Adet gecikmesi, bir kadının adet döngüsünün bozulduğu ve uzun süre adet görmemesine neden olan yaygın bir durumdur.

Adet döngüsü belirli bir periyoda bağlı olarak sürekli olarak devam eden bir döngüdür. Ancak bu hassas denge zaman içerisinde bozulabilir ve tekrar düzene girmesi zaman alabilir. Adet gecikmesi de bu bozulmanın en önemli göstergeleri arasında yer alır.

Hamilelik, emzirme, hormonal dengesizlikler, stres, aşırı kilo verme veya alma, aşırı egzersiz ve bazı ilaçlar dahil olmak üzere adet gecikmesine katkıda bulunabilecek çeşitli faktörler vardır.

Adet Gecikmesi Nedir?

Adet gecikmesi, adet kanamasının beklenen tarihin ötesinde belirli bir süre ertelenmesi veya olmaması anlamına gelir. Bir kadının adet döngüsü, vücuttaki hassas hormon dengesi tarafından kontrol edilen karmaşık bir süreçtir.

Adet gecikmesi sorunu ile karşı karşıya kalırsanız mutlaka uzman hekime başvuru yapmalısınız. Doktor adet gecikmesinin altında yatan nedeni teşhis etmeye yardımcı olabilir ve uygun tedavi seçeneklerini önerebilir.

Adet Gecikmesi Neden Olur?

Adet gecikmesinin en yaygın nedenlerinden biri hamileliktir. Bir kadın hamile kaldığında, vücudu adet kanamasının durmasına yol açabilecek önemli hormonal değişikliklere uğrar. Tüm hamilelik boyunca da eğer gebelik sağlıklı bir şekilde ilerliyorsa herhangi bir gecikme yaşanmaz.

Hormonal dengesizlikler de adet gecikmesine neden olabilir. Örneğin polikistik over sendromu (PKOS) ve tiroid rahatsızlıkları gibi durumlar vücuttaki hormonların normal dengesini bozabilir. Buna ek olarak, stres, aşırı kilo kaybı veya alımı ve bazı ilaçlar da adet gecikmesine katkıda bulunabilir.

Adet Gecikmesi En Fazla Kaç Gün Olur?

Adet gecikmesinin süresi altta yatan nedene göre değişiklik gösterebilir. Genel olarak, 7-10 güne kadar bir gecikme normal kabul edilir. Stres, kilo veya egzersiz rutinindeki değişiklikler veya hatta bir kadının adet döngüsündeki doğal değişiklikler gibi faktörlere bağlı olabilir.

Ancak gecikme, beklenen tarihin iki haftadan fazla ötesindeyse, önemli kabul edilir ve tıbbi müdahale gerektirebilir. İki haftayı aşan adet gecikmesi genellikle altta yatan bir tıbbi durumun veya hormonal dengesizliğin bir işaretidir. Bu noktada doktora başvurmak ve bilgi almak daha sağlıklı bir yöntem olacaktır.

Adet Gecikmesi Kaç Gün Normaldir?

Adet gecikmesinde genel olarak yedi ila on günlük bir sapma tıp dünyasında olabilecek bir durum şeklinde yorumlanır. Elbette gecikme sürekli olarak tekrarlarsa bu durum araştırılmaya da başlanır. Ancak iki haftaya varan sürelerde adet gecikmesi yaşanıyorsa bu durum normal olmaktan çıkar ve mutlaka tedavi edilmesi gereken bir soruna dönüşür.

Adet Gecikmesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Adet gecikmesinin tedavisi altta yatan nedene bağlıdır. Bazı durumlarda, gecikme adet döngüsündeki doğal değişikliklerden veya stres veya kilo değişiklikleri gibi geçici faktörlerden kaynaklanıyorsa tedavi gerekmeyebilir. Eğer adet gecikmesi altta yatan bir tıbbi durumdan veya hormonal dengesizlikten kaynaklanıyorsa tedavi gerekebilir.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Jinekoloji (Kadın Hastalıkları)

  Jinekoloji (Kadın Hastalıkları)
  – Jinekolojik muayene ve ultrasonografi
  – Smear, serviko-vajinal kültür
  – HPV tarama ve tiplemesi
  – Kürtaj (küretaj)
  – Leep, Konizasyon, Servikal ve Endometrial biopsi
  – Servikal koterizasyon (yara yakma, yara dondurma)
  – Laparoskopi & Histeroskopi
  – Jinekolojik operasyonlar (over kisti, Myomektomi, Histerektomi)
  – Vajinal estetik cerrahi (Labioplasti, Vajinoplasti)
  – Hymenoplasti (kızlık zarı tamiri)

  Bilgilerim gizli kalacak mı ? Bilgilerimin üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılma ihtimali var mı ?

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Merkezimizden Fotoğraflar