Makat apsesi kendiliğinden geçer mi? Tedavi yöntemleri nelerdir?

Makat apsesi, diğer bilinen adı ile anal apse; dışkı çıkışını kolaylaştırmayı sağlayan salgı bezlerinde, makat bölgesinde oluşan makat çatlağında veya başka sebepler ile enfeksiyon oluşması ve bu enfeksiyonun iltihabi akıntı şeklinde vücutta birikmesi sonucunda oluşmaktadır. Makat bölgesinde biriken apse bazen kasları bazen dokuları keserek ilerlemekte, vücudun doğal savunma mekanizması biriken iltihabı atmak için çoğu zaman cilde yönlendirmekte ve makat bölgesinde doğal olmayan kanallar oluşturarak iltihabı atmaya çalışmaktadır. Biriken iltihabın atılması sırasında iç çamaşırda lekelenme ve kötü koku meydana gelmektedir.

Makat apsesi hakkında hastalarımızın bize ilettiği sorulardan birçoğu makatta apsenin ameliyatsız tedavi yöntemleri üzerine olmakta, makat apsesi hastalığından mustarip kişiler makat apsesi bitkisel tedavisi, makat apsesi kremi, makat apsesi doğal çözümü gibi yöntemlere ilgi göstermektedir. Bu yazımızda makat apsesi kendiliğinden veya ameliyatsız yöntemlerle geçer mi ve makat apsesi tedavi yöntemleri nelerdir sorularına cevaplar vereceğiz.

Makat apsesi kendiliğinden geçer mi?

Makat apsesi belirtileri genellikle enfeksiyon iltihabın birikerek ağrıya sebep olması veya cilt altından çıkışı sonrasında kötü koku ve akıntı ile ortaya çıkmaktadır. Bu belirtiler görüldüğünde makat apsesi makat bölgesinde birikmiş durumda olup, vücut içerisinde kanallar oluşturmuş durumdadır. Makat apsesi tedavi edilmediğinde sürekli ilerleme gösteren, makat bölgesinde başka sorunlara neden olabilecek ciddi bir hastalıktır. Makat apsesin ameliyatsız yöntemlerle geçmesi, iltihap kanallarının (anal fistül) kendiliğinden kapanması mümkün değildir. Makat apsesi belirtileri görüldüğünde vakit kaybetmeden anal apse tedavisi yapan hastanelere başvurulmalıdır. Makat apsesi semptomları hakkında bilgi almak için makat apsesi belirtileri yazımızı okuyabilirsiniz.

Makat apsesi tedavi yöntemleri nelerdir?

Makat apsesi tedavisi cerrahi ve medikal olarak iki aşamada yapılmaktadır. Makat apsesi tanısı konulduktan sonra makat apsesi ameliyatı ile makatta apse boşaltımı yapılmakta, makatta oluşan apsenin kaynağı tespit edilerek medikal tedavi ile birlikte yeni enfeksiyon oluşumunun önüne geçilmektedir. Makat apsesi muayenesi ve yapılan tetkiklerde apsenin boyutu, zarar verdiği doku ve kaslar tespit edilerek tedavi planı hazırlanmaktadır. Makatta apse ameliyatı ile iltihap boşaltıldıktan sonra oluşan kanalların kapatılarak yeni enfeksiyon oluşmasını engellemek için anal fistül tedavisi uygulanmaktadır.

Makatta apsenin kesin tedavisi yolu hastanelerde yapılacak medikal ve cerrahi yöntemler ile olmaktadır. Hastalarımızın evde makat apse tedavisi, bitkisel makat apse tedavisi, makat apsesi merhemi gibi hiçbir hekimin tavsiye etmeyeceği yanlış ve fayda sağlamayan yöntemlerden uzak durmalarını önermekteyiz.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde alanında uzman hekimler ile hijyenik hastane ortamında makat apsesi tedavisi imkânı sunmaktayız. Makat apsesi, makat apsesi tedavisi ve makat apsesi tedavisi fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz genel cerrahi servisinde bulabilirisiniz. Makat apsesi hakkında merak ettiğiniz diğer konuları telefon numaramız ve whatsapp bilgi hattımızdan bize ulaşarak sorabilirsiniz.

Kaş Tıp Merkezi Logo

İstanbul / Güneşli
Özel Kaş Tıp Merkezi’nde

Anal Apse Tedavisi
Aynı Gün Çözüm

Hemoroid – Siğil – Anal Fissür – Anal Fistül
Tüm Anorektal Hastalıklarınızı Başarıyla Tedavi Ediyoruz !
Formu Doldurun, Biz Sizi Arayalım !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  ANAL APSE TEDAVİSİ HAKKINDA SSS

  • Makat çevresinde kızarıklık
  • Makat etrafında şişlik ve şiddetli ağrı
  • Makatta yanma
  • Makat çevresinde kaşıntı
  • İç çamaşırını kirleten kötü kokulu iltihabi akıntı
  • Üşüme – titreme
  • Ateş
  • Kalın bağırsağın iltihabi hastalıkları
  • Kronik diare – ishal
  • Crohn hastalığı
  • Makat bölgesi kanserleri
  • Bazı kan hastalıkları
  • Şişmanlık
  • Şeker hastalığı
  • Tüberküloz
  • Yabancı cisimler
  • Zayıf bağışıklık
  • Yaralanma
  • Makat bölgesi ameliyatları

  Genellikle doktor muayenesinde teşhis konulabilir. Ancak apsenin derinliği, çevre makat kaslarına olan etkisi vb. şeyleri görmek için MR veya ultrasonografiden yararlanılabilir.

  Operasyon süresinde doktorun tercihine göre lokal ve genel anestezi kullanılabilmektedir. Bu nedenle hasta işlem sırasında ağrı duymaz.

  İşlem yaklaşık olarak 10-15 dakika sürmektedir.

  Makat kaslarını etkileyecek herhangi bir kesi veya dikiş uygulaması yapılmadığı için dışkı ve gaz tutmadan sorun yaşanmaz.

  Kurumumuzda hemoroid tedavisi haricinde, anal fistül, anal fissür, makat çatlağı, siğil vb. tüm makat hastalıkları etkili bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Bu hastalıkların belirtileri benzerlik gösterdiğinden zaman zaman birbirlerine karıştırılabilir. Hastalığınızın tam olarak ne olduğunu ve en uygun tedavi yöntemini öğrenmek için bizi arayarak muayene randevusu oluşturabilirsiniz.

  Merkezimizden Fotoğraflar