Siğil her insanda görülebilen oldukça bulaşıcı, estetik olarak yaşam kalitesini düşürmesi kadar diğer hastalıklara sebebiyet vermesi açısından oldukça ciddi bir hastalıktır. Bu yazımızda siğil nedir, siğil kimlerde görülür, siğil nasıl bulaşır, siğile hangi bölüm bakar ve siğil oluşması durumunda ne yapılmalı konularında bilgiler vereceğiz.

Siğil nedir?

Siğil, insan papilloma virüsü (HPV) enfeksiyonunun deride kabarcıklar şeklinde kendini belli eden bir durumdur. Bilinen 100 den fazla HPV virüsü vardır. Bazı HPV çeşitleri genital ve oral mukozayı enfekte eder ve bazıları ise kansere kadar yol açabilir.

Siğil kimlerde görülür?

Siğiller çocuk yaş grubundan erişkin yaş grubuna kadar her yaşta görülebilen bir hastalıktır. Çocuklarda genellikle el, yüz ve ayakta görülür. Erişkin yaş grubunda ise genital bölgelerde mevcuttur.

Siğil bulaşıcı mıdır?

Kişiler yoğunlukla siğillerin bulaşıcı olup olmadığı konusunda bilgi araştırmaktalar. Siğil kişiden kişiye bulaşabilen bir hastalıktır. Siğilin nasıl bulaştığını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Siğil nasıl bulaşır?

Siğilin bulaşma yollarını bilmek siğilden korunmak için yapılması gereken ilk şeydir. HPV temas yolu ile bulaşan bir virüstür. Virüsün vücuda alınmasından sonra ortaya çıkması arasında dört hafta ile sekiz ay kuluçka süresi vardır. Her bireyin bağışıklık sistemi bu virüse karşı farklı yanıt verir. Bu nedenle her HPV virüsü ile karşı karşıya kalan kişide siğil oluşmayabilir. Ciltte yara mevcutsa virüs olma ihtimali artar. Aynı zamanda cildin nemli ve ıslak olması bulaş riskinde artışa neden olabilir. Siğillerin çoğalmasını önlemek için özel eşyalar ortak kullanılmamalı, siğil olan bölgenin diğer bir bölgeyle temasından kaçınılmalıdır.

Siğile hangi bölüm bakar?

Siğil tedavisi için kişilerin en çok merak ettiği konulardan biri de siğilin hangi bölümün alanına girdiğidir. Siğil tedavisi dermatoloji ve genel cerrahi bölümleri tarafından yapılabilmektedir. Tanı için her iki birime de başvuru kabul edilmekte, bulunduğu yere göre genel cerrahi veya dermatoloji birimleri tedavi uygulamaktadır.

Siğil oluşması durumunda ne yapılmalıdır?

Siğiller asemptomatik oldukları için yanı vücutta kaşıntı ve ağrıya sebep olmadıkları için kişiler tarafından geç fark edilir. Erken fark edilen semptomlarda tedavi daha erken bitmekte, geç fark edilen durumlarda ise tedavi daha uzun sürebilmektedir. Asemptomatik oldukları için kişi bu durumda doktora gelmeyi ihmal edebilmektedir. Ayaklarda oluşan siğiller ağrı yapabilir. Genital bölgede oluşan siğillerin kanser yapma olasılığı daha yüksek olduğu için daha çok önemsenmesi gerekir. Siğiller türlerine ve göründükleri yere bağlı olarak çeşitli boyutlarda, şekillerde ve renklerde olabilir. Kişiler siğil oluşumu gördüklerinde vakit kaybetmeden siğil tedavisi yapan hastanelere başvurarak erken teşhis ve tedavi yollarına başvurmalıdır.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde alanında uzman doktorlar ile hijyenik hastane ortamında siğil tedavisi imkanı sunmaktayız. Siğil, siğil tedavisi ve siğil tedavisi fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz genel cerrahi ve dermatoloji servislerinde bulabilirsiniz. Siğiller hakkında merak ettiklerinizi telefon numaramız ve whatsapp bilgi hattımızdan bize ulaşarak sorabilirsiniz.

Kaş Tıp Merkezi Logo

İstanbul / Güneşli
Özel Kaş Tıp Merkezi’nde

Lazerle Siğil Tedavisi
Aynı Gün Çözüm

Hemoroid – Siğil – Anal Fissür – Anal Fistül
Tüm Anorektal Hastalıklarınızı Başarıyla Tedavi Ediyoruz !
Formu Doldurun, Biz Sizi Arayalım !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.
  anorektal hastalıkların tedavisi

  Ameliyatsız Genital Siğil Tedavisi

  Siğil virüsü genellikle cinsel yolla veya ortak alanların (wc, hamam, sauna vb.) kullanımı sonucunda vücuda yerleşen bir virüstür. Erkekte penis üzerine veya makat çevresine, kadında ise dış cinsel organlara, rahim ağzına veya makat çevresine yerleşen bir virüs türüdür. Halk arasında siğil olarak bilinen oluşum ise bu virüsün bir etkisidir. Bu virüs kuluçka dönemini geçirdikten sonra genital organlarda sivilce veya et benine benzeyen kabarıklıklarla ortaya çıkar. Bu kabarıklıklar kalıcı olabilmekle birlikte zamanla karnabahar görünümünde bir yapıya bürünebilirler.

  150’den fazla türü olan bu virüsün bazı türleri oldukça yayılımcı olabilmektedir. Bu da ihmal edildiğinde hastalar için çok büyük tehlikelere sebep olabilmesine neden olur. Bu yapılar agresif yapıda olursa rahim ağzına veya makat içerisine doğru ilerleyebilir ve bu çok büyük bir risk oluşturmaktadır. Bu ilerleme rahim ağzı kanseri veya makat kanserine evrilebilmektedir. Özellikle kadınlarda rahim ağzı kanserlerinin %95’den fazlası genital siğil kaynaklı olmaktadır.

  Genital Siğil anal veya genital bölgede kabarıklık, kaşıntı ve yanma, genital bölgede ufak lezyonlar, cinsel birliktelik sırasında kanama, küçük veya büyük karnabahar görünümünde yapılar şeklinde belirti verir.

  Genital Siğil hastalığı Ameliyatsız Lazer Tedavisi ile kolayca tedavi edilebilmektedir. Bu tedavi sayesinde hastalık 10 dakika içinde, hijyenik ameliyathane koşullarında, ağrı ve acı olmadan, dikiş ve kesi kullanılmadan yapılabilmektedir. Ameliyatsız Siğil Tedavisi sonucunda hasta normal yaşantısına aynı gün geri dönebilmektedir.

  Siğil tedavisinde kullandığımız bir diğer yöntem ise Radyofrekans yöntemidir. Radyofrekans Siğil Tedavisi yönteminde siğiller temiz cilde kadar radyofrekans ile temizlenmektedir. Birkaç dakika süren bu yöntem de ameliyatsızdır ve hem makat içindeki hem de dışındaki siğillerin tedavisinde kullanılabilmektedir. Kondilom bu yöntemle yakılarak ortadan kaldırılır. 

  Siğil tedavisinde kullandığımız yöntemlerden biri de Crioterapi olarak bilinen Dondurma Yöntemidir. Bu yöntemde -80 dereceye kadar düşük sıcaklığa sahip gaz siğile dokundurularak siğil yok edilir. Pratik ve kolay bir yöntem olarak görünse bu yöntem her siğilin tedavisinde kullanılamamaktadır. Siğil türüne ve yayılımına göre en doğru tedavi yöntemini hekiminiz yapacağı muayenenin ardından sizinle paylaşacaktır. 

  SİĞİL TEDAVİSİ HAKKINDA SSS

  Siğil mikrobik bir rahatsızlıktır. Bir virüsün neden olduğu siğil rahatsızlığı, hem kişinin farklı bölgelerine hem de başka kişilere bulaşabilmektedir. Türlerine göre çok yayılımcı bir yapıya sahip olabilen bu hastalığın erken tedavisi çok önemlidir.

  • Siğil ile temas edilmesi
  • Siğil hastalığı olan kişi ile aynı eşyaları kullanmak
  • Genital bölgede yer alan siğiller için cinsel ilişki
  • Makat bölgesindeki siğiller için ters ilişki
  • Taharet muslukları
  • Banyo, sauna, havuz gibi hijyenik olmayan ortak kullanım alanları

  Siğil ciltteki bir kabarıklık gibi görünse de yapı olarak cilt yapısından farklıdır. Sigiller olduğu bölgede rahatsızlık ve nemlilik hissi verir. Bazı türleri hastaya kaşıntı, yanma veya kanama gibi rahatsızlıklar verebilir. Bu yakınmalar tedaviden hemen sonra ortadan tamamen kaybolur. Aşırı derecede kaşınan siğilleri hastalar dayanamayarak kaşır ve bunun üzerine durum daha da ağırlaşarak acı verici bir seviyeye gelir.

  Siğil kendiliğinden kanamaya neden olacak bir yapı değildir. Ancak kaşınan ve hastaya rahatsızlık veren siğiller kaşındıkça tahriş olur ve bu durum kanamaya sebebiyet verebilir.

  • Genital ve anal bölgede kaşıntı
  • Cilt üzerinde ufak gri renkte lezyonlar
  • Cinsel birliktelik sırasında kanama
  • Karnabahar görünümünde cilt üzerinde bulunan yapılar

  Genital siğiller oldukça yayılımcı olabilmektedirler. Bu nedenle ortaya çıkar çıkmaz tedavi edilmesi gerekir. Bu hastalık tedavi edilmezse hızla yayılabilir ve tedavi edilmesi çok daha zor aşamalara gelebilmektedir.

  • Lazer Yöntemi
  • Radyofrekans Yöntemi
  • Crioterapi (Dondurma Yöntemi)
  • Koter Yöntemi
  BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

  İSTANBUL ÖZEL KAŞ TIP MERKEZİ