Vücutta istenmeyen tüylerin hızlı ve etkili çözüm yolu olan lazer epilasyon, ışınların kullanılması yoluyla kıl köklerini yok eder.

Uzun yıllardır lazer ve türevlerini kullanan bilim, özellikle 90’lar boyunca bu alanı estetik cerrahi noktasında da kullanmak için harekete geçmiştir. 1998 yılında Massachusetts General Hospital tarafından yayınlanan lazer epilasyon makalesi de bu sektörün ilk adımı olmuştur. Bu tarihten sonra dermatolojik olarak ticari anlamda kullanılmaya başlanan lazer epilasyon, bugün pek çok farklı türü ile insanların hizmetine sunulmuştur.

Elektrikten elde ettiği enerjiyi lazer ışınına dönüştüren alet kıl köküne verdiği ısı ile bu noktayı yok eder. Kıl kökünün tahrip olması ile birlikte bölgede yeniden tüy çıkması kesinlikle söz konusu olmaz.

Lazer epilasyon yaptırmadan yapılması gerekenler nelerdir?

Lazer epilasyon yaptırmadan önce mutlaka uygulanması gereken bazı adımlar mevcuttur. Bunları ise şu şekilde sıralayabiliriz:

Kılların Tıraş Edilmesi: Lazer epilasyon öncesinde yaklaşık olarak bir ay öncesinde kılların tıraş edilmesi bırakılmalıdır. Bunun yanı sıra ağda, cımbız gibi tüylenmeleri olumsuz etkileyecek önlemlerden de kaçınmak gerekiyor.

Seanstan 3 gün önce de lazerin uygulanacağı bölgedeki kıllar mutlaka tıraş edilmelidir. Buna ek olarak vücudun kese yapılması da gerekmektedir.

Cilde Kimyasal Sürülmemesi: Lazer epilasyon öncesinde operasyon yapılacak bölgeye herhangi bir kimyasal sürülmemesi gerekiyor. Bu güneş kremi ya da nemlendirici krem olabileceği gibi, bebek yağı da bu kategori içerisinde değerlendirilir.

Kullanılan İlaçların Bildirilmesi: Lazer epilasyon yaptırmak isteyen kişiler işlem öncesinde mutlaka kullandıkları ilaçları bildirmelidir. Bunun yanı sıra deri hastalıkları varsa uzmanın bilgisi olmak zorundadır. Aksi takdirde vücudunuzda oluşan rahatsızlık farklı kişilere ya da uzmana geçebilir. Bunun yanı sıra son 6 ay içerisinde sivilce tedavisi olmuş kişiler de lazer epilasyon yapacak uzmanı bilgilendirmelidir.

Kronik Hastalık veya Hamilelik Varsa Bildirilmesi: Özellikle epilepsi, deri hastalıkları gibi kronikleşmiş rahatsızlıkları olan kişiler mutlak suretle uzmana operasyon öncesinde kendileri ve hastalıkları ile ilgili bilgi vermelidir. Ayrıca hamilelikte lazer epilasyon herhangi bir sorun yaratmasa da bazı aylarda yaptırılması doğru değildir. Bu aylar ilk üç ay ve son üç aydır. Dolayısıyla kişi hamile olduğunu biliyorsa ve bu zaman dilimi içerisindeyse yapılacak işlemden uzak durmalıdır.

Güneş Işınlarından Kaçınmalı: Kişiler lazer epilasyon öncesinde güneş ışınlarından olabildiğince kaçınmalıdır. Bu ışınlar güçlü etkileri ile leke oluşumuna neden olabilir ve kişilerin alacağı epilasyon hizmetini engelleyebilir. Epilasyon için de en uygun ay bu nedenle hep kış ayları olarak bilinir. Çünkü güneşin etkisi azdır ve lekelenme olmadan rahatça tüm seanslar tamamlanır.

Tüy Sarartıcı Ürün Kullanılmamalı: Epilasyon öncesinde bazı kişiler tüy sarartıcı ürün kullanabiliyor. Bu durum yapılacak işlemi ciddi anlamda zorlaştırıyor. Kaldı ki en başarılı işlem koyu renk tüylerde gerçekleşiyor.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Lazer epilasyon nedir?

  Lazer epilasyon istenmeyen tüylerden kurtulmada en etkili ve en güvenli yöntemdir. Cilde uygulanan lazer enerjisi kıl köklerindeki melanin pigmenti tarafından emilir ve bu sayede  kıl kökleri azalarak yok olurlar.

  İstenmeyen tüylerden kurtulmada en fazla tercih edilen yöntem olan lazer epilasyon uygulaması, kıl oluşumunu tamamlamış ve uygulamaya engel herhangi bir sağlık problemi olmayan herkese güvenle uygulanabilmektedir.

  LÜTFEN DİKKAT !! Lazer epilasyon sadece bu konuda yetkilendirilmiş ve Sağlık Bakanlığı tarafından denetlenen sağlık kurumlarında ve uzman doktor kontrolünde uygulanmalıdır. Ayrıca lazer epilasyon cihazının FDA onaylı olması da çok önemlidir. FDA onaysız cihazlarla yapılan uygulamalarda geri dönüşü olmayan ciddi zararlar olabilmektedir. Güzellik salonlarının ve kuaförlerin lazer uygulama yetkisi yoktur. Buralarda lazer cihazları Sağlık Bakanlığı’nın izni olmadan, yetkisiz kişilerce, kaçak olarak kullanılmaktadır. Lazer enerjisi çok güçlü bir enerji olduğundan, bu gibi yetkisiz yerlerde yapılan uygulamalar sağlığınız açısından çok ciddi riskler içermektedir. 

  Lazer epilasyon göz çevresi hariç tüm cilde uygulanabilir. Uygulanacak ciltte herhangi bir krem, yağ veya makyaj olmamalıdır. İşlem sırasında gözlerin lazer ışınlarından etkilenmemesi için özel gözlük kullanılmaktadır. Uygulama öncesi gereken hazırlıklar tamamlandıktan sonra epilasyon uygulanacak bölgedeki kıl köklerine uygun miktarda lazer enerjisi uygulanır.

  Kıl köklerinde yer alan melanin pigmenti uygulanan lazer enerjisini emer ve ortaya çıkan enerji kıl kökünü yok eder. Ancak koyu renk  ciltlerde de melanin dediğimiz renk pigmentleri yoğun olarak bulunduğundan, lazer enerjisi cilt tarafından da emilebilmekte ve bu da ciltte lekelenmelere neden olabilmektedir. Bu nedenle koyu renkli ciltlerde uygulanacak lazerin uzmanlar tarafından seçilmesi gerekmektedir. Bunun tam tersi bir durumda ise, çok açık renkli tüylerde melanin pigmenti bulunmadığı için lazer epilasyon yeterli etkiyi göstermeyebilir. İşlemin sonuçları kişiden kişiye değişmekle birlikte 5-8 seans sonunda ortaya çıkmaktadır.

  Alexandrite Lazer 755 nanometre dalga boyunda çalışır. Bu dalga boyunda melanin pigmentinin lazer emilimi çok yüksektir. Alexandrite cihazı özellikle kalın ve koyu renkli kıllarda çok etkili olmakta ve başarılı sonuçlar alınmaktadır. Alexandrite lazer epilasyonda ayrıca bir soğutma sistemi bulunduğundan uygulama sırasında acı hissi minimum düzeyde olur. İz kalma ihtimali de yok denecek kadar azdır. Hastadan hastaya değişmekle birlikte 5-8 seans arasında sonuç alınmaktadır.

  Lazer epilasyonun en büyük avantajı kalıcı bir tedavi yöntemi olmasıdır. Bu uygulama sayesinde kişi istenmeyen tüylerinden kalıcı olarak kurtulmaktadır. Tüyler tekrar çıksa bile çok daha küçük ve açık renkli olmaktadır. İşlem oldukça acısızdır, kişi tarafından sadece küçük bir fiske vuruşu gibi algılanır. Lazer epilasyon ile kısa sürede büyük alanlarda çalışma yapılabilir.

  Sağlık kurumlarında, doktor kontrolünde ve FDA onaylı cihazlarla uygulanan lazer son derece güvenli olup bugüne kadar birikici bir etkisine rastlanmamıştır. Merkezimizde epilasyon konusunda en güvenilir cihazlar olan Amerikan FDA onaylı Alexandrite Lazer Sistemi ve Buz Lazer Sistemi kullanılmaktadır. Bu cihazlar ABD’den İngiltere’ye, Hollanda’dan Avustralya’ya kadar çeşitli gelişmiş ülkelerde de kullanılmaktadır.

  Lazer epilasyonda kullanılan ışınlar ancak cilt yüzeyinin yaklaşık 1 mm altında bulunan kıl köklerine kadar ulaşabilmekte, daha derine ve iç organlara ulaşamamaktadır. Lazer cihazı, ışını deriye sadece kıl köklerinin etkileneceği, kılı çevreleyen diğer yapılara zarar gelmeyecek kadar kısa bir süre boyunca verir. Lazer epilasyonda kullanılan ışınlar radyolojik görüntüleme yöntemlerinde kullanılan X ışınlarından farklı olup, noniyonize karakterdedir. Bundan dolayı lazer epilasyonun kısırlık yapması mümkün değildir ve kısırlık yaptığına dair bilimsel bir veri de bulunmamaktadır.

  Günümüzde artık erkekler de en az kadınlar kadar istenmeyen tüylerinden kurtulmak için lazer epilasyonu tercih etmektedirler. Merkezimizde erkeklere de lazer epilasyon başarıyla uygulanmaktadır.

  Kalp pili olanlarda, sara hastalığında, hamilelerde, sarı ,beyaz ve ayva tüylü olanlarda, ışığa duyarlı ilaç kullananlarda, cilt kanseri olanlarda, ciltte aktif lezyon var ise lezyon geçene kadar , cilt soyma ürünleri kullananlara bıraktıktan sonra  15 gün boyunca,  Roacutan kullanımı sırasında ve sonrasında 6 ay boyunca lazer epilasyon uygulanmaz. Ayrıca güneş banyosundan ve solaryumdan hemen sonra lazer uygulanmamalıdır. Seanslar bitene kadar özellikle güneş ışınlarından ve solaryumdan kaçınmak gerekir.

   Uygulama aralıkları yüz bölgesi için 4-6 hafta, vücut için 8-10 haftadır. Düzenli uygulama ile seans aralıkları gittikçe açılır. Seans aralıklarını belirleyen asıl etmen uygulanan kişinin cilt yapısı ve kıl tipidir. Ten ve tüy rengine bağlı olarak tedavi sonuçları hastadan hastaya değişebilir. Ancak tedavi başlangıcından itibaren tüyler daha yavaş ve ince çıkar. Uygulama bölgesi, kılların rengi, yoğunluğu ve kişisel özelliklerle ilişkili olarak tedaviden  alınan yanıt değişken olabilir. Bir hastalık sonucu oluşan tüyler (hormonal bozukluklar gibi) lazer uygulamasıyla yok edilse bile , mevcut hastalık kontrol altına alınmadıkça, tekrar çıkacaktır.Bu nedenle mevcut hastalığın da aynı anda tedavisi gerekir.

  Lazer epilasyon uygulamasının güvenilirliği ve etkinliği FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) tarafından onay altına alınmıştır. Ancak bu noktada önemli olan seçeceğiniz  merkezin uzman doktor kontrolünde işlem yapan, FDA onaylı, etkisi ve güvenilirliği tescillenmiş lazer cihazlarını kullanan bir sağlık kurumu olmasıdır. Doğru ellerde, kaliteli ve cildinize uygun lazer cihaz sistemiyle ve doğru dozlarda yapılan lazer epilasyon işleminin herhangi ciddi  bir yan etkisi veya riski bulunmamaktadır.

  Nadir olarak görülebilen yan etkileri şunlardır; Kızarıklık olabilir genelde 1-2 saatte , nadiren birkaç günde geçer. Ödem olabilir, 1- 2 günde geçer.  Sivilcelenme (folikülit) olabilir .

  Merkezimizden Fotoğraflar