Siğiller vücudun birçok bölümünde çıkabilir. Siğillere Hpv(human papilloma virüsü) enfeksiyonu neden olmaktadır. Genital siğillere de bu virüs neden olmaktadır. Virüs yüksek riskli olduğu durumda kansere kadar yol alabilir. Hpv virüsü hücre içinde yaşayan bir virüstür. Hücre içinde aktif hale geldiği zaman deri üzerinde lezyonlar ve lekelenmeler oluşturabilir. Bu yazımızda genital siğiller ile ilgili bilgi verecek genital siğil tedavisi nasıl yapılır ve genital siğil tedavisinde dikkat edilmesi gerekenler hakkında konuşacağız. Siğilin ne olduğu hakkında bilgi almak için siğil nedir yazımızı okuyabilirsiniz.

Genital siğil tedavisi nasıl yapılır?

Genital siğil tedavisinin 3 çeşidi vardır. Bunlardan ilki sitotoksik yöntemdir. Siğil asitleri lezyon üzerine damlatılır. Diğer yöntem fiziksel yöntemlerdir. Bunlar kriyoterapi(dondurma) , lazer ve cerrahi eksizyondur. Cerrahi eksizyon çok büyük siğillerde kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntemlerin hiç biri tamamen siğili ortadan kaldırmaz. Sadece estetik açıdan yok eder. Genital siğiller cinsel yolla bulaşabilir. Hasta bu süreçte cinsel ilişkide bulunmaması gerekir. Siğillerin birçok çeşidi vardır. Vücutta bazen görülebilir bazen de görülmeyecek durumlarda olabilir. Bunlara kondilom adı verilmektedir. Genellikle rahim ağzında oluşur. Vajinal girişte, anüs etrafında küçük lezyonlar halinde ve ten renginde veya pembemsi olarak oluşan bulaşıcı bir hastalıktır. Hpv virüsü genellikle bağışıklık sistemi güçlü olan, iyi beslenen, sigara ve alkol kullanmayan kişilerde 2 yıl içerisinde kendiliğinden geçebilir.

Genital Siğil TedavisiSiğillerin tedavisi her hastada aynı olmayabilir. Kimi hastada lezyonlar az olabilirken kimi hastada ise aşırı boyutta olabilir. Lezyonların boyutuna göre tedavi uygulanır. Cerrahi ve medikal olarak uygulanmaktadır. Medikal olarak kullanılan bazı kremler vardır. Siğil oluşan bölgeye uygulandığında siğiller kendiliğinden kaybolur. Cerrahi olarak da yakılma, kesme ve dondurma işlemleri yapılır. Hastalar tarafından en çok tercih edilen yöntem kriyoterapi(dondurma) işlemidir. Genital siğiller tedavi edildikten sonra tekrar etme olasılığı vardır. Hasta bu konuda çok dikkatli davranmalıdır. Tedaviden 2-3 ay sonrasına kadar genital bölgedeki tüyleri almaması gerekir. Almaya devam ettiği takdirde iyileşme süreci yavaşlayacaktır. Cerrahi yöntemlerin ardından hasta düzenli olarak kontrole gelmelidir.

Siğil, ciltte meydana gelen lezyonların genel adıdır. HPV virüsü kaynaklı bir oluşum olması sebebi ile dikkatli bir şekilde incelenmesi gerekmektedir.

Human Papilloma Virüs adı verilen HPV virüsleri, siğil oluşumu için zemin hazırlamaktadır. Siğiller göründükleri yere ve büyüklüğe göre tedavi edilmektedir. Siğil görülmesi demek hastaların sağlıksız olduğu anlamına gelmez. Tam aksine çok zaman başka herhangi bir rahatsızlıkları bulunmamaktadır.

HPV virüsü insan vücuduna yerleştiği zaman en az 6 ay kuluçka dönemi geçirir. Genellikle temas yoluyla geçer. En çok hamam, havuz gibi kapalı mekanlardan bulaştığı tespit edilmiştir. Bu nedenle bu tür mekanları kullanırken kalabalık olup olmadığına dikkat etmek gerekir.

Çıktığı bölgeye göre kişileri rahatsız eden ve zaman zaman sosyal yaşamlarını da alt üst eden siğiller, genital bölgede kişilerin rahat yaşam sürmesine ve cinsellik yaşamasına engel olur. Bu nedenle genital siğiller hemen tedavi edilmek için doktora başvurulur.

Genital siğiller kendiliğinden geçer mi?

Genital bölgede görülen siğiller, kişilerin cinsel yaşamlarını ve sağlıklı bir şekilde hayat sürmelerini olumsuz yönde etkiler. Dolayısıyla bu hastalıkla savaşan bireyler cilt doktoruna başvurarak yardım almak ve genital bölgelerinde çıkan siğillerden kurtulmak isterler.

Fakat zaman zaman bu konuda çekinceleri olan hastalarımız siğilin kendi kendisine geçmesi için beklerler. Ancak bu durumda ne yazık ki zaman kaybetmekten başka bir şey değildir. Çünkü genital siğiller diğer türlerde olduğu gibi kendiliğinden geçmez. Bu konuda mutlaka profesyonel yardım almalısınız.

Genital Siğil Tedavisi Yöntemleri

Genital siğil tedavisinde genel olarak kriyoterapi (dondurma), elektrokoter (yakma) yöntemleri kullanılmaktadır. Burada yöntem ve nasıl uygulanacağı tamamen uzman hekimimizin kararı çerçevesinde şekillenmektedir. Siğilin büyüklüğü ve şekli bu konuda doktorumuzu yönlendirmektedir.

Kriyoterapi (dondurma) yönteminde sıvı nitrojen ile siğil dondurulur ve bağlantılarından beslenmesi önlenir. Bu sayede siğil düşer ve hasta tamamen iyileşir.

Elektrokoter (yakma) işleminde ise, lokal anestezi kullanılarak hastaya müdahale edilir. Koter ile HPV virüsünün neden olduğu siğilin tüm odacıkları yakılır ve vücuttan ayrılması sağlanır. Bu sayede hızlı ve net sonuç alınır.

Her iki yöntemde de kişiler ağrısız ve acısız bir şekilde tedavi edilir. Böylece hastalarımız hem hızlı hem de net tedavi almış olur.

Genital Siğil Tedavisi Fiyatları

Genital siğil tedavisi fiyatları hastaların aklındaki en büyük sorulardan bir tanesidir. Bu konuda net bilgi almak istiyorsanız uzman doktora başvurmalısınız. Çünkü birçok faktör bu durumu etkilemektedir. Öncelikle siğilin genital bölgedeki konumu, büyüklüğü ve tedavi yöntemi tespit edilmelidir. Hastalarımızı steril ortamda tutarak daha sağlıklı bir tedavi almalarını sağlıyoruz. Böylece hem tedavi esnasında hem de tedavi sonrasında yaşamlarına kaldıkları yerden devam edebiliyorlar. Dolayısıyla fiyat bilgisi için öncelikle doktorumuzla görüşme sonrasında izlenecek yönteme göre ücret belirleme aşamasına geçilmektedir.

Genital siğil tedavisinde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Siğillerin genital bölgede olmasından dolayı kişiler tedaviden kaçınabilmektedir. Genital siğil belirtileri görüldüğünde vakit kaybetmeden tedavi edilmesi gereken ciddi bir hastalıktır. Genital siğil oluşumundan şüphe edildiğinde siğil tedavisi yapan hastanelere başvurularak hastalığın durumu ve tedavi yöntemi hakkında bilgi alınmalıdır. Hekim muayenesi ve önerisi olmadan ilaç kullanılmamalıdır.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde alanında uzman doktorlar ile hijyenik hastane ortamında genital siğil tedavisi imkanı sunmaktayız. Genital siğil, siğil, siğil tedavisi ve siğil tedavisi fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz kadın hastalıkları ve doğum servisinde bulabilirsiniz. Genital siğil ve hpv hakkında merak ettiklerinizi telefon numaramız ve whatsapp bilgi hattımızdan bize ulaşarak sorabilirsiniz.

Kaş Tıp Merkezi Logo

İstanbul / Güneşli
Özel Kaş Tıp Merkezi’nde

Lazerle Siğil Tedavisi
Aynı Gün Çözüm

Hemoroid – Siğil – Anal Fissür – Anal Fistül
Tüm Anorektal Hastalıklarınızı Başarıyla Tedavi Ediyoruz !
Formu Doldurun, Biz Sizi Arayalım !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.
  anorektal hastalıkların tedavisi

  Ameliyatsız Genital Siğil Tedavisi

  Siğil virüsü genellikle cinsel yolla veya ortak alanların (wc, hamam, sauna vb.) kullanımı sonucunda vücuda yerleşen bir virüstür. Erkekte penis üzerine veya makat çevresine, kadında ise dış cinsel organlara, rahim ağzına veya makat çevresine yerleşen bir virüs türüdür. Halk arasında siğil olarak bilinen oluşum ise bu virüsün bir etkisidir. Bu virüs kuluçka dönemini geçirdikten sonra genital organlarda sivilce veya et benine benzeyen kabarıklıklarla ortaya çıkar. Bu kabarıklıklar kalıcı olabilmekle birlikte zamanla karnabahar görünümünde bir yapıya bürünebilirler.

  150’den fazla türü olan bu virüsün bazı türleri oldukça yayılımcı olabilmektedir. Bu da ihmal edildiğinde hastalar için çok büyük tehlikelere sebep olabilmesine neden olur. Bu yapılar agresif yapıda olursa rahim ağzına veya makat içerisine doğru ilerleyebilir ve bu çok büyük bir risk oluşturmaktadır. Bu ilerleme rahim ağzı kanseri veya makat kanserine evrilebilmektedir. Özellikle kadınlarda rahim ağzı kanserlerinin %95’den fazlası genital siğil kaynaklı olmaktadır.

  Genital Siğil anal veya genital bölgede kabarıklık, kaşıntı ve yanma, genital bölgede ufak lezyonlar, cinsel birliktelik sırasında kanama, küçük veya büyük karnabahar görünümünde yapılar şeklinde belirti verir.

  Genital Siğil hastalığı Ameliyatsız Lazer Tedavisi ile kolayca tedavi edilebilmektedir. Bu tedavi sayesinde hastalık 10 dakika içinde, hijyenik ameliyathane koşullarında, ağrı ve acı olmadan, dikiş ve kesi kullanılmadan yapılabilmektedir. Ameliyatsız Siğil Tedavisi sonucunda hasta normal yaşantısına aynı gün geri dönebilmektedir.

  Siğil tedavisinde kullandığımız bir diğer yöntem ise Radyofrekans yöntemidir. Radyofrekans Siğil Tedavisi yönteminde siğiller temiz cilde kadar radyofrekans ile temizlenmektedir. Birkaç dakika süren bu yöntem de ameliyatsızdır ve hem makat içindeki hem de dışındaki siğillerin tedavisinde kullanılabilmektedir. Kondilom bu yöntemle yakılarak ortadan kaldırılır. 

  Siğil tedavisinde kullandığımız yöntemlerden biri de Crioterapi olarak bilinen Dondurma Yöntemidir. Bu yöntemde -80 dereceye kadar düşük sıcaklığa sahip gaz siğile dokundurularak siğil yok edilir. Pratik ve kolay bir yöntem olarak görünse bu yöntem her siğilin tedavisinde kullanılamamaktadır. Siğil türüne ve yayılımına göre en doğru tedavi yöntemini hekiminiz yapacağı muayenenin ardından sizinle paylaşacaktır. 

  SİĞİL TEDAVİSİ HAKKINDA SSS

  Siğil mikrobik bir rahatsızlıktır. Bir virüsün neden olduğu siğil rahatsızlığı, hem kişinin farklı bölgelerine hem de başka kişilere bulaşabilmektedir. Türlerine göre çok yayılımcı bir yapıya sahip olabilen bu hastalığın erken tedavisi çok önemlidir.

  • Siğil ile temas edilmesi
  • Siğil hastalığı olan kişi ile aynı eşyaları kullanmak
  • Genital bölgede yer alan siğiller için cinsel ilişki
  • Makat bölgesindeki siğiller için ters ilişki
  • Taharet muslukları
  • Banyo, sauna, havuz gibi hijyenik olmayan ortak kullanım alanları

  Siğil ciltteki bir kabarıklık gibi görünse de yapı olarak cilt yapısından farklıdır. Sigiller olduğu bölgede rahatsızlık ve nemlilik hissi verir. Bazı türleri hastaya kaşıntı, yanma veya kanama gibi rahatsızlıklar verebilir. Bu yakınmalar tedaviden hemen sonra ortadan tamamen kaybolur. Aşırı derecede kaşınan siğilleri hastalar dayanamayarak kaşır ve bunun üzerine durum daha da ağırlaşarak acı verici bir seviyeye gelir.

  Siğil kendiliğinden kanamaya neden olacak bir yapı değildir. Ancak kaşınan ve hastaya rahatsızlık veren siğiller kaşındıkça tahriş olur ve bu durum kanamaya sebebiyet verebilir.

  • Genital ve anal bölgede kaşıntı
  • Cilt üzerinde ufak gri renkte lezyonlar
  • Cinsel birliktelik sırasında kanama
  • Karnabahar görünümünde cilt üzerinde bulunan yapılar

  Genital siğiller oldukça yayılımcı olabilmektedirler. Bu nedenle ortaya çıkar çıkmaz tedavi edilmesi gerekir. Bu hastalık tedavi edilmezse hızla yayılabilir ve tedavi edilmesi çok daha zor aşamalara gelebilmektedir.

  • Lazer Yöntemi
  • Radyofrekans Yöntemi
  • Crioterapi (Dondurma Yöntemi)
  • Koter Yöntemi
  BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

  İSTANBUL ÖZEL KAŞ TIP MERKEZİ