HSG, kadınların üreme organı olarak bilinen rahmi incelemek ve görüntülemek amacıyla kullanılan bir tıbbi alettir. Histerosalpingografi, olarak bilinen bir alet ile yapılan çekim sonucunda rahim içerisinde oluşan bazı rahatsızlıklar teşhis edilir.

HSG tıkanıklıkları, malformasyonları ve diğer anormallikleri tanımlayarak kısırlık, tekrarlayan düşükler ve diğer üreme sağlığı sorunlarının teşhis edilmesine yardımcı olabilir.

HSG(Rahim Filmi) Nedir?

Histerosalpingografi kelimesinin kısaltması olan HSG, kadınlarda bulunan ve üreme organı olarak bilinen rahimde oluşabilen rahatsızlıkların tespiti için kullanılan bir görüntüleme tekniğidir. Rahim içerisini daha iyi görebilmek ve teşhisi net bir şekilde koyabilmek adına bölgenin filmi bu tıbbi alet ile çekilir. Genellikle fallop tüplerindeki tıkanıklıklar veya rahimdeki anormallikler gibi kısırlığın nedenlerini araştırmak için kullanılır.

Histerosalpingografi Nasıl Yapılır?

Rahim ve fallop tüplerini görselleştirmek için X-ışınları ve özel bir boya kullanılarak, kısırlık veya diğer üreme sağlığı sorunları yaşayan kadınlar için önemli bir teşhis aracı olabilir. İşlem sırasında hasta bir röntgen masasına yatırılır ve pelvik muayeneye benzer şekilde vajinaya bir spekulum yerleştirilir. Daha sonra rahim ağzı antiseptik bir solüsyonla temizlenir ve rahim ağzına ince bir kateter yerleştirilir. Bu işlemin ardından kateter yoluyla ve fallop tüplerinden akan ve karın boşluğuna dökülen uterusa özel bir boya enjekte edilir.

Rahim FilmiBoya bölgeye sürüldükten sonra rahimden geçer ve bu sırada X-ışınları kullanılarak röntgen çekimi tamamlanmış olur. Tüm prosedür yaklaşık olarak 20 ila 30 dakika arasında tamamlanır.

HSG Ne Zaman Çekilir?

HSG işlemi genellikle hamilelik sürecinin sağlıklı bir şekilde ilerlememesi sonucunda uygulanır. Doktorlar sorunun neden kaynaklandığını çözebilmek için HSG taraması isteyebilir. Genel olarak HSG, bir kadının adet döngüsünün erken döneminde, genellikle 7. ve 12. günler arasında alınır. Bunun nedeni, prosedürün bu süre zarfında yapıldığında rahatsızlığa veya komplikasyonlara neden olma olasılığının daha düşük olmasıdır.

Rahim Filmi Neden Çekilir?

HSG, kısırlığa veya diğer üreme sağlığı sorunlarına neden olabilecek herhangi bir tıkanıklık veya anormallik olup olmadığını belirlemek için rahim ve fallop tüplerini incelemek için kullanılır. Fallop tüpleri yumurtaların sperm ile buluştuğu nokta olduğu için çekilen HSG döllenmenin neden gerçekleşmediğini net bir şekilde saptayabilir.

HSG ile Hangi Hastalıklar Teşhis Edilir?

HSG ile özellikle kadınların neden üreme organlarının istenilen düzeyde çalışmadığı net bir şekilde saptanırken, bunun yanı sıra farklı rahatsızlıklar da ortaya çıkartılabilir. Bunlardan ilki kadınlarda çok sık görülen ve rahimde büyüyen myom adı verilen kabartılı yapılardır. Uterus büyümesi gibi hastalıklar da HSG tarafından tespit edilebilir.

HSG Fiyatları Ne Kadar?

HSG fiyatları her hastane için farklıdır. Bunun için ilgili kurum ile iletişime geçmeniz sağlıklı bilgi almanızı sağlar.

HSG Sonuçları Ne Zaman Çıkar?

HSG sonuçları işlemin tamamlanmasının ardından yaklaşık 10 ila 20 dakika aralığında çıkar ve hastaya sonuçlar bildirilir.

Rahim filmi, kadıın üreme sistemi hakkında değerli bilgiler sağlayan bir teşhis prosedürüdür. Bu radyografik test, rahim ve fallop tüplerine bir kontrast madde enjeksiyonunu ve ardından X-ışını görüntülemeyi işlemleri yapılır.

Histerosalpingografi (HSG) olarak da bilinen bu yöntem sayesinde, bu yapıları görselleştirerek fallop tüplerinin açıklığının değerlendirilmesine yardımcı olur ve rahim içindeki herhangi bir anormalliği tespit eder. Kadın kısırlığının ve tekrarlayan düşüklerin nedenlerini araştırmak için yaygın olarak kullanılır.

HSG, fallop tüpü blokajları, uterus anormallikleri ve intrauterin adezyonlar gibi durumların teşhisine yardımcı olarak üreme anatomisini değerlendirmek için non-invaziv bir yol sunar. Bu prosedür, sonraki doğurganlık tedavilerine rehberlik etmede çok önemli bir rol oynar ve sonuçta bir aile kurmak isteyen çiftlere umut verir.

Anestezili Rahim Filmi

Bazı durumlarda, işlem sırasında rahatsızlık ve kaygıyı en aza indirmek için hastalara anestezili rahim filmi yapılabilir. Anestezi seçenekleri, hastanın ihtiyaç ve tercihlerine bağlı olarak lokal anesteziden genel anesteziye kadar değişebilir.

Anestezi uygulamak, hastanın prosedür boyunca rahat ve gevşemiş kalmasını sağlayarak daha sorunsuz görüntüleme ve değerlendirmeye olanak tanır. Anestezi kullanımı ayrıca tıbbi ekibin HSG’yi daha verimli ve doğru bir şekilde gerçekleştirmesini sağlar. Anestezili HSG, hasta konforunu ön planda tutarak üreme sağlığı ile ilgili hayati bilgiler elde ederken olumlu bir deneyim sunar.

İlaçlı Rahim Filmi

İlaçlı rahim filmi standart HSG prosedürünün teşhis yeteneklerini geliştirmek için ilaç verilmesini içeren özel bir varyasyonudur.

İlaçlı bir HSG sırasında, bir kontrast maddesi, nonsteroidal bir anti-inflamatuar ilaç (NSAID) veya bir steroid gibi spesifik bir ilaçla karıştırılır. İlaç, iltihaplanmayı azaltmayı ve işlem sırasında rahatsızlığı en aza indirmeyi amaçlar. Bu yaklaşım, ağrının azalması ve spazmları ve uterus kasılmalarını azaltarak görüntü kalitesini iyileştirme potansiyeli dahil olmak üzere çeşitli faydalar sunar.

Özel Hastanede Rahim Filmi

Özel bir hastanede yapılan histerosalpingografi (HSG) hastalara birtakım avantajlar sunmaktadır. Özel hastaneler genellikle HSG prosedürleri için gelişmiş görüntüleme teknolojisine erişim sağlayan son teknoloji tesislere ve ekipmanlara sahiptir.

Ek olarak, bu hastaneler tipik olarak daha kısa bekleme süreleri sunarak hastaların HSG’lerini rahat ve hızlı bir şekilde planlamalarına olanak tanır.

Rahim Filmi Sonrası Cinsel İlişki

Rahim filmi sonrası cinsel aktivite genellikle güvenlidir. Prosedür uterusa bir kateter yerleştirilmesini içerse de tipik olarak cinsel ilişki veya doğurganlığı etkilemez. Ancak, sağlık uzmanınız tarafından sağlanan rehberliğe uymanız önemlidir.

Enfeksiyon riskini en aza indirmek veya herhangi bir geçici rahatsızlığın geçmesini sağlamak için işlemden sonra kısa bir süre cinsel aktiviteden kaçınılmasını önerebilirler. HSG sonrası cinsel aktivite ile ilgili sorularınızı veya endişelerinizi gidermek için doktorunuzla açık bir şekilde iletişim kurmalı ve konu ile ilgili tüm soruları sormalısınız. Bu sayede aklınızda herhangi bir problem kalmadan tüm süreci atlatmış olursunuz.

.

Rahim Filmi Nasıl Çekilir?

Rahim ve fallop tüplerini görselleştirmek için X-ışınları ve özel bir boya kullanılarak, kısırlık veya diğer üreme sağlığı sorunları yaşayan kadınlar için önemli bir teşhis aracı olabilir. İşlem sırasında hasta bir röntgen masasına yatırılır ve pelvik muayeneye benzer şekilde vajinaya bir spekulum yerleştirilir. Daha sonra rahim ağzı antiseptik bir solüsyonla temizlenir ve rahim ağzına ince bir kateter yerleştirilir. Bu işlemin ardından kateter yoluyla ve fallop tüplerinden akan ve karın boşluğuna dökülen uterusa özel bir boya enjekte edilir.

İlaçlı Rahim Filmi

İlaçlı bir HSG sırasında, bir kontrast maddesi, nonsteroidal bir anti-inflamatuar ilaç (NSAID) veya bir steroid gibi spesifik bir ilaçla karıştırılır. İlaç, iltihaplanmayı azaltmayı ve işlem sırasında rahatsızlığı en aza indirmeyi amaçlar.

Anestezili Rahim Filmi

Bazı durumlarda, işlem sırasında rahatsızlık ve kaygıyı en aza indirmek için hastalara anestezili rahim filmi yapılabilir. Anestezi seçenekleri, hastanın ihtiyaç ve tercihlerine bağlı olarak lokal anesteziden genel anesteziye kadar değişebilir.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Jinekoloji (Kadın Hastalıkları)

  Jinekoloji (Kadın Hastalıkları)
  – Jinekolojik muayene ve ultrasonografi
  – Smear, serviko-vajinal kültür
  – HPV tarama ve tiplemesi
  – Kürtaj (küretaj)
  – Leep, Konizasyon, Servikal ve Endometrial biopsi
  – Servikal koterizasyon (yara yakma, yara dondurma)
  – Laparoskopi & Histeroskopi
  – Jinekolojik operasyonlar (over kisti, Myomektomi, Histerektomi)
  – Vajinal estetik cerrahi (Labioplasti, Vajinoplasti)
  – Hymenoplasti (kızlık zarı tamiri)

  Bilgilerim gizli kalacak mı ? Bilgilerimin üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılma ihtimali var mı ?

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Merkezimizden Fotoğraflar