Makat çatlağı belirtileri nelerdir?

Makat çatlağı (anal fissür) makat bölgesinde çeşitli sebeplere bağlı olarak oluşan çatlaklardır. Bu bölgede oluşan yırtılmalar dışkılamada zorlanma, sürekli olarak ıkınma ve süregelen ishaller sonucu makat bölgesinin sürekli temizliği sonucu oluşmaktadır. Oluşan çatlaklar bazen basit görünümlü olduğu gibi bazen de ciddi ağrılara sebebiyet verebilir. Çatlağın boyutuna göre bazen de makat bölgesinde kanamalar oluşabilir. Makat çatlağı sorunu yaşayan hastalarda oluşan belirtiler hemen hemen aynıdır. Fakat çatlağın büyüklüğüne göre ağrı şiddeti değişkenlik gösterir. Makatta ağrı ve şişlik, dışkılamada güçlük çekme, dışkılama sırasında yırtılma ve yırtılma bölgesinde kaşıntı, makat çatlağının belirtileri arasındadır. Bu belirtileri yaşayan hastalar mutlaka hastaneye başvurmalı ve gerekli tetkikleri yaptırmalıdır.

Makat çatlağı için hangi doktora gidilmeli?

Makat çatlağı sorunu yaşayan kişiler genel cerrahi bölümüne başvurabilirler.

Makat çatlağına ne iyi gelir?

Makat çatlağı eğer erken dönemde fark edilirse bağırsak yöntemi ile iyileşme sağlanabilir. Dışkıyı yumuşatma adına kremler, lif takviyesi, su tüketiminin arttırılması ve lif oranı fazla olan diyetlerin uygulanması makat çatlağına iyi gelebilecek yöntemlerdir. İyileşme adına narkotik ağrı kesici ilaçlar kullanılmamaktadır. Çünkü kabızlığı arttırır. Bunların yanında topikal ağrı kesici ilaçlar da kullanılabilir.

Makat çatlağı tedavisi nasıl yapılır?

Makat çatlağı tedavisi çatlağın boyutuna ve durumuna göre belirlenir. Durumuna göre kremler, botulinum toksini ve ameliyat ile tedavi edilebilir. Ne kadar erken teşhis edilirse tedavi bir o kadar kolay çözüm olacaktır. Hastalığın teşhisinde ilk 15 gün ise kremler yardımı ile tedavi sağlanabilir. Çatlağın kronikleşmesi durumunda kremler herhangi bir etki göstermez. Bu durumda uygulanacak bir diğer yöntem botulınum toksindir. Son zamanlarda tedavide sıkça kullanılmaktadır. Botulınum toksin küçük bir enjektör yardımı ile çatlağın etrafına uygulanır. İlaç iç sfinkter kasını 6 aya kadar etkisiz hale getirerek iyileşme olanağı sağlar. Bu yöntem ile iyileşme 15-30 günde gerçekleşir. Tedavide son çare ameliyattır. Ameliyat açık ve kapalı olmak üzere iki şekilde yapılmaktadır. Ameliyatta amaç iç sfinkter kasının kesilmesidir. Kapalı olarak yapılan ameliyatta küçük bir delikten girilerek sfinkter kası kesilir. En avantajlı olan yöntem kapalı olarak yapılan yöntemdir. Açık ameliyatta ise cildin 3-4 cm kesilerek sfinkter kasına ulaşılır ve kesilerek çıkarılır. Makat çatlağı tedavisinde günümüz imkanları ile lazerle tedavi yöntemi de sıkça uygulanmaktadır. Lazerle makat çatlağı tedavisi gören hastalar kısa iyileşme süresi avantajı ile normal hayatlarına dönebilmektedir. Lazer yöntemiyle makat çatlağı tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi almak için lazerle makat çatlağı tedavisi nasıl yapılır yazımızı okuyabilirsiniz.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde alanında uzman doktorlar ile hijyenik hastane ortamında makat çatlağı tedavisi imkanı sunmaktayız. Makat çatlağı, makat çatlağı tedavisi ve makat çatlağı tedavisi fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz genel cerrahi servisinde bulabilirsiniz. Makat çatlağı ve makat çatlağı tedavisi hakkında merak ettiklerinizi telefon numaramız ve whatsapp bilgi hattımızdan bize ulaşarak sorabilirsiniz.

Kaş Tıp Merkezi Logo

İstanbul / Güneşli
Özel Kaş Tıp Merkezi’nde

Lazerle Fissür Tedavisi
Aynı Gün Çözüm

Hemoroid – Siğil – Anal Fissür – Anal Fistül
Tüm Anorektal Hastalıklarınızı Başarıyla Tedavi Ediyoruz !
Formu Doldurun, Biz Sizi Arayalım !

  *Kişisel bilgileriniz bir defaya mahsus sizinle iletişime geçilmesi için kullanılacaktır. İzniniz dışında kimseyle paylaşılmayacak, başka hiçbir amaçla kullanılmayacaktır.

  Ameliyatsız Anal Fissür (Makat Çatlağı) Tedavisi

  Anal Fissür halk arasında Makat Çatlağı veya Makat Yırtığı olarak da bilinmektedir. Bu hastalık anal bölgede küçük yırtıklarla oluşmaya başlar ve hemoroid hastalığıyla sıkça karıştırılmaktadır. Bu yırtılmaların sebebi genellikle çok kuru ve sert dışkılardır. Bu durum dışkılama sırasında kasların aşınmasına sebep olmaktadır. Bağırsak enfeksiyonları, şiddetli çıkan ishal ve ya Ülseratif Kolit gibi hastalıklar da makat çatlağı  oluşumuna sebep olabilmektedir.

  Anal Fissür genellikle dışkılama sırasında acı ve batma hissi, makatta ağrı ve kaşıntı, kanama ve dışkılama sonrası devam eden ağrı ve yanma ile belirti verir.

  Ameliyatsız Lazerle Anal Fissür Tedavisi sayesinde, tedaviniz 5 dakikada, hijyenik ameliyathane koşullarında, dikiş olmadan yapılmaktadır. Ameliyatsız tedavi sayesinde kesi veya dikiş olmadığı için dokular zarar görmemekte, bu sayede hastalar aynı gün sosyal yaşantılarına geri dönebilmektedir.

  ANAL FİSSÜR TEDAVİSİ HAKKINDA SSS

  Anal Fissür oluşumunun en sık sebebi kabızlıktır. Sert dışkılama ve ıkınma sonucu anal bölgede travmalar oluşur ve bu fissüre neden olmaktadır. Bunun yanı sıra şiddetli çıkan ishal, ters ilişki sonucu makat kaslarının zorlanması, aşırı acı tüketimi ve ülseratif kolit gibi hastalıklar da anal fissür oluşumuna neden olabilmektedir.

  Makat çatlağında en net belirti ağrıdır. Bu ağrı dışkılama sonrası şiddetlenir. Bu ağrı dışkılama sonrası 3-4 saat devam edebilmektedir, kimi hastalarda hiç dinmeyen bir ağrı söz konusu olabilir. Yanma da bir diğer anal fissür belirtisidir. Dışkılama sonrası fissürün yırtılmasıyla kanamalar ortaya çıkabilmektedir. Bu kanamalar damla şeklinde veya tuvalet kağıdına bulaşan ince çizgiler şeklinde görülebilmektedir.

  Ağrısız bir işlem olduğundan dolayı ameliyat esnasında narkoz uygulanmasına gerek duyulmaz. Ancak hastanın konforu açısından lokal anestezi, spinal anestezi veya genel anestezi uygulanabilmektedir.

  Lazer tedavisi yaklaşık olarak 5-10 dakika arasında süren bir işlemdir. Kısa süreli operasyon sonrası hastalık tamamen tedavi edilir.

  Lazerle yapılan fissür tedavisinin ardından kanama ya hiç olmamakta ya da çok az miktarda olmaktadır.

  Lazerle Fissür Tedavisinde neşter gibi herhangi bir kesici alet kullanılmadığından kaslar zarar görmez. Bu nedenle dışkı ve gaz tutmada problem yaşanmaz.

  Lazerle Fissür Tedavisinde geniş doku çıkarımı olmadığı için makat darlığı gibi problemler gelişmez.

  Operasyonun ardından ağrı ve kanama olmadığından hasta aynı gün taburcu edilebilmektedir.

  Tedavi sonrası ağrı olmadığı için hasta aynı gün veya operasyondan bir gün sonra normal yaşantısına geri dönebilmektedir.

  • Çoğu işlemde hastaya narkoz verilmesine gerek duyulmaz. Böylece hasta narkozun etkilerinden kurtulmuş olur.
  • Çok kısa süren müdahalenin ardından hasta odasına alınır, kısa bir gözlem süresinin ardından aynı gün taburcu edilmektedir.
  • Hasta aynı gün muayene olup ardından operasyon olabilir.
  • Operasyon sonrası tüm yakınmalar azalarak tamamen ortadan kaybolur.

  Merkezimizden Fotoğraflar