Premenstrüel Sendrom, kadınlar arasında kısaca PMS olarak da ifade edilen bu durum adet öncesinde gelişen fiziksel ve ruhsal bazı sorunlara işaret eder.

Kadınlar adet öncesinde ve sırasında fiziksel olduğu kadar duygusal sorunlar da yaşarlar. Bu iki ana başlığın birleşmesi sonucunda da premenstürel sendrom adı verilen durum ortaya çıkar. PMS etkileri özellikle kişinin çevresini etkiler.

PMS’nin etkileri ve semptomları kadınlar arasında değişkenlik gösterebilir ve bazı kadınlarda yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyebilir.

Premenstürel Sendrom (Adet Öncesi Sendrom – PMS) Nedir?

Premenstürel sendrom, kadınların aylık olarak geçirdikleri adet döneminde ortaya çıkan ve kişiyi hem ruhsal hem de fiziksel anlamda olumsuz etkileyen hormonal zaman dilimidir. Bu durum adet öncesinde çıkabileceği gibi adetin son döneminde de görülebilir.

PMS döneminde kadınlar şiddetli reaksiyonlar verebilir. Fiziksel sonuçları arasında meme hassasiyeti, şişkinlik, baş ağrısı, iştahın artması ya da azalması gibi durumlar gözlenebilir. Ruhsal sonuçlarında ise genel olarak sinirlilik, anksiyete, unutkanlık, odaklanmada güçlük, aşırı tepki verme gibi durumlar ortaya çıkabilir.

PMS Neden Olur?

PMS’nin oluşmasında temel olarak neyin rol oynadığı bilinmemektedir. Ancak bazı durumlar göz önünde bulundurularak hareket edilebilir. Bunlar arasında:

 • Hormonal değişiklikler: Adet döneminde kadınların hormonal olarak değişkenlik yaşadığı biliniyor. Bu durum kişiyi pek çok farklı şekilde etkileyebiliyor.
 • Duygusal Faktörler: Stres, depresyon, anksiyete gibi durumlar PMS döneminde kadınları ruhsal anlamda zorlayabiliyor. Bu da PMS semptomlarının artmasına yol açmaktadır.
 • Genetik Yatkınlık: Tıp dünyasında PMS durumunun oluşmasında genetik faktörlerin rol oynadığı düşünülmektedir. Ailede daha önce bu durumu yaşayan birisi varsa kişinin de yaşaması olası olarak görülür.

Adet Öncesi Sendrom Belirtileri Nelerdir?

Adet öncesi sendrom belirtileri kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Bu durumda meme hassasiyeti, şişkinlik, karın krampları, baş ağrısı, yorgunluk, ruh hali dalgalanmaları, sinirlilik, huzursuzluk, kaygı, depresyon, iştah değişiklikleri ve odaklanma güçlüğü gibi hem ruhsal hem de fiziksel dalgalanmalar son derece normaldir.

Premenstüral Sendrom Tanısı Nasıl Konulur?

Premenstrüel sendromun (PMS) tanısı genellikle semptomların düzenli olarak her ay ortaya çıkması ve adet döngüsüyle ilişkili olmasıyla konulur. Bu semptomların bazı dönemlerde görülüp kimi zamanlarda ortaya çıkmaması da kontrolü gerektirebilir.

Doktorun yapacağı ilk iş semptomların şiddetini ölçmektir. Bu noktada hem fiziksel muayene yapabilir hem de farklı tetkikler isteyebilir.

PMS Çeşitleri Nelerdir?

PMS sanıldığı gibi tek tip değildir. Birbirinden farklı özelliklere sahip çeşitleri bulunmaktadır. Örneğin PMS-A anksiyeteyle, PMS-C çikolata isteği ile, PMS-D depresyonla, PMS-H şiddetli ödemle ve PMDD disforik bozuklukla açıklanır.

Adet Öncesi Sendromun Tedavisi Nasıl Yapılır?

Adet öncesi sendromun tedavisi genellikle semptomları hafifletmeye yöneliktir. Durumu kesin olarak ortadan kaldıran herhangi bir tedavi bulunmuyor. Alınan tedavi sayesinde kişi sosyal yaşantısında daha rahat olabiliyor.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Jinekoloji (Kadın Hastalıkları)

  Jinekoloji (Kadın Hastalıkları)
  – Jinekolojik muayene ve ultrasonografi
  – Smear, serviko-vajinal kültür
  – HPV tarama ve tiplemesi
  – Kürtaj (küretaj)
  – Leep, Konizasyon, Servikal ve Endometrial biopsi
  – Servikal koterizasyon (yara yakma, yara dondurma)
  – Laparoskopi & Histeroskopi
  – Jinekolojik operasyonlar (over kisti, Myomektomi, Histerektomi)
  – Vajinal estetik cerrahi (Labioplasti, Vajinoplasti)
  – Hymenoplasti (kızlık zarı tamiri)

  Bilgilerim gizli kalacak mı ? Bilgilerimin üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılma ihtimali var mı ?

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Merkezimizden Fotoğraflar