Siğil, vücudun çeşitli yerlerinde ortaya çıkan ve kişiler zaman zaman rahatsız eden deri döküntüleridir. HPV adı verilen virüsün vücuda geçmesi sonucunda el, kol, bacak, ayak, genital bölge, sırt gibi yerlerde ortaya çıkan siğiller, tedavi edilerek sona erdirilebilir.

HPV virüsünün vücuda geçer geçmez hemen kendisini göstermemesi siğil tedavisi için geciktirici bir unsurdur. Bağışıklığın düşük olduğu zaman harekete geçen ve çıkabileceği bölgede kendisini gösteren siğiller zaman zaman ağız bölgesinde de görülmektedir. Ağızda siğil de son derece tehlikelidir.

Siğil tedavisinde, salisilik asit gibi reçetesiz siğil giderme ürünleri yama, merhem, ped ve sıvı yer almakta ve kullanılmaktadır.

Ağız siğili nedir?

Ağızda siğil belki de en az duyduğumuz türlerden birisidir. Genel olarak ağzımızın içerisinde diş eti veya labial mukoza, dil, sert damakta asemptomatik, küçük, yumuşak, pembe veya beyaz renklerde hafif kabarık olarak kendisini belli eder. Tedavi edilmedikleri takdirde zaman içerisinde büyümeye başlarlar. Ağızda siğil yalnızca bu alanlarda değil, dudakta ve görünmesi zor olan gırtlakta da çıkabilir.

Ağızda çıkan siğiller son derece tehlikelidir. Bazı türleri kansere kadar götürebilmektedir. Gırtakta siğiller boğaz kanseri oluşumuna zemin hazırlayabilmektedir.

Ağız siğili nasıl bulaşır?

Ağızda siğil çıkması durumu ile karşı karşıya kalındığında ilk sorulacak sorulardan birisi nasıl bulaştığıdır. Bu siğiller de diğer türleri gibi HPV virüsünün etkisi ile vücudunuzda çıkabilir. Bu virüsü çok farklı şekillerde almış olabilirsiniz. Örneğin toplu taşıma aracında dokunduğunuz bir yerden elinize bulaşan virüs daha sonra ellerini vasıtası ile dudağınıza ve hatta ağzınızın içerisine girebilir. Buna ek olarak pek düşünülmese de cinsel yaşamınızı paylaştığınız kişide genital siğil varsa ve oral seks yaptıysanız buradan da siğil üreten virüsü kapmış olabilirsiniz. Bu da dudakta siğil ya da gırtlakta siğil oluşumuna neden olmuş olabilir.

Ağız içinde siğil neden olur?

Yapılan araştırmalarda ağız içerisinde siğillerin büyük çoğunluğunun cinsel yaşamdan kapıldığını göstermektedir. HPV virüsünün büyük çoğunluğu siğil sorunu ile uğraşan ve oral seks yapan kişilerden geçmektedir. Bu da kişileri hastalığa karşı ciddi anlamda savunmasız duruma getirmektedir.

Ağızda siğil tedavisi nasıl yapılır?

Ağız dışındaki bölgelerin büyük çoğunluğunda bilinen tedaviler uygulanmaktadır. Bunlar arasında siğilleri donduran kriyoterapi en popüleridir. Bunun yanı sıra yine siğilleri yakarak tahrip eden elektrocerrahi de bilinen yöntemler arasında yerini almıştır. Son olarak cerrahi olarak müdahale edilip çıkartılması gündeme gelir.

Ağızda siğil tedavisinde ise farklı yaklaşımlar uygulanmak zorundadır. Eğer ağızda veya dudakta siğil oluşumu yüksek oranda tespit edilmişse hasta öncelikle izlenmeye alınır ve belirli bir süre kontrol edilir. İlerleme söz konusu olursa bu alan için özel olarak geliştirilmiş aşılar kullanılır. Aşılama tedavisi ile durumun iyiye gitmesi beklenir. Ancak hastalık ilerleyip kansere dönüşürse farklı bir uzman ile görüşülür.

Kaş Tıp Merkezi Logo

İstanbul / Güneşli
Özel Kaş Tıp Merkezi’nde

Lazerle Siğil Tedavisi
Aynı Gün Çözüm

Hemoroid – Siğil – Anal Fissür – Anal Fistül
Tüm Anorektal Hastalıklarınızı Başarıyla Tedavi Ediyoruz !
Formu Doldurun, Biz Sizi Arayalım !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.
  anorektal hastalıkların tedavisi

  Ameliyatsız Genital Siğil Tedavisi

  Siğil virüsü genellikle cinsel yolla veya ortak alanların (wc, hamam, sauna vb.) kullanımı sonucunda vücuda yerleşen bir virüstür. Erkekte penis üzerine veya makat çevresine, kadında ise dış cinsel organlara, rahim ağzına veya makat çevresine yerleşen bir virüs türüdür. Halk arasında siğil olarak bilinen oluşum ise bu virüsün bir etkisidir. Bu virüs kuluçka dönemini geçirdikten sonra genital organlarda sivilce veya et benine benzeyen kabarıklıklarla ortaya çıkar. Bu kabarıklıklar kalıcı olabilmekle birlikte zamanla karnabahar görünümünde bir yapıya bürünebilirler.

  150’den fazla türü olan bu virüsün bazı türleri oldukça yayılımcı olabilmektedir. Bu da ihmal edildiğinde hastalar için çok büyük tehlikelere sebep olabilmesine neden olur. Bu yapılar agresif yapıda olursa rahim ağzına veya makat içerisine doğru ilerleyebilir ve bu çok büyük bir risk oluşturmaktadır. Bu ilerleme rahim ağzı kanseri veya makat kanserine evrilebilmektedir. Özellikle kadınlarda rahim ağzı kanserlerinin %95’den fazlası genital siğil kaynaklı olmaktadır.

  Genital Siğil anal veya genital bölgede kabarıklık, kaşıntı ve yanma, genital bölgede ufak lezyonlar, cinsel birliktelik sırasında kanama, küçük veya büyük karnabahar görünümünde yapılar şeklinde belirti verir.

  Genital Siğil hastalığı Ameliyatsız Lazer Tedavisi ile kolayca tedavi edilebilmektedir. Bu tedavi sayesinde hastalık 10 dakika içinde, hijyenik ameliyathane koşullarında, ağrı ve acı olmadan, dikiş ve kesi kullanılmadan yapılabilmektedir. Ameliyatsız Siğil Tedavisi sonucunda hasta normal yaşantısına aynı gün geri dönebilmektedir.

  Siğil tedavisinde kullandığımız bir diğer yöntem ise Radyofrekans yöntemidir. Radyofrekans Siğil Tedavisi yönteminde siğiller temiz cilde kadar radyofrekans ile temizlenmektedir. Birkaç dakika süren bu yöntem de ameliyatsızdır ve hem makat içindeki hem de dışındaki siğillerin tedavisinde kullanılabilmektedir. Kondilom bu yöntemle yakılarak ortadan kaldırılır. 

  Siğil tedavisinde kullandığımız yöntemlerden biri de Crioterapi olarak bilinen Dondurma Yöntemidir. Bu yöntemde -80 dereceye kadar düşük sıcaklığa sahip gaz siğile dokundurularak siğil yok edilir. Pratik ve kolay bir yöntem olarak görünse bu yöntem her siğilin tedavisinde kullanılamamaktadır. Siğil türüne ve yayılımına göre en doğru tedavi yöntemini hekiminiz yapacağı muayenenin ardından sizinle paylaşacaktır. 

  SİĞİL TEDAVİSİ HAKKINDA SSS

  Siğil mikrobik bir rahatsızlıktır. Bir virüsün neden olduğu siğil rahatsızlığı, hem kişinin farklı bölgelerine hem de başka kişilere bulaşabilmektedir. Türlerine göre çok yayılımcı bir yapıya sahip olabilen bu hastalığın erken tedavisi çok önemlidir.

  • Siğil ile temas edilmesi
  • Siğil hastalığı olan kişi ile aynı eşyaları kullanmak
  • Genital bölgede yer alan siğiller için cinsel ilişki
  • Makat bölgesindeki siğiller için ters ilişki
  • Taharet muslukları
  • Banyo, sauna, havuz gibi hijyenik olmayan ortak kullanım alanları

  Siğil ciltteki bir kabarıklık gibi görünse de yapı olarak cilt yapısından farklıdır. Sigiller olduğu bölgede rahatsızlık ve nemlilik hissi verir. Bazı türleri hastaya kaşıntı, yanma veya kanama gibi rahatsızlıklar verebilir. Bu yakınmalar tedaviden hemen sonra ortadan tamamen kaybolur. Aşırı derecede kaşınan siğilleri hastalar dayanamayarak kaşır ve bunun üzerine durum daha da ağırlaşarak acı verici bir seviyeye gelir.

  Siğil kendiliğinden kanamaya neden olacak bir yapı değildir. Ancak kaşınan ve hastaya rahatsızlık veren siğiller kaşındıkça tahriş olur ve bu durum kanamaya sebebiyet verebilir.

  • Genital ve anal bölgede kaşıntı
  • Cilt üzerinde ufak gri renkte lezyonlar
  • Cinsel birliktelik sırasında kanama
  • Karnabahar görünümünde cilt üzerinde bulunan yapılar

  Genital siğiller oldukça yayılımcı olabilmektedirler. Bu nedenle ortaya çıkar çıkmaz tedavi edilmesi gerekir. Bu hastalık tedavi edilmezse hızla yayılabilir ve tedavi edilmesi çok daha zor aşamalara gelebilmektedir.

  • Lazer Yöntemi
  • Radyofrekans Yöntemi
  • Crioterapi (Dondurma Yöntemi)
  • Koter Yöntemi

  İSTANBUL ÖZEL KAŞ TIP MERKEZİ