Lazer Epilasyon2023-08-08T16:54:52+03:00

Lazer Epilasyon

Lazer epilasyon, özellikle kadınların yaşamlarında önemli bir yer tutmaktadır. İstenmeyen tüylerin alınması sürekli olarak zaman kaybına neden olmaktadır. Lazer epilasyon ile bu tüyler hızlı ve net bir şekilde ortadan kaldırılmaktadır.

1990’lı yıllar ile birlikte hayatımıza giren Lazer Epilasyon, zaman içerisinde gelişerek farklı tekniklerle uygulanmaya başlamıştır. Farklı tüy tiplerine ve renklerine özel olarak da uygulanan epilasyon tekniği sayesinde saatler süren tüy alma işlemleri sona ermektedir.

Epilasyon cihazı sayesinde oluşturulan ısı ile kıl köklerinin yok edilmesi sonucunda istenmeyen tüylerden kurtulabilirsiniz. Milisaniyelik atışlarla köklere yapılan bu baskı kişilerin sağlığını etkilememektedir. Ayrıca epilasyon yaptıran kişiler bu atışları hissetmezler böylece kişinin korkusu varsa da bu durum ortadan kalkar.

Genellikle kadınlar tarafından tercih edilen lazer epilasyon, son dönemde tüylerinden rahatsız olan erkeklerin de ilgisini çekmektedir. Özellikle sırt, göğüs, koltukaltı, genital bölgelerde bulunan tüylerin yok edilmesi için erkekler lazer epilasyon uygulaması yapan noktalara başvuru yapmaktadırlar.

Lazer epilasyon tüyleri tamamen yok eder mi?

Lazer epilasyon yaptıran kişilerin genellikle aklında olan sorudur. Sürekli olarak ağda vb. ürünlerle tüy almak zorunda kalmamak için yaptırılan lazer epilasyon, kalıcı olabilir. Ancak bu duruma kişilerin hormonal bozukluğu etki edebilir. Eğer ilgili hormonlarda sorun varsa yeniden çıkması söz konusu olabilir. Dünyada uygulanan lazer epilasyonun yüzde 80’i başarı göstermektedir. Kısacası lazer epilasyon tüylerin yeniden çıkmaması için yapılır ve genellikle başarıya ulaşır. Dolayısıyla ömür boyu tüy almak ile zaman kaybetmediğinizi düşünürseniz lazer epilasyon son derece etkili ve sağlıklı bir yöntemdir.

Lazer epilasyon kaç seansta kesin sonuç verir?

Lazer epilasyonun etkilerini ilk seanstan itibaren görebilirsiniz. Ancak tek seans yeterli değildir. Yaptırdığınız bölgedeki kıl yoğunluğuna ve kıl kökünün gücüne göre seans sayısı değişmektedir. Yüz ve hormonal nedenlerle çıkan tüylerin yok edilmesi 10 seansı bulabilmektedir. Vücudun çeşitli noktalarında ise 2 aylık bir sürede tüm işlem tamamlanabilmektedir. Kısacası ortalama olarak 6 seans uygulamada kesin sonuçlara ulaşılabilir.

Lazer epilasyon seans aralıklarını ise size uygulamayı yapan uzman belirler. Uzmanın verdiği tarih aralıklarını kaçırmadan tüm işlemlerinizi yaptırarak tüylenmelerde rahatlıkla kurtulabilirsiniz.

Alexandrite Lazer Epilasyon

Alexandrite lazer epilasyon, teknolojinin bu alandaki en son ve güçlü aletidir. Cihazda güçlü soğutma sistemi bulunan epilasyon türüdür. Her atışta kişileri rahatlatmak ve epilasyonun olumsuz etkilerini ortadan kaldırmak için basınçlı soğuk gaz aracılığıyla bölge soğutulur. Böylece kişi herhangi bir ağrı ya da yanma hissetmez.

Her epilasyon türünün ten rengi ve tüylerin biçimi ile ilişkili olduğu bilgisini vermiştik. Alexandrite lazer epilasyon da açık tenli kişilerde daha etkili olan bir tür olması ile biliniyor. Koyu tenli kişilerde kullanılması halinde atış yapılan yerlerde renk değişimleri gözlenebiliyor. Bunun için düşük dozlarda uygulama yapılarak yan etkiler azaltılıyor.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Lazer epilasyon nedir?

  Lazer epilasyon istenmeyen tüylerden kurtulmada en etkili ve en güvenli yöntemdir. Cilde uygulanan lazer enerjisi kıl köklerindeki melanin pigmenti tarafından emilir ve bu sayede  kıl kökleri azalarak yok olurlar.

  İstenmeyen tüylerden kurtulmada en fazla tercih edilen yöntem olan lazer epilasyon uygulaması, kıl oluşumunu tamamlamış ve uygulamaya engel herhangi bir sağlık problemi olmayan herkese güvenle uygulanabilmektedir.

  LÜTFEN DİKKAT !! Lazer epilasyon sadece bu konuda yetkilendirilmiş ve Sağlık Bakanlığı tarafından denetlenen sağlık kurumlarında ve uzman doktor kontrolünde uygulanmalıdır. Ayrıca lazer epilasyon cihazının FDA onaylı olması da çok önemlidir. FDA onaysız cihazlarla yapılan uygulamalarda geri dönüşü olmayan ciddi zararlar olabilmektedir. Güzellik salonlarının ve kuaförlerin lazer uygulama yetkisi yoktur. Buralarda lazer cihazları Sağlık Bakanlığı’nın izni olmadan, yetkisiz kişilerce, kaçak olarak kullanılmaktadır. Lazer enerjisi çok güçlü bir enerji olduğundan, bu gibi yetkisiz yerlerde yapılan uygulamalar sağlığınız açısından çok ciddi riskler içermektedir. 

  Lazer epilasyon göz çevresi hariç tüm cilde uygulanabilir. Uygulanacak ciltte herhangi bir krem, yağ veya makyaj olmamalıdır. İşlem sırasında gözlerin lazer ışınlarından etkilenmemesi için özel gözlük kullanılmaktadır. Uygulama öncesi gereken hazırlıklar tamamlandıktan sonra epilasyon uygulanacak bölgedeki kıl köklerine uygun miktarda lazer enerjisi uygulanır.

  Kıl köklerinde yer alan melanin pigmenti uygulanan lazer enerjisini emer ve ortaya çıkan enerji kıl kökünü yok eder. Ancak koyu renk  ciltlerde de melanin dediğimiz renk pigmentleri yoğun olarak bulunduğundan, lazer enerjisi cilt tarafından da emilebilmekte ve bu da ciltte lekelenmelere neden olabilmektedir. Bu nedenle koyu renkli ciltlerde uygulanacak lazerin uzmanlar tarafından seçilmesi gerekmektedir. Bunun tam tersi bir durumda ise, çok açık renkli tüylerde melanin pigmenti bulunmadığı için lazer epilasyon yeterli etkiyi göstermeyebilir. İşlemin sonuçları kişiden kişiye değişmekle birlikte 5-8 seans sonunda ortaya çıkmaktadır.

  Alexandrite Lazer 755 nanometre dalga boyunda çalışır. Bu dalga boyunda melanin pigmentinin lazer emilimi çok yüksektir. Alexandrite cihazı özellikle kalın ve koyu renkli kıllarda çok etkili olmakta ve başarılı sonuçlar alınmaktadır. Alexandrite lazer epilasyonda ayrıca bir soğutma sistemi bulunduğundan uygulama sırasında acı hissi minimum düzeyde olur. İz kalma ihtimali de yok denecek kadar azdır. Hastadan hastaya değişmekle birlikte 5-8 seans arasında sonuç alınmaktadır.

  Lazer epilasyonun en büyük avantajı kalıcı bir tedavi yöntemi olmasıdır. Bu uygulama sayesinde kişi istenmeyen tüylerinden kalıcı olarak kurtulmaktadır. Tüyler tekrar çıksa bile çok daha küçük ve açık renkli olmaktadır. İşlem oldukça acısızdır, kişi tarafından sadece küçük bir fiske vuruşu gibi algılanır. Lazer epilasyon ile kısa sürede büyük alanlarda çalışma yapılabilir.

  Sağlık kurumlarında, doktor kontrolünde ve FDA onaylı cihazlarla uygulanan lazer son derece güvenli olup bugüne kadar birikici bir etkisine rastlanmamıştır. Merkezimizde epilasyon konusunda en güvenilir cihazlardan biri olan Amerikan FDA onaylı Alexandrite lazer sistemi ( CANDELA Gentle LASE PRO ) kullanılmaktadır. Bu cihazlar ABD’den İngiltere’ye, Hollanda’dan Avustralya’ya kadar çeşitli gelişmiş ülkelerde de kullanılmaktadır.

  Lazer epilasyonda kullanılan ışınlar ancak cilt yüzeyinin yaklaşık 1 mm altında bulunan kıl köklerine kadar ulaşabilmekte, daha derine ve iç organlara ulaşamamaktadır. Lazer cihazı, ışını deriye sadece kıl köklerinin etkileneceği, kılı çevreleyen diğer yapılara zarar gelmeyecek kadar kısa bir süre boyunca verir. Lazer epilasyonda kullanılan ışınlar radyolojik görüntüleme yöntemlerinde kullanılan X ışınlarından farklı olup, noniyonize karakterdedir. Bundan dolayı lazer epilasyonun kısırlık yapması mümkün değildir ve kısırlık yaptığına dair bilimsel bir veri de bulunmamaktadır.

  Günümüzde artık erkekler de en az kadınlar kadar istenmeyen tüylerinden kurtulmak için lazer epilasyonu tercih etmektedirler. Merkezimizde erkeklere de lazer epilasyon başarıyla uygulanmaktadır.

  Kalp pili olanlarda, sara hastalığında, hamilelerde, sarı ,beyaz ve ayva tüylü olanlarda, ışığa duyarlı ilaç kullananlarda, cilt kanseri olanlarda, ciltte aktif lezyon var ise lezyon geçene kadar , cilt soyma ürünleri kullananlara bıraktıktan sonra  15 gün boyunca,  Roacutan kullanımı sırasında ve sonrasında 6 ay boyunca lazer epilasyon uygulanmaz. Ayrıca güneş banyosundan ve solaryumdan hemen sonra lazer uygulanmamalıdır. Seanslar bitene kadar özellikle güneş ışınlarından ve solaryumdan kaçınmak gerekir.

   Uygulama aralıkları yüz bölgesi için 4-6 hafta, vücut için 8-10 haftadır. Düzenli uygulama ile seans aralıkları gittikçe açılır. Seans aralıklarını belirleyen asıl etmen uygulanan kişinin cilt yapısı ve kıl tipidir. Ten ve tüy rengine bağlı olarak tedavi sonuçları hastadan hastaya değişebilir. Ancak tedavi başlangıcından itibaren tüyler daha yavaş ve ince çıkar. Uygulama bölgesi, kılların rengi, yoğunluğu ve kişisel özelliklerle ilişkili olarak tedaviden  alınan yanıt değişken olabilir. Bir hastalık sonucu oluşan tüyler (hormonal bozukluklar gibi) lazer uygulamasıyla yok edilse bile , mevcut hastalık kontrol altına alınmadıkça, tekrar çıkacaktır.Bu nedenle mevcut hastalığın da aynı anda tedavisi gerekir.

  Lazer epilasyon uygulamasının güvenilirliği ve etkinliği FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) tarafından onay altına alınmıştır. Ancak bu noktada önemli olan seçeceğiniz  merkezin uzman doktor kontrolünde işlem yapan, FDA onaylı, etkisi ve güvenilirliği tescillenmiş lazer cihazlarını kullanan bir sağlık kurumu olmasıdır. Doğru ellerde, kaliteli ve cildinize uygun lazer cihaz sistemiyle ve doğru dozlarda yapılan lazer epilasyon işleminin herhangi ciddi  bir yan etkisi veya riski bulunmamaktadır.

  Nadir olarak görülebilen yan etkileri şunlardır; Kızarıklık olabilir genelde 1-2 saatte , nadiren birkaç günde geçer. Ödem olabilir, 1- 2 günde geçer.  Sivilcelenme (folikülit) olabilir .

  Merkezimizden Fotoğraflar

  ÖZEL KAŞ TIP MERKEZİ

  kaş tıp merkezi konum
  Go to Top