Anal Apsenin 6 Belirtisi ve Yapılması Gerekenler

Bir diğer adı ile makat apsesi; dışkı çıkışını kolaylaştıran bezlerin çeşitli sebepler sonucunda tıkalı hale gelmesidir. Anal apse; süregelen ishal, crohn hastalığı, şeker hastalığı, tüberküloz ve cerrahi girişimler sonucu oluşabilmektedir. Anal apse sorunu yaşayan hastalar tarafından apse kendiliğinden patlarsa ne olur, kendiliğinden iyileşme gösterir mi gibi konularda endişe etmekte ve bu konuda araştırma peşindeler. Anal apse kendi kendine düzelme göstermez ve mutlaka cerrahi girişim gerektirmektedir. Anal apse tedavisinin ihmal edilmemesi gerekmektedir ve ne kadar erken müdahale edilirse o kadar kısa sürede iyileşme görülür. Anal apse şikayetlerini yaşayan hastalar, hastalığın makat bölgesi hastalığı olmasından dolayı tedaviyi geciktirmektedir. Anal apse tedavisinde geç kalınması durumunda apse günden güne büyüyerek tedavisi daha da zorlaşacaktır. Anal apse tedavisi cerrahi operasyonla tedavi edilmekte apseleşen, iltihaplı bölge boşaltılmaktadır. Cerrahi operasyona ek lazerle de tedavi uygulanmaktadır. Lazerle tedavide hasta daha kısa sürede normal yaşamına geçmektedir. Anal apse kendini her hastalıkta olduğu gibi belirtilerle göstermektedir. Anal apsenin en tipik belirtileri şu şekildedir:

 • Makat bölgesinde ağrı: Anal apse sorunu yaşayan hastaların en çok şikayet ettikleri belirti şiddetli derecede ağrı durumudur. Anal apsenin kronikleşmesi yani ilerlemesi durumunda ağrı şiddetini daha da arttırmaktadır.
 • Makat bölgesinde şişlik: Anal apsenin en çok ortaya çıkardığı bir diğer belirtisi ise makat bölgesinde şişlik oluşumudur. Oluşan şişlik hastaya ciddi sıkıntılar vererek sosyal yaşamlarına engel olmaktadır.
 • Makatta kaşıntı: Apse oluşan bölgede kaşıntı meydana gelmektedir.
 • Makatta yanma: İltihap gelişen makat bölgesinde hastalık yanma meydana getirmektedir.
 • Makatta iltihabi akıntı: Anal apse sürecinde makatta iltihaplı akıntı meydana gelebilir. Akıntı ile birlikte kişide halsizlik de görülebilir.
 • Yüksek ateş: Vücutta apse meydana geldiği için ateş de beraberinde ortaya çıkabilmektedir.

Anal apse tedavisi için ne yapılmalı?

Anal apse tedavisi için cerrahi yöntemlerden çok bitkisel yöntemlerle tedavi aranmakta ve tek çarenin bitkisel yöntemler olduğu sanılmaktadır. Anal apse bitkisel yöntemlerle sonuç alınacak bir hastalık değildir ancak cerrahi tedavi ile olumlu sonuçlar alınabilir. Anal apse belirtileri gözlendiği anda vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurulmalı, hastalık seyrini daha da ilerletmeden tedavi yollarına bakılmalıdır.

Anal apse için hangi doktora gidilir?

Makat hastalıklarının hemen hemen hepsi ile genel cerrahi ilgilenmektedir. Anal apse sorunu da bir makat rahatsızlığı olduğu için anal apse şikayeti çeken hastalar genel cerrahi servisine görünmelidirler.

Anal Apse Tedavisi Fiyatları

Anal apse tedavisi fiyatları; hastalığın seyrine ve tedavinin yapılacağı hastaneye göre değişkenlik göstermektedir. Anal apse tedavisi, makat apsesi, anal apse tedavisi fiyatları, anal apse ameliyatı ve makat apsesi tedavisi fiyatları hakkında detaylı bilgiye hastanemiz genel cerrahi servisinden ulaşabilir, daha fazla bilgi için whatsapp irtibat hattımızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Anal apse, anüs civarında gelişen iltihaplı yapının adıdır. Birçok anal apse minik bezlerden oluşan enfeksiyonlar sonucunda gelişir. En fazla bilinen türü perianal apsedir. Bu türde genellikle anüsün yakınında ağrılı ve çıban benzeri bir şişlik görülür.

Anal apselerin zaman zaman rengi kırmızı olabilir. Dokunulduğunda ise hassaslık ortaya çıkar ve kişinin yaşam kalitesini ciddi anlamda etkiler. Bazı anal apseler daha derin kısımlarda ortaya çıkabilmektedir. Ancak bu durum son derece az görülür.

Makat apsesi nasıl anlaşılır?

Makat apsesinin anlaşılabilmesi için anal bölge ve çevresinde ağrı, kızarıklık ve şişlik görülmesi yeterlidir. Ancak bunun yanı sıra hastalarda zaman zaman ateş, yorgunluk ve titreme de ortaya çıkabilmektedir. Bu semptomlar birkaç haftada bir aynı bölgede tekrarlıyorsa fistülden şüphelenilir. Tüm bunlara ek olarak belirli sürelerde oluşan apselerin içerisinin boşalması ve buna takiben hissedilen koku da ciddi anlamda makat apsesi şüphesini taşır.

Makatta apse mi hemoroid mi?

Makatta gelişen ve hemoroide benzeyen yönleri bulunan anal apsenin ayırt edilmesi genellikle doktorlar tarafından yapılsa da çevresinde kaşıntı, akıntı ve halsizlik gibi şikâyetler varsa bunun makatta apse olduğuna işaret ettiği söylenebilir. Bazen apsenin kendiliğinden boşalması dahi hemoroidden ayıran en etkili durum olduğu bilinmektedir. Bazen, ultrason, BT taraması veya MRI gibi görüntüleme çalışmaları, daha derin apselerin teşhisine ve yönetimine yardımcı olabilir.

Makat apsesine ne iyi gelir?

Anal apseler mutlaka cerrahi olarak tedavi edilmelidir. Bunun için de mutlaka uzman doktor ile görüşülmeli ve bir görüş alınmalıdır. Kolorektal cerrahlar bu alanda en yetkin kişilerdir. Çoğunlukla tedavide apsenin içerisi boşaltılarak sonuç elde edilmeye çalışılır ve başarılı olur. Anüsün yakınındaki bir alanda boşaltım için bir kesi yapılır. Bunun için lokal anestezi kullanıldığı gibi genel anestezi de söz konusu olabilmektedir.

Ancak kişilerin daha şiddetli makat apsesi şikâyeti varsa bir dizi ameliyat da gündeme gelebilir. Diyabet veya bağışıklık sorunları nedeniyle daha şiddetli enfeksiyonlara yakalanma eğiliminde olan hastaların hastaneye yatırılması söz konusu olabilir.

Makat apsesi için hastalar ameliyattan korkar ve ilaç tedavisi isteyebilirler. Ancak antibiyotikler genellikle bu durumda işe yaramaz. Ayrıca bazı hastaların tıbbi geçmişlerinden dolayı antibiyotik kullanması da tavsiye edilmemektedir.

Makat apsesi tedavi edilmezse ne olur?

Makat apsesi mutlaka tedavi edilmesi gerekiyor. Ancak herhangi bir şekilde tedavi edilmezse her hastalıkta olduğu gibi ilerleme söz konusu olabilmektedir. Makat apsesinin tedavisinin yapılmaması deride anüsün yakınında atipik bir açıklık gibi ciddi komplikasyonlara yol açabilmektedir. Bu durum zaman zaman hayatı tehlikeye atan bir durumu da tetikleyebilir.

Ayrıca makat apsesi tedavi edilmediği takdirde sürekli olarak akıntı meydana gelir ve bu da kanal oluşumuna yol açar. Böylece anal fistüle kadar giden yol açılmış olur.

Kaş Tıp Merkezi Logo

İstanbul / Güneşli
Özel Kaş Tıp Merkezi’nde

Anal Apse Tedavisi
Aynı Gün Çözüm

Hemoroid – Siğil – Anal Fissür – Anal Fistül
Tüm Anorektal Hastalıklarınızı Başarıyla Tedavi Ediyoruz !
Formu Doldurun, Biz Sizi Arayalım !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  ANAL APSE TEDAVİSİ HAKKINDA SSS

  • Makat çevresinde kızarıklık
  • Makat etrafında şişlik ve şiddetli ağrı
  • Makatta yanma
  • Makat çevresinde kaşıntı
  • İç çamaşırını kirleten kötü kokulu iltihabi akıntı
  • Üşüme – titreme
  • Ateş
  • Kalın bağırsağın iltihabi hastalıkları
  • Kronik diare – ishal
  • Crohn hastalığı
  • Makat bölgesi kanserleri
  • Bazı kan hastalıkları
  • Şişmanlık
  • Şeker hastalığı
  • Tüberküloz
  • Yabancı cisimler
  • Zayıf bağışıklık
  • Yaralanma
  • Makat bölgesi ameliyatları

  Genellikle doktor muayenesinde teşhis konulabilir. Ancak apsenin derinliği, çevre makat kaslarına olan etkisi vb. şeyleri görmek için MR veya ultrasonografiden yararlanılabilir.

  Operasyon süresinde doktorun tercihine göre lokal ve genel anestezi kullanılabilmektedir. Bu nedenle hasta işlem sırasında ağrı duymaz.

  İşlem yaklaşık olarak 10-15 dakika sürmektedir.

  Makat kaslarını etkileyecek herhangi bir kesi veya dikiş uygulaması yapılmadığı için dışkı ve gaz tutmadan sorun yaşanmaz.

  Kurumumuzda hemoroid tedavisi haricinde, anal fistül, anal fissür, makat çatlağı, siğil vb. tüm makat hastalıkları etkili bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Bu hastalıkların belirtileri benzerlik gösterdiğinden zaman zaman birbirlerine karıştırılabilir. Hastalığınızın tam olarak ne olduğunu ve en uygun tedavi yöntemini öğrenmek için bizi arayarak muayene randevusu oluşturabilirsiniz.

  Merkezimizden Fotoğraflar