Servisit olarak da bilinen rahim ağzı iltihabı, çeşitli hastalıklar sebebiyle ortaya çıkabilmektedir. Buna ek olarak gündelik hayatta kullandığımız bazı kimyasallar da problemi tetikleyebilir.

Servikal inflamasyon vajinal akıntı, cinsel ilişki sırasında ağrı veya anormal kanama gibi semptomlara neden olabilir. Tedavi edilmezse pelvik inflamatuar hastalık (PID), kısırlık veya rahim ağzı kanseri riskinde artış gibi komplikasyonlara yol açabilir. Erken tanı ve uygun tedavi, servikal inflamasyonu yönetmek ve olası uzun vadeli sonuçları önlemek için esastır.

Servisit(Rahim Ağzı İltihabı) Nedir?

Serviks iltihabı ya da servisit olarak bilinen rahim ağzı iltihabı, vajinaya bağlanan alt kısmı olan serviksin iltihaplanması ile karakterize yaygın bir durumdur. Klamidya, gonore veya uçuk gibi cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar (STI’ler) gibi enfeksiyonlar ve ayrıca kimyasal tahriş edici maddeler veya alerjiler gibi bulaşıcı olmayan nedenler dahil olmak üzere çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir.

Servisit Belirtileri Nelerdir?

Servikal inflamasyon veya servisit semptomları kişiden kişiye değişebilir. Yaygın semptomlar, hoş olmayan bir koku ile sarımsı, yeşilimsi veya gri olabilen anormal vajinal akıntıdır. Bunun yanı sıra servikal inflamasyonu olan kişiler, özellikle cinsel ilişki sırasında pelvik ağrı veya rahatsızlık yaşayabilir.

Servisit - Rahim Ağzı İltihabıBazı kişiler ayrıca adet dönemleri arasında veya cinsel aktiviteden sonra lekelenme veya kanama fark edebilir. Servikal inflamasyonu olan herkesin semptomlar yaşamayabileceğini unutmamak önemlidir, bu da erken teşhis için düzenli tarama ve kontrollerin çok önemli olmasını sağlar.

Servisit Neden Olur?

Servisitin nedeni oluşma durumuna göre değişiklik gösterir. En yaygın neden, genellikle klamidya, gonore veya herpes gibi cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan (CYBE) kaynaklanan enfeksiyondur.

Enfeksiyon olmayan nedenler arasında duşlar veya doğum kontrol kremleri gibi kimyasal tahriş edici maddeler, spermisitlere veya lateks prezervatiflere karşı alerjik reaksiyonlar veya tamponlardan veya servikal cihazlardan kaynaklanan mekanik tahriş yer alır. Zayıflamış bir bağışıklık sistemi veya hormonal değişiklikler gibi belirli faktörler de servikal inflamasyona duyarlılığın artmasına katkıda bulunabilir. Korunmasız cinsel aktivite, birden fazla cinsel partner ve kötü kişisel hijyenin servisit gelişme riskini artırabileceğini not etmek önemlidir.

Servisit Bulaşıcı mı?

Servisitin genel olarak cinsel yolla bulaştığını düşünürsek elbette bu durumun da bulaşıcı olduğunu söylemek güç değil. Özellikle Klamidya, gonore gibi bulaşıcı rahatsızlıkların yol açtığı iltihaplanmalar bu durumu doğruda doğruya etkilemektedir. Ancak her servisit bulaşıcı yolla geçmemektedir.

Rahim Ağzı Enfeksiyonu Tedavisi Nasıl Yapılır?

Rahim ağzı enfeksiyonu tedavisi de bulaşma durumuna göre değişiklik gösterir. Kısacası altında yatan hastalığın iyi bir şekilde belirlenmesi ve izlenmesi tedavi noktasında oldukça önemlidir. Enflamasyon, cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon (STI) gibi bir enfeksiyondan kaynaklanıyorsa, sorumlu belirli organizmayı hedeflemek için antibiyotikler veya antiviral ilaçlar reçete edilebilir. Bulaşıcı olmayan bir yolla hastalık başladıysa hormon tedavisi etkili bir yöntem olabilir.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Jinekoloji (Kadın Hastalıkları)

  Jinekoloji (Kadın Hastalıkları)
  – Jinekolojik muayene ve ultrasonografi
  – Smear, serviko-vajinal kültür
  – HPV tarama ve tiplemesi
  – Kürtaj (küretaj)
  – Leep, Konizasyon, Servikal ve Endometrial biopsi
  – Servikal koterizasyon (yara yakma, yara dondurma)
  – Laparoskopi & Histeroskopi
  – Jinekolojik operasyonlar (over kisti, Myomektomi, Histerektomi)
  – Vajinal estetik cerrahi (Labioplasti, Vajinoplasti)
  – Hymenoplasti (kızlık zarı tamiri)

  Bilgilerim gizli kalacak mı ? Bilgilerimin üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılma ihtimali var mı ?

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Merkezimizden Fotoğraflar