Anal fissür, bağırsağın altı kısmında anüse yakın bölgede gerçekleşen rahatsızlığın adıdır. Makat çatlağı olarak da geçen bu rahatsızlık anüs çevresinde gerçekleşen yırtılmaların sonucunda oluşur.

Anal fissür son derece rahatsız edici ve insanların sosyal alanda yaşam alanlarını kısıtlayan durumlardan birisidir. Tedavisi de yalnızca uzman doktor gözetiminde yapılabilir. Kendiliğinden geçmesi oldukça güçtür.

Makatta çatlak olduğu nasıl anlaşılır?

Makatta çatlak olduğu belirli duyularla anlaşılabilir. Özellikle dışkılama sırasında cam kesiği hissiyatı uyanıyorsa bu çatlak olduğunu gösterebilir. Bu durumun oluşturduğu acı hissi bazen birkaç saat sürebilmektedir. Buna ek olarak yine dışkılama sırasında parlak kırmızı renkte kanama görülebilmektedir. Bu genellikle tuvalet ihtiyacının sonunda kullanılan kağıtta görülür.

Hemoroid mi çatlak mı?

Hemoroid ve anal fissürün oluşturduğu çatlaklar hemen hemen aynı bölgede meydana geldiği için zaman zaman karıştırılabilmektedir. Hemoroid cinsine göre değişse de makattan dışarı doğru sarkan şişmiş damarlardan oluşurken, çatlak anal kanal boyunca uzayan yırtık şeklinde kendisini gösterir. Çatlak oldukça yaygındır. Öyle ki bazı durumlarda bebeklerde dahi görüldüğü bilinmektedir.

Makat çatlağına evde ne iyi gelir?

Makat çatlağı öncelikle doktor gözetiminde tedavi edilmelidir. Bu konuda size doktorunuz tarafından bazı tavsiyelerde bulunulur ve hayatınızı buna göre şekillendirmeniz istenebilir. Öncelikle anal fissüre bağlı olarak gelişen çatlak varsa bunun için bol su tüketimi yapmalısınız. Alkol, kafein içeren içecekler su kaybına yol açabilmektedir. Dolayısıyla bunlardan uzak durmak oldukça önemlidir.

Beslenmenize mutlaka dikkat etmelisiniz. Bağırsaklarınızı ve anal kanalınızı zorlayacak gıdalardan uzak durmak çatlak tedaviniz için oldukça önemlidir. Özellikle lifli gıdaları tercih etmeniz daha rahat dışkılama yapmanızı sağlar. Bunun için yulaflı, buğday kepekli karbonhidratlar, bezelye, fasulye ve turunçgiller tercih edilebilir.

Yeme içme dışında bazı alışkanlıklarınız varsa bunları da değiştirmeniz gerekmektedir. Özellikle tuvalete çıkmanız gerekiyorsa ve bunu geciktiriyorsanız bu durumu değiştirmeniz gerekmektedir. Bunun yanı sıra tuvalette uzun süre kalmak da tehlikeli olabilir.

Eğer çatlağın oluşturduğu bir ağrı meydana gelirse sıcak oturma banyosu adı verilen yöntem ile rahatlama elde edilebilir. Bu yöntemi uygularken kişinin oturabileceği bir kaba sıcak ancak yakmayacak derecede su eklenir ve ağrılar dinene kadar içerisinde oturulur.

Makat çatlağı stresten olur mu?

Makat çatlağı fizyolojik nedenlerin yanı sıra psikolojik etkenlerden de meydana gelebilir. Yapılan araştırmalarda bu oran ciddi miktardadır. Dolayısıyla makat çatlağı sorununuz zaman zaman nüksediyorsa bunun altında stres yatabilir.

Makat çatlağı nasıl kapanır?

Makat çatlağı tedavisinde doktorlar genellikle önce ameliyatsız yöntemleri tercih etmektedir. Bu yöntemlerde yukarıda saydığımız diyet öğelerini içermekte ve yaşamın düzenlenmesini gerektirmektedir. Ancak bunların sonuç vermemesi sonucunda cerrahi yöntemler de kullanılabilmektedir. Son dönemlerde sfinkterotomi yani bölgede bulunan bir kasın kesilerek gerilimin azaltılması sıkça kullanılmaktadır. Bu sayede kişi kısa sürede sağlığına kavuşur.

Kaş Tıp Merkezi Logo

İstanbul / Güneşli
Özel Kaş Tıp Merkezi’nde

Lazerle Fissür Tedavisi
Aynı Gün Çözüm

Hemoroid – Siğil – Anal Fissür – Anal Fistül
Tüm Anorektal Hastalıklarınızı Başarıyla Tedavi Ediyoruz !
Formu Doldurun, Biz Sizi Arayalım !

  *Kişisel bilgileriniz bir defaya mahsus sizinle iletişime geçilmesi için kullanılacaktır. İzniniz dışında kimseyle paylaşılmayacak, başka hiçbir amaçla kullanılmayacaktır.
  anorektal hastalıkların tedavisi

  Ameliyatsız Anal Fissür (Makat Çatlağı) Tedavisi

  Anal Fissür halk arasında Makat Çatlağı veya Makat Yırtığı olarak da bilinmektedir. Bu hastalık anal bölgede küçük yırtıklarla oluşmaya başlar ve hemoroid hastalığıyla sıkça karıştırılmaktadır. Bu yırtılmaların sebebi genellikle çok kuru ve sert dışkılardır. Bu durum dışkılama sırasında kasların aşınmasına sebep olmaktadır. Bağırsak enfeksiyonları, şiddetli çıkan ishal ve ya Ülseratif Kolit gibi hastalıklar da makat çatlağı  oluşumuna sebep olabilmektedir.

  Anal Fissür genellikle dışkılama sırasında acı ve batma hissi, makatta ağrı ve kaşıntı, kanama ve dışkılama sonrası devam eden ağrı ve yanma ile belirti verir.

  Ameliyatsız Lazerle Anal Fissür Tedavisi sayesinde, tedaviniz 5 dakikada, hijyenik ameliyathane koşullarında, dikiş olmadan yapılmaktadır. Ameliyatsız tedavi sayesinde kesi veya dikiş olmadığı için dokular zarar görmemekte, bu sayede hastalar aynı gün sosyal yaşantılarına geri dönebilmektedir.

  ANAL FİSSÜR TEDAVİSİ HAKKINDA SSS

  Anal Fissür oluşumunun en sık sebebi kabızlıktır. Sert dışkılama ve ıkınma sonucu anal bölgede travmalar oluşur ve bu fissüre neden olmaktadır. Bunun yanı sıra şiddetli çıkan ishal, ters ilişki sonucu makat kaslarının zorlanması, aşırı acı tüketimi ve ülseratif kolit gibi hastalıklar da anal fissür oluşumuna neden olabilmektedir.

  Makat çatlağında en net belirti ağrıdır. Bu ağrı dışkılama sonrası şiddetlenir. Bu ağrı dışkılama sonrası 3-4 saat devam edebilmektedir, kimi hastalarda hiç dinmeyen bir ağrı söz konusu olabilir. Yanma da bir diğer anal fissür belirtisidir. Dışkılama sonrası fissürün yırtılmasıyla kanamalar ortaya çıkabilmektedir. Bu kanamalar damla şeklinde veya tuvalet kağıdına bulaşan ince çizgiler şeklinde görülebilmektedir.

  Ağrısız bir işlem olduğundan dolayı ameliyat esnasında narkoz uygulanmasına gerek duyulmaz. Ancak hastanın konforu açısından lokal anestezi, spinal anestezi veya genel anestezi uygulanabilmektedir.

  Lazer tedavisi yaklaşık olarak 5-10 dakika arasında süren bir işlemdir. Kısa süreli operasyon sonrası hastalık tamamen tedavi edilir.

  Lazerle yapılan fissür tedavisinin ardından kanama ya hiç olmamakta ya da çok az miktarda olmaktadır.

  Lazerle Fissür Tedavisinde neşter gibi herhangi bir kesici alet kullanılmadığından kaslar zarar görmez. Bu nedenle dışkı ve gaz tutmada problem yaşanmaz.

  Lazerle Fissür Tedavisinde geniş doku çıkarımı olmadığı için makat darlığı gibi problemler gelişmez.

  Operasyonun ardından ağrı ve kanama olmadığından hasta aynı gün taburcu edilebilmektedir.

  Tedavi sonrası ağrı olmadığı için hasta aynı gün veya operasyondan bir gün sonra normal yaşantısına geri dönebilmektedir.

  • Çoğu işlemde hastaya narkoz verilmesine gerek duyulmaz. Böylece hasta narkozun etkilerinden kurtulmuş olur.
  • Çok kısa süren müdahalenin ardından hasta odasına alınır, kısa bir gözlem süresinin ardından aynı gün taburcu edilmektedir.
  • Hasta aynı gün muayene olup ardından operasyon olabilir.
  • Operasyon sonrası tüm yakınmalar azalarak tamamen ortadan kaybolur.

  Merkezimizden Fotoğraflar