Dismenore kadınların adet dönemini ciddi anlamda zorlu hale getiren acı verici bir deneyimdir. Ağrılı adet görme olarak da bilinen bu durumda uterusun kasılması ile birlikte kadınlar adet dönemlerinde ağrı ile karşılaşır.

Adet döneminin başlangıcı ile birlikte kendisini gösteren bu rahatsızlık kadınların sosyal yaşamını olumsuz etkiler ve gün içerisinde yapacakları işlerden alıkoyar.

Dismenore (Ağrılı Adet Görme) Nedir?

Dismenore kadınların adet döneminde yaşadığı ağrı ve rahatsızlık olarak tanımlanır. Çoğunlukla yaş olarak daha genç olan kadınları etkileyen bu durum kendiliğinden ortaya çıkabilir. Yani herhangi bir sebebe dayanmadan ağrı kendisini gösterebilir. Dismenore rahatsızlığını geçirebilmek ve semptomlarını en aza indirmek için birkaç yöntem kullanılabilir.

Dismenore Belirtileri Nelerdir?

Karnın alt bölgesinde ortaya çıkan ağrı en çok görülen dismenore belirtileri arasında yer almaktadır. Özellikle bıçak saplanması hissi, sıkışma, yanma gibi keskin ağrılar kadınları ciddi anlamda zorlayabilir. Ayrıca baş ağrısı, bulantı, kusma, ishal, kabızlık, halsizlik, baş dönmesi, kasıkta ve belde yayılan ağrılar da dismenoreye eşlik edebilir.

Dismenore ağrısı ilk başladığı zaman diliminde direkt en tepe noktasına ulaşır. İlerleyen günlerde semptomlar hafiflemeye başlar.

Dismenore Neden Olur?

Dismenore görülmesinin altında yatan nedenler kişiden kişiye farklılık gösterir. Adetin henüz başındaki dismenore genellikle uterusun aşırı kasılmalarıyla ilişkilendirilmektedir ve doğal olarak ortaya çıkar. İlerleyen günlerde ortaya çıkan dismenore ise çoğunlukla başka bir rahatsızlığın sebebi olarak ortaya çıkar. Buna ek olarak Endometriozis, rahim fibroidleri, pelvik inflamatuar hastalık, adenomiyozis gibi durumlar dismenoreye yol açabilir.

Ağrılı Adet Görme Çeşitleri Nelerdir?

Ağrılı adet görme durumu iki ana başlıkta incelenmektedir. Tıp dünyası tarafından primer ve sekonder olarak isimlendirilen bu durumlar kadınlara farklı mesajlar vermektedir.

Primer dismenore altta yatan bir neden olmadan görülen ağrılı adettir. Bu dismenore türü tamamen doğal şekilde ortaya çıkar ve ağrı kesici gibi birtakım ilaçlarla kontrol altına alınabilir.

Sekonder dismenore ise altta yatan nedene bağlı olarak ortaya çıkar. Rahim iç tabakasının (endometrium) rahim dışına yayılmasıyla karakterize olan endometriozis, rahimde oluşan kistler, rahim fibroidleri, pelvik enfeksiyonlar veya inflamasyonlar gibi durumlar dismenoreye neden olabilir.

Adet Sancısına Ne İyi Gelir?

Adet sancısına birkaç yöntem iyi gelmektedir. Bunlar arasında tıbbı olanlar kadar daha farklı yöntemler de bulunmaktadır. Adet sancısına iyi gelen yollar arasında şunlar bulunmaktadır:

 • Isı uygulaması (karın bölgesine sıcak su torbası uygulamak)
 • Ağrı kesici (Doktor gözetiminde kullanılmalı)
 • Bitkisel tedavi yöntemleri (Doğal çaylar, rezene, zencefil vb.)
 • Egzersiz
 • Beslenmenin düzenlenmesi

Ağrılı Adet Görme Başka Hastalıkların Belirtisi mi?

Ağrılı adet görme genellikle herhangi bir hastalığa işaret etmese de sekonder olarak adlandırılan ağrı çeşidi altta bir rahatsızlığı taşıyabilir. Endometriozis, rahimde oluşan kistler, rahim fibroidleri, pelvik enfeksiyonlar veya inflamasyonlar bu rahatsızlıklar arasında sayılabilir ve mutlaka bir uzman ile görüşmeyi gerektirir.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Jinekoloji (Kadın Hastalıkları)

  Jinekoloji (Kadın Hastalıkları)
  – Jinekolojik muayene ve ultrasonografi
  – Smear, serviko-vajinal kültür
  – HPV tarama ve tiplemesi
  – Kürtaj (küretaj)
  – Leep, Konizasyon, Servikal ve Endometrial biopsi
  – Servikal koterizasyon (yara yakma, yara dondurma)
  – Laparoskopi & Histeroskopi
  – Jinekolojik operasyonlar (over kisti, Myomektomi, Histerektomi)
  – Vajinal estetik cerrahi (Labioplasti, Vajinoplasti)
  – Hymenoplasti (kızlık zarı tamiri)

  Bilgilerim gizli kalacak mı ? Bilgilerimin üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılma ihtimali var mı ?

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Merkezimizden Fotoğraflar