Uzun süren kabızlık – ishal veya ıkınma ile anal kanalda meydana gelen yırtıkların oluşturduğu anal fissürler, şiddetli ağrı ve kanamayla hastaların yaşam kalitesini oldukça düşürmektedir. Anal fissür oluştuktan sonra hasta dışkılama esnasına kanama ve acı duyarak makat kaslarını sürekli kasmakta, ağrı geçmediği gibi çatlağın boyutu artmakta ve kısır bir döngü haline gelmektedir. Anal fissür hakkında bilgi almak için anal fissür nedir yazımızı okuyabilirsiniz. Anal fissür tedavisi hakkında merak edilen konularda bilgi vermek için bu yazımızda anal fissür ameliyatı iyileşme süreci ve anal fissür ameliyatı sonrası bakım hakkında bilgiler vereceğiz.

Anal fissür ameliyatı iyileşme süreci ne kadar sürer?

Anal fissür tedavisi medikal veya cerrahi yollarla yapılabilen bir hastalıktır. Günümüzün modern imkânları ile lazerle anal fissür tedavisi imkânı ile ağrısız ve kanamasız olarak yapılabilmektedir. Lazerle anal fissür ameliyatında kanama ve ağrı olmadığından dolayı hasta aynı gün taburcu edilebilmekte, normal yaşantısına hızlıca dönebilmektedir. Cerrahi anal fissür ameliyatı ile bir hafta içerisinde kanama ve ağrı oluşması beklenir. Bu süre içerisinde doktorunuzun reçete edeceği ilaçların düzenli kullanılması ile anal fissür iyileşme süresi hızlanacak, daha konforlu bir iyileşme süreci yaşanacaktır. Medikal yollarla ile anal fissür tedavisi yapılırken botolinum toksini uygulaması ile kasların kasılmasının önüne geçilerek ağrının azaltılması ve makat çatlağının büyümesini engellemeyi amaçlayan tedavi metotları uygulanmaktadır.

Anal fissür ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Anal fissür ameliyatı sonrasında hastalara ılık su içinde oturma banyosu, reçete edilecek kremlerin uygulanması, sebze ve lifli gıda ağırlıklı beslenme, alkol ve kafein içeren içeceklerden uzak durulması, düzenli dışkılama, bol su içilmesi gibi hastalığın iyileşme süresini kısaltacak ve tekrarlamasını engelleyici genel tavsiyelerde bulunulur. Dikkat edilecek bu hususlar dışında her cerrahi operasyon kendine özel durumlar barındırır, her hastanın tıbbi durumuna göre doktoru özel tavsiyelerde bulunabilir. Kaliteli bir iyileşme süreci için doktorun tavsiyelerine harfiyen uyulmalı, reçete edilen ilaçlar düzenli kullanılmalıdır.

Anal fissür tekrar eder mi?

Anal fissür tedavisinin en önemli evresi lazerle, medikal veya cerrahi yöntemlerle olsa da hastalar anal fissür belirtileri ile hastanemize başvurduğunda muayene sırasında hastalığın sebeplerinin ne olduğu belirlenmekte, anal fissür tedavisi sonrasında hastalığın tekrarlamasını önlemek üzere tavsiyelerde bulunulur. Anal fissür tekrarlar mı endişesi haklı sebepler taşımakla birlikte, uzman hekimler tarafından yapılan başarılı operasyonlar sonrası hastalığın nedenlerinin bilinmesi, ameliyat sonrası tavsiyelere uyulması, beslenme ve dışkılama alışkanlıkların değiştirilmesi ile anal fissür tekrarlaması ihtimali çok azalmaktadır.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde alanında uzman cerrahlar ile lazerle anal fissür tedavisi imkânı sunuyoruz. Anal fissür hakkında ayrıntılı bilgi almak için hastanemiz genel cerrahi servisinde bilgi alabilirsiniz. Sorularınız için telefon numaralarımız ve WhatsApp destek hattından yardım alabilirsiniz.

Kaş Tıp Merkezi Logo

İstanbul / Güneşli
Özel Kaş Tıp Merkezi’nde

Lazerle Fissür Tedavisi
Aynı Gün Çözüm

Hemoroid – Siğil – Anal Fissür – Anal Fistül
Tüm Anorektal Hastalıklarınızı Başarıyla Tedavi Ediyoruz !
Formu Doldurun, Biz Sizi Arayalım !

  *Kişisel bilgileriniz bir defaya mahsus sizinle iletişime geçilmesi için kullanılacaktır. İzniniz dışında kimseyle paylaşılmayacak, başka hiçbir amaçla kullanılmayacaktır.
  anorektal hastalıkların tedavisi

  Ameliyatsız Anal Fissür (Makat Çatlağı) Tedavisi

  Anal Fissür halk arasında Makat Çatlağı veya Makat Yırtığı olarak da bilinmektedir. Bu hastalık anal bölgede küçük yırtıklarla oluşmaya başlar ve hemoroid hastalığıyla sıkça karıştırılmaktadır. Bu yırtılmaların sebebi genellikle çok kuru ve sert dışkılardır. Bu durum dışkılama sırasında kasların aşınmasına sebep olmaktadır. Bağırsak enfeksiyonları, şiddetli çıkan ishal ve ya Ülseratif Kolit gibi hastalıklar da makat çatlağı  oluşumuna sebep olabilmektedir.

  Anal Fissür genellikle dışkılama sırasında acı ve batma hissi, makatta ağrı ve kaşıntı, kanama ve dışkılama sonrası devam eden ağrı ve yanma ile belirti verir.

  Ameliyatsız Lazerle Anal Fissür Tedavisi sayesinde, tedaviniz 5 dakikada, hijyenik ameliyathane koşullarında, dikiş olmadan yapılmaktadır. Ameliyatsız tedavi sayesinde kesi veya dikiş olmadığı için dokular zarar görmemekte, bu sayede hastalar aynı gün sosyal yaşantılarına geri dönebilmektedir.

  ANAL FİSSÜR TEDAVİSİ HAKKINDA SSS

  Anal Fissür oluşumunun en sık sebebi kabızlıktır. Sert dışkılama ve ıkınma sonucu anal bölgede travmalar oluşur ve bu fissüre neden olmaktadır. Bunun yanı sıra şiddetli çıkan ishal, ters ilişki sonucu makat kaslarının zorlanması, aşırı acı tüketimi ve ülseratif kolit gibi hastalıklar da anal fissür oluşumuna neden olabilmektedir.

  Makat çatlağında en net belirti ağrıdır. Bu ağrı dışkılama sonrası şiddetlenir. Bu ağrı dışkılama sonrası 3-4 saat devam edebilmektedir, kimi hastalarda hiç dinmeyen bir ağrı söz konusu olabilir. Yanma da bir diğer anal fissür belirtisidir. Dışkılama sonrası fissürün yırtılmasıyla kanamalar ortaya çıkabilmektedir. Bu kanamalar damla şeklinde veya tuvalet kağıdına bulaşan ince çizgiler şeklinde görülebilmektedir.

  Ağrısız bir işlem olduğundan dolayı ameliyat esnasında narkoz uygulanmasına gerek duyulmaz. Ancak hastanın konforu açısından lokal anestezi, spinal anestezi veya genel anestezi uygulanabilmektedir.

  Lazer tedavisi yaklaşık olarak 5-10 dakika arasında süren bir işlemdir. Kısa süreli operasyon sonrası hastalık tamamen tedavi edilir.

  Lazerle yapılan fissür tedavisinin ardından kanama ya hiç olmamakta ya da çok az miktarda olmaktadır.

  Lazerle Fissür Tedavisinde neşter gibi herhangi bir kesici alet kullanılmadığından kaslar zarar görmez. Bu nedenle dışkı ve gaz tutmada problem yaşanmaz.

  Lazerle Fissür Tedavisinde geniş doku çıkarımı olmadığı için makat darlığı gibi problemler gelişmez.

  Operasyonun ardından ağrı ve kanama olmadığından hasta aynı gün taburcu edilebilmektedir.

  Tedavi sonrası ağrı olmadığı için hasta aynı gün veya operasyondan bir gün sonra normal yaşantısına geri dönebilmektedir.

  • Çoğu işlemde hastaya narkoz verilmesine gerek duyulmaz. Böylece hasta narkozun etkilerinden kurtulmuş olur.
  • Çok kısa süren müdahalenin ardından hasta odasına alınır, kısa bir gözlem süresinin ardından aynı gün taburcu edilmektedir.
  • Hasta aynı gün muayene olup ardından operasyon olabilir.
  • Operasyon sonrası tüm yakınmalar azalarak tamamen ortadan kaybolur.

  Merkezimizden Fotoğraflar