Anal fissür kendiliğinden geçer mi? Tedavi yöntemleri nelerdir?

Anal fissür makat bölgesinde çeşitli sebeplerden dolayı ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Halk arasında çatlak olarak bilinmektedir. Makat çatlağı anal kanalda tuvalet sırasında zorlanmalar sonucu, tekrar eden ishal durumu sonucu, kas spazmı sonucu ve doğum sonraları gelişebilmektedir. Her yaş grubundaki kişiler anal fissür problemi ile karşı karşıya kalabilmektedir. Makat çatlağı dışkılama sırasında uzun süren ağrı, dışkıda oluşan kan, idrar yaparken zorlanma, makatta çatlak durumu, kötü kokulu akıntının oluşması ve makatta kaşıntı, yanma hissi ile karakterize bir hastalıktır. Görünüşü küçük, sıkıntı vermez gibi durabilir fakat rahatsız eden, tedavi edilmeyip ilerlediği durumda ciddi sorunlara yol açabilmektedir.

Bu yazımızda anal fissür kendiliğinden geçer mi, anal fissür tedavi yöntemleri nelerdir ve anal fissür tedavi edilmediğinde ne olur sorularına cevaplar vereceğiz.

Anal fissür kendiliğinden geçer mi?

Makat çatlağına çoğunlukla neden olan sebeplerden biri de uzun süren kabızlıktır. Dışkı sert ve katılaşmış durumdaysa anal kanalda yırtılmalar oluşabilir. Kabızlık uzun süreli olmayıp ara ara olduğunda makat çatlağı kendiliğinden düzelebilmektedir. Fakat kabızlık uzun süre devam ettiğinde anal kanalda oluşan çatlağın kendiliğinden geçme durumu söz konusu değildir. Makat çatlağı akut ve kronik olmak üzere iki şekilde incelenmektedir. Akut şekilde olan çatlaklar her yaşta görülebilir ve de kendiliğinden iyileşme olasılığı daha yüksektir. Kronikleşmiş olan çatlaklar mutlaka tedavi edilmesi gereken çatlaklardır. Tedavi edilmediği takdirde ciddi sorunlara yol açabilen bir hastalık olup iyileşme süreci daha da gecikmektedir.

Anal fissür tedavi edilmezse ne olur?

Makatta oluşan çatlak dışkılama sırasında sürekli dışkı ile temasta kalmaktadır ve enfeksiyona maruz kalabilmektedir. Anal fissür uzun süre tedavi edilmediğinde makat darlıklarına kadar gidebilen ciddi sorunlara yol açmaktadır. Anal bölge vücudun hassas bölgeleri arasında yer aldığı için orada gelişen herhangi bir rahatsızlık ihmal edilmemeli, mutlaka tedavi edilmelidir.

Anal fissür tedavi yöntemleri nelerdir?

Anal fissür tedavisinde amaç anal kanalın basıncını düşürmektir. Bu yöntem ile mevcut kanama ve ağrı azaltılmış olur. Anal fissür tedavi yöntemleri sıcak-ılık oturma banyosu, makat bölgesi hijyeni, topikal kremler ve cerrahi müdahaledir. Tedavinin bir diğer amacı ise hastanın kabızlığının giderilmesidir. Bunun için hastaya uygun sağlıklı beslenme planı yapılmaktadır. Akut şekilde olan çatlakların tedavisi ilaç ve kremler ile sağlanabilmektedir. Kronikleşmiş olan çatlaklar ise cerrahi müdahale gerektirir. Ayrıca son zamanlarda kullanılmaya başlanan lazerle anal fissür tedavisi ile uygun tedavi ve başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

Anal fissür şikâyetlerini yatıştıracak geçici çözümler nelerdir?

Makat çatlağı adı ile anılan anal fissür sorunu; makat bölgesinde çeşitli sebeplere bağlı olarak çatlakların oluşmasıdır. Oluştuğu kişide ciddi sıkıntılara yol açmaktadır ve erken tedavi ile ortadan kalkmaktadır. Bölgede oluşan çatlaklar başta basit olarak görünebilir fakat basit hali ile kalmayarak ilerleyebilen bir hastalıktır. Anal fissür kendiliğinden iyileşme göstermez, mutlaka cerrahi tedavi gerektirir. Anal fissür şikâyetlerini yaşayan çoğu hasta, tedavi olmak istemeyerek hastalıklarının ilerlemesine sebep olurlar. Hastaneye başvurup tedavi olmak yerine internet ortamlarında bitkisel tedavisinin mümkün olup olmadığını araştırırlar. Anal fissür sorunu yaşayan kişilerin şikayet ettiği belirtiler; makatta ağrı, şişlik, dışkılama güçlüğü, cam batma hissi, makat bölgesinde kaşıntı ve tahriştir. Uzun süreli gelişen kabızlık, ishal ve crohn hastalığı gibi durumlar sonucunda anal fissür hastalığı gelişebilir ve gerekli tetkikler yapılarak tedavi edilmez ise ilerlemesi kaçınılmaz olmaktadır. Anal fissür akut olarak başlar ve tedavisi geciktiği durumda kronik hali alana kadar hastada devam eder. Akut anal fissür tedavileri oturma banyoları, topikal kremler ve medikal ilaçlarla uygulanabilir. Kronik anal fissür tedavileri ise medikal tedavi sağlanarak iyileşme göstermez ve mutlaka cerrahi tedavi gerektirir. Anal fissür şikayetlerini yaşayan kişiler ağrılarını ve hastalığın seyrini ufak da olsa dindirmek için geçici çözümler aramaktadır. Hastaların kendi kendine evde şikâyetlerinin geçici olarak dinmesi için alacağı önlemler şunlardır:

 • Bol sıvı tüketin
 • Lifli beslenin
 • Tuvalete gitmeyi geciktirmeyin
 • Makat bölgesinin hijyenine dikkat edin
 • Tuvalette uzun süre kalmayın
 • Mutlaka tedavi olun
 • Sıcak duş uygulaması yapın
 • Cildi tahriş eden maddelerden uzak durun

Alınacak olan bütün bu yöntemler hastalığın tamamen iyileşmesine katkıda bulunmaz sadece geçici olarak ağrıların acıların dinmesine yardımcı olmaktadır.

Beslenme Tavsiyeleri

Anal fissür şikâyetlerini yaşayan hastalar bir an önce hastalıklarının geçmesini istemekte ve bunun için çözüm yolları aramaktadır. Anal fissüre sebep olan başlıca neden hastada gelişen kabızlıktır. Anal fissür tedavisinde amaç öncelikle oluşan kabızlığın giderilmesidir. Tedavi sürecinde ve tedavi öncesi hastanın beslenmesi iyileşmesi adına büyük katkıda bulunmaktadır. Bol sıvı tüketimi, lifli besinlerin bol miktarda alınması ve kabız yapan yiyeceklerden uzak durulması iyileşme yolunda büyük adımların atılmasına yardımcı olmaktadır.

Temizlik Tavsiyeleri

Anal fissür şikâyetlerini geçici olarak yatıştırmaya yardımcı olacak bir diğer önlem temizliktir ve hijyendir. Hasta makat bölgesinin temizliğine dikkat edip düzenli olarak hijyenini sağlarsa ağrı ve acıların dinmesinde etkili olacaktır.

Dışkılama Tavsiyeleri

Anal fissür şikâyetlerinin geçici olarak dinmesinde etkili olacak bir diğer önlem dışkılamadır. Makat çatlağı sorunu olan hastalar tuvalete çıkmayı istemez ve bu durum hastalığın şiddetini daha da arttırabilir. Anal fissür sorunu yaşayan hastalar düzenli olarak tuvalete çıkmayı ihmal etmemeli, tuvalette uzun süre kalmamalıdır. Bütün bu önlemler hastaların ufak da olsa geçici olarak şikâyetlerinin azalmasına ve dinmesine katkıda bulunacaktır.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde alanında uzman doktorlar ile anal fissür tedavisi (makat çatlağı tedavisi) imkanı sunmaktayız. Anal fissür tedavisi ve anal fissür tedavisi fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz genel cerrahi servisinde bulabilirsiniz. Makat çatlağı hakkında diğer merak ettiğiniz konuları telefon numaramız ve whatsapp bilgi hattımızdan bize ulaşarak sorabilirsiniz.

Kaş Tıp Merkezi Logo

İstanbul / Güneşli
Özel Kaş Tıp Merkezi’nde

Lazerle Fissür Tedavisi
Aynı Gün Çözüm

Hemoroid – Siğil – Anal Fissür – Anal Fistül
Tüm Anorektal Hastalıklarınızı Başarıyla Tedavi Ediyoruz !
Formu Doldurun, Biz Sizi Arayalım !

  *Kişisel bilgileriniz bir defaya mahsus sizinle iletişime geçilmesi için kullanılacaktır. İzniniz dışında kimseyle paylaşılmayacak, başka hiçbir amaçla kullanılmayacaktır.

  Ameliyatsız Anal Fissür (Makat Çatlağı) Tedavisi

  Anal Fissür halk arasında Makat Çatlağı veya Makat Yırtığı olarak da bilinmektedir. Bu hastalık anal bölgede küçük yırtıklarla oluşmaya başlar ve hemoroid hastalığıyla sıkça karıştırılmaktadır. Bu yırtılmaların sebebi genellikle çok kuru ve sert dışkılardır. Bu durum dışkılama sırasında kasların aşınmasına sebep olmaktadır. Bağırsak enfeksiyonları, şiddetli çıkan ishal ve ya Ülseratif Kolit gibi hastalıklar da makat çatlağı  oluşumuna sebep olabilmektedir.

  Anal Fissür genellikle dışkılama sırasında acı ve batma hissi, makatta ağrı ve kaşıntı, kanama ve dışkılama sonrası devam eden ağrı ve yanma ile belirti verir.

  Ameliyatsız Lazerle Anal Fissür Tedavisi sayesinde, tedaviniz 5 dakikada, hijyenik ameliyathane koşullarında, dikiş olmadan yapılmaktadır. Ameliyatsız tedavi sayesinde kesi veya dikiş olmadığı için dokular zarar görmemekte, bu sayede hastalar aynı gün sosyal yaşantılarına geri dönebilmektedir.

  ANAL FİSSÜR TEDAVİSİ HAKKINDA SSS

  Anal Fissür oluşumunun en sık sebebi kabızlıktır. Sert dışkılama ve ıkınma sonucu anal bölgede travmalar oluşur ve bu fissüre neden olmaktadır. Bunun yanı sıra şiddetli çıkan ishal, ters ilişki sonucu makat kaslarının zorlanması, aşırı acı tüketimi ve ülseratif kolit gibi hastalıklar da anal fissür oluşumuna neden olabilmektedir.

  Makat çatlağında en net belirti ağrıdır. Bu ağrı dışkılama sonrası şiddetlenir. Bu ağrı dışkılama sonrası 3-4 saat devam edebilmektedir, kimi hastalarda hiç dinmeyen bir ağrı söz konusu olabilir. Yanma da bir diğer anal fissür belirtisidir. Dışkılama sonrası fissürün yırtılmasıyla kanamalar ortaya çıkabilmektedir. Bu kanamalar damla şeklinde veya tuvalet kağıdına bulaşan ince çizgiler şeklinde görülebilmektedir.

  Ağrısız bir işlem olduğundan dolayı ameliyat esnasında narkoz uygulanmasına gerek duyulmaz. Ancak hastanın konforu açısından lokal anestezi, spinal anestezi veya genel anestezi uygulanabilmektedir.

  Lazer tedavisi yaklaşık olarak 5-10 dakika arasında süren bir işlemdir. Kısa süreli operasyon sonrası hastalık tamamen tedavi edilir.

  Lazerle yapılan fissür tedavisinin ardından kanama ya hiç olmamakta ya da çok az miktarda olmaktadır.

  Lazerle Fissür Tedavisinde neşter gibi herhangi bir kesici alet kullanılmadığından kaslar zarar görmez. Bu nedenle dışkı ve gaz tutmada problem yaşanmaz.

  Lazerle Fissür Tedavisinde geniş doku çıkarımı olmadığı için makat darlığı gibi problemler gelişmez.

  Operasyonun ardından ağrı ve kanama olmadığından hasta aynı gün taburcu edilebilmektedir.

  Tedavi sonrası ağrı olmadığı için hasta aynı gün veya operasyondan bir gün sonra normal yaşantısına geri dönebilmektedir.

  • Çoğu işlemde hastaya narkoz verilmesine gerek duyulmaz. Böylece hasta narkozun etkilerinden kurtulmuş olur.
  • Çok kısa süren müdahalenin ardından hasta odasına alınır, kısa bir gözlem süresinin ardından aynı gün taburcu edilmektedir.
  • Hasta aynı gün muayene olup ardından operasyon olabilir.
  • Operasyon sonrası tüm yakınmalar azalarak tamamen ortadan kaybolur.

  Merkezimizden Fotoğraflar