HPV virüslerinin vücuda geçmesi sonucunda ortaya çıkan siğiller, deri üzerinde lezyonlar şeklinde görülür. Siğil tedavisi uygulanmayan hastaların başka noktalarında da değişik lezyonların ortaya çıkması mümkündür bu nedenle mutlaka doktor kontrolünde bir tedavi süreci gerçekleşmelidir.

Siğil tedavisi kişinin yaşına, bağışıklık durumuna, bölgedeki lezyonların sayısına ve çıkan bölgeye göre değişiklik gösterir. Dolayısıyla her siğil tedavisi aynı şekilde yapılmamaktadır.

Plantar siğil (ayak tabanı siğili) nedir?

Ayak tabanı siğili genellikle ayağımızın alt kısmında çıkar ve kişi üzerine bastıkça rahatsızlık verir. Bu nedenle tedavi edilmesi şarttır. Siğiller genellikle deri üzerinde gözlemlense de ayak siğili deri altına doğru büyür. Dış kısımda beyaz bir nokta şeklinde kendisini belli eder.

Ayakta siğil neden olur? Nasıl bulaşır?

Ayakta siğil, tıpkı diğer tür siğiller gibi HPV virüsüne bağlı olarak gelişir. Bu virüs birçok yerden vücudumuza geçebilir. En önemli bulaş temas yoluyla olur. Genellikle cinsel ilişki sırasında bulaştığı düşünülmektedir. Bunun yanı sıra ortak kullanım alanları (hamam, havuz vb.) da virüsün bulaştığı diğer noktalar arasında yer alır. Bunun dışında hijyenine dikkat etmeyen kişiler de HPV virüsünün bulaşması için zemin hazırlarlar.

Ayak tabanı siğili tedavisi nasıl yapılır?

Ayak tabanı siğili tedavisinde birçok yöntem kullanılmaktadır. Kriyoterapi, lazer tedavisi, asit, oral yöntem gibi pek çok yol denenmektedir.

Salisilik asit tedavisinde siğili yakan topikal krem bölgeye uygulanır ve vücudumuzun savunma hareketi olan bağışıklık sistemi harekete geçirilerek siğille savaşması için uyarılır.

Kriyoterapi yönteminde siğilin bulunduğu bölgeye sıvı nitrojen verilir ve donması sağlanır. Böylece siğil damalardan beslenemez ve ölür.

Lazer tedavisinde siğili besleyen damarlar ile hastalığın bağlantısı kopartılır. Böylece beslenemeyen siğil zaman içerisinde ölür ve yok olur.

Ayak tabanı siğili iyileşme süreci ne kadar sürer?

Ayak tabanı siğilinde iyileşme süreci tedavi yöntemine göre değişir. Ancak genellikle 10 ila 15 gün arasında çözüme kavuşabilir. Bu noktada elbette hastanın yaşı, sağlık durumu, vücut fonksiyonlarının hızı gibi birçok etmen devreye girer. Fakat genel olarak doktorlar tarafından bu zaman dilimi verilir.

Ayak siğili bulaşır mı?

Ayak siğili bulaşır. Diğer tüm siğillerde olduğu gibi HPV virüsü temelli olan ayakta siğil farklı kişilerin dokunması ile geçebilir. Eğer siz de kendi ayak siğilinizi ellerseniz bu virüs elinize geçebilir ve bu bölgede yeni bir siğil çıkmasına sebep olabilir. Dolayısıyla eğer ayakta siğil varsa mutlaka doktora başvurmalısınız ve tedavi olmasınız.

Ayak siğili tekrarlar mı?

Siğiller doğru tedavi edilmediğinde tekrarlama riski ile karşı karşıya kaldığınız bir rahatsızlıktır. Dolayısıyla ayak siğili de tekrarlama riskinin bulunduğu hastalıklardandır. Buna gösterilecek temel sebep doğru tedavi edilememesi, virüsün yeniden kapılması ya da siğilin derinlere gömülmesi ve zor tedavi edilmesi olarak gösterilebilir.

Kaş Tıp Merkezi Logo

İstanbul / Güneşli
Özel Kaş Tıp Merkezi’nde

Lazerle Siğil Tedavisi
Aynı Gün Çözüm

Hemoroid – Siğil – Anal Fissür – Anal Fistül
Tüm Anorektal Hastalıklarınızı Başarıyla Tedavi Ediyoruz !
Formu Doldurun, Biz Sizi Arayalım !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Ameliyatsız Genital Siğil Tedavisi

  Siğil virüsü genellikle cinsel yolla veya ortak alanların (wc, hamam, sauna vb.) kullanımı sonucunda vücuda yerleşen bir virüstür. Erkekte penis üzerine veya makat çevresine, kadında ise dış cinsel organlara, rahim ağzına veya makat çevresine yerleşen bir virüs türüdür. Halk arasında siğil olarak bilinen oluşum ise bu virüsün bir etkisidir. Bu virüs kuluçka dönemini geçirdikten sonra genital organlarda sivilce veya et benine benzeyen kabarıklıklarla ortaya çıkar. Bu kabarıklıklar kalıcı olabilmekle birlikte zamanla karnabahar görünümünde bir yapıya bürünebilirler.

  150’den fazla türü olan bu virüsün bazı türleri oldukça yayılımcı olabilmektedir. Bu da ihmal edildiğinde hastalar için çok büyük tehlikelere sebep olabilmesine neden olur. Bu yapılar agresif yapıda olursa rahim ağzına veya makat içerisine doğru ilerleyebilir ve bu çok büyük bir risk oluşturmaktadır. Bu ilerleme rahim ağzı kanseri veya makat kanserine evrilebilmektedir. Özellikle kadınlarda rahim ağzı kanserlerinin %95’den fazlası genital siğil kaynaklı olmaktadır.

  Genital Siğil anal veya genital bölgede kabarıklık, kaşıntı ve yanma, genital bölgede ufak lezyonlar, cinsel birliktelik sırasında kanama, küçük veya büyük karnabahar görünümünde yapılar şeklinde belirti verir.

  Genital Siğil hastalığı Ameliyatsız Lazer Tedavisi ile kolayca tedavi edilebilmektedir. Bu tedavi sayesinde hastalık 10 dakika içinde, hijyenik ameliyathane koşullarında, ağrı ve acı olmadan, dikiş ve kesi kullanılmadan yapılabilmektedir. Ameliyatsız Siğil Tedavisi sonucunda hasta normal yaşantısına aynı gün geri dönebilmektedir.

  Siğil tedavisinde kullandığımız bir diğer yöntem ise Radyofrekans yöntemidir. Radyofrekans Siğil Tedavisi yönteminde siğiller temiz cilde kadar radyofrekans ile temizlenmektedir. Birkaç dakika süren bu yöntem de ameliyatsızdır ve hem makat içindeki hem de dışındaki siğillerin tedavisinde kullanılabilmektedir. Kondilom bu yöntemle yakılarak ortadan kaldırılır. 

  Siğil tedavisinde kullandığımız yöntemlerden biri de Crioterapi olarak bilinen Dondurma Yöntemidir. Bu yöntemde -80 dereceye kadar düşük sıcaklığa sahip gaz siğile dokundurularak siğil yok edilir. Pratik ve kolay bir yöntem olarak görünse bu yöntem her siğilin tedavisinde kullanılamamaktadır. Siğil türüne ve yayılımına göre en doğru tedavi yöntemini hekiminiz yapacağı muayenenin ardından sizinle paylaşacaktır. 

  SİĞİL TEDAVİSİ HAKKINDA SSS

  Siğil mikrobik bir rahatsızlıktır. Bir virüsün neden olduğu siğil rahatsızlığı, hem kişinin farklı bölgelerine hem de başka kişilere bulaşabilmektedir. Türlerine göre çok yayılımcı bir yapıya sahip olabilen bu hastalığın erken tedavisi çok önemlidir.

  • Siğil ile temas edilmesi
  • Siğil hastalığı olan kişi ile aynı eşyaları kullanmak
  • Genital bölgede yer alan siğiller için cinsel ilişki
  • Makat bölgesindeki siğiller için ters ilişki
  • Taharet muslukları
  • Banyo, sauna, havuz gibi hijyenik olmayan ortak kullanım alanları

  Siğil ciltteki bir kabarıklık gibi görünse de yapı olarak cilt yapısından farklıdır. Sigiller olduğu bölgede rahatsızlık ve nemlilik hissi verir. Bazı türleri hastaya kaşıntı, yanma veya kanama gibi rahatsızlıklar verebilir. Bu yakınmalar tedaviden hemen sonra ortadan tamamen kaybolur. Aşırı derecede kaşınan siğilleri hastalar dayanamayarak kaşır ve bunun üzerine durum daha da ağırlaşarak acı verici bir seviyeye gelir.

  Siğil kendiliğinden kanamaya neden olacak bir yapı değildir. Ancak kaşınan ve hastaya rahatsızlık veren siğiller kaşındıkça tahriş olur ve bu durum kanamaya sebebiyet verebilir.

  • Genital ve anal bölgede kaşıntı
  • Cilt üzerinde ufak gri renkte lezyonlar
  • Cinsel birliktelik sırasında kanama
  • Karnabahar görünümünde cilt üzerinde bulunan yapılar

  Genital siğiller oldukça yayılımcı olabilmektedirler. Bu nedenle ortaya çıkar çıkmaz tedavi edilmesi gerekir. Bu hastalık tedavi edilmezse hızla yayılabilir ve tedavi edilmesi çok daha zor aşamalara gelebilmektedir.

  • Lazer Yöntemi
  • Radyofrekans Yöntemi
  • Crioterapi (Dondurma Yöntemi)
  • Koter Yöntemi

  İSTANBUL ÖZEL KAŞ TIP MERKEZİ