Anal apse her yaştan kişide ortaya çıkabilen, ağrılı ve hastanın yaşam kalitesini oldukça düşüren bir rahatsızlıktır. Anal apse hastalığının bilinen en yaygın sebepleri sert dışkılama, yanlış beslenme alışkanlıkları, yanlış yapılan temizlik gibi sebepler dolayısı ile makat çatlağı oluşumu ve enfeksiyon gelişmesidir. Bu yazımızda anal apseden korunmak için neler yapılmalı ve anal apseye ne iyi gelir konuları hakkında bilgiler vereceğiz. Anal apsenin ne olduğu hakkında bilgi almak için anal apse nedir yazımızı okuyabilirsiniz.

Anal apse hastalığından korunma yolları nelerdir?

Anal apseden korunma beslenme, temizlik ve düzenli dışkılama ile mümkündür. Alt başlıklar halinde anal apse hastalığından korunmak için yapılması gerekenler şunlardır;

Beslenme: günümüzde beslenme alışkanlıklarımızın fast fooda yönelmesi, yeterli sebze, meyve ve lifli gıda alınamaması ile ya kabızlık ya da ishal oluşmakta, bu durum makat çatlağını tetiklemektedir. Oluşan makat çatlağı ile anal bölgede apse oluşabilmektedir. Anal apseden korunmak için ilk yapılması gereken beslenme alışkanlıklarını değiştirmek, yeterli ve dengeli beslenmektedir. Dengeli beslenmek sindirim sisteminizdeki sorunları en aza indirecek, boşaltım sistemi düzenli olacak ve anorektal hastalıklara yakalanma riskini azaltacaktır.

Düzenli dışkılama ve temizlik: dışkılamanın uzun süre ertelenmesi dışkının sertleşmesine sonrasında dışkılama sırasında anal kanalda zorlanma ile enfeksiyon ihtimalini güçlendirmektedir. Dışkılama alışkanlıklarındaki yanlışlıklar anal apse gibi hemoroid, makat çatlağı gibi diğer anorektal hastalıklara da sebep olabilmektedir. Anal apse oluşmaması için dışkılama sırasında fazla ıkınmamak dışkılamadan sonra temizliği doğru yapmak gerekmektedir. Dışkılama sonrası temizlikte bol su kullanılarak ve yumuşak tuvalet kâğıtları tercih edilerek anal apseden korunulabilir.

Anal apseye neler iyi gelir?

Anal apse hastalığının kesin çözümü sağlık kuruluşlarında yapılacak anal apse tedavisi gibi medikal veya cerrahi yöntemlerdir. Anal apse tedavisinden kaçınılmamalıdır. Hastanemize anal apse tedavisi için başvuran hastaların soruları ve internette bu hastalıktan mustarip hastaların popüler aramalarına göz önüne alındığında kişiler anal apse tedavisi için ameliyatsız çözümler aramaktadırlar. Anal apse belirtileri görüldüğünde ticari amaçla verilen yanlış bilgilere itibar edilmemeli, bir sağlık kuruluşuna başvurarak anal apse muayenesi olunmalıdır. Anal apse tedavisi olan hastalarımız kısa bir iyileşme süreci ile hasta normal yaşamına dönebilmektedir. Anal apse iyileşme süresi hakkında bilgi almak için anal apse iyileşme süreci ne kadar sürer yazımızı okuyabilirsiniz.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde anal apse tedavisi hizmetleri vermekteyiz. Anal apse, anal apse ameliyatı ve anal apse ameliyatı fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi genel cerrahi polikliniğinde bulabilirsiniz. Anal apse muayene randevusu için telefon numaramız ve WhatsApp bilgi hattından yardım alabilirsiniz.

Kaş Tıp Merkezi Logo

İstanbul / Güneşli
Özel Kaş Tıp Merkezi’nde

Anal Apse Tedavisi
Aynı Gün Çözüm

Hemoroid – Siğil – Anal Fissür – Anal Fistül
Tüm Anorektal Hastalıklarınızı Başarıyla Tedavi Ediyoruz !
Formu Doldurun, Biz Sizi Arayalım !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  ANAL APSE TEDAVİSİ HAKKINDA SSS

  • Makat çevresinde kızarıklık
  • Makat etrafında şişlik ve şiddetli ağrı
  • Makatta yanma
  • Makat çevresinde kaşıntı
  • İç çamaşırını kirleten kötü kokulu iltihabi akıntı
  • Üşüme – titreme
  • Ateş
  • Kalın bağırsağın iltihabi hastalıkları
  • Kronik diare – ishal
  • Crohn hastalığı
  • Makat bölgesi kanserleri
  • Bazı kan hastalıkları
  • Şişmanlık
  • Şeker hastalığı
  • Tüberküloz
  • Yabancı cisimler
  • Zayıf bağışıklık
  • Yaralanma
  • Makat bölgesi ameliyatları

  Genellikle doktor muayenesinde teşhis konulabilir. Ancak apsenin derinliği, çevre makat kaslarına olan etkisi vb. şeyleri görmek için MR veya ultrasonografiden yararlanılabilir.

  Operasyon süresinde doktorun tercihine göre lokal ve genel anestezi kullanılabilmektedir. Bu nedenle hasta işlem sırasında ağrı duymaz.

  İşlem yaklaşık olarak 10-15 dakika sürmektedir.

  Makat kaslarını etkileyecek herhangi bir kesi veya dikiş uygulaması yapılmadığı için dışkı ve gaz tutmadan sorun yaşanmaz.

  Kurumumuzda hemoroid tedavisi haricinde, anal fistül, anal fissür, makat çatlağı, siğil vb. tüm makat hastalıkları etkili bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Bu hastalıkların belirtileri benzerlik gösterdiğinden zaman zaman birbirlerine karıştırılabilir. Hastalığınızın tam olarak ne olduğunu ve en uygun tedavi yöntemini öğrenmek için bizi arayarak muayene randevusu oluşturabilirsiniz.

  Merkezimizden Fotoğraflar