Anal fissür (makat çatlağı) nedir?

İhtiva ettiği çok sayıda sinir ile vücudumuzdaki en hassas bölgelerden biri anüs bölgesidir. Uzun süren veya kronik kabızlık, ishal ve dışkılama esnasında fazla ıkınma ile bu bölgede çatlamalar meydana gelebilmektedir. Rektumdan makata kadar olan bu bölgede oluşan yırtıklar anal fissür olarak adlandırılmaktadır. Anal fissür makat çatlağı olarak da bilinmektedir. Anal fissür tedavisinde öncelik hastalığa neden olan sorunları ortadan kaldırmak olmalıdır. Anal fissüre neden olan sorunlar giderilmedikçe anal fissür tekrar etme olasılığı yüksek bir hastalıktır.

Anal fissür neden olur? Nasıl gelişir?

Anal fissür uzun süren kabızlık, ishal, bağırsak hastalıkları, doğum, sık dışkılama ve makat bölgesinin yanlış temizlenmesine bağlı olarak gelişebilmektedir. Anal fissürün gelişimi hastalığın nedenine bağlı olarak farklı şekillerde gelişir. Kabızlık sonucu anal fissür gelişmişse, hasta dışkılama sırasındaki acıdan dolayı dışkılamayı ertelemekte, makat kasları sürekli kasılı tutulmakta ve kabızlık şiddeti artmaktadır. Düzensiz beslenme ile sert dışkılama da anal fissür nedenlerinden biridir.

Anal fissür belirtileri nelerdir?

Makat çatlağı hastalığı belirtileri çoğu hastada birbirine yakın şikâyetler ile kendini belli etse de kişiden kişiye farklılık gösterebilmektedir. Makat bölgesinde şişlik, ağrı ve kaşıntı, dışkılama sırasında yırtılma hissi, kan gelmesi gibi belirtilerden herhangi biri ile karşılaşan hasta, ivedilikle bir sağlık kuruluşuna başvurmalıdır.  Anal fissür tedavi edilmezse kronikleşebilen bir hastalıktır. Hastalık belirtilerinden şüpheleniyorsanız hastanemizde genel cerrahi polikliniğinde anal fissür tedavisi hakkında bilgi alabilirsiniz. Anal fissür belirtileri sıklıkla hemoroid ile karıştırılır. Hemoroid hakkında bilgi almak için hemoroid nedir yazımızı okuyabilirsiniz.

Anal fissür muayenesi nasıl yapılır?

Anal fissür belirtileri ile genel cerrahi polikliniğine başvuran hastanın öncelikle yakınmaları dinlenmekte, yapılan anal muayene ile anal fissür tanısı konulabilmektedir. Muayene sırasında hastalığa neden olan sorunlar ve tedavi planı yapılmaktadır. Anal fissür muayenesinden çekinilmemeli hastalığın belirtileri başladığında bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Anal fissür tedavisi nasıl yapılır?

Anal fissür muayenesi ile tedavi planı yapılan hasta günümüz teknolojisi ile kısa sürede ameliyatsız tedavi olabilmektedir. Tedavi planı için anal fissürün seviyesi, hastanın durumu ve hastalığın sebepleri önemlidir. Hastanemizde hastalığın sebeplerinin ortadan kaldırıldığı medikal tedavi sonrasında lazerle anal fissür tedavisi uygulanmaktadır. Anal fissür hastalığının tedavisi için araştırma yapan hastaların muayene olmaktan kaçınarak bitkisel tedavi adı altında yanlış çözümlere yönelmesi hastalığın çözümünden çok hastalığın kronikleşmesine neden olabilir. Anal fissür tedavisinin alanında uzman doktorlar tarafından, hastane ortamında medikal veya cerrahi yöntemlerle yapılması hastalığın kesin çözümü ve tekrarlamaması için önemlidir.

Kaş Tıp Merkezi Logo

İstanbul / Güneşli
Özel Kaş Tıp Merkezi’nde

Lazerle Fissür Tedavisi
Aynı Gün Çözüm

Hemoroid – Siğil – Anal Fissür – Anal Fistül
Tüm Anorektal Hastalıklarınızı Başarıyla Tedavi Ediyoruz !
Formu Doldurun, Biz Sizi Arayalım !

  *Kişisel bilgileriniz bir defaya mahsus sizinle iletişime geçilmesi için kullanılacaktır. İzniniz dışında kimseyle paylaşılmayacak, başka hiçbir amaçla kullanılmayacaktır.
  anorektal hastalıkların tedavisi

  Ameliyatsız Anal Fissür (Makat Çatlağı) Tedavisi

  Anal Fissür halk arasında Makat Çatlağı veya Makat Yırtığı olarak da bilinmektedir. Bu hastalık anal bölgede küçük yırtıklarla oluşmaya başlar ve hemoroid hastalığıyla sıkça karıştırılmaktadır. Bu yırtılmaların sebebi genellikle çok kuru ve sert dışkılardır. Bu durum dışkılama sırasında kasların aşınmasına sebep olmaktadır. Bağırsak enfeksiyonları, şiddetli çıkan ishal ve ya Ülseratif Kolit gibi hastalıklar da makat çatlağı  oluşumuna sebep olabilmektedir.

  Anal Fissür genellikle dışkılama sırasında acı ve batma hissi, makatta ağrı ve kaşıntı, kanama ve dışkılama sonrası devam eden ağrı ve yanma ile belirti verir.

  Ameliyatsız Lazerle Anal Fissür Tedavisi sayesinde, tedaviniz 5 dakikada, hijyenik ameliyathane koşullarında, dikiş olmadan yapılmaktadır. Ameliyatsız tedavi sayesinde kesi veya dikiş olmadığı için dokular zarar görmemekte, bu sayede hastalar aynı gün sosyal yaşantılarına geri dönebilmektedir.

  ANAL FİSSÜR TEDAVİSİ HAKKINDA SSS

  Anal Fissür oluşumunun en sık sebebi kabızlıktır. Sert dışkılama ve ıkınma sonucu anal bölgede travmalar oluşur ve bu fissüre neden olmaktadır. Bunun yanı sıra şiddetli çıkan ishal, ters ilişki sonucu makat kaslarının zorlanması, aşırı acı tüketimi ve ülseratif kolit gibi hastalıklar da anal fissür oluşumuna neden olabilmektedir.

  Makat çatlağında en net belirti ağrıdır. Bu ağrı dışkılama sonrası şiddetlenir. Bu ağrı dışkılama sonrası 3-4 saat devam edebilmektedir, kimi hastalarda hiç dinmeyen bir ağrı söz konusu olabilir. Yanma da bir diğer anal fissür belirtisidir. Dışkılama sonrası fissürün yırtılmasıyla kanamalar ortaya çıkabilmektedir. Bu kanamalar damla şeklinde veya tuvalet kağıdına bulaşan ince çizgiler şeklinde görülebilmektedir.

  Ağrısız bir işlem olduğundan dolayı ameliyat esnasında narkoz uygulanmasına gerek duyulmaz. Ancak hastanın konforu açısından lokal anestezi, spinal anestezi veya genel anestezi uygulanabilmektedir.

  Lazer tedavisi yaklaşık olarak 5-10 dakika arasında süren bir işlemdir. Kısa süreli operasyon sonrası hastalık tamamen tedavi edilir.

  Lazerle yapılan fissür tedavisinin ardından kanama ya hiç olmamakta ya da çok az miktarda olmaktadır.

  Lazerle Fissür Tedavisinde neşter gibi herhangi bir kesici alet kullanılmadığından kaslar zarar görmez. Bu nedenle dışkı ve gaz tutmada problem yaşanmaz.

  Lazerle Fissür Tedavisinde geniş doku çıkarımı olmadığı için makat darlığı gibi problemler gelişmez.

  Operasyonun ardından ağrı ve kanama olmadığından hasta aynı gün taburcu edilebilmektedir.

  Tedavi sonrası ağrı olmadığı için hasta aynı gün veya operasyondan bir gün sonra normal yaşantısına geri dönebilmektedir.

  • Çoğu işlemde hastaya narkoz verilmesine gerek duyulmaz. Böylece hasta narkozun etkilerinden kurtulmuş olur.
  • Çok kısa süren müdahalenin ardından hasta odasına alınır, kısa bir gözlem süresinin ardından aynı gün taburcu edilmektedir.
  • Hasta aynı gün muayene olup ardından operasyon olabilir.
  • Operasyon sonrası tüm yakınmalar azalarak tamamen ortadan kaybolur.

  Merkezimizden Fotoğraflar