Lazer Epilasyon Hakkında En Çok Merak Edilenler

Lazer epilasyon hakkında merak edilen birçok şey vardır. Kişiler yaptırmadan önce birçok şüpheye düşmektedir. Ağrılı bir işlem mi, yaptırdıktan sonra tekrar aynı sorunlarla karşılaşır mıyım diye soranların sayısı oldukça fazladır. Bu yazımızda lazer epilasyon nasıl yapılır, lazer epilasyon hangi mevsimde yapılır, lazer epilasyon seansları ne kadar sürer, lazer epilasyonda ten rengi önemli mi, lazer epilasyon acı verir mi, lazer epilasyon kalıcı mı, lazer epilasyonun yan etkisi var mı sorularına cevaplar vereceğiz.

Lazer epilasyon nasıl uygulanır?

Kişiler seansa gelmeden bir gün önce işlem yapılacak bölgelerindeki kılları jilet yardımı ile almalıdır. Ağda ve cımbız kullanmamalıdır. İşlem sırasında özel bir jel kullanılarak lazer ile bölgeye milisaniyelik atışlar yapılır. Lazer enerjisi deriyi geçer ve kıl köklerine ulaşır. Bu sayede kıllar seyrelir ve seansa düzenli gelindikten sonra kıllar tamamen yok olmuş olarak sonuçlanır.

Lazer epilasyon her mevsim uygulanabilir mi?

Lazer epilasyon evet her mevsim yapılabilir. Fakat bazı kurallara uyulduğu taktirde. Yazın lazer epilasyon yaptırılmak isteniyorsa işlemden bir hafta önce güneş banyosu yapılmaması öngörülür. Çünkü UV ışınları leke oluşumuna neden olur.

Lazer epilasyon seansları ne kadar sürmektedir?

Lazer epilasyon seans süreleri bölgeye göre değişmektedir. Bayanlarda vücut bölgesi 4-6, erkeklerde 6-10 seansta tamamlanır. Yüz bölgesi için 8-10 seans olması gereklidir. Seans araları ise vücut bölgelerinde 6-8 hafta, yüz bölgelerinde ise 4-6 hafta kadardır. Kişinin cilt tonu, kıllarının kalınlığı ve kıllarının rengi seans süreleri etkilemektedir.

Lazer epilasyonda ten rengi önemli midir?

Lazer epilasyon uygulaması için evet ten rengi önemlidir. Ten rengi ve kılların yapısına göre farklı lazer epilasyon yöntemi uygulanmaktadır.

Lazer epilasyon ağrılı bir işlem midir?

Lazer epilasyon ağrılı ve acılı bir işlem değildir. Fakat acı hissi kişiden kişiye değişmektedir. Epilasyon sırasında işlem yapılan bölgeye milisaniyelik atışlar yapıldığı için ufak bir his oluşabilir. Genital bölgede oluşan his daha fazladır. Çünkü genital bölge hassas bir bölgedir.

Lazer epilasyon sonuçları kalıcı mıdır?

Lazer epilasyon tüylerinden kurtulmak isteyen kadınlar için oldukça başarılı bir işlemdir. Fakat bazı süreçler araya girdiğinde tüylerin tekrar çıkması olası bir durumdur. Hormonal bozukluklar ve hamilelik gibi durumlar tüylerin yeniden çıkmasına sebebiyet verebilir.

Lazer epilasyonun yan etkisi var mıdır?

Bu alanda uzman hekimler tarafından yapılıyorsa bu işlem herhangi bir yan etki bırakmaz. Fakat bazı lazer tipleri vardır. Onlar daha derine etki ettiği için ufak tefek lekelenmeler oluşabilir. Bu lekelenmeler de kremler yardımı ile geçmektedir. Lazer epilasyon alanında deneyimli kadroya sahip lazer epilasyon yapan hastanelerde cilt tipi, lazer epilasyonun yapılacağı bölgeye göre uygulama türü belirlenmekte ve yan etki oluşma riski minimuma indirilmektedir.

Lazer epilasyon, vücudun çeşitli bölgelerinde çıkan tüyleri tamamen ortadan kaldıran yöntemin adıdır. Bu sayede özellikle kadınlar bacak, kol, bıyık, genital bölge gibi birçok yerde çıkan tüylerden rahatlıkla kurtulabilmektedir.

Lazer epilasyon, son zamanlarda erkekler tarafından da tercih edilmektedir. Kendisine ve vücuduna bakan erkekler bacak, koltukaltı, genital bölge, sırt gibi bölgelerdeki kıllarını lazer epilasyon ile ortadan kaldırmaktadır.

Lazer epilasyonda istenilen sonucun elde edilmesi belirli seans aralıkları sonucunda olur. Genel olarak 6 ila 8 seans arasında süren bu işlemler sonucunda bir daha o bölgede tüylenme gözlenmez. Buna ek olarak birbirinden farklı cilt ve tüy tiplerine göre farklı lazer epilasyon cihazları vardır.

Lazer epilasyon evde yapılır mı?

Lazer epilasyonda istenilen sonucu veren aletler biraz komplike ve karmaşıktır. Ancak son zamanlarda bazı elektronik ürün üreticileri lazer epilasyon cihazlarının küçük versiyonlarını piyasaya sürmeye başlamıştır. Bu da lazer epilasyonun evde de yapılabileceğini düşündürmüştür. Evet lazer epilasyon evde de yapılabilir ancak bunun sonuçları kalıcı olmayabilir. Ayrıca bu operasyon uzman eşliğinde sağlıklı bir şekilde yapılabilmektedir. Bu değerlendirmeler ışığında en sağlıklı olan bu işlemi yapan uzmanlar ile görüşmek olacaktır.

Lazer epilasyon sonrası çıkan tüyler nasıl alınmalı?

Lazer epilasyon sonrasında tüylenmeler oluşabilir. Bu durum yalnızca seanslar arasında gerçekleşir. Bu tüyleri almak için bazı ürünlerden uzak durmalısınız. Örnek olarak çıkan tüyleri ağda ile almanız seansları sekteye uğratabilir. Çünkü ağda tüylenmeyi büyütüp, daha da derinleştirerek, eski haline getirebilir. Bu bağlamda çıkan tüyleri tüy dökülmesine yardımcı olan kremler ile rahatlıkla alınabilmektedir. Bunun yanı sıra jilet de tercih edilebilir. Bunun temel sebebi ise, kıl köklerinin ortadan kaldırmamaktır. Az da olsa tüylerin varlığı ışınların daha isabetli bir şekilde köke nişan almasını sağlar.

Lazer epilasyon sonrası kararma nasıl geçer?

Normal şartlarda lazer epilasyon sonrasında kararma olabilmektedir. Bu durum kişiden kişiye ve cilt tipine göre değişiklik göstermektedir. Bu sorundan kurtulmak için E vitamini önerilmektedir. Bunun kullanılması sonrasında ten renginde açılma gözlenmektedir. Bunun yanı sıra ağda da zaman zaman kararmaya neden olabilmektedir. Ağda kullanımının bırakılması sonrasında sorun zaman içerisinde çözüme kavuşabilir.

Lazer epilasyon seans aralıkları ne kadar olmalı?

Lazer epilasyonda seans aralıkları bölgeden bölgeye değişiklik göstermektedir. Örnek olarak yüz bölgesinde yapılan lazer epilasyon seanslarında 4 ila 6 haftalık bir sürenin geçmesi hedeflenir. Vücutta yapılacak işlemler için bu süre daha da uzundur. 6 ila 8 haftalık süreçte herhangi bir işlem yapılmaz. Buna karar verilmesine sebep olan bir diğer etken ise kılların seans için uzunluğudur. Tamamen kesilmiş tüyler lazer epilasyonun başarısı için yetersizdir. Az da olsa tüy epilasyon cihazının daha iyi nişan alarak, etkili bir sonuç elde edilmesini sağlar.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde alanında uzman hekimler ve medikal estetik ekibimiz ile hijyenik hastane ortamında lazer epilasyon imkanı sunmaktayız. Lazer epilasyon, lazer epilasyon yöntemleri ve lazer epilasyon fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz medikal estetik servisinde bulabilirsiniz. Lazer epilasyon hakkında merak ettiklerinizi telefon numaramız ve whatsapp bilgi hattımızdan bize ulaşarak sorabilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Lazer epilasyon nedir?

  Lazer epilasyon istenmeyen tüylerden kurtulmada en etkili ve en güvenli yöntemdir. Cilde uygulanan lazer enerjisi kıl köklerindeki melanin pigmenti tarafından emilir ve bu sayede  kıl kökleri azalarak yok olurlar.

  İstenmeyen tüylerden kurtulmada en fazla tercih edilen yöntem olan lazer epilasyon uygulaması, kıl oluşumunu tamamlamış ve uygulamaya engel herhangi bir sağlık problemi olmayan herkese güvenle uygulanabilmektedir.

  LÜTFEN DİKKAT !! Lazer epilasyon sadece bu konuda yetkilendirilmiş ve Sağlık Bakanlığı tarafından denetlenen sağlık kurumlarında ve uzman doktor kontrolünde uygulanmalıdır. Ayrıca lazer epilasyon cihazının FDA onaylı olması da çok önemlidir. FDA onaysız cihazlarla yapılan uygulamalarda geri dönüşü olmayan ciddi zararlar olabilmektedir. Güzellik salonlarının ve kuaförlerin lazer uygulama yetkisi yoktur. Buralarda lazer cihazları Sağlık Bakanlığı’nın izni olmadan, yetkisiz kişilerce, kaçak olarak kullanılmaktadır. Lazer enerjisi çok güçlü bir enerji olduğundan, bu gibi yetkisiz yerlerde yapılan uygulamalar sağlığınız açısından çok ciddi riskler içermektedir. 

  Lazer epilasyon göz çevresi hariç tüm cilde uygulanabilir. Uygulanacak ciltte herhangi bir krem, yağ veya makyaj olmamalıdır. İşlem sırasında gözlerin lazer ışınlarından etkilenmemesi için özel gözlük kullanılmaktadır. Uygulama öncesi gereken hazırlıklar tamamlandıktan sonra epilasyon uygulanacak bölgedeki kıl köklerine uygun miktarda lazer enerjisi uygulanır.

  Kıl köklerinde yer alan melanin pigmenti uygulanan lazer enerjisini emer ve ortaya çıkan enerji kıl kökünü yok eder. Ancak koyu renk  ciltlerde de melanin dediğimiz renk pigmentleri yoğun olarak bulunduğundan, lazer enerjisi cilt tarafından da emilebilmekte ve bu da ciltte lekelenmelere neden olabilmektedir. Bu nedenle koyu renkli ciltlerde uygulanacak lazerin uzmanlar tarafından seçilmesi gerekmektedir. Bunun tam tersi bir durumda ise, çok açık renkli tüylerde melanin pigmenti bulunmadığı için lazer epilasyon yeterli etkiyi göstermeyebilir. İşlemin sonuçları kişiden kişiye değişmekle birlikte 5-8 seans sonunda ortaya çıkmaktadır.

  Alexandrite Lazer 755 nanometre dalga boyunda çalışır. Bu dalga boyunda melanin pigmentinin lazer emilimi çok yüksektir. Alexandrite cihazı özellikle kalın ve koyu renkli kıllarda çok etkili olmakta ve başarılı sonuçlar alınmaktadır. Alexandrite lazer epilasyonda ayrıca bir soğutma sistemi bulunduğundan uygulama sırasında acı hissi minimum düzeyde olur. İz kalma ihtimali de yok denecek kadar azdır. Hastadan hastaya değişmekle birlikte 5-8 seans arasında sonuç alınmaktadır.

  Lazer epilasyonun en büyük avantajı kalıcı bir tedavi yöntemi olmasıdır. Bu uygulama sayesinde kişi istenmeyen tüylerinden kalıcı olarak kurtulmaktadır. Tüyler tekrar çıksa bile çok daha küçük ve açık renkli olmaktadır. İşlem oldukça acısızdır, kişi tarafından sadece küçük bir fiske vuruşu gibi algılanır. Lazer epilasyon ile kısa sürede büyük alanlarda çalışma yapılabilir.

  Sağlık kurumlarında, doktor kontrolünde ve FDA onaylı cihazlarla uygulanan lazer son derece güvenli olup bugüne kadar birikici bir etkisine rastlanmamıştır. Merkezimizde epilasyon konusunda en güvenilir cihazlardan biri olan Amerikan FDA onaylı Alexandrite lazer sistemi ( CANDELA Gentle LASE PRO ) kullanılmaktadır. Bu cihazlar ABD’den İngiltere’ye, Hollanda’dan Avustralya’ya kadar çeşitli gelişmiş ülkelerde de kullanılmaktadır.

  Lazer epilasyonda kullanılan ışınlar ancak cilt yüzeyinin yaklaşık 1 mm altında bulunan kıl köklerine kadar ulaşabilmekte, daha derine ve iç organlara ulaşamamaktadır. Lazer cihazı, ışını deriye sadece kıl köklerinin etkileneceği, kılı çevreleyen diğer yapılara zarar gelmeyecek kadar kısa bir süre boyunca verir. Lazer epilasyonda kullanılan ışınlar radyolojik görüntüleme yöntemlerinde kullanılan X ışınlarından farklı olup, noniyonize karakterdedir. Bundan dolayı lazer epilasyonun kısırlık yapması mümkün değildir ve kısırlık yaptığına dair bilimsel bir veri de bulunmamaktadır.

  Günümüzde artık erkekler de en az kadınlar kadar istenmeyen tüylerinden kurtulmak için lazer epilasyonu tercih etmektedirler. Merkezimizde erkeklere de lazer epilasyon başarıyla uygulanmaktadır.

  Kalp pili olanlarda, sara hastalığında, hamilelerde, sarı ,beyaz ve ayva tüylü olanlarda, ışığa duyarlı ilaç kullananlarda, cilt kanseri olanlarda, ciltte aktif lezyon var ise lezyon geçene kadar , cilt soyma ürünleri kullananlara bıraktıktan sonra  15 gün boyunca,  Roacutan kullanımı sırasında ve sonrasında 6 ay boyunca lazer epilasyon uygulanmaz. Ayrıca güneş banyosundan ve solaryumdan hemen sonra lazer uygulanmamalıdır. Seanslar bitene kadar özellikle güneş ışınlarından ve solaryumdan kaçınmak gerekir.

   Uygulama aralıkları yüz bölgesi için 4-6 hafta, vücut için 8-10 haftadır. Düzenli uygulama ile seans aralıkları gittikçe açılır. Seans aralıklarını belirleyen asıl etmen uygulanan kişinin cilt yapısı ve kıl tipidir. Ten ve tüy rengine bağlı olarak tedavi sonuçları hastadan hastaya değişebilir. Ancak tedavi başlangıcından itibaren tüyler daha yavaş ve ince çıkar. Uygulama bölgesi, kılların rengi, yoğunluğu ve kişisel özelliklerle ilişkili olarak tedaviden  alınan yanıt değişken olabilir. Bir hastalık sonucu oluşan tüyler (hormonal bozukluklar gibi) lazer uygulamasıyla yok edilse bile , mevcut hastalık kontrol altına alınmadıkça, tekrar çıkacaktır.Bu nedenle mevcut hastalığın da aynı anda tedavisi gerekir.

  Lazer epilasyon uygulamasının güvenilirliği ve etkinliği FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) tarafından onay altına alınmıştır. Ancak bu noktada önemli olan seçeceğiniz  merkezin uzman doktor kontrolünde işlem yapan, FDA onaylı, etkisi ve güvenilirliği tescillenmiş lazer cihazlarını kullanan bir sağlık kurumu olmasıdır. Doğru ellerde, kaliteli ve cildinize uygun lazer cihaz sistemiyle ve doğru dozlarda yapılan lazer epilasyon işleminin herhangi ciddi  bir yan etkisi veya riski bulunmamaktadır.

  Nadir olarak görülebilen yan etkileri şunlardır; Kızarıklık olabilir genelde 1-2 saatte , nadiren birkaç günde geçer. Ödem olabilir, 1- 2 günde geçer.  Sivilcelenme (folikülit) olabilir .

  Merkezimizden Fotoğraflar