Kriyoterapi nedir? Nasıl yapılır? Avantajları nelerdir?

Siğiller, Hpv adı verilen bir virüs çeşidinin sebep olduğu bir deri hastalığıdır. Siğiller en çok ayak, el ve yüzlerde meydana gelmekle birlikte genital bölgede de oluşabilmektedir.  Genital siğillere kondilom da denilir ve rahim ağzı kanserlerine neden olabilmektedir. Bazı çeşitleri vücutta belirti vermeyip bulaş riski oluşturabilmektedir. Siğiller nerede oluşursa oluşsun bir çeşit virüs tarafından meydana geldiği için bulaşma riskleri oldukça fazladır. Siğiller kendini deriden kabarık, toplu iğne büyüklüğünde ve bazen de kahverengi kabarcık şeklinde gösterir. Bazen kişiden kişiye temas halinde bazen de ortak kullanılan bir eşya yoluyla bulaş gösterme ihtimali vardır. Birden fazla çeşidi bulunmaktadır ve bazı durumlarda deride oluşan lezyonlar siğil ile karıştırılabilir. Siğil sorunu ile karşılaşan kişiler kendiliğinden geçer düşüncesi ile tedavi olmamaktadırlar. El ve ayakta meydana gelen siğillerin kendiliğinden geçme gibi bir durumu söz konusudur fakat genital bölgede oluşan siğiller kendiliğinden iyileşmez mutlaka cerrahi tedavi ile tedavi edilmelidir. Bu konu hakkında ayrıntılı bilgi almak için siğiller kendiliğinden iyileşir mi yazımızı okuyabilirsiniz.

Bu yazımızda siğil tedavisinde başarılı sonuçlar veren kriyoterapinin ne olduğu, nasıl yapıldığı, avantajlarının neler olduğu hakkında bilgiler vereceğiz. Yazımızda kriyoterapi nedir, kriyoterapi nasıl yapılır ve kriyoterapi avantajları nelerdir sorularına cevaplar bulacaksınız.

Kriyoterapi nedir?

Kriyoterapi; siğillerin tedavisinde kullanılan ve lezyonların dondurulmasını amaçlayan bir tedavi yöntemidir. Uygulandığı an siğillerin bir daha nüksetme olasılığını düşürmektedir. Anestezi uygulanmadan yapılan bir işlem olup hastaya eski estetik görünümünü geri verebilmektedir. Siğillerin tedavisinde birçok yöntem kullanılmaktadır fakat kısa süreli ve en etkili olan yöntemi kriyoterapi yöntemidir. Kriyoterapi işlemi lezyon üzerine gaz püskürtülmesi şeklinde uygulanan bir operasyondur. Oldukça kısa sürede tamamlanan bu işlem ile siğil problemi ortadan kalkmaktadır.

Kriyoterapi nasıl yapılır?

Kriyoterapi işlemi siğillerin yok edilmesinde kullanılan ve kişiler tarafından tercih edilen bir işlemdir. Bu işlemde amaç dondurma yöntemi ile siğillerin oluştuğu lezyonları yok etmektir. Hastaya anestezi uygulanmadan lezyonlar üzerine sıvı azot gazı verilir, azot gazı soğuk bir gaz olduğu için üst derideki hücreleri yok ederek siğilleri de ortadan kaldırır.

Kriyoterapi avantajları nelerdir?

Her tedavinin kendine göre avantajı bulunduğu gibi kriyoterapi yönteminin de avantajları bulunmaktadır. Kriyoterapi avantajları şu şekildedir:

 • Siğillerin nüksetme olasılığını azaltmaktadır.
 • Oldukça güvenli bir işlem olup başarılı sonuçlar alınmaktadır.
 • Tedavi kısa sürmektedir ve hasta aşırı derecede ağrı hissetmez.
 • Anestezi uygulanmadan yapılır.
 • Hastalar operasyon sonrası günlük yaşamına kısa sürede dönebilmektedir.

Kriyoterapi acı verir mi?

Siğil sorunu yaşayan hastaların merak ettikleri konulardan biri tedavi can acıtır mı sorusudur. Tedavi öncesi internet ortamında tedavi hakkında araştırma yapmaktadırlar. Kriyoterapi işlemi hastaya çok az miktarda acı verebilmektedir fakat zonklayıcı derecede ağrı ve acı hissettirmez. Kriyoterapi ile tedavi sağlanıp kişiye başarılı sonuçlar verebilmektedir.

Kriyoterapi sonrası nelere dikkat edilmeli?

Siğil, HPV adı verilen bir çeşit virüsten kaynaklanan, deri yüzeyinde kabarcık şeklinde kendini gösteren bir deri rahatsızlığıdır. Kişiden kişiye bulaş göstermesi son derece olanaklı bir durumdur. Çoğunlukla siğiller el, ayak ve yüzde fakat en çok genital bölgede oluşurlar. Siğiller meydana geldiği bazı kişilerde risk oluşturabilir. Çocuklarda, gençlerde, AIDS ve HIV gibi virüslere karşı bağışıklığı düşük seviyede olan kişiler için risk faktörüdür. Bazı siğiller kendiliğinden medikal tedavilerle iyileşebilir fakat genital siğiller kendiliğinden iyileşme göstermeyebilir. Bu konu hakkında detaylı bilgiyi siğiller kendiliğinden iyileşir mi adlı yazımızı okuyarak alabilirsiniz. Günümüzde siğil tedavisi adına uygulanan birçok yöntem gelişmiştir. Siğiller bu güne kadar cerrahi ve lazer yöntemi ile tedavi edilmekteydi. Günümüzde lazer tedavisi ile birlikte kriyoterapi tedavisi de uygulanmaktadır. Kriyoterapi tedavisinde amaç, siğilin oluştuğu lezyonun yakılarak yok edilmesidir. Lazer yöntemi de siğil tedavisinde oldukça sık tercih edilen ve başarılı sonuçlar veren bir yöntemdir. Lazerle siğil tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi almak için lazerle siğil tedavisi nasıl yapılır yazımızı okuyabilirsiniz. Kriyoterapi operasyonu ile siğil tedavisi yaptıran hastaların operasyon sonrası dikkat dikkat etmesi gereken konular bulunmaktadır. Operasyon sonrası şişlik ve sıvı toplanması gibi komplikasyonlar gelişebilir. İşlem sonrası operasyon bölgesinde kabuklanma oluşabilir, oluşan kabuklanma kendiliğinden dökülmektedir. Eğer dökülmez ise antibiyotikli merhemler kullanılmalıdır. Sonuç olarak kriyoterapi sonrası bakım oldukça önem taşımaktadır.

Kriyoterapi sonrası iyileşme süreci ne kadar sürer?

Kriyoterapi işlemini yaptıran kişilerin merak ettikleri konu operasyon sonrası iyileşme süreçleri olmaktadır. Kriyoterapi sonrası iyileşme süreci 1 ila 4 hafta arasında değişmektedir. Oluşan yaralar iyileşme süreci boyunca kendiliğinden dökülür ve iyileşir.

Kriyoterapi sonrası iz kalır mı?

Kriyoterapi, açık yara oluşturulmadan gerçekleştirilen bir operasyon olduğu için bu hastaya avantaj sağlamaktadır. Yaralar kabuklarını döktükten sonra yerine sağlıklı deri çıkmaktadır. Deride nadir de olsa bir takım izler kalabilmektedir.

Kriyoterapi zararlı mı?

Kriyoterapi siğil tedavisinde kullanılan ve hastaya eski estetik görünümünü veren bir uygulamadır. Siğiller tedavi edildikten sonra nüksetme olasılığına sahiptir. Fakat kriyoterapi işlemi hastalığın nüksetme yani tekrar etme olasılığını azaltmaktadır. Kriyoterapi işlemi zararlı bir operasyon değildir aksine uygulanması avantajlı bir operasyondur. Sonuç olarak kriyoterapi işlemi kişiye zarar değil hastalık konusunda avantaj sağlamaktadır.

Kriyoterapi fiyatları ne kadar?

Kriyoterapi fiyatları hastalığın şiddetine ve uygulanan kliniğe göre değişiklik göstermektedir. Kriyoterapi, alanında uzman doktorlar ve hijyenik hastane koşullarında uygulanması gereken bir işlemdir. Kriyoterapi fiyatları hakkında detaylı bilgiyi hastanemiz genel cerrahi bölümünden alabilirsiniz.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde alanında uzman doktorlar ile hijyenik hastane şartlarında siğil tedavisi imkanı sunmaktayız. Kriyoterapi, siğil tedavisi, siğil tedavisi yöntemleri ve kriyoterapi fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz genel cerrahi servisinde bulabilirsiniz. Kriyoterapi yöntemiyle siğil tedavisi hakkında merak ettiğiniz diğer konuları genel cerrahi blog sayfamızdan, telefon numaramız ve whatsapp bilgi hattımızdan bize ulaşarak sorabilirsiniz.

Kaş Tıp Merkezi Logo

İstanbul / Güneşli
Özel Kaş Tıp Merkezi’nde

Lazerle Siğil Tedavisi
Aynı Gün Çözüm

Hemoroid – Siğil – Anal Fissür – Anal Fistül
Tüm Anorektal Hastalıklarınızı Başarıyla Tedavi Ediyoruz !
Formu Doldurun, Biz Sizi Arayalım !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Ameliyatsız Genital Siğil Tedavisi

  Siğil virüsü genellikle cinsel yolla veya ortak alanların (wc, hamam, sauna vb.) kullanımı sonucunda vücuda yerleşen bir virüstür. Erkekte penis üzerine veya makat çevresine, kadında ise dış cinsel organlara, rahim ağzına veya makat çevresine yerleşen bir virüs türüdür. Halk arasında siğil olarak bilinen oluşum ise bu virüsün bir etkisidir. Bu virüs kuluçka dönemini geçirdikten sonra genital organlarda sivilce veya et benine benzeyen kabarıklıklarla ortaya çıkar. Bu kabarıklıklar kalıcı olabilmekle birlikte zamanla karnabahar görünümünde bir yapıya bürünebilirler.

  150’den fazla türü olan bu virüsün bazı türleri oldukça yayılımcı olabilmektedir. Bu da ihmal edildiğinde hastalar için çok büyük tehlikelere sebep olabilmesine neden olur. Bu yapılar agresif yapıda olursa rahim ağzına veya makat içerisine doğru ilerleyebilir ve bu çok büyük bir risk oluşturmaktadır. Bu ilerleme rahim ağzı kanseri veya makat kanserine evrilebilmektedir. Özellikle kadınlarda rahim ağzı kanserlerinin %95’den fazlası genital siğil kaynaklı olmaktadır.

  Genital Siğil anal veya genital bölgede kabarıklık, kaşıntı ve yanma, genital bölgede ufak lezyonlar, cinsel birliktelik sırasında kanama, küçük veya büyük karnabahar görünümünde yapılar şeklinde belirti verir.

  Genital Siğil hastalığı Ameliyatsız Lazer Tedavisi ile kolayca tedavi edilebilmektedir. Bu tedavi sayesinde hastalık 10 dakika içinde, hijyenik ameliyathane koşullarında, ağrı ve acı olmadan, dikiş ve kesi kullanılmadan yapılabilmektedir. Ameliyatsız Siğil Tedavisi sonucunda hasta normal yaşantısına aynı gün geri dönebilmektedir.

  Siğil tedavisinde kullandığımız bir diğer yöntem ise Radyofrekans yöntemidir. Radyofrekans Siğil Tedavisi yönteminde siğiller temiz cilde kadar radyofrekans ile temizlenmektedir. Birkaç dakika süren bu yöntem de ameliyatsızdır ve hem makat içindeki hem de dışındaki siğillerin tedavisinde kullanılabilmektedir. Kondilom bu yöntemle yakılarak ortadan kaldırılır. 

  Siğil tedavisinde kullandığımız yöntemlerden biri de Crioterapi olarak bilinen Dondurma Yöntemidir. Bu yöntemde -80 dereceye kadar düşük sıcaklığa sahip gaz siğile dokundurularak siğil yok edilir. Pratik ve kolay bir yöntem olarak görünse bu yöntem her siğilin tedavisinde kullanılamamaktadır. Siğil türüne ve yayılımına göre en doğru tedavi yöntemini hekiminiz yapacağı muayenenin ardından sizinle paylaşacaktır. 

  SİĞİL TEDAVİSİ HAKKINDA SSS

  Siğil mikrobik bir rahatsızlıktır. Bir virüsün neden olduğu siğil rahatsızlığı, hem kişinin farklı bölgelerine hem de başka kişilere bulaşabilmektedir. Türlerine göre çok yayılımcı bir yapıya sahip olabilen bu hastalığın erken tedavisi çok önemlidir.

  • Siğil ile temas edilmesi
  • Siğil hastalığı olan kişi ile aynı eşyaları kullanmak
  • Genital bölgede yer alan siğiller için cinsel ilişki
  • Makat bölgesindeki siğiller için ters ilişki
  • Taharet muslukları
  • Banyo, sauna, havuz gibi hijyenik olmayan ortak kullanım alanları

  Siğil ciltteki bir kabarıklık gibi görünse de yapı olarak cilt yapısından farklıdır. Sigiller olduğu bölgede rahatsızlık ve nemlilik hissi verir. Bazı türleri hastaya kaşıntı, yanma veya kanama gibi rahatsızlıklar verebilir. Bu yakınmalar tedaviden hemen sonra ortadan tamamen kaybolur. Aşırı derecede kaşınan siğilleri hastalar dayanamayarak kaşır ve bunun üzerine durum daha da ağırlaşarak acı verici bir seviyeye gelir.

  Siğil kendiliğinden kanamaya neden olacak bir yapı değildir. Ancak kaşınan ve hastaya rahatsızlık veren siğiller kaşındıkça tahriş olur ve bu durum kanamaya sebebiyet verebilir.

  • Genital ve anal bölgede kaşıntı
  • Cilt üzerinde ufak gri renkte lezyonlar
  • Cinsel birliktelik sırasında kanama
  • Karnabahar görünümünde cilt üzerinde bulunan yapılar

  Genital siğiller oldukça yayılımcı olabilmektedirler. Bu nedenle ortaya çıkar çıkmaz tedavi edilmesi gerekir. Bu hastalık tedavi edilmezse hızla yayılabilir ve tedavi edilmesi çok daha zor aşamalara gelebilmektedir.

  • Lazer Yöntemi
  • Radyofrekans Yöntemi
  • Crioterapi (Dondurma Yöntemi)
  • Koter Yöntemi

  İSTANBUL ÖZEL KAŞ TIP MERKEZİ