.

Kaş Tıp Merkezi Logo

İstanbul / Güneşli
Özel Kaş Tıp Merkezi’nde

Lazerle Fissür Tedavisi
Aynı Gün Çözüm

Hemoroid – Siğil – Anal Fissür – Anal Fistül
Tüm Anorektal Hastalıklarınızı Başarıyla Tedavi Ediyoruz !
Formu Doldurun, Biz Sizi Arayalım !

  *Kişisel bilgileriniz bir defaya mahsus sizinle iletişime geçilmesi için kullanılacaktır. İzniniz dışında kimseyle paylaşılmayacak, başka hiçbir amaçla kullanılmayacaktır.
  anorektal hastalıkların tedavisi

  Ameliyatsız Anal Fissür (Makat Çatlağı) Tedavisi

  Anal Fissür halk arasında Makat Çatlağı veya Makat Yırtığı olarak da bilinmektedir. Bu hastalık anal bölgede küçük yırtıklarla oluşmaya başlar ve hemoroid hastalığıyla sıkça karıştırılmaktadır. Bu yırtılmaların sebebi genellikle çok kuru ve sert dışkılardır. Bu durum dışkılama sırasında kasların aşınmasına sebep olmaktadır. Bağırsak enfeksiyonları, şiddetli çıkan ishal ve ya Ülseratif Kolit gibi hastalıklar da makat çatlağı  oluşumuna sebep olabilmektedir.

  Anal Fissür genellikle dışkılama sırasında acı ve batma hissi, makatta ağrı ve kaşıntı, kanama ve dışkılama sonrası devam eden ağrı ve yanma ile belirti verir.

  Ameliyatsız Lazerle Anal Fissür Tedavisi sayesinde, tedaviniz 5 dakikada, hijyenik ameliyathane koşullarında, dikiş olmadan yapılmaktadır. Ameliyatsız tedavi sayesinde kesi veya dikiş olmadığı için dokular zarar görmemekte, bu sayede hastalar aynı gün sosyal yaşantılarına geri dönebilmektedir.

  ANAL FİSSÜR TEDAVİSİ HAKKINDA SSS

  Anal Fissür oluşumunun en sık sebebi kabızlıktır. Sert dışkılama ve ıkınma sonucu anal bölgede travmalar oluşur ve bu fissüre neden olmaktadır. Bunun yanı sıra şiddetli çıkan ishal, ters ilişki sonucu makat kaslarının zorlanması, aşırı acı tüketimi ve ülseratif kolit gibi hastalıklar da anal fissür oluşumuna neden olabilmektedir.

  Makat çatlağında en net belirti ağrıdır. Bu ağrı dışkılama sonrası şiddetlenir. Bu ağrı dışkılama sonrası 3-4 saat devam edebilmektedir, kimi hastalarda hiç dinmeyen bir ağrı söz konusu olabilir. Yanma da bir diğer anal fissür belirtisidir. Dışkılama sonrası fissürün yırtılmasıyla kanamalar ortaya çıkabilmektedir. Bu kanamalar damla şeklinde veya tuvalet kağıdına bulaşan ince çizgiler şeklinde görülebilmektedir.

  Ağrısız bir işlem olduğundan dolayı ameliyat esnasında narkoz uygulanmasına gerek duyulmaz. Ancak hastanın konforu açısından lokal anestezi, spinal anestezi veya genel anestezi uygulanabilmektedir.

  Lazer tedavisi yaklaşık olarak 5-10 dakika arasında süren bir işlemdir. Kısa süreli operasyon sonrası hastalık tamamen tedavi edilir.

  Lazerle yapılan fissür tedavisinin ardından kanama ya hiç olmamakta ya da çok az miktarda olmaktadır.

  Lazerle Fissür Tedavisinde neşter gibi herhangi bir kesici alet kullanılmadığından kaslar zarar görmez. Bu nedenle dışkı ve gaz tutmada problem yaşanmaz.

  Lazerle Fissür Tedavisinde geniş doku çıkarımı olmadığı için makat darlığı gibi problemler gelişmez.

  Operasyonun ardından ağrı ve kanama olmadığından hasta aynı gün taburcu edilebilmektedir.

  Tedavi sonrası ağrı olmadığı için hasta aynı gün veya operasyondan bir gün sonra normal yaşantısına geri dönebilmektedir.

  • Çoğu işlemde hastaya narkoz verilmesine gerek duyulmaz. Böylece hasta narkozun etkilerinden kurtulmuş olur.
  • Çok kısa süren müdahalenin ardından hasta odasına alınır, kısa bir gözlem süresinin ardından aynı gün taburcu edilmektedir.
  • Hasta aynı gün muayene olup ardından operasyon olabilir.
  • Operasyon sonrası tüm yakınmalar azalarak tamamen ortadan kaybolur.
  BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

  Merkezimizden Fotoğraflar