Kasık fıtığı, karın duvarındaki zayıflayan kısımdan çıkan, yumru şeklinde görülen rahatsızlıktır. Cilt altında oluşan bu şişlik zamanla bölgede baskı oluşturmaya ve farklı organların zarar görmesine neden olur.

Kasık fıtığının en önemli belirtisi ağrıdır. Buna eşlik eden şişlik varsa kişi vakit kaybetmeden doktora görünmelidir. Bu belirtiler ile doktora başvuran kişilerin büyük çoğunluğunda kasık fıtığı teşhisi konmaktadır. Hastalar genel olarak kasıkta ağrı hissettiği için bu ismi alan rahatsızlık mutlaka tedavi edilmelidir. Kişiler ayrıca zaman zaman şişlik ortaya çıktığı yerde yanma da hissedebilirler.

Kasıkta fıtığın ortaya çıkış nedenlerine gelecek olursak genel olarak karın duvarının belli bölgesinin zayıflamasının buna sebebiyet verdiğini söyleyebiliriz. Buna ek olarak aşırı kilo alımı ya da kilo kaybı, dışkılarken sürekli olarak ıkınma ihtiyacı hissederek bölgeye baskı oluşturma, hamilelik, kronik olarak öksürme karın duvarını zayıflatan nedenler arasında yer alır.

Kasık fıtığı ameliyatı olmazsa ne olur?

Kasık fıtığı mutlak suretle tedavisi yapılması gereken hastalıklardandır. Eğer kişi ağrılara ve acılara rağmen tedavisini yaptırmazsa farklı organlarına zarar vermeye başlar ve ileride bu sorun katlanarak büyür. Kasık fıtığının bağırsaklardaki kan akışını azalttığını belirten uzman hekimler tedavisi yapılmayan fıtıkların bağırsakların kaybına kadar giden ciddi sorunlara yol açtığını belirtmektedirler. Buna ek olarak fıtığın çıktığı bölge büyümeye ve genişlemeye başlar. Bu durum da tedavi sürecinin uzamasına neden olur.

Kasık fıtığı patlar mı?

Birçok kişi internette kasık fıtığının patladığını araştırıyor. Ancak bu konuda sağlıklı bir bilgiye ulaşmakta güçlük çekiyor. Kasık fıtıkları şiddetli olarak patlamasa da zaman içerisinde boğulma durumları meydana gelir. Bu durum da içerisinde biriktiği sıvının dışarı çıkmasına ve iltihaplı sıvının her yere yayılmasına neden olur. Bu durumda kişi acil olarak ameliyata alınır.

Kasık fıtığı çeşitleri nelerdir?

Kasık fıtıkları üç ana gruba ayrılırlar. Bunlardan ilki direkt kasık fıtıklarıdır. İkincisi indirek kasık fıtığı ve üçüncüsü de femoral fıtıklardır. Genellikle bu üç ana grup birbiri ile karıştırılabilir. Bu noktada uzman hekim ayırt edebilmek için bir takım tetkikler yapar ve sonucuna göre hareket eder.

Kasık fıtığı cinsel hayatı etkiler mi?

Kasık fıtıkları ağır işleri yapmanıza engel olur. Örneğin, ağır kaldırmak, spor yapmak vb. işler zaman zaman hasta için zorlayıcı olabilir. Dolayısıyla fazla efor isteyen bir aktivite olan cinsellik de kasık fıtığı nedeniyle kişinin hayatını olumsuz yönde etkileyebilir. Bunun önüne geçmek için kasık fıtığı ameliyatı olmak durumundasınız.

Kasık fıtığı ameliyatı kısırlık yapar mı?

Kasık fıtığının kısırlığa yol açtığına dair toplum içerisinde yaygın inanış bulunuyor. Ancak bu konu ile ilgili araştırma yapan uzmanlar herhangi bir bulguya rastlamadılar. Dolayısıyla kasık fıtığı ameliyatlarının direkt kısırlık yaptığını söylemek oldukça güçtür. Bu nedenle ameliyatınızı ertelemeyin.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Kasık Fıtığı Tedavisi

  İnguinal herni olarak da bilinen kasık fıtığı, kasık bölgesinde oluşan fıtıklardır. Erkeklerde görüşme sıklığı kadınlara göre 3 kat fazla olan bu hastalık, tüm fıtık türlerinin %80’ini oluşturmaktadır. Kasık fıtığı, yeni doğan bebeklerden başlayarak ileri yaştaki kişilere kadar her yaşta ve her cinsiyette görülebilen bir hastalıktır. Kasık fıtığı çoğunlukla karın içi organlardan birinin, en yaygın olarak bağırsağın, kasık kısmındaki karın duvarının zayıf bir noktasından dışarı çıkması ve cilt altında çıkıntı yapmasıdır. Hapşırma, öksürme, ıkınma gibi karın içi basıncı arttıran durumlarda kasık bölgesinde görünür olan fıtık, tedavi edilmezse genişler ve şişlik artar. Kendiliğinden iyileşmeyen bu hastalığın 3 tipi bulunur.

  • Direkt İnguinal Herni

  Fıtık direk olarak karın duvarından çıkar ve iki taraflı olabilir. Çok büyük olmaz ve ileri yaşlarda görülür. Tedavi edilmezse testis torbasına inme riski bulunur.

  • İndirekt İnguinal Herni

  En sık görülen fıtık türüdür. Doğumsal bir oluşumdur ve tüm yaş gruplarında görülebilir. Genellikle tek taraflıdır. Çok büyük olabilmektedir. Direkt inguinal herni gibi tedavi edilmediğinde testis torbasına inebilir.

  • Femoral Herni

  Kadınlarda daha sık görülür. Kasık bölgesindeki bacağa giden ana damarların olduğu bölgede oluşmaktadır. Gebelik ve fiziksel zorlanma en sık oluşum sebepleridir.

  Kasık fıtığının her türü kurumumuzda başarıyla tedavi edilebilmektedir. Hastalığın türüne göre tedavi açık veya kapalı olarak yapılabilmektedir.

  Bazı fıtıkların belirti göstermemesiyle birlikte, genellikle kasık bölgesinde şişlik ile ortaya çıkar. Genellikle kasık bölgesinde gevşeme ve sonrasında ağrı hissedilir. Şişlik olan kısımda yanma ve ağrı olabilir. Bazı durumlarda kabızlığa yol açabilmektedir. Testis torbasına inen fıtıklarda ise bu bölgede şişlik görülmektedir.

  • Genetik ve doğumsal nedenler
  • Kolajen sentezinin azalması
  • Ağır kaldırma
  • Kabızlık
  • Kronik öksürük
  • Gebelik
  • Bağ dokuların zayıflaması
  • Yaşlılık
  • Aşırı kilo alma veya verme
  • Prostat hastalıkları
  • Prematüre doğum
  • Travmalar

  Bu hastalığın ilaçla tedavisi yoktur ve tek tedavi yöntemi cerrahidir. Kasık fıtığı büyümeye meyillidir bu nedenle tanı konulduktan sonra geç kalınmadan tedavi olunmalıdır. Genellikle genel anestezi tercih edilir. Açık veya laparoskopik yöntemle tedavi edilebilmektedir. Her iki tedavi yönteminde de fıtığa neden olan organlar karın içine alınarak, kas ile karın zarı arasında yer alan bölgeye mesh adı verilen yamalar konularak tekrar fıtık oluşması önlenir. Mesh adı verilen bu yamaların vücuda hiçbir zararlı etkisi yoktur ve vücut tarafından kolayca kabul edilir.

  Merkezimizden Fotoğraflar