Anal apse, ağrılı, anüs ve çevresinde ortaya çıkan irinli bir yapıdır. İltihaplı sıvının anüs ve rektum bölgesinde oluşturduğu boşluk büyük oranla anüsün iç bezlerinde meydana gelen bir rahatsızlık sonucu ortaya çıkmaktadır.

Anal fistül rahatsızlığına benzer özellikler taşıdığı için genellikle ikisi karıştırılmaktadır. Fakat her ikisi de birbirinden farklı değerlendirilir ve ona göre tedavi uygulanır. Anal apse iç ve dış olmak üzere ikiye ayrılır.

Anal apse birçok nedenle ortaya çıkabilir. Bunların başında aşırı kilolu olma, şeker hastalığı, kalın bağırsak iltihabı, ishal, Crohn hastalığı gelmektedir. Kendisini genellikle ağrı ile gösterse de başka belirtileri de mevcuttur. Bölgede oluşan şişlik ve hassaslaşma, halsizlik, üşüme, bölgede kaşıntı bunlardan bazılarıdır.

Apse Drenajı Nedir?

Apse drenajı, bölgede oluşan şişlik ve buna bağlı olarak gelişen iltihaplı sıvının çekilmesi işlemidir. Apse drenajları da kendi içinde alt başlıklara ayrılmaktadır. Diş apse drenajı, meme apse drenajı, karaciğer apse drenajı, perianal apse drenajı bunlardan bazılarıdır.

Anal apse çözümü için perianal apse drenajı kullanılmaktadır. Bölgede oluşan irinin ufak bir kesik ile dışarı atılmasına apse drenajı yardımcı olur.

Anal Apse Nasıl Boşaltılır?

Anal apsenin boşaltılması için öncelikle cilt üzerinde çok ufak kesik açılır. Altta bekleyen ve dışarı çıkmak isteyen irin bu kesikten dışarı çıkar. Bu noktada apse drenajı kullanılarak kesik açılan bölgedeki apsenin tamamının dışarı atılması sağlanır. Bu sayede tekrarlama oranı en aza indirilir. Bu işlem sırasında lokal anestezi uygulanır. Bu da hastanın herhangi bir acı veya ağrı hissetmemesi anlamına gelir.

Apse Drenajı İyileşme Süreci

Apse drenajı ile yapılan ameliyatlarda iyileşme süreci birkaç haftayı bulabilmektedir. Tam iyileşme için 5 hafta ile 8 hafta arasında bir sürenin geçmesi gerektiği doktorlar tarafından belirtilmektedir. Anal apsenin iyileşme sürecinde hafif ölçekli kanama söz konusu olabilir. Buna ek olarak bölgede kaşıntının da varlığından söz edebiliriz. Kaşımak son derece tehlikelidir. Ameliyat sonrasında bölgede enfeksiyon oluşmaması için doktor gözetiminde antibiyotik tedavisi de uygulanabilir.

Anal Apse Kendiliğinden İyileşir mi?

Anal apsenin kendiliğinden iyileşmesi kesinlikle söz konusu değildir. Doktorlar bu konuda hastalarını uyarsalar da halk arasında kendiliğinden iyileştiğine dair bir kanı oluşmaktadır. Dolayısıyla anal apseniz veya böyle bir şüpheniz varsa mutlaka tedavi olmalısınız.

Apse Tamamen Boşaltılmazsa Ne Olur?

Anal apsenin tamamen boşaltılmazsa çok ciddi sonuçları olur. Öncelikle bu alan artık cilde doğru açılmaya başlar. Dolayısıyla cilt iltihabı süreci başlar ve anal apsenin alanı gittikçe genişler. Bu da zaman içerisinde bağırsak içi ve cildin arasında bir tünel oluşmasına sebep olur. Bu da son derece tehlikeli bir durumdur. Kaldı ki tünel kalıcı hale gelirse anal fistül denilen süreç başlar ve hastalık başka bir sürece evrilir.

.

Apse Drenajı Nedir?

Apse drenajı, bölgede oluşan şişlik ve buna bağlı olarak gelişen iltihaplı sıvının çekilmesi işlemidir. Apse drenajları da kendi içinde alt başlıklara ayrılmaktadır.

Apse Nasıl Boşaltılır?

Anal apsenin boşaltılması için öncelikle cilt üzerinde çok ufak kesik açılır. Altta bekleyen ve dışarı çıkmak isteyen irin bu kesikten dışarı çıkar.

Apse Kendiliğinden İyileşir mi?

Anal apsenin kendiliğinden iyileşmesi kesinlikle söz konusu değildir. Doktorlar bu konuda hastalarını uyarsalar da halk arasında kendiliğinden iyileştiğine dair bir kanı oluşmaktadır.

Kaş Tıp Merkezi Logo

İstanbul / Güneşli
Özel Kaş Tıp Merkezi’nde

Anal Apse Tedavisi
Aynı Gün Çözüm

Hemoroid – Siğil – Anal Fissür – Anal Fistül
Tüm Anorektal Hastalıklarınızı Başarıyla Tedavi Ediyoruz !
Formu Doldurun, Biz Sizi Arayalım !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  ANAL APSE TEDAVİSİ HAKKINDA SSS

  • Makat çevresinde kızarıklık
  • Makat etrafında şişlik ve şiddetli ağrı
  • Makatta yanma
  • Makat çevresinde kaşıntı
  • İç çamaşırını kirleten kötü kokulu iltihabi akıntı
  • Üşüme – titreme
  • Ateş
  • Kalın bağırsağın iltihabi hastalıkları
  • Kronik diare – ishal
  • Crohn hastalığı
  • Makat bölgesi kanserleri
  • Bazı kan hastalıkları
  • Şişmanlık
  • Şeker hastalığı
  • Tüberküloz
  • Yabancı cisimler
  • Zayıf bağışıklık
  • Yaralanma
  • Makat bölgesi ameliyatları

  Genellikle doktor muayenesinde teşhis konulabilir. Ancak apsenin derinliği, çevre makat kaslarına olan etkisi vb. şeyleri görmek için MR veya ultrasonografiden yararlanılabilir.

  Operasyon süresinde doktorun tercihine göre lokal ve genel anestezi kullanılabilmektedir. Bu nedenle hasta işlem sırasında ağrı duymaz.

  İşlem yaklaşık olarak 10-15 dakika sürmektedir.

  Makat kaslarını etkileyecek herhangi bir kesi veya dikiş uygulaması yapılmadığı için dışkı ve gaz tutmadan sorun yaşanmaz.

  Kurumumuzda hemoroid tedavisi haricinde, anal fistül, anal fissür, makat çatlağı, siğil vb. tüm makat hastalıkları etkili bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Bu hastalıkların belirtileri benzerlik gösterdiğinden zaman zaman birbirlerine karıştırılabilir. Hastalığınızın tam olarak ne olduğunu ve en uygun tedavi yöntemini öğrenmek için bizi arayarak muayene randevusu oluşturabilirsiniz.

  Merkezimizden Fotoğraflar