Makat çatlağı, anal fissür olarak da bilinen makatta bölgesinde kabızlık, ishal veya başka cerrahi müdahaleler ile oluşabilen yırtıklardır. Makat bölgesinde oluşan çatlak sürekli dışkı ile temas etmekte ve enfeksiyon oluşumuna yatkın olmaktadır. Makat çatlağı oluşmaması, oluştu ise tedavi sırasında ve sonrasında kaliteli ve hızlı bir iyileşme süreci için cerrahi, medikal tedaviler kadar beslenme ve temizlik alışkanlıklarına da dikkat edilmelidir.

Bu yazımızda makat çatlağı olan hasta tedavi sırasında ve sonrasında nasıl beslenmeli ve makat çatlağına yakalanmamak için nasıl beslenilmeli sorularına cevaplar vereceğiz.

Makat çatlağı olan hasta nasıl beslenmelidir?

Birçok cerrahi operasyon sonrası için hastalar ameliyat sonrası bakım ve ameliyat sonrası beslenme konuları hakkında bilgi aramaktadır. Makat bölgesi hastalıkları olan makat çatlağı, makat apsesi, hemoroid ve anal fistül hastalıkları boşaltım sisteminde bulunduklarından dolayı beslenme azami önem taşımakta, hastalığın iyileşmesi veya ilerlemesinde belirleyici rol oynamaktadır. Bu yazımızda öncelikle makat çatlağı hastalığından korunmak için beslenmede dikkat edilmesi gerekenler, makat çatlağı oluştuktan sonra yenilmemesi gereken gıdalar ve makat çatlağı ameliyatı sonrasında beslenmede dikkat edilmesi gerekenleri ayrı bölümler olarak inceleyeceğiz.

Makat çatlağı oluşmaması için nasıl beslenilmelidir?

Günümüz yanlış beslenme alışkanlıkları sindirim ve boşaltım sisteminde birçok hastalığa sebep olmaktadır. Makat çatlağı oluşmaması için beslenmede dikkat edilmesi gerekenler diğer anorektal hastalıklar olan hemoroid, anal fistül, makat apsesi içinde geçerlidir. Beslenme tek başına hastalık sebebi sayılmasa da beslenmede dikkat edeceğiniz küçük detaylar makat çatlağı ve diğer anorektal hastalıklara yakalanma riskinizi azaltmaktadır.

Makat oluşmaması için beslenmenizde dikkat etmeniz gerekenler;

 • Lifli gıdalarla beslenilmeli(nohut, fasulye, mercimek gibi)
 • Sebze ve meyve tüketimine özen gösterilmeli
 • Günlük su tüketimine dikkat edilmeli(yetişkinler için günde iki litre)
 • Ekmek tüketimi tam tahıllı veya kepek ekmeği ile yapılmalı
 • Kabızlık oluşumu hissedilirse kuru kayısı, kayısı suyu gibi gıdalar alınmalı
 • İshal oluşumu hissedilirse ishal kesici özelliği bulunan gıdalar alınmalı(örneğin muz)

Makat çatlağı olan kişiler nasıl beslenmelidir?

Makat çatlağı oluşan kişi dışkılama sırasında acı ve ağrı hissetmektedir. Dışkılama sırasında ve sonrasındaki ağrıyı azaltmak için dikkat etmeniz gerekenler;

 • Acı gıdalardan uzak durulmalı(kırmızıbiber, pul biber, karabiber gibi)
 • Alkolden uzak durulmalı
 • Abur cubur yiyeceklerden uzak durulmalı

Buna ek olarak ishal ve kabızlık oluşmaması için ilk bölümdeki gıdaların alınması gerekmektedir.

Makat çatlağı ameliyatı sonrası beslenme nasıl olmalıdır?

Makat çatlağı ameliyatı sonrası beslenmeye makat çatlağı diyeti de denilmektedir. Ameliyat sonrasında hastada kabızlık veya ishal oluşması tedaviyi olumsuz etkileyeceğinden ameliyat sonrası beslenmeye dikkat edilmelidir. Makat çatlağı ameliyatı sonrasında uymanız gereken ekstra bir beslenme programı yoktur. Birinci ve ikinci bölümde bahsedilen durumlara dikkat edilmesi yeterli olmaktadır. Operasyon sonrası özellikle almanız veya almamanız gereken gıdalar var ise doktorunuz önerecektir.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde alanında uzman genel cerrahi doktorlarımız ile hijyenik hastane ortamında makat çatlağı tedavisi imkanı sunmaktayız. Makat çatlağı tedavisi, makat çatlağı tedavi yöntemleri ve makat çatlağı tedavisi fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz genel cerrahi servisinde bulabilirsiniz. Makat çatlağı hakkında merak ettiğiniz diğer konuları telefon numaramız ve whatsapp bilgi hattımızdan bize ulaşarak sorabilirsiniz.

Kaş Tıp Merkezi Logo

İstanbul / Güneşli
Özel Kaş Tıp Merkezi’nde

Lazerle Fissür Tedavisi
Aynı Gün Çözüm

Hemoroid – Siğil – Anal Fissür – Anal Fistül
Tüm Anorektal Hastalıklarınızı Başarıyla Tedavi Ediyoruz !
Formu Doldurun, Biz Sizi Arayalım !

  *Kişisel bilgileriniz bir defaya mahsus sizinle iletişime geçilmesi için kullanılacaktır. İzniniz dışında kimseyle paylaşılmayacak, başka hiçbir amaçla kullanılmayacaktır.

  Ameliyatsız Anal Fissür (Makat Çatlağı) Tedavisi

  Anal Fissür halk arasında Makat Çatlağı veya Makat Yırtığı olarak da bilinmektedir. Bu hastalık anal bölgede küçük yırtıklarla oluşmaya başlar ve hemoroid hastalığıyla sıkça karıştırılmaktadır. Bu yırtılmaların sebebi genellikle çok kuru ve sert dışkılardır. Bu durum dışkılama sırasında kasların aşınmasına sebep olmaktadır. Bağırsak enfeksiyonları, şiddetli çıkan ishal ve ya Ülseratif Kolit gibi hastalıklar da makat çatlağı  oluşumuna sebep olabilmektedir.

  Anal Fissür genellikle dışkılama sırasında acı ve batma hissi, makatta ağrı ve kaşıntı, kanama ve dışkılama sonrası devam eden ağrı ve yanma ile belirti verir.

  Ameliyatsız Lazerle Anal Fissür Tedavisi sayesinde, tedaviniz 5 dakikada, hijyenik ameliyathane koşullarında, dikiş olmadan yapılmaktadır. Ameliyatsız tedavi sayesinde kesi veya dikiş olmadığı için dokular zarar görmemekte, bu sayede hastalar aynı gün sosyal yaşantılarına geri dönebilmektedir.

  ANAL FİSSÜR TEDAVİSİ HAKKINDA SSS

  Anal Fissür oluşumunun en sık sebebi kabızlıktır. Sert dışkılama ve ıkınma sonucu anal bölgede travmalar oluşur ve bu fissüre neden olmaktadır. Bunun yanı sıra şiddetli çıkan ishal, ters ilişki sonucu makat kaslarının zorlanması, aşırı acı tüketimi ve ülseratif kolit gibi hastalıklar da anal fissür oluşumuna neden olabilmektedir.

  Makat çatlağında en net belirti ağrıdır. Bu ağrı dışkılama sonrası şiddetlenir. Bu ağrı dışkılama sonrası 3-4 saat devam edebilmektedir, kimi hastalarda hiç dinmeyen bir ağrı söz konusu olabilir. Yanma da bir diğer anal fissür belirtisidir. Dışkılama sonrası fissürün yırtılmasıyla kanamalar ortaya çıkabilmektedir. Bu kanamalar damla şeklinde veya tuvalet kağıdına bulaşan ince çizgiler şeklinde görülebilmektedir.

  Ağrısız bir işlem olduğundan dolayı ameliyat esnasında narkoz uygulanmasına gerek duyulmaz. Ancak hastanın konforu açısından lokal anestezi, spinal anestezi veya genel anestezi uygulanabilmektedir.

  Lazer tedavisi yaklaşık olarak 5-10 dakika arasında süren bir işlemdir. Kısa süreli operasyon sonrası hastalık tamamen tedavi edilir.

  Lazerle yapılan fissür tedavisinin ardından kanama ya hiç olmamakta ya da çok az miktarda olmaktadır.

  Lazerle Fissür Tedavisinde neşter gibi herhangi bir kesici alet kullanılmadığından kaslar zarar görmez. Bu nedenle dışkı ve gaz tutmada problem yaşanmaz.

  Lazerle Fissür Tedavisinde geniş doku çıkarımı olmadığı için makat darlığı gibi problemler gelişmez.

  Operasyonun ardından ağrı ve kanama olmadığından hasta aynı gün taburcu edilebilmektedir.

  Tedavi sonrası ağrı olmadığı için hasta aynı gün veya operasyondan bir gün sonra normal yaşantısına geri dönebilmektedir.

  • Çoğu işlemde hastaya narkoz verilmesine gerek duyulmaz. Böylece hasta narkozun etkilerinden kurtulmuş olur.
  • Çok kısa süren müdahalenin ardından hasta odasına alınır, kısa bir gözlem süresinin ardından aynı gün taburcu edilmektedir.
  • Hasta aynı gün muayene olup ardından operasyon olabilir.
  • Operasyon sonrası tüm yakınmalar azalarak tamamen ortadan kaybolur.

  Merkezimizden Fotoğraflar