Lazer epilasyon; kadın ve erkeklerin istenmeyen tüylerinden kurtulmaları için başvurduğu bir yöntem olup oldukça etkili sonuçlar doğurmaktadır. Lazer epilasyon, vücudun tüm bölgelerinde uygulanmakta ve amacı kılları değil kıl köklerini yok etmektir. Bu sayede geçici olarak kılların alınmasına göre kıl köklerinin zayıflatılarak tüylenmenin de azaltılmasını sağlayarak daha iyi sonuç verir. Doğru cihaz ve uzman hekimler tarafından uygulanan lazer epilasyon yöntemleri ile oldukça başarılı sonuçlar alınabilmekte, kişiler son derece memnun kalmaktadırlar. Epilasyon yaptıracak olan kişiler nasıl yapıldığı, can acıtıp acıtmadığı ve kaç seans sürdüğü konusunda meraklı ve araştırmacıdırlar. Günümüzde kullanılan dört farklı lazer epilasyon cihazı bulunmaktadır. Bunlar ruby lazer, alexandrite lazer, diode lazer ve nd: Yag lazer epilasyon cihazlarıdır. Vücutta; koltuk altı, bikini, bacak, kol, göğüs, sırt, ense, boyun ve yüz bölgelerine epilasyon işlemleri uygulanabilir. Lazer epilasyon uygulamalarının seans süreleri kişinin uygulama yaptıracağı yere göre ve kişiden kişiye değişmektedir. Her kişide aynı seans süresi geçerli olmamaktadır. Lazer epilasyon işlemleri sadece kıl köklerini hedef aldığı için kişiye herhangi bir zararı olmamaktadır ve uygun şartlarda yapıldığında son derece güvenlidir.

Bu yazımızda lazer epilasyon nerede yapılmalı, lazer epilasyon kökten çözüm mü ve lazer epilasyon yapan hastaneler gibi sorulara cevaplar vereceğiz.

Lazer epilasyon nerede yapılmalı?

Lazer epilasyon uygulamaları uygun cihaz ve uzman hekimler tarafından yapıldığı takdirde kişiler için herhangi bir zarar teşkil etmez. Güvenilir olmayan yerlerde yapıldığında olumsuz sonuçlarla karşılaşılma olasılığı artmaktadır. Uygun olmayan şartlarda, hekim gözetimi olmaksızın lazer epilasyon yaptıranlar sağlık riskleri ile karşı karşıya kalabilmektedir. Uygun lazer epilasyon cihazı ve cilt tipine göre uygun tedavi uygulandığında oldukça tehlikesiz olan lazer epilasyon, yanlış kullanıldığında faydadan çok zarar verebilmektedir. İnternet üzerinde lazer epilasyon yaptıranların yorumları incelendiğinde hastaneler dışında lazer epilasyon yaptıranların cilt tahrişi, cilt yanığı, ödem, kabarcık gibi cilt sorunları yaşadığı veya tedavinin başarısız olması ve sonuçtan memnun kalmama durumunun yaşandığı görülebilir. Sağlık kuruluşları dışında lazer epilasyon yaptırarak olumsuz deneyim yaşayan kişilerin yorumları ile lazer epilasyondan çekinen kişilerin en merak ettiği konu ise lazer epilasyonun yan etkisi veya zararı olup olmadığıdır. Lazer epilasyon uygulamalarının yan etkileri hakkında bilgi almak için lazer epilasyon riskleri yazımızı okuyabilirsiniz.

Lazer epilasyona olan yoğun ilgiden dolayı kuaför, güzellik salonu ve benzeri sağlık kuruluşu olmayan birçok işletme lazer epilasyon hizmeti verebilmektedir. Lazer epilasyon uygulamaları için tercih edilmesi gereken kurumlar lazer epilasyon yapan hastaneler olmalıdır. Hastanemiz medikal estetik servisinde, uzman hekimler eşliğinde lazer epilasyon hizmeti sunmaktayız.

Lazer epilasyon kökten çözüm mü?

Lazer epilasyon yaptırmak isteyen kişiler lazer epilasyonun kesin çözüm olup olmayacağı, kılların yeniden çıkıp çıkmayacağı konusunda endişe duyabilmektedir. Lazer epilasyon hiç kimsede %100 kökten çözüm sağlamaz ancak %85-90 çözüm sağlanmaktadır. Lazer epilasyonun başarı oranı cilt tipi, seans sayısı gibi faktörlere de bağlıdır. Lazer epilasyon yapılan bölgedeki kıl kökleri yok olduğu için yeniden kıl çıkması mümkün olmayacaktır.

Lazer Epilasyon Yapan Hastaneler

Hastanemiz medikal estetik servisinde modern cihazlar eşliğinde uzman hekimler tarafından lazer epilasyon hizmeti vermekteyiz. Lazer epilasyon, lazer epilasyon fiyatları, lazer epilasyon seans fiyatları ve lazer epilasyon ile ilgili daha çok bilgi için hastanemiz medikal estetik servisi ile iletişime geçebilir, whatsapp irtibat hattından bizlere ulaşabilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Lazer epilasyon nedir?

  Lazer epilasyon istenmeyen tüylerden kurtulmada en etkili ve en güvenli yöntemdir. Cilde uygulanan lazer enerjisi kıl köklerindeki melanin pigmenti tarafından emilir ve bu sayede  kıl kökleri azalarak yok olurlar.

  İstenmeyen tüylerden kurtulmada en fazla tercih edilen yöntem olan lazer epilasyon uygulaması, kıl oluşumunu tamamlamış ve uygulamaya engel herhangi bir sağlık problemi olmayan herkese güvenle uygulanabilmektedir.

  LÜTFEN DİKKAT !! Lazer epilasyon sadece bu konuda yetkilendirilmiş ve Sağlık Bakanlığı tarafından denetlenen sağlık kurumlarında ve uzman doktor kontrolünde uygulanmalıdır. Ayrıca lazer epilasyon cihazının FDA onaylı olması da çok önemlidir. FDA onaysız cihazlarla yapılan uygulamalarda geri dönüşü olmayan ciddi zararlar olabilmektedir. Güzellik salonlarının ve kuaförlerin lazer uygulama yetkisi yoktur. Buralarda lazer cihazları Sağlık Bakanlığı’nın izni olmadan, yetkisiz kişilerce, kaçak olarak kullanılmaktadır. Lazer enerjisi çok güçlü bir enerji olduğundan, bu gibi yetkisiz yerlerde yapılan uygulamalar sağlığınız açısından çok ciddi riskler içermektedir. 

  Lazer epilasyon göz çevresi hariç tüm cilde uygulanabilir. Uygulanacak ciltte herhangi bir krem, yağ veya makyaj olmamalıdır. İşlem sırasında gözlerin lazer ışınlarından etkilenmemesi için özel gözlük kullanılmaktadır. Uygulama öncesi gereken hazırlıklar tamamlandıktan sonra epilasyon uygulanacak bölgedeki kıl köklerine uygun miktarda lazer enerjisi uygulanır.

  Kıl köklerinde yer alan melanin pigmenti uygulanan lazer enerjisini emer ve ortaya çıkan enerji kıl kökünü yok eder. Ancak koyu renk  ciltlerde de melanin dediğimiz renk pigmentleri yoğun olarak bulunduğundan, lazer enerjisi cilt tarafından da emilebilmekte ve bu da ciltte lekelenmelere neden olabilmektedir. Bu nedenle koyu renkli ciltlerde uygulanacak lazerin uzmanlar tarafından seçilmesi gerekmektedir. Bunun tam tersi bir durumda ise, çok açık renkli tüylerde melanin pigmenti bulunmadığı için lazer epilasyon yeterli etkiyi göstermeyebilir. İşlemin sonuçları kişiden kişiye değişmekle birlikte 5-8 seans sonunda ortaya çıkmaktadır.

  Alexandrite Lazer 755 nanometre dalga boyunda çalışır. Bu dalga boyunda melanin pigmentinin lazer emilimi çok yüksektir. Alexandrite cihazı özellikle kalın ve koyu renkli kıllarda çok etkili olmakta ve başarılı sonuçlar alınmaktadır. Alexandrite lazer epilasyonda ayrıca bir soğutma sistemi bulunduğundan uygulama sırasında acı hissi minimum düzeyde olur. İz kalma ihtimali de yok denecek kadar azdır. Hastadan hastaya değişmekle birlikte 5-8 seans arasında sonuç alınmaktadır.

  Lazer epilasyonun en büyük avantajı kalıcı bir tedavi yöntemi olmasıdır. Bu uygulama sayesinde kişi istenmeyen tüylerinden kalıcı olarak kurtulmaktadır. Tüyler tekrar çıksa bile çok daha küçük ve açık renkli olmaktadır. İşlem oldukça acısızdır, kişi tarafından sadece küçük bir fiske vuruşu gibi algılanır. Lazer epilasyon ile kısa sürede büyük alanlarda çalışma yapılabilir.

  Sağlık kurumlarında, doktor kontrolünde ve FDA onaylı cihazlarla uygulanan lazer son derece güvenli olup bugüne kadar birikici bir etkisine rastlanmamıştır. Merkezimizde epilasyon konusunda en güvenilir cihazlar olan Amerikan FDA onaylı Alexandrite Lazer Sistemi ve Buz Lazer Sistemi kullanılmaktadır. Bu cihazlar ABD’den İngiltere’ye, Hollanda’dan Avustralya’ya kadar çeşitli gelişmiş ülkelerde de kullanılmaktadır.

  Lazer epilasyonda kullanılan ışınlar ancak cilt yüzeyinin yaklaşık 1 mm altında bulunan kıl köklerine kadar ulaşabilmekte, daha derine ve iç organlara ulaşamamaktadır. Lazer cihazı, ışını deriye sadece kıl köklerinin etkileneceği, kılı çevreleyen diğer yapılara zarar gelmeyecek kadar kısa bir süre boyunca verir. Lazer epilasyonda kullanılan ışınlar radyolojik görüntüleme yöntemlerinde kullanılan X ışınlarından farklı olup, noniyonize karakterdedir. Bundan dolayı lazer epilasyonun kısırlık yapması mümkün değildir ve kısırlık yaptığına dair bilimsel bir veri de bulunmamaktadır.

  Günümüzde artık erkekler de en az kadınlar kadar istenmeyen tüylerinden kurtulmak için lazer epilasyonu tercih etmektedirler. Merkezimizde erkeklere de lazer epilasyon başarıyla uygulanmaktadır.

  Kalp pili olanlarda, sara hastalığında, hamilelerde, sarı ,beyaz ve ayva tüylü olanlarda, ışığa duyarlı ilaç kullananlarda, cilt kanseri olanlarda, ciltte aktif lezyon var ise lezyon geçene kadar , cilt soyma ürünleri kullananlara bıraktıktan sonra  15 gün boyunca,  Roacutan kullanımı sırasında ve sonrasında 6 ay boyunca lazer epilasyon uygulanmaz. Ayrıca güneş banyosundan ve solaryumdan hemen sonra lazer uygulanmamalıdır. Seanslar bitene kadar özellikle güneş ışınlarından ve solaryumdan kaçınmak gerekir.

   Uygulama aralıkları yüz bölgesi için 4-6 hafta, vücut için 8-10 haftadır. Düzenli uygulama ile seans aralıkları gittikçe açılır. Seans aralıklarını belirleyen asıl etmen uygulanan kişinin cilt yapısı ve kıl tipidir. Ten ve tüy rengine bağlı olarak tedavi sonuçları hastadan hastaya değişebilir. Ancak tedavi başlangıcından itibaren tüyler daha yavaş ve ince çıkar. Uygulama bölgesi, kılların rengi, yoğunluğu ve kişisel özelliklerle ilişkili olarak tedaviden  alınan yanıt değişken olabilir. Bir hastalık sonucu oluşan tüyler (hormonal bozukluklar gibi) lazer uygulamasıyla yok edilse bile , mevcut hastalık kontrol altına alınmadıkça, tekrar çıkacaktır.Bu nedenle mevcut hastalığın da aynı anda tedavisi gerekir.

  Lazer epilasyon uygulamasının güvenilirliği ve etkinliği FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) tarafından onay altına alınmıştır. Ancak bu noktada önemli olan seçeceğiniz  merkezin uzman doktor kontrolünde işlem yapan, FDA onaylı, etkisi ve güvenilirliği tescillenmiş lazer cihazlarını kullanan bir sağlık kurumu olmasıdır. Doğru ellerde, kaliteli ve cildinize uygun lazer cihaz sistemiyle ve doğru dozlarda yapılan lazer epilasyon işleminin herhangi ciddi  bir yan etkisi veya riski bulunmamaktadır.

  Nadir olarak görülebilen yan etkileri şunlardır; Kızarıklık olabilir genelde 1-2 saatte , nadiren birkaç günde geçer. Ödem olabilir, 1- 2 günde geçer.  Sivilcelenme (folikülit) olabilir .

  Merkezimizden Fotoğraflar