Makat apsesi hakkında en çok merak edilenler nelerdir?

Makat apsesi ismi ile de bilinen anal apse, makatta oluşan çatlaklar veya salgı bezlerinde oluşan enfeksiyonlar neticesinde oluşan iltihaplardır. Bu yazımızda makat apsesi hakkında en çok merak edilen konular hakkında bilgiler vereceğiz. Makat apsesi hastalığından mustarip kişiler ve bu hastalığa yakalanmaktan çekinen kişiler makat apsesinin nasıl anlaşıldığı, makat apsesinin neden olduğu, makat apsesinin kendiliğinden iyileşip iyileşmeyeceği, makat apsesinin tedavi edilmediği durumlarda hangi sonuçlarla karşılaşılacağı konularında bilgi aramaktalar. Makat apsesinin ne olduğu hakkında bilgi almak için makat apsesi nedir yazımızı okuyabilirsiniz.

Makat apsesi nasıl anlaşılır?

Makat apsesi belirtileri diğer anorektal hastalıklar ile sıklıkla karıştırılmaktadır. Bu sebeple hastalık belirtisi gösteren hastalar makat apsesinin nasıl anlaşıldığı konusunda bilgi aramaktalar. Makat apsesinin en çok karşılaşılan belirtileri makat bölgesinde şişlik, kızarıklık, ağrı ve yanmadır. Bu belirtiler ile karşılaşıldığında anal apse tedavisi yapan hastanelere başvurarak genel cerrahi muayenesi ile makat apsesinin olup olmadığını öğrenmek mümkündür. Makat apsesi tanısı konulduktan sonra anal apse tedavisi için gerekli adımlar atılmalıdır.

Makat apsesi neden olur?

Makat apsesi sert dışkılama veya kronik ishal sonucunda makatta çatlak oluşumu, makattaki salgı bezlerindeki bozulmalar, bağırsak hastalıkları, makat bölgesine alınan fiziksel darbeler sonucu enfeksiyon oluşması gibi sebeplerden oluşabilir. Makat apsesinin neden olduğunu bilmek bu hastalıktan korunmak için de gereklidir. Makat apsesinden korunmak hakkında bilgi verdiğimiz makat apsesinden korunma yolları yazımızı okuyabilirsiniz.

Makat apsesi kendiliğinden geçer mi?

Makat apsesi ilk oluştuğu evrede belirti göstermediğinden hastanın şikayetleri iltihap birikmesinin sonrasında olmaktadır. İltihap birikmesi sonrasında apsenin kendiliğinden geçmesi söz konusu değildir. Makat apsesi tedavisi öncelikle iltihabın boşaltılması yani cerrahi operasyon, yeni enfeksiyon oluşumunu önlemek için medikal tedavi ve sonrasında boşalan kanalların kapatılmasını amaçlayan anal fistül tedavisi ile sonlandırılmaktadır. Makat apsesi ameliyatından kaçınan kişilerin, hastalığın kendi kendine iyileşmesini veya bitkisel tedaviler ile zaman kaybetmesi hastalığın derecesini ilerletebilmektedir.

Makat apsesi tedavi edilmezse ne olur?

Makat apsesi bir kez oluştuğunda vakit kaybedilmeden tedavi edilmesi gereken, gerekli tedavi yapılmadığı takdirde günden güne büyüyen bir hastalıktır. Makat apsesi iltihap birikmesi ile vücutta doğal olmayan kanallar oluşturmaktadır. Tedavi edilmeyen makat apselerinde yeni kanalların oluşumu kaçınılmazdır. Kanallar bazı durumlarda çevre dokular ve kasların içerisinden geçerek bu doku ve kaslara da zarar vermektedir. İlk evrelerinde tedavisinden kaçınılan makat apsesi, ilerlemesi durumunda daha zor tedavi edilmektedir.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde alanında uzman doktorlar ile steril hastane koşullarında anal apse tedavisi imkanı sunmaktayız. Makat apsesi, makat apsesi ameliyatı ve anal apse ameliyatı fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz genel cerrahi servisinde bulabilirsiniz. Makat apsesi hakkında merak ettiklerinizi telefon numaramız ve whatsapp bilgi hattımızdan bize ulaşarak sorabilirsiniz.

Kaş Tıp Merkezi Logo

İstanbul / Güneşli
Özel Kaş Tıp Merkezi’nde

Anal Apse Tedavisi
Aynı Gün Çözüm

Hemoroid – Siğil – Anal Fissür – Anal Fistül
Tüm Anorektal Hastalıklarınızı Başarıyla Tedavi Ediyoruz !
Formu Doldurun, Biz Sizi Arayalım !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  ANAL APSE TEDAVİSİ HAKKINDA SSS

  • Makat çevresinde kızarıklık
  • Makat etrafında şişlik ve şiddetli ağrı
  • Makatta yanma
  • Makat çevresinde kaşıntı
  • İç çamaşırını kirleten kötü kokulu iltihabi akıntı
  • Üşüme – titreme
  • Ateş
  • Kalın bağırsağın iltihabi hastalıkları
  • Kronik diare – ishal
  • Crohn hastalığı
  • Makat bölgesi kanserleri
  • Bazı kan hastalıkları
  • Şişmanlık
  • Şeker hastalığı
  • Tüberküloz
  • Yabancı cisimler
  • Zayıf bağışıklık
  • Yaralanma
  • Makat bölgesi ameliyatları

  Genellikle doktor muayenesinde teşhis konulabilir. Ancak apsenin derinliği, çevre makat kaslarına olan etkisi vb. şeyleri görmek için MR veya ultrasonografiden yararlanılabilir.

  Operasyon süresinde doktorun tercihine göre lokal ve genel anestezi kullanılabilmektedir. Bu nedenle hasta işlem sırasında ağrı duymaz.

  İşlem yaklaşık olarak 10-15 dakika sürmektedir.

  Makat kaslarını etkileyecek herhangi bir kesi veya dikiş uygulaması yapılmadığı için dışkı ve gaz tutmadan sorun yaşanmaz.

  Kurumumuzda hemoroid tedavisi haricinde, anal fistül, anal fissür, makat çatlağı, siğil vb. tüm makat hastalıkları etkili bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Bu hastalıkların belirtileri benzerlik gösterdiğinden zaman zaman birbirlerine karıştırılabilir. Hastalığınızın tam olarak ne olduğunu ve en uygun tedavi yöntemini öğrenmek için bizi arayarak muayene randevusu oluşturabilirsiniz.

  Merkezimizden Fotoğraflar