Tıraş ve ağda gibi geleneksel tüy alma yöntemlerinden farklı olarak Nd:YAG Lazer Epilasyon, kıl köklerini kökünden hedefleyerek gelecekte tüy çıkmasını engeller.

Güvenli, etkili ve tüm cilt tipleri için uygun olan bu prosedür, istenmeyen tüylere uzun vadeli bir çözüm arayan kişiler arasında popüler bir seçimdir. Yüzünüzdeki, bacaklarınızdaki, kollarınızdaki veya vücudunuzun herhangi bir bölgesindeki tüyleri almak istiyor olun, Nd:YAG Lazer Epilasyon minimum rahatsızlık veya kesinti ile pürüzsüz, tüysüz bir cilt elde etmenize yardımcı olabilir.

Nd:YAG Lazer Epilasyon Nedir?

Nd:YAG Lazer Epilasyon, istenmeyen tüyleri vücuttan kalıcı olarak almak için özel bir lazer teknolojisi kullanan gelişmiş bir kozmetik prosedürdür. Bu prosedürde cildin derinine nüfuz eden ve yalnızca kıl köklerini değil bunun yanı sıra kılcal damarları da hedefleyen bir lazer uygulaması olarak da tanımlanabilir.

Nd:YAG Lazer Epilasyon Nasıl Yapılır?

Prosedür sırasında eğitimli bir teknisyen, hedeflenen cilt bölgesine yüksek güçlü bir ışık huzmesi göndermek için bu iş için özel olarak tasarlanan alet kullanır. Nd:YAG lazer, kıl folikülündeki melanin tarafından emilen, onu kökte ısıtıp yok eden belirli bir dalga boyunda ışık yayar.

Lazerin hassas hedeflemesi sayesinde çevredeki cilt zarar görmez. Tedavi alanının büyüklüğüne ve konumuna bağlı olarak, prosedür birkaç dakikadan bir saate kadar sürebilir.

Nd:YAG Lazer Epilasyon Kimler için Uygundur?

Nd:YAG Lazer EpilasyonNd:YAG Lazer Epilasyon, lazer cilt yerine kıl kökündeki melanini hedef aldığı için koyu ten tonları için uygundur. Ancak belirli tıbbi rahatsızlıkları olan veya belirli ilaçları kullanan kişiler işlem için uygun olmayabilir. Daha sağlıklı bilgi alabilmek için bu konuda uzman bir hekime danışmanız sağlıklı olacaktır.

Nd:YAG Lazer Epilasyonda Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Tedaviye başlamadan önce dikkate alınması gereken birkaç nokta vardır. İlk olarak, en etkili tedavi planını belirlemek için kişisel cilt ve saç tipinizi değerlendirebilecek nitelikli ve deneyimli bir sağlayıcı seçmeniz sağlığınız açısından önemlidir.

Ek olarak, komplikasyon riskini artırabileceğinden, tedaviden önce güneşe maruz kalmaktan ve bronzlaşma yataklarından kaçınmak önemlidir. Topikal anesteziklerle tedavi edilebilmesine rağmen, hastalar işlem sırasında biraz rahatsızlık da yaşayabilirler. Son olarak, en iyi sonuçları elde etmek ve komplikasyon riskini azaltmak için tedavi sonrası bakım talimatlarını takip etmek önemlidir.

Nd:YAG Lazer Epilasyon Avantajları Nelerdir?

Başlıca avantajlarından biri, tüy büyümesini kalıcı olarak azaltma, uzun süreli sonuçlara yol açma ve sık bakım ihtiyacını azaltma yeteneğidir. Ayrıca Nd:YAG Lazer Epilasyon, lazer cilt yerine kıl kökündeki melanini hedef aldığı için koyu ten tonları için uygundur. Prosedür aynı zamanda hızlı ve nispeten ağrısızdır, birçok hasta tedavi sırasında sadece hafif bir ağrıdan söz etmektedir.

İstanbul Nd:YAG Lazer Epilasyon

İstanbul Nd:YAG Lazer Epilasyon için en uygun kentlerden birisidir. Burada birçok sağlık kuruluşu bu anlamda hizmet vermektedir.

Nd:YAG Lazer Epilasyon Yapan Hastaneler

Nd:YAG lazer epilasyon yapan hastaneler büyük kentlerde hizmet vermektedir. Konu ile ilgili olarak internetten bilgi alabilirsiniz.

Lazer epilasyon, kişilerin kendilerini iyi hissetmeleri amacıyla yapılan tüylerden arınma işlemidir. Günümüzde bunun için yapılan işlemlerde farklı teknikler uygulanmaktadır.

Kadınlar tüylerden kurtulma işlemlerini erkeklere göre daha fazla talep etmektedir. Bu noktada kadınların özellikler yaz aylarına yaklaşırken sürekli olarak kıl ve tüy almak gibi dertlerini ortadan kaldırabilecek yöntemlerden birisi de Nd:YAG tekniğidir.

Nd:YAG Lazer Epilasyon Sonrası Kıllar Ne Zaman Dökülür?

Nd:YAG lazer epilasyonda kılların dökülmesi üç aşamada gerçekleşir. Bunlar anajen, katajen ve telojen şeklinde isimlendirilir. Anajen kısmında kıllar büyümeye devam eder. İkinci aşama olan katajen kısmında artık büyüme durur ve yerini üçüncü aşamaya yani tolojen kısmına bırakır. Bu aşamada kıllar dökülmeye başlar.

Nd:YAG lazer epilasyon, kılların ciltte en sıkı şekilde kök saldığı anajen fazda kıl folikülünü hedefler. Dolayısıyla ilk aşama dökülme için oldukça önemlidir. Tüyler de tüm seansların sonrasında birkaç haftaya kadar dökülme eğilimi gösterir.

Nd:YAG Lazer Epilasyon Kaç Seansta Biter?

Nd:YAG lazer epilasyonda seans süresini işlemin yapıldığı yer ve kılların kalınlığı gibi birçok faktör belirler. Ancak genel olarak 6 ila 8 seans uygulama yapıldığı bilinmektedir. Koyu cilt yapısına sahip kişilerde bu süreler biraz daha yukarıya çıkabilir.

Nd:YAG Lazer Epilasyon Acıtıyor mu?

Nd:YAG lazer epilasyon genel olarak acıtan bir işlem değildir. İşlem sırasında kişiler, bir çıtlama veya kıstırma hissiyle karşılaştırılabilecek hafif bir rahatsızlık yaşayabilir. Bununla birlikte, rahatsızlık derecesi, bireysel ağrı toleransı, tedavi edilen bölge ve kullanılan lazer ayarları gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak değişir.

İşlem sırasında rahatsızlığı en aza indirmek için işlem öncesinde tedavi bölgesine topikal anestezik kremler sürülebilir.

Nd:YAG Lazer Epilasyon Zararlı mı?

Nd:YAG lazer epilasyon, eğitimli bir profesyonel tarafından uygun güvenlik önlemleri kullanılarak yapıldığında genellikle güvenli kabul edilir. Lazer enerjisi kıl foliküllerini hedef alır ve çevre dokulara herhangi bir zarar verecek kadar derinin içine nüfuz etmez.

Bununla birlikte, cilt tahrişi, hiperpigmentasyon ve hipopigmentasyon gibi prosedürle ilişkili bazı potansiyel riskler vardır. Kızarıklık ve şişme gibi cilt tahrişi, genellikle işlemden birkaç saat sonra geçen yaygın bir yan etkidir.

Nd:YAG Lazer Epilasyon Vücudun Hangi Bölgelerine Uygulanır?

Nd:YAG lazer epilasyon için en sık tedavi edilen alanlar arasında yüz, koltuk altı, bikini bölgesi, bacaklar, göğüs ve sırt bulunur.

Nd:YAG Lazer Epilasyon Etkili mi?

Tedavinin etkinliği kişinin tüy tipine, cilt tipine ve diğer faktörlere bağlı olarak değişmekle birlikte, birçok kişi birden fazla Nd:YAG lazer epilasyon seansı geçirdikten sonra tüy büyümesinde önemli ölçüde azalma olduğu bilinmektedir. Çeşitli araştırmalar, tedavinin vücudun çeşitli bölgelerindeki tüylenmeyi azaltmadaki etkinliğini de göstermiştir.

Nd:YAG Lazer Epilasyon Fiyatları Ne Kadar?

Nd:YAG lazer epilasyon fiyatları için işlemi yaptırmak istediğiniz kurumla iletişime geçmelisiniz. Bu şekilde daha sağlıklı bir bilgi alabilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Lazer epilasyon nedir?

  Lazer epilasyon istenmeyen tüylerden kurtulmada en etkili ve en güvenli yöntemdir. Cilde uygulanan lazer enerjisi kıl köklerindeki melanin pigmenti tarafından emilir ve bu sayede  kıl kökleri azalarak yok olurlar.

  İstenmeyen tüylerden kurtulmada en fazla tercih edilen yöntem olan lazer epilasyon uygulaması, kıl oluşumunu tamamlamış ve uygulamaya engel herhangi bir sağlık problemi olmayan herkese güvenle uygulanabilmektedir.

  LÜTFEN DİKKAT !! Lazer epilasyon sadece bu konuda yetkilendirilmiş ve Sağlık Bakanlığı tarafından denetlenen sağlık kurumlarında ve uzman doktor kontrolünde uygulanmalıdır. Ayrıca lazer epilasyon cihazının FDA onaylı olması da çok önemlidir. FDA onaysız cihazlarla yapılan uygulamalarda geri dönüşü olmayan ciddi zararlar olabilmektedir. Güzellik salonlarının ve kuaförlerin lazer uygulama yetkisi yoktur. Buralarda lazer cihazları Sağlık Bakanlığı’nın izni olmadan, yetkisiz kişilerce, kaçak olarak kullanılmaktadır. Lazer enerjisi çok güçlü bir enerji olduğundan, bu gibi yetkisiz yerlerde yapılan uygulamalar sağlığınız açısından çok ciddi riskler içermektedir. 

  Lazer epilasyon göz çevresi hariç tüm cilde uygulanabilir. Uygulanacak ciltte herhangi bir krem, yağ veya makyaj olmamalıdır. İşlem sırasında gözlerin lazer ışınlarından etkilenmemesi için özel gözlük kullanılmaktadır. Uygulama öncesi gereken hazırlıklar tamamlandıktan sonra epilasyon uygulanacak bölgedeki kıl köklerine uygun miktarda lazer enerjisi uygulanır.

  Kıl köklerinde yer alan melanin pigmenti uygulanan lazer enerjisini emer ve ortaya çıkan enerji kıl kökünü yok eder. Ancak koyu renk  ciltlerde de melanin dediğimiz renk pigmentleri yoğun olarak bulunduğundan, lazer enerjisi cilt tarafından da emilebilmekte ve bu da ciltte lekelenmelere neden olabilmektedir. Bu nedenle koyu renkli ciltlerde uygulanacak lazerin uzmanlar tarafından seçilmesi gerekmektedir. Bunun tam tersi bir durumda ise, çok açık renkli tüylerde melanin pigmenti bulunmadığı için lazer epilasyon yeterli etkiyi göstermeyebilir. İşlemin sonuçları kişiden kişiye değişmekle birlikte 5-8 seans sonunda ortaya çıkmaktadır.

  Alexandrite Lazer 755 nanometre dalga boyunda çalışır. Bu dalga boyunda melanin pigmentinin lazer emilimi çok yüksektir. Alexandrite cihazı özellikle kalın ve koyu renkli kıllarda çok etkili olmakta ve başarılı sonuçlar alınmaktadır. Alexandrite lazer epilasyonda ayrıca bir soğutma sistemi bulunduğundan uygulama sırasında acı hissi minimum düzeyde olur. İz kalma ihtimali de yok denecek kadar azdır. Hastadan hastaya değişmekle birlikte 5-8 seans arasında sonuç alınmaktadır.

  Lazer epilasyonun en büyük avantajı kalıcı bir tedavi yöntemi olmasıdır. Bu uygulama sayesinde kişi istenmeyen tüylerinden kalıcı olarak kurtulmaktadır. Tüyler tekrar çıksa bile çok daha küçük ve açık renkli olmaktadır. İşlem oldukça acısızdır, kişi tarafından sadece küçük bir fiske vuruşu gibi algılanır. Lazer epilasyon ile kısa sürede büyük alanlarda çalışma yapılabilir.

  Sağlık kurumlarında, doktor kontrolünde ve FDA onaylı cihazlarla uygulanan lazer son derece güvenli olup bugüne kadar birikici bir etkisine rastlanmamıştır. Merkezimizde epilasyon konusunda en güvenilir cihazlar olan Amerikan FDA onaylı Alexandrite Lazer Sistemi ve Buz Lazer Sistemi kullanılmaktadır. Bu cihazlar ABD’den İngiltere’ye, Hollanda’dan Avustralya’ya kadar çeşitli gelişmiş ülkelerde de kullanılmaktadır.

  Lazer epilasyonda kullanılan ışınlar ancak cilt yüzeyinin yaklaşık 1 mm altında bulunan kıl köklerine kadar ulaşabilmekte, daha derine ve iç organlara ulaşamamaktadır. Lazer cihazı, ışını deriye sadece kıl köklerinin etkileneceği, kılı çevreleyen diğer yapılara zarar gelmeyecek kadar kısa bir süre boyunca verir. Lazer epilasyonda kullanılan ışınlar radyolojik görüntüleme yöntemlerinde kullanılan X ışınlarından farklı olup, noniyonize karakterdedir. Bundan dolayı lazer epilasyonun kısırlık yapması mümkün değildir ve kısırlık yaptığına dair bilimsel bir veri de bulunmamaktadır.

  Günümüzde artık erkekler de en az kadınlar kadar istenmeyen tüylerinden kurtulmak için lazer epilasyonu tercih etmektedirler. Merkezimizde erkeklere de lazer epilasyon başarıyla uygulanmaktadır.

  Kalp pili olanlarda, sara hastalığında, hamilelerde, sarı ,beyaz ve ayva tüylü olanlarda, ışığa duyarlı ilaç kullananlarda, cilt kanseri olanlarda, ciltte aktif lezyon var ise lezyon geçene kadar , cilt soyma ürünleri kullananlara bıraktıktan sonra  15 gün boyunca,  Roacutan kullanımı sırasında ve sonrasında 6 ay boyunca lazer epilasyon uygulanmaz. Ayrıca güneş banyosundan ve solaryumdan hemen sonra lazer uygulanmamalıdır. Seanslar bitene kadar özellikle güneş ışınlarından ve solaryumdan kaçınmak gerekir.

   Uygulama aralıkları yüz bölgesi için 4-6 hafta, vücut için 8-10 haftadır. Düzenli uygulama ile seans aralıkları gittikçe açılır. Seans aralıklarını belirleyen asıl etmen uygulanan kişinin cilt yapısı ve kıl tipidir. Ten ve tüy rengine bağlı olarak tedavi sonuçları hastadan hastaya değişebilir. Ancak tedavi başlangıcından itibaren tüyler daha yavaş ve ince çıkar. Uygulama bölgesi, kılların rengi, yoğunluğu ve kişisel özelliklerle ilişkili olarak tedaviden  alınan yanıt değişken olabilir. Bir hastalık sonucu oluşan tüyler (hormonal bozukluklar gibi) lazer uygulamasıyla yok edilse bile , mevcut hastalık kontrol altına alınmadıkça, tekrar çıkacaktır.Bu nedenle mevcut hastalığın da aynı anda tedavisi gerekir.

  Lazer epilasyon uygulamasının güvenilirliği ve etkinliği FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) tarafından onay altına alınmıştır. Ancak bu noktada önemli olan seçeceğiniz  merkezin uzman doktor kontrolünde işlem yapan, FDA onaylı, etkisi ve güvenilirliği tescillenmiş lazer cihazlarını kullanan bir sağlık kurumu olmasıdır. Doğru ellerde, kaliteli ve cildinize uygun lazer cihaz sistemiyle ve doğru dozlarda yapılan lazer epilasyon işleminin herhangi ciddi  bir yan etkisi veya riski bulunmamaktadır.

  Nadir olarak görülebilen yan etkileri şunlardır; Kızarıklık olabilir genelde 1-2 saatte , nadiren birkaç günde geçer. Ödem olabilir, 1- 2 günde geçer.  Sivilcelenme (folikülit) olabilir .

  Merkezimizden Fotoğraflar