Kulak estetiği, kişileri rahatsız eden yapıyı düzeltmek amacıyla yapılan operasyonun adıdır. Halk arasında kepçe kulak olarak tanımlanan rahatsızlık, kişiyi sosyal yaşamdan uzaklaştırır. İçine kapanan hasta psikolojik olarak durumdan etkilenir. Dolayısıyla yapılan operasyonla birlikte hem sosyal yaşama katılan hem de psikolojik açıdan daha özgüvenli olan hastamız durumdan olumlu etkilenir.

Kulakta en çok görülen şekil bozukluklarından olan kepçe kulak, çok kısa operasyon ile sonuca ulaştırılır. Kulak kıvrımlarının yeterince oluşamaması nedeniyle kulağın ileriye doğru uzaması sonucunda oluşan kepçe kulak özellikle çocukları etkilemektedir.

Kulak estetiği için küçük yaşlardan itibaren ameliyat olunabilir. Özellikle çocuklarda ilkokul öncesi zamana denk gelen 6.’ncı yaşta bu ameliyat başarı ile yapılabilmekte ve tekrarlama oranı düşürülmektedir. Bu yaşlarda yapılmazsa ileri zamanlarda yetişkinlik dönemlerinde de bu sorunu ortadan kaldırmak son derece basittir. Dolayısıyla kulak düzeltme operasyonları hem çocuklarda hem de yetişkinlerde rahatlıkla yapılabilen bir ameliyattır.

Ameliyatta genellikle dikiş kullanılmaz ve yaklaşık olarak 2 hafta sonra tamamen iyileşmiş olur. Ancak bazı durumlarda dikiş kullanıldığı olur ve bu durumda dikişlerin alınması söz konusu olabilir. Ameliyat sonrasında ilk 1,5 ay çok önemlidir. Bu süre zarfında hastanın kulağını eğecek, şekline zarar verecek aktivitelerden kaçınması gerekiyor.

Kulak estetiği ameliyatı riskleri nelerdir?

Kulak estetiği operasyonu zannedildiği gibi lokal değil genel anestezi ile yapılır. Bu açıdan hasta ameliyat sırasında herhangi bir şey hissetmez. Ancak daha sonrasında gelişebilecek durumlardan dolayı riskleri bulunmaktadır. En çok karşılaşılan durumlardan birisi kanama oluşması sonucunda kulak içinde kan toplanmasıdır. Ancak kan boşaltılarak bu durum ortadan kaldırılır.

Kulakta enfeksiyon gelişirse oluşturulan yapının bozulma riski ortaya çıkabilir. Bu durumda hastanın ikinci bir operasyon geçirmesi söz konusu olabilir.

Bu konuda çok tecrübesi olmayan doktorlar tarafından yapılan operasyonlarda simetri sorunu ortaya çıkabilir. Kulağı dış kısmı küçülür ancak iki kulak arasında büyüklük farkları göze çarpabilir. Dolayısıyla mutlaka alanında uzman doktor tarafından bu ameliyat yapılmalıdır.

Kulak estetiği ameliyatı zararlı mı?

Kulak estetiği ameliyatı genel anestezi yöntemi ile yapılır. Dolayısıyla doktorumuz bu şartlara uygunluğunuzun olup olmadığını kontrol etmek amacıyla bir takım testler isteyebilir. Eğer sağlık sorunlarınız olduğunu tespit ederse size durumu aktarır ve operasyonu iptal edebilir. Dolayısıyla bu açıdan risk minimum düzeyde tutulur.

Kulak estetiği sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Operasyon sonrasında hastalar çoğunlukla aynı gün taburcu olmaktadır. Kulak estetiği iyileşme sürecinde banyo ve duş konusu ilk günler dikkat edilmesi gereken hassas konular arasında yer alır. Ameliyat sonrasında 3 gün kulağınıza su değmemesi gerekiyor. Ancak kulağınıza su değirmeden yapabilme imkânınız varsa bu konuda herhangi bir sorun yaşamazsınız. Ameliyat sırasında takılan bandaj 3 gün sonraki muayenede çıkartılır. Ancak gece uyurken kulağın kıvrılmaması için bandajın 2 hafta boyunca kullanılması önerilmektedir.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Kulak Estetiği

  Kişilerin kulaklarının normalden farklı görünmesi özgüvenlerini etkileyerek yaşam kalitesini düşürür. Kepçe kulak görünümü veya normalden büyük kulak memesi genellikle doğuştan gelen durumlardır. Kulak estetik operasyonları cerrahlar tarafından oldukça kolay bir şekilde gerçekleştirilen, iyileşme süreci hızlı olan ve hastalar için yüz güldürücü sonuçlar veren operasyonlardır. Hasta durumuna göre genel anestezi veya lokal anestezi kullanılarak uygulanabilir. Kulak estetiği operasyonları kepçe kulak görünümünü düzeltmek veya gereğinden büyük kulak memelerini normal boyutlara getirmek için yapılabilmektedir. Yaklaşık bir saat süren bu operasyonlar hasta için herhangi bir risk taşımamaktadır.

  İşlem yapılan bölümde çok küçük bir iz kalabilir. Bu iz kepçe kulak ameliyatlarında kulağın arka kısmında kaldığı için görünmez, kulak memesi ameliyatlarında ise oldukça küçüktür. Dışarıdan neredeyse farkedilmez ve günlük hayatta hastayı rahatsız etmez.

  İşlem sonrası normal derecede ağrı olabilmektedir. Basit ağrı kesiciler ile bu durum giderilebilir.

  Hayır. Kulak estetiği sonrası işitme kaybı görülemez.

  Operasyon 6 yaşın üzerindeki hastalara uygulanabilmektedir.

  Merkezimizden Fotoğraflar