Makat apsesi ameliyatı hakkında en çok merak edilenler nelerdir?

Anal apse olarak da bilinen makat apsesi; erkeklerde daha sık görülen, makata uygulanan cerrahi girişimler, makat bölgesinde oluşan yaralanmalar, kronik hale gelmiş ishal durumu ve kalın bağırsak hastalıkları nedenleri sonucunda oluşan bir hastalıktır. Anal Apse hakkında ayrıntılı bilgi almak için anal apse nedir yazımızı okuyabilirsiniz. Makat apsesi hastalar tarafından bazı durumlarda hemoroid ile karıştırılmaktadır. Makat apsesi sorunu yaşayan kişiler tedavi olmaktan çekinmekte ve tedaviyi doğal yollarda aramaktadırlar. Makat apsesi doğal yollarla, bitkisel yollarla geçebilecek bir hastalık olmayıp apsenin boşaltılması ile tedavi edilebilen bir hastalıktır. Makat apseleri iltihaplı bölgenin boşaltılmasının ardından fistül halini alabilmektedir. Anal fistül hakkında bilgi sahibi olmak için anal fistül nedir yazımızı okuyabilirsiniz. Bu yazımızda makat apsesi ameliyatı nasıl yapılır, makat apsesi ameliyatı ne kadar sürer, makat apsesi ameliyatsız tedavi edilir mi, ameliyat sonrası dikkat edilmesi gerekenler neler, ameliyat sonrası iyileşme süreci ne kadar, makat apsesi ameliyatı sonrası ağrı, şişlik ve akıntı olur mu sorularına cevaplar vereceğiz.

Makat apsesi ameliyatı nasıl yapılır?

Makat apsesi belirtilerinden şikâyetçi olan hastaların cerrahi tedavi olmadan internet ortamında makat apsesi evde tedavi edilir mi, makat apsesi kremi ile iyileşir mi gibi soruları çokça aramaktadırlar. Fakat makat apsesi doğal yollarla geçebilen bir hastalık değildir ve mutlaka cerrahi tedavi ile cerahatli bölgenin drene edilmesi gerekmektedir. Makat apsesi ameliyatı sonrası hasta doktorun önerdiği programa uyarsa iyileşme süreci kısalacak ve kısa sürede iyileşme sağlanacaktır.

Makat apsesi ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Makat apsesi ameliyatı sonrası hastanın dikkat etmesi gereken bazı durumlar vardır. Hasta operasyon sonrası anal bölge temizliğine dikkat etmeli, doktorun önerdiği beslenme programına uyarak yaşamalıdır. Hasta bu hususlara dikkat ettiği sürece kısa sürede iyileşme görecektir.

Makat Apsesi Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Makat apsesi ameliyatı sonrası iyileşme süreci üç ila beş hafta arasındadır. Makat apsesi ameliyatı sonrası iyileşme süreci hakkında bilgi almak için anal apse ameliyatı iyileşme süreci yazımızı okuyabilirsiniz.

Makat Apsesi Ameliyatı Sonrası Pansuman

Makat apsesi ameliyatı sonrası pansuman, enfeksiyon durumunu önlemek için dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Hasta düzenli aralıklarla pansuman yaptırarak bölgenin enfeksiyonunu önlemiş olacaktır.

Makat Apsesi Ameliyatı Sonrası Ağrı

Makat apsesi ameliyatı sonrası oluşan ağrıyı azaltmak adına oturma banyosu önerilir. Günde üç ile 6 kez on beş- yirmi dakika ılık oturma banyosu ağrıyı hafifletmeye yardımcı olacaktır.

Makat Apsesi Ameliyatı Sonrası Şişlik

Makat apsesi ameliyatı sonrası oluşan şişliğin inmesi adına oturma banyosu yapılması faydalıdır.

Makat Apsesi Ameliyatı Sonrası Akıntı

Makat apsesi ameliyatı sonrası bir süre hastada akıntı gözlenebilir. Hasta tampon uygulaması ile akıntıyı bir nevi durdurabilir.

Makat apsesi ameliyatsız tedavi edilir mi?

Makat apsesi ameliyatsız tedavi edilebilen, ameliyatsız iyileşme gösteren bir hastalık değildir.

Makat apsesi ameliyatı fiyatları ne kadar?

Makat apsesi ameliyatı fiyatları uygulanacak operasyon ve hastanın tıbbi durumuna bağlı olarak değişmektedir. Makat apsesi tedavisi fiyatları ve makat apsesi tedavi yöntemleri hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz genel cerrahi servisinden alabilirsiniz.

Kaş Tıp Merkezi Logo

İstanbul / Güneşli
Özel Kaş Tıp Merkezi’nde

Anal Apse Tedavisi
Aynı Gün Çözüm

Hemoroid – Siğil – Anal Fissür – Anal Fistül
Tüm Anorektal Hastalıklarınızı Başarıyla Tedavi Ediyoruz !
Formu Doldurun, Biz Sizi Arayalım !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  ANAL APSE TEDAVİSİ HAKKINDA SSS

  • Makat çevresinde kızarıklık
  • Makat etrafında şişlik ve şiddetli ağrı
  • Makatta yanma
  • Makat çevresinde kaşıntı
  • İç çamaşırını kirleten kötü kokulu iltihabi akıntı
  • Üşüme – titreme
  • Ateş
  • Kalın bağırsağın iltihabi hastalıkları
  • Kronik diare – ishal
  • Crohn hastalığı
  • Makat bölgesi kanserleri
  • Bazı kan hastalıkları
  • Şişmanlık
  • Şeker hastalığı
  • Tüberküloz
  • Yabancı cisimler
  • Zayıf bağışıklık
  • Yaralanma
  • Makat bölgesi ameliyatları

  Genellikle doktor muayenesinde teşhis konulabilir. Ancak apsenin derinliği, çevre makat kaslarına olan etkisi vb. şeyleri görmek için MR veya ultrasonografiden yararlanılabilir.

  Operasyon süresinde doktorun tercihine göre lokal ve genel anestezi kullanılabilmektedir. Bu nedenle hasta işlem sırasında ağrı duymaz.

  İşlem yaklaşık olarak 10-15 dakika sürmektedir.

  Makat kaslarını etkileyecek herhangi bir kesi veya dikiş uygulaması yapılmadığı için dışkı ve gaz tutmadan sorun yaşanmaz.

  Kurumumuzda hemoroid tedavisi haricinde, anal fistül, anal fissür, makat çatlağı, siğil vb. tüm makat hastalıkları etkili bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Bu hastalıkların belirtileri benzerlik gösterdiğinden zaman zaman birbirlerine karıştırılabilir. Hastalığınızın tam olarak ne olduğunu ve en uygun tedavi yöntemini öğrenmek için bizi arayarak muayene randevusu oluşturabilirsiniz.

  Merkezimizden Fotoğraflar