Anal apse ve anal fistül arasındaki farklar nelerdir?

Perianal apse, makat apsesi olarak da adlandırılan anal apse; çeşitli sebeplere bağlı olarak ortaya çıkan anal bölgede kızarıklık ve şişlik ile karakterize bir hastalıktır. Anüs çevresinde iltihaplı ve cerahatli bir yapı oluşmaktadır ve mutlaka iltihaplı olan bölgenin apsesi boşaltılmalıdır. Anal apse sorunu yaşayan kişilerin çoğunda anal fistül görülmektedir. Makatta yanma, kızarıklık, şişlik ve ağrı anal apse belirtileri arasındadır. Tedavi edilmediğinde hastaya ciddi sorunlar verebilmektedir. Anal apse bazı durumlarda anal fistül ile karıştırılmaktadır ve apse ilerledikçe fistül oluşturma ihtimali bulunmaktadır.

Bu yazımızda anal apse nedir, anal fistül nedir, anal apse ve anal fistül farkları nelerdir sorularına cevaplar vereceğiz.

Anal apse nedir?

Anal apse; anal bölgede meydana gelen şişlik ve kızarıklık ile kendini gösteren hastaya ciddi ağrı veren bir rahatsızlıktır. Kadınlara göre erkeklerde daha sık rastlanılan anal apse, akut olarak başlamakta ve kronik hale gelene kadar devam edebilmektedir. Mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalık olup apse olan bölge drene edilmelidir. Anal apsenin ne olduğu hakkında ayrıntılı bilgi almak için anal apse nedir yazımızı okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Anal fistül nedir?

Anal fistül makatın iç yüzü ve dış yüzü arasında anormal şekilde kanallar oluşmasıdır. Sürekli kişinin dışkılama ve idrara çıkma anında apse olan bölge dışkı ile temas edebilmektedir. Kişiler hastalığın mahrem bölgede olması yönünden tedaviyi olmakta gecikmek istemektedirler. İhmal edilmeyip mutlaka tedavi sağlanmalıdır. Anal fistül, anal apsenin devamı niteliğinde olup anal apsenin son evresi gibidir.

Anal apse ile anal fistülün farkları nelerdir?

Anal apse ile anal fistül birbirine çok karıştırılmakta fakat aynı rahatsızlıklar olmayıp birbirinin devamı niteliğinde olan hastalıklardır. Anal apse adından da anlaşılacağı gibi anal bölgede şişlik ve kızarıklık olmasıdır. Anal fistül ise yine anal bölgede gelişen makatın iç ve dış kasının arasında anormal olan bağlantılardır. Bu iki hastalık da kendiliğinden iyileşmez ve tedavisi cerrahidir. Anal apse ve anal fistül arasındaki farklar şu şekildedir:

Anal apse makatta kızarıklık, yanma ve şişlik ile karakterizedir, anal fistül ise makatta zonklama tarzında ağrı ile karakterize bir hastalıktır.

Anal fistül ameliyatsız olarak minimal invaziv yöntemlerle de tedavi edilmekte fakat anal apsede cerrahi tedavi şarttır.

Anal Apse Tedavisi

Anal apse, oluşan iltihabın cerrahi yöntemlerle boşaltılması ile tedavi edilmektedir. Apsenin drene edilmesinde gecikilmesi durumunda hastalığın tekrarlama riski bulunmakta ve hastalığın iyileşme süreci zorlaşmaktadır. Anal apse tedavisi sonrası hasta, doktor tarafından uygulanan programa mutlaka uymalı ve anal bölgenin temizliğine dikkat etmelidir.

Anal Fistül Tedavisi

Anal fistül kendiliğinden geçmeyen cerrahi ve lazer yöntemleri ile tedavi edilen bir hastalıktır. Lazer yöntemi ile hasta büyük oranda iyileşme görmekte ve kesi yapılmadığı için kısa sürede günlük yaşamına dönebilmektedir. Lazer işlemi cerrahi tedaviye göre daha avantajlı olmakta ve insanlar tarafından tercih edilen bir operasyon olmaktadır.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde alanında uzman doktorlar ile hijyenik hastane ortamında anal apse tedavisi ve anal fistül tedavisi imkanı sunmaktayız. Anal apse tedavisi, anal fistül tedavisi, anal apse tedavisi fiyatları ve anal fistül tedavisi fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz genel cerrahi servisinde bulabilirsiniz. Anal apse ve anal fistül hakkında merak ettiğiniz diğer konuları genel cerrahi blog sayfamızdan, telefon numaramız ve whatsapp bilgi hattımızdan bize ulaşarak sorabilirsiniz.

Kaş Tıp Merkezi Logo

İstanbul / Güneşli
Özel Kaş Tıp Merkezi’nde

Anal Apse Tedavisi
Aynı Gün Çözüm

Hemoroid – Siğil – Anal Fissür – Anal Fistül
Tüm Anorektal Hastalıklarınızı Başarıyla Tedavi Ediyoruz !
Formu Doldurun, Biz Sizi Arayalım !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  ANAL APSE TEDAVİSİ HAKKINDA SSS

  • Makat çevresinde kızarıklık
  • Makat etrafında şişlik ve şiddetli ağrı
  • Makatta yanma
  • Makat çevresinde kaşıntı
  • İç çamaşırını kirleten kötü kokulu iltihabi akıntı
  • Üşüme – titreme
  • Ateş
  • Kalın bağırsağın iltihabi hastalıkları
  • Kronik diare – ishal
  • Crohn hastalığı
  • Makat bölgesi kanserleri
  • Bazı kan hastalıkları
  • Şişmanlık
  • Şeker hastalığı
  • Tüberküloz
  • Yabancı cisimler
  • Zayıf bağışıklık
  • Yaralanma
  • Makat bölgesi ameliyatları

  Genellikle doktor muayenesinde teşhis konulabilir. Ancak apsenin derinliği, çevre makat kaslarına olan etkisi vb. şeyleri görmek için MR veya ultrasonografiden yararlanılabilir.

  Operasyon süresinde doktorun tercihine göre lokal ve genel anestezi kullanılabilmektedir. Bu nedenle hasta işlem sırasında ağrı duymaz.

  İşlem yaklaşık olarak 10-15 dakika sürmektedir.

  Makat kaslarını etkileyecek herhangi bir kesi veya dikiş uygulaması yapılmadığı için dışkı ve gaz tutmadan sorun yaşanmaz.

  Kurumumuzda hemoroid tedavisi haricinde, anal fistül, anal fissür, makat çatlağı, siğil vb. tüm makat hastalıkları etkili bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Bu hastalıkların belirtileri benzerlik gösterdiğinden zaman zaman birbirlerine karıştırılabilir. Hastalığınızın tam olarak ne olduğunu ve en uygun tedavi yöntemini öğrenmek için bizi arayarak muayene randevusu oluşturabilirsiniz.

  Merkezimizden Fotoğraflar