Lazer epilasyon, istenmeyen tüyleri gidermek için belirli bir noktaya uygulanan konsantre bir ışık demeti (lazer) yönteminin genel adıdır. Epilasyon cihazı uygulama sırasında, tüydeki pigment (melanin) tarafından emilen bir ışık yayar.

Tüylerin köküne gönderilen ışık huzmesi, buradaki ışıl enerjiyi ısı enerjisine dönüştürerek etkili olur. Verilen hasar ile birlikte tüy büyümesi engellenir veya geciktirilir. Lazer epilasyon, tüylerin büyümesini uzun süre etkili bir şekilde geciktirse de genellikle kalıcı epilasyonla sonuçlanmaz. Bunun kalıcı olabilmesi için birden fazla seansa gerek duyulur. Lazer epilasyon en iyi etkiyi açık tenli ve koyu renkli tüylere sahip kişilerde ortaya çıkarır, ancak tüm cilt tiplerinde başarıyla kullanılabilir.

Kalıcı lazer epilasyon nedir?

Lazer epilasyon birçok seans yapıldığında tüylerin yeniden çıkması engellenir. Bu işleme kalıcı lazer epilasyon adı verilmektedir. Kıl kökleri yalnızca zarar gördüğünde bir süre sonra yeniden çıkar. Ancak tamamen ortadan kaldırıldığında yeniden çıkmaz.

Kalıcı lazer epilasyon için öncelikli olarak bu iş ile ilgili ciddi çalışmalar yürüten bir kuruluşla görüşmelisiniz. Genel olarak 6 ila 8 seans içerisinde kalıcı lazer epilasyon uygulaması yapılmaktadır. Bu seanslardan önce yapılacak işlemler oldukça önemli olsa da yarıda bırakılması halinde tüylerin yeniden ortaya çıkması söz konusu olabilir. 6 ila 8 seans arasında yapılan lazer epilasyonlar yaklaşık olarak yüzde 80 ila 90 oranında yeniden çıkmaz.

Kalıcı lazer epilasyon nasıl yapılır?

Kalıcı lazer epilasyon birçok yöntem ile uygulanmaktadır. Bu noktada kişilerin ten ve tüy renklerinin büyük önemi bulunmaktadır. Yaptırmak isteyen kişilerin uygulaması gereken bazı noktalara dikkat etmesi gerekiyor. Bu noktalar uygulamanın başarılı olması açısından önemlidir. İlk lazer epilasyon seansınıza hazırlanırken, tedaviden dört ila altı hafta önce ağda veya herhangi bir ürün ile tüy almamak önemlidir. Bu faaliyetler, lazer tedavisi sırasında hedef olan kıl köklerini ve köklerini geçici olarak ortadan kaldırır. Kalıcı lazer epilasyon da bu köklere yapılan atışlarla başarıya ulaşır.

Kalıcı lazer epilasyon başarı oranı nedir?

Kalıcı lazer epilasyonun başarı oranı oldukça yüksektir. Yapılan araştırmalar da bu bulguları ortaya koymaktadır. Dolayısıyla yaklaşık olarak yüzde 90’lık bir başarı oranı ile lazer epilasyon işlemleri gerçekleşmektedir.

Kalıcı lazer epilasyonda tüyler yeniden çıkar mı?

Her ne kadar kalıcı lazer epilasyon uygulaması yapıldıktan sonra herhangi bir şekilde tüy çıkmayacağı garantisi verilse de bazı durumlarda bu gerçekleşmeyebilir. Dolayısıyla kalıcı lazer epilasyon sonrasında tüyler yeniden çıkabilir. Özellikle kadınlarda hormonal değişiklikler kalıcı lazer epilasyonun etkilerini silebilirler. Bu tür durumlarda birkaç seanslık bir destek alınabilir ve bu kalıcılığı yeniden aktif hale getirebilir.

Kalıcı lazer epilasyon sonrasında böyle bir durumda karşılaştıysanız kesinlikle tüylerinizi almayınız. Bunun için cımbız, ağda gibi ürünleri kullanmaktan kaçının. Daha önce epilasyon yaptırdığınız kuruma başvuru yaparak yeniden destek alabilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Lazer epilasyon nedir?

  Lazer epilasyon istenmeyen tüylerden kurtulmada en etkili ve en güvenli yöntemdir. Cilde uygulanan lazer enerjisi kıl köklerindeki melanin pigmenti tarafından emilir ve bu sayede  kıl kökleri azalarak yok olurlar.

  İstenmeyen tüylerden kurtulmada en fazla tercih edilen yöntem olan lazer epilasyon uygulaması, kıl oluşumunu tamamlamış ve uygulamaya engel herhangi bir sağlık problemi olmayan herkese güvenle uygulanabilmektedir.

  LÜTFEN DİKKAT !! Lazer epilasyon sadece bu konuda yetkilendirilmiş ve Sağlık Bakanlığı tarafından denetlenen sağlık kurumlarında ve uzman doktor kontrolünde uygulanmalıdır. Ayrıca lazer epilasyon cihazının FDA onaylı olması da çok önemlidir. FDA onaysız cihazlarla yapılan uygulamalarda geri dönüşü olmayan ciddi zararlar olabilmektedir. Güzellik salonlarının ve kuaförlerin lazer uygulama yetkisi yoktur. Buralarda lazer cihazları Sağlık Bakanlığı’nın izni olmadan, yetkisiz kişilerce, kaçak olarak kullanılmaktadır. Lazer enerjisi çok güçlü bir enerji olduğundan, bu gibi yetkisiz yerlerde yapılan uygulamalar sağlığınız açısından çok ciddi riskler içermektedir. 

  Lazer epilasyon göz çevresi hariç tüm cilde uygulanabilir. Uygulanacak ciltte herhangi bir krem, yağ veya makyaj olmamalıdır. İşlem sırasında gözlerin lazer ışınlarından etkilenmemesi için özel gözlük kullanılmaktadır. Uygulama öncesi gereken hazırlıklar tamamlandıktan sonra epilasyon uygulanacak bölgedeki kıl köklerine uygun miktarda lazer enerjisi uygulanır.

  Kıl köklerinde yer alan melanin pigmenti uygulanan lazer enerjisini emer ve ortaya çıkan enerji kıl kökünü yok eder. Ancak koyu renk  ciltlerde de melanin dediğimiz renk pigmentleri yoğun olarak bulunduğundan, lazer enerjisi cilt tarafından da emilebilmekte ve bu da ciltte lekelenmelere neden olabilmektedir. Bu nedenle koyu renkli ciltlerde uygulanacak lazerin uzmanlar tarafından seçilmesi gerekmektedir. Bunun tam tersi bir durumda ise, çok açık renkli tüylerde melanin pigmenti bulunmadığı için lazer epilasyon yeterli etkiyi göstermeyebilir. İşlemin sonuçları kişiden kişiye değişmekle birlikte 5-8 seans sonunda ortaya çıkmaktadır.

  Alexandrite Lazer 755 nanometre dalga boyunda çalışır. Bu dalga boyunda melanin pigmentinin lazer emilimi çok yüksektir. Alexandrite cihazı özellikle kalın ve koyu renkli kıllarda çok etkili olmakta ve başarılı sonuçlar alınmaktadır. Alexandrite lazer epilasyonda ayrıca bir soğutma sistemi bulunduğundan uygulama sırasında acı hissi minimum düzeyde olur. İz kalma ihtimali de yok denecek kadar azdır. Hastadan hastaya değişmekle birlikte 5-8 seans arasında sonuç alınmaktadır.

  Lazer epilasyonun en büyük avantajı kalıcı bir tedavi yöntemi olmasıdır. Bu uygulama sayesinde kişi istenmeyen tüylerinden kalıcı olarak kurtulmaktadır. Tüyler tekrar çıksa bile çok daha küçük ve açık renkli olmaktadır. İşlem oldukça acısızdır, kişi tarafından sadece küçük bir fiske vuruşu gibi algılanır. Lazer epilasyon ile kısa sürede büyük alanlarda çalışma yapılabilir.

  Sağlık kurumlarında, doktor kontrolünde ve FDA onaylı cihazlarla uygulanan lazer son derece güvenli olup bugüne kadar birikici bir etkisine rastlanmamıştır. Merkezimizde epilasyon konusunda en güvenilir cihazlar olan Amerikan FDA onaylı Alexandrite Lazer Sistemi ve Buz Lazer Sistemi kullanılmaktadır. Bu cihazlar ABD’den İngiltere’ye, Hollanda’dan Avustralya’ya kadar çeşitli gelişmiş ülkelerde de kullanılmaktadır.

  Lazer epilasyonda kullanılan ışınlar ancak cilt yüzeyinin yaklaşık 1 mm altında bulunan kıl köklerine kadar ulaşabilmekte, daha derine ve iç organlara ulaşamamaktadır. Lazer cihazı, ışını deriye sadece kıl köklerinin etkileneceği, kılı çevreleyen diğer yapılara zarar gelmeyecek kadar kısa bir süre boyunca verir. Lazer epilasyonda kullanılan ışınlar radyolojik görüntüleme yöntemlerinde kullanılan X ışınlarından farklı olup, noniyonize karakterdedir. Bundan dolayı lazer epilasyonun kısırlık yapması mümkün değildir ve kısırlık yaptığına dair bilimsel bir veri de bulunmamaktadır.

  Günümüzde artık erkekler de en az kadınlar kadar istenmeyen tüylerinden kurtulmak için lazer epilasyonu tercih etmektedirler. Merkezimizde erkeklere de lazer epilasyon başarıyla uygulanmaktadır.

  Kalp pili olanlarda, sara hastalığında, hamilelerde, sarı ,beyaz ve ayva tüylü olanlarda, ışığa duyarlı ilaç kullananlarda, cilt kanseri olanlarda, ciltte aktif lezyon var ise lezyon geçene kadar , cilt soyma ürünleri kullananlara bıraktıktan sonra  15 gün boyunca,  Roacutan kullanımı sırasında ve sonrasında 6 ay boyunca lazer epilasyon uygulanmaz. Ayrıca güneş banyosundan ve solaryumdan hemen sonra lazer uygulanmamalıdır. Seanslar bitene kadar özellikle güneş ışınlarından ve solaryumdan kaçınmak gerekir.

   Uygulama aralıkları yüz bölgesi için 4-6 hafta, vücut için 8-10 haftadır. Düzenli uygulama ile seans aralıkları gittikçe açılır. Seans aralıklarını belirleyen asıl etmen uygulanan kişinin cilt yapısı ve kıl tipidir. Ten ve tüy rengine bağlı olarak tedavi sonuçları hastadan hastaya değişebilir. Ancak tedavi başlangıcından itibaren tüyler daha yavaş ve ince çıkar. Uygulama bölgesi, kılların rengi, yoğunluğu ve kişisel özelliklerle ilişkili olarak tedaviden  alınan yanıt değişken olabilir. Bir hastalık sonucu oluşan tüyler (hormonal bozukluklar gibi) lazer uygulamasıyla yok edilse bile , mevcut hastalık kontrol altına alınmadıkça, tekrar çıkacaktır.Bu nedenle mevcut hastalığın da aynı anda tedavisi gerekir.

  Lazer epilasyon uygulamasının güvenilirliği ve etkinliği FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) tarafından onay altına alınmıştır. Ancak bu noktada önemli olan seçeceğiniz  merkezin uzman doktor kontrolünde işlem yapan, FDA onaylı, etkisi ve güvenilirliği tescillenmiş lazer cihazlarını kullanan bir sağlık kurumu olmasıdır. Doğru ellerde, kaliteli ve cildinize uygun lazer cihaz sistemiyle ve doğru dozlarda yapılan lazer epilasyon işleminin herhangi ciddi  bir yan etkisi veya riski bulunmamaktadır.

  Nadir olarak görülebilen yan etkileri şunlardır; Kızarıklık olabilir genelde 1-2 saatte , nadiren birkaç günde geçer. Ödem olabilir, 1- 2 günde geçer.  Sivilcelenme (folikülit) olabilir .

  Merkezimizden Fotoğraflar