Makat siğili (anal / perianal siğil) nedir?

Siğil; HPV adı verilen bir tür virüs çeşidinden üreyen bir hastalıktır ve çoğunlukla ellerde, ayaklarda, yüzde ve genital bölgede meydana gelebilmektedir. Siğillerin bir çok çeşidi vardır ve iyi huylu olarak bilinirler. Çoğu siğil türü ellerde, ayaklarda, yüzde çıksa dahi zararsız olup kaşıntıya ve ağrıya sebebiyet verebilirler. Siğil türleri virüs kaynaklı olduğu için bulaş göstermeleri mümkündür. Siğil olan biri ile eşyaların ortak kullanımı siğilin bulaşmasına olanak sağlamaktadır. Siğil çeşitlerinin çok olduğundan bahsetmiştik ve en sık görülenleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Verruca Vulgaris ( Yaygın siğiller)
 • Verruca Plana( Düz siğiller )
 • Verruca Filiformis ( İpliksi siğil )
 • Verruca Plantaris ( Ayak tabanı siğilleri )
 • Seboreik siğiller
 • Göbekli siğiller
 • Genital bölge siğilleri

Siğillerin çoğu vücuda zararlı bir durum ortaya çıkarmaz ve çoğunun kendiliğinden iyileşmesi gözlenmektedir. Fakat konu genital bölge siğilleri olduğunda mutlaka tedavisi yapılmalıdır. Ellerde, yüzde çıkan siğiller, kişiye rahatsızlık verdiği için estetik yönden kötü bir izlenim yarattığı için tedavi edilebilir. Bu tür zararsız olan siğillerin tedavisinde çeşitli yöntemler mevcuttur. Siğil tedavisi, siğilin boyutuna ve siğilin türüne göre belirlenmektedir. Siğillerin tedavisinde; ilaç tedavisi, kriyoterapi, cerrahi tedavi gibi teknikler kullanılmaktadır. Makat siğili yani perianal siğil, makat bölgesinde meydana gelen bir sorundur ve mutlaka tedavi edilmesi gereklidir. Hpv virüsü kaynaklı olan makat siğilleri karnabahar görünümlü pembe renkli yapıdadırlar ve tedavi edilmediği taktirde kişiye çok başka sorunlar getirebilmektedir. Perianal siğil, kişide oluştuğu sırada kaşıntı, kanama, mukuslu akıntı ve makatta ıslaklık gibi semptomları göstermektedir.

Bu yazımızda makat siğili nedir, makatta siğil neden olur, makat siğili nasıl bulaşır ve makatta siğil nasıl tedavi edilir sorularına detaylı cevaplar vereceğiz.

Makatta siğil neden olur?

Makatta siğil oluşumuna hpv adı verilen bir virüs çeşidi neden olmaktadır ve bulaşıcılığı oldukça fazladır. Makat siğilleri cinsel yolla yayılabilmektedir ve sadece bununla kalmayarak temiz olmayan tuvaletlerden direkt temas ve dokunma ile de yayılım göstermektedir. Makat siğilleri, uzun yıllar vücuda girdikten sonra hiçbir belirti vermeden yaşayabilmektedir ve herkeste genital siğil oluşmamaktadır.

Makat siğili nasıl bulaşır?

Makat siğili genellikle cinsel yolla bulaş göstermektedir ve ayrıca bunun yanında temiz olmayan tuvaletlere temas ile de bulaşma yaşanmaktadır. Makat siğilleri, bulaştığı kişide şiddetli kaşıntılara sebep olmaktadır ve kaşıntı sonucu da kanamalar kendini göstermektedir. Makat siğilleri tedavide geciktiği zaman siğil daha da büyüyerek kişiye sıkıntı vermeye devam ediyor olacaktır. Makat siğillerinde her hastalıkta olduğu gibi erken teşhis de büyük önem taşımaktadır ve siğil varlığını tam anlamıyla hissettirmeden yok edilmesi kişinin yararına bir durumdur.

Makatta siğil nasıl tedavi edilir?

Makat siğili adına günümüzde gelişmiş olan birçok yöntem vardır ve son derece başarılı sonuçlar alınmaktadır. Makat siğili tedavisi; ilaç, lazer tedavisi ve cerrahi tedavilerle sağlanmaktadır. Makat siğili olan kişiler tedavi olmaktan kaçınırlar ve aynı zamanda korku da yaşamaktadırlar. Makat siğili erken tanı ile tedavi olanağı yakalarsa kişilerin de şikayetleri o kadar erken bitmektedir.

Kaş Tıp Merkezi Logo

İstanbul / Güneşli
Özel Kaş Tıp Merkezi’nde

Lazerle Siğil Tedavisi
Aynı Gün Çözüm

Hemoroid – Siğil – Anal Fissür – Anal Fistül
Tüm Anorektal Hastalıklarınızı Başarıyla Tedavi Ediyoruz !
Formu Doldurun, Biz Sizi Arayalım !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.
  anorektal hastalıkların tedavisi

  Ameliyatsız Genital Siğil Tedavisi

  Siğil virüsü genellikle cinsel yolla veya ortak alanların (wc, hamam, sauna vb.) kullanımı sonucunda vücuda yerleşen bir virüstür. Erkekte penis üzerine veya makat çevresine, kadında ise dış cinsel organlara, rahim ağzına veya makat çevresine yerleşen bir virüs türüdür. Halk arasında siğil olarak bilinen oluşum ise bu virüsün bir etkisidir. Bu virüs kuluçka dönemini geçirdikten sonra genital organlarda sivilce veya et benine benzeyen kabarıklıklarla ortaya çıkar. Bu kabarıklıklar kalıcı olabilmekle birlikte zamanla karnabahar görünümünde bir yapıya bürünebilirler.

  150’den fazla türü olan bu virüsün bazı türleri oldukça yayılımcı olabilmektedir. Bu da ihmal edildiğinde hastalar için çok büyük tehlikelere sebep olabilmesine neden olur. Bu yapılar agresif yapıda olursa rahim ağzına veya makat içerisine doğru ilerleyebilir ve bu çok büyük bir risk oluşturmaktadır. Bu ilerleme rahim ağzı kanseri veya makat kanserine evrilebilmektedir. Özellikle kadınlarda rahim ağzı kanserlerinin %95’den fazlası genital siğil kaynaklı olmaktadır.

  Genital Siğil anal veya genital bölgede kabarıklık, kaşıntı ve yanma, genital bölgede ufak lezyonlar, cinsel birliktelik sırasında kanama, küçük veya büyük karnabahar görünümünde yapılar şeklinde belirti verir.

  Genital Siğil hastalığı Ameliyatsız Lazer Tedavisi ile kolayca tedavi edilebilmektedir. Bu tedavi sayesinde hastalık 10 dakika içinde, hijyenik ameliyathane koşullarında, ağrı ve acı olmadan, dikiş ve kesi kullanılmadan yapılabilmektedir. Ameliyatsız Siğil Tedavisi sonucunda hasta normal yaşantısına aynı gün geri dönebilmektedir.

  Siğil tedavisinde kullandığımız bir diğer yöntem ise Radyofrekans yöntemidir. Radyofrekans Siğil Tedavisi yönteminde siğiller temiz cilde kadar radyofrekans ile temizlenmektedir. Birkaç dakika süren bu yöntem de ameliyatsızdır ve hem makat içindeki hem de dışındaki siğillerin tedavisinde kullanılabilmektedir. Kondilom bu yöntemle yakılarak ortadan kaldırılır. 

  Siğil tedavisinde kullandığımız yöntemlerden biri de Crioterapi olarak bilinen Dondurma Yöntemidir. Bu yöntemde -80 dereceye kadar düşük sıcaklığa sahip gaz siğile dokundurularak siğil yok edilir. Pratik ve kolay bir yöntem olarak görünse bu yöntem her siğilin tedavisinde kullanılamamaktadır. Siğil türüne ve yayılımına göre en doğru tedavi yöntemini hekiminiz yapacağı muayenenin ardından sizinle paylaşacaktır. 

  SİĞİL TEDAVİSİ HAKKINDA SSS

  Siğil mikrobik bir rahatsızlıktır. Bir virüsün neden olduğu siğil rahatsızlığı, hem kişinin farklı bölgelerine hem de başka kişilere bulaşabilmektedir. Türlerine göre çok yayılımcı bir yapıya sahip olabilen bu hastalığın erken tedavisi çok önemlidir.

  • Siğil ile temas edilmesi
  • Siğil hastalığı olan kişi ile aynı eşyaları kullanmak
  • Genital bölgede yer alan siğiller için cinsel ilişki
  • Makat bölgesindeki siğiller için ters ilişki
  • Taharet muslukları
  • Banyo, sauna, havuz gibi hijyenik olmayan ortak kullanım alanları

  Siğil ciltteki bir kabarıklık gibi görünse de yapı olarak cilt yapısından farklıdır. Sigiller olduğu bölgede rahatsızlık ve nemlilik hissi verir. Bazı türleri hastaya kaşıntı, yanma veya kanama gibi rahatsızlıklar verebilir. Bu yakınmalar tedaviden hemen sonra ortadan tamamen kaybolur. Aşırı derecede kaşınan siğilleri hastalar dayanamayarak kaşır ve bunun üzerine durum daha da ağırlaşarak acı verici bir seviyeye gelir.

  Siğil kendiliğinden kanamaya neden olacak bir yapı değildir. Ancak kaşınan ve hastaya rahatsızlık veren siğiller kaşındıkça tahriş olur ve bu durum kanamaya sebebiyet verebilir.

  • Genital ve anal bölgede kaşıntı
  • Cilt üzerinde ufak gri renkte lezyonlar
  • Cinsel birliktelik sırasında kanama
  • Karnabahar görünümünde cilt üzerinde bulunan yapılar

  Genital siğiller oldukça yayılımcı olabilmektedirler. Bu nedenle ortaya çıkar çıkmaz tedavi edilmesi gerekir. Bu hastalık tedavi edilmezse hızla yayılabilir ve tedavi edilmesi çok daha zor aşamalara gelebilmektedir.

  • Lazer Yöntemi
  • Radyofrekans Yöntemi
  • Crioterapi (Dondurma Yöntemi)
  • Koter Yöntemi
  BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

  İSTANBUL ÖZEL KAŞ TIP MERKEZİ