Makat çatlağı ameliyatı hakkında en çok merak edilenler nelerdir?

Tıp dilinde anal fissür olarak adlandırılan makat çatlağı; makat bölgesinde dışkılama anında zorlanma ile sürekli ıkınma hali sonucunda ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Başta hafif görünümlü olan çatlaklar tedavisi yapılmadığı ya da geç kalındığı takdirde ilerleyerek kronik hale gelebilmektedir. Makat çatlağı şikâyeti yaşayan kişiler makat bölgesinde dışkılama esnasında zonklayıcı tarzda bir ağrı hisseder ve dışkılamada güçlük çekmektedir. Hastalığın mahrem bölgede olması hastaların tedavi olmaktan kaçınmalarına sebebiyet vermektedir. Makat çatlağı hakkında ayrıntılı bilgi almak için anal fissür nedir yazımızı okuyabilirsiniz. Makat çatlağı ilk ortaya çıktığı halinde ise yani akut durumda seyrediyorsa kendiliğinden geçebilir fakat kronikleşmiş çatlaklarda cerrahi tedavi gerekmektedir. Makat çatlağı ameliyatı hakkında merak edilen birçok unsur vardır. Çatlak şikâyetlerinden mustarip olan hastalar ameliyat hakkında internet ortamında çokça araştırma yapmaktadırlar. Makat çatlağı ameliyatı riskli bir ameliyat mı,  ameliyat sonrası ağrı, acı şiddetli olur mu gibi sorular operasyon hakkında merak edilen konular arasındadır.

Bu yazımızda makat çatlağı ameliyatı nasıl yapılır, makat çatlağı ameliyatı ne kadar sürer, makat çatlağı ameliyatsız tedavi edilir mi, ameliyat sonrası iyileşme süreci ne kadar ve ameliyat sonrası dikkat edilmesi gerekenler neler sorularına cevaplar vereceğiz.

Makat çatlağı ameliyatı nasıl yapılır?

Makat çatlağı ameliyatı cerrahi ve lazer yöntemi olmak üzere iki şekilde yapılmaktadır. Makat çatlağı sorununu yaşayan hastalar tedavide en çok acısız ağrısız bir operasyon olan lazer tedavisini tercih etmektedir. Cerrahi tedaviye göre daha avantajlı olan lazer yöntemi ile hastalar kısa sürede normal hayatlarına dönebilmekte ve kısa sürede iyileşme görülmektedir. Makat çatlağı tedavisi cerrahi tedavi altında birçok yöntem barındırır. Lazer ile makat çatlağı tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi almak için lazerle makat çatlağı tedavisi yazımızı okuyabilirsiniz.

Makat çatlağı ameliyatı ne kadar sürer?

Günümüzde makat çatlağı tedavisinde en çok tercih edilen yöntem lazer ile tedavi olduğu için lazer tedavisi ne kadar sürer konusunu temel alacağız. Lazer ile makat çatlağı tedavisi yirmi dakikalık bir işlemdir. Oldukça başarılı sonuçlar vermekte ve kısa sürede hastanın taburcu olmasına olanak sağlamaktadır.

Makat çatlağı ameliyatsız tedavi edilir mi?

Makat çatlağı, akut durumda ise yani yeni meydana gelmişse medikal yollarla tedavisi sağlanabilir. Çatlak ilerlemiş durumda iken medikal tedavi işe yaramamakta bu durumda cerrahi tedavi ön plana çıkmaktadır. Medikal tedavinin yanında lazerle tedavi de sağlanmaktadır. Lazer yöntemi ameliyatsız yöntem olarak adlandırılmaktadır.

Makat çatlağı ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Makat çatlağı ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gereken bazı konular mevcuttur. Ameliyat sonrası dikkat edilmesi gerekenler öncelikle makat bölgesinin hijyeninin sağlanması ile başlar. Düzenli olarak operasyon bölgesinin pansumanı yapılmalı ve makat bölgesinin temizliğine dikkat edilmelidir.

Makat Çatlağı Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Makat çatlağı ameliyatı sonrası iyileşme süreci yaklaşık bir haftadır. Bu süre içerisinde hastada ağrı ve kanama oluşabilir fakat bu durum önerilen programa uyulduğu sürece azalacaktır. Lazer ile tedavi sonrası ise hasta aynı gün taburcu edilebilmektedir.

Makat Çatlağı Ameliyatı Sonrası Pansuman

Makat çatlağı ameliyatı sonrası pansuman önemli bir faktördür. Düzenli olarak enfeksiyon varlığını engellemek adına pansuman yapılmalıdır.

Makat Çatlağı Ameliyatı Sonrası Ağrı

Makat çatlağı ameliyatı sonrası operasyon bölgesinde ufak çaplı ağrı ve acı oluşabilir. Oluşan ağrı ve acıyı hafifletmek adına oturma banyoları önerilir.

Makat çatlağı ameliyatı fiyatları ne kadar?

Makat çatlağı ameliyatı fiyatları uygulanacak olan operasyon türüne ve hastalığın derecesine göre farklılık göstermektedir. Makat çatlağı tedavisi fiyatları ve makat çatlağı tedavi yöntemleri hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz genel cerrahi servisinde bulabilirsiniz.

Kaş Tıp Merkezi Logo

İstanbul / Güneşli
Özel Kaş Tıp Merkezi’nde

Lazerle Fissür Tedavisi
Aynı Gün Çözüm

Hemoroid – Siğil – Anal Fissür – Anal Fistül
Tüm Anorektal Hastalıklarınızı Başarıyla Tedavi Ediyoruz !
Formu Doldurun, Biz Sizi Arayalım !

  *Kişisel bilgileriniz bir defaya mahsus sizinle iletişime geçilmesi için kullanılacaktır. İzniniz dışında kimseyle paylaşılmayacak, başka hiçbir amaçla kullanılmayacaktır.

  Ameliyatsız Anal Fissür (Makat Çatlağı) Tedavisi

  Anal Fissür halk arasında Makat Çatlağı veya Makat Yırtığı olarak da bilinmektedir. Bu hastalık anal bölgede küçük yırtıklarla oluşmaya başlar ve hemoroid hastalığıyla sıkça karıştırılmaktadır. Bu yırtılmaların sebebi genellikle çok kuru ve sert dışkılardır. Bu durum dışkılama sırasında kasların aşınmasına sebep olmaktadır. Bağırsak enfeksiyonları, şiddetli çıkan ishal ve ya Ülseratif Kolit gibi hastalıklar da makat çatlağı  oluşumuna sebep olabilmektedir.

  Anal Fissür genellikle dışkılama sırasında acı ve batma hissi, makatta ağrı ve kaşıntı, kanama ve dışkılama sonrası devam eden ağrı ve yanma ile belirti verir.

  Ameliyatsız Lazerle Anal Fissür Tedavisi sayesinde, tedaviniz 5 dakikada, hijyenik ameliyathane koşullarında, dikiş olmadan yapılmaktadır. Ameliyatsız tedavi sayesinde kesi veya dikiş olmadığı için dokular zarar görmemekte, bu sayede hastalar aynı gün sosyal yaşantılarına geri dönebilmektedir.

  ANAL FİSSÜR TEDAVİSİ HAKKINDA SSS

  Anal Fissür oluşumunun en sık sebebi kabızlıktır. Sert dışkılama ve ıkınma sonucu anal bölgede travmalar oluşur ve bu fissüre neden olmaktadır. Bunun yanı sıra şiddetli çıkan ishal, ters ilişki sonucu makat kaslarının zorlanması, aşırı acı tüketimi ve ülseratif kolit gibi hastalıklar da anal fissür oluşumuna neden olabilmektedir.

  Makat çatlağında en net belirti ağrıdır. Bu ağrı dışkılama sonrası şiddetlenir. Bu ağrı dışkılama sonrası 3-4 saat devam edebilmektedir, kimi hastalarda hiç dinmeyen bir ağrı söz konusu olabilir. Yanma da bir diğer anal fissür belirtisidir. Dışkılama sonrası fissürün yırtılmasıyla kanamalar ortaya çıkabilmektedir. Bu kanamalar damla şeklinde veya tuvalet kağıdına bulaşan ince çizgiler şeklinde görülebilmektedir.

  Ağrısız bir işlem olduğundan dolayı ameliyat esnasında narkoz uygulanmasına gerek duyulmaz. Ancak hastanın konforu açısından lokal anestezi, spinal anestezi veya genel anestezi uygulanabilmektedir.

  Lazer tedavisi yaklaşık olarak 5-10 dakika arasında süren bir işlemdir. Kısa süreli operasyon sonrası hastalık tamamen tedavi edilir.

  Lazerle yapılan fissür tedavisinin ardından kanama ya hiç olmamakta ya da çok az miktarda olmaktadır.

  Lazerle Fissür Tedavisinde neşter gibi herhangi bir kesici alet kullanılmadığından kaslar zarar görmez. Bu nedenle dışkı ve gaz tutmada problem yaşanmaz.

  Lazerle Fissür Tedavisinde geniş doku çıkarımı olmadığı için makat darlığı gibi problemler gelişmez.

  Operasyonun ardından ağrı ve kanama olmadığından hasta aynı gün taburcu edilebilmektedir.

  Tedavi sonrası ağrı olmadığı için hasta aynı gün veya operasyondan bir gün sonra normal yaşantısına geri dönebilmektedir.

  • Çoğu işlemde hastaya narkoz verilmesine gerek duyulmaz. Böylece hasta narkozun etkilerinden kurtulmuş olur.
  • Çok kısa süren müdahalenin ardından hasta odasına alınır, kısa bir gözlem süresinin ardından aynı gün taburcu edilmektedir.
  • Hasta aynı gün muayene olup ardından operasyon olabilir.
  • Operasyon sonrası tüm yakınmalar azalarak tamamen ortadan kaybolur.

  Merkezimizden Fotoğraflar