Diode lazer epilasyon, sürekli tıraş olan, ağda yapan veya istenmeyen tüyleri alan kişileri rahatlatan bir işlemdir.

Son teknoloji ürünü olan Diode lazer epilasyon, saç köklerini hedeflemek ve yok etmek için konsantre bir ışık demeti kullanır ve gelecekteki saç büyümesini engeller. Diğer epilasyon yöntemlerinin aksine, diode lazer epilasyon non-invazivdir ve minimum rahatsızlık verir. Yüz, bacaklar, koltuk altı, bikini bölgesi gibi vücudun çeşitli bölgelerinde kullanılabilir.

Diode Lazer Epilasyon Nedir?

Diode lazer epilasyon, kıl foliküllerini yok etmek ve gelecekteki kıl büyümesini önlemek için yüksek teknoloji lazerler kullanan son teknoloji bir prosedürdür. Prosedür genel olarak güvenli ve en az rahatsızlık verdiği bilinmektedir. Çoğu hasta sadece hafif bir ısı veya karıncalanma hissi yaşar. Saç döngüler halinde uzadığından ve tüm foliküller aynı anda aktif olmadığından, genellikle en iyi sonuçları elde etmek için birden fazla seans gerekmektedir.

Diode Lazer Epilasyon Nasıl Yapılır?

Diode Lazer EpilasyonSüreç, bireysel hasta için en iyi tedavi planını belirlemek için bir konsültasyonla başlar. İşlem sırasında, lazer cilde uygulandığında hasta hafif bir sıcaklık hissi veya karıncalanma hissedebilir. Konfor ve güvenliği en üst düzeye çıkarmak için, genellikle işlemden önce ve sonra bir soğutma jeli uygulanır. Tedavi edilen alanın büyüklüğüne bağlı olarak, prosedür birkaç dakikadan birkaç saate kadar sürebilir.

Diode Lazer Epilasyon Kimler için Uygundur?

Diode lazer epilasyon, istenmeyen tüy büyümesine uzun vadeli bir çözüm arayan çoğu insan için uygun bir seçenektir. Koyu ten tonları da dahil olmak üzere çeşitli cilt tiplerinde kullanılabilir. Tıraş veya ağda gibi geleneksel tüy alma yöntemlerinden kıl dönmesi, cilt tahrişi veya diğer yan etkiler yaşayanlar için özellikle yararlıdır. Bununla birlikte, diode lazer epilasyonun belirli tıbbi durumları olan veya hamile veya emziren kişiler için uygun olmadığına dikkat etmek önemlidir.

Diode Lazer Epilasyonda Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Diode lazer epilasyonu düşünmeden önce akılda tutulması gereken birkaç önemli nokta vardır. İlk olarak, prosedürle ilgili deneyimi olan ve uygun ekipmanı kullanan kalifiye bir pratisyen seçmek önemlidir. İkincisi, hastalar optimal sonuçlara ulaşmak için birden fazla tedavinin gerekli olabileceğini anlamalı ve önerilen tedavi programını takip etmelidir. Üçüncüsü, hastalar prosedürün rahatsız edici olabileceğinin ve tipik olarak birkaç saat içinde düzelen kızarıklık veya hafif şişmeye neden olabileceğinin farkında olmalıdır.

Diode Lazer Epilasyon Avantajları Nelerdir?

Prosedürün birkaç avantajı bulunmaktadır. Birincisi, birden fazla tedavi ile kalıcı tüy azaltma sağlayabilen uzun vadeli bir çözümdür. İkincisi, cilde zarar vermeyen güvenli ve non-invaziv bir prosedürdür. Üçüncüsü, sırt veya bacaklar gibi daha geniş alanlar da dahil olmak üzere vücudun çoğu bölgesinde etkilidir.

İstanbul Diode Lazer Epilasyon

İstanbul diode lazer epilasyon konusunda en fazla merkezin bulunduğu yerdir. Birçok kişi bu konu için İstanbul’a gelmektedir.

Diode Lazer Epilasyon Yapan Hastaneler

Diode lazer epilasyon yapan hastaneler konusunda araştırma yapmalı ve iletişime geçmeniz gerekmektedir.

Lazer epilasyon kişilerin kendilerini daha estetik bir görünüme kavuşturmak için yapılan işlemdir. Özellikle kadınlar tarafından tercih edilen lazer epilasyon, son dönemlerde metropol kentlerinde yaşayan erkeklerin de tercihleri arasında yer almaktadır.

Lazer epilasyon sayesinde birçok kişi teninde pürüzsüzlüğü rahat bir şekilde sağlamaktadır. Bu sayede toplumda daha rahat hareket edebilir. Günümüzde birçok lazer epilasyon yöntemi kullanılmaktadır. Diode lazer epilasyon da etkili olabilecek yöntemler arasında yer almaktadır.

Diode Lazer Epilasyon Sonrası Kıllar Ne Zaman Dökülür?

Diode Lazer Epilasyon istenmeyen tüylerin vücuttan alınmasında popüler bir yöntemdir. Diode lazer epilasyon uygulanan hastalar, tüylerin ne zaman döküldüğünü görmeyi bekleyebileceklerini merak edebilirler. Genelde diode lazer epilasyon sonrası tüylerin dökülmesi 1-3 hafta sürer. Ancak bu durum elbette kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilir.

Diode Lazer Epilasyon Kaç Seansta Biter?

Diode lazer epilasyon için gerekli seans sayısı cilt tipi, kıl kalınlığı ve tedavi edilen bölge gibi bireysel faktörlere göre değişir. İstenilen sonuca ulaşmak için hastaların ortalama 6-8 seansa ihtiyacı vardır. Kılların aktif büyüme fazına (anajen faz) girmesi ve lazer tarafından hedeflenmesi için seansların 4-6 hafta arayla yapılması gerektiğini unutmamak önemlidir.

Kılların büyüme döngüsünü bozabileceği ve tedavinin etkinliğini azaltabileceği için hastalar ayrıca seanslar arasında tüyleri yolmaktan veya ağda yapmaktan kaçınmalıdır.

Diode Lazer Epilasyon Acıtıyor mu?

Genel olarak, diode lazer epilasyon çoğu hasta tarafından iyi tolere edilir ve sadece hafif bir rahatsızlık söz konusu olabilir. Lazer, kıl köklerini hedef alırken ciltte bir soğuma hissi yayar ve bu da herhangi bir rahatsızlığı en aza indirmeye yardımcı olabilir.

Elbette diode lazerde de diğerlerinde olduğu gibi acı eşiği kişiden kişiye göre değişebilir. Bu da herkesin acı çekeceği ya da çekmeyeceği anlamına gelmemektedir.

Diode Lazer Epilasyon Zararlı mı?

Diode lazer epilasyon da diğer türlerde olduğu gibi işin uzmanı tarafından yapıldığında çok fazla zarar içermemektedir. Ancak bu tamamen zararsız olduğu anlamına da gelmiyor. Bazı cilt tipler aşırı hassas olduğu için bazı yan etkiler gösterebilir. Hafif kızarıklık ve şişlik ilk birkaç gün içerisinde yok olabilecek yan etkiler arasında yer almaktadır.

Diode Lazer Epilasyon Vücudun Hangi Bölgelerine Uygulanır?

Diode lazer epilasyon ile en sık tedavi edilen alanlar arasında yüz, koltuk altı, bikini bölgesi, bacaklar ve sırt bulunur. Bununla birlikte, tedavi, kollar, göğüs ve karın dahil olmak üzere vücudun diğer bölgelerindeki tüyleri almak için de kullanılabilir.

Diode Lazer Epilasyon Etkili mi?

Diode lazer üzerinde çalışma yapan bilim insanları yapılan işlemin büyük oranda etkili olduğunu ortaya koymuştur. Hastalar, sadece bir veya iki seanstan sonra saç büyümesinde önemli bir azalma fark edebilir ve sonraki her seansta daha fazla etki görülebilir.

Diode Lazer Epilasyon Fiyatları Ne Kadar?

Diode lazer epilasyon fiyatları kuruma ve işlemi gerçekleştirecek uzmana göre değişiklik gösterebilir. Bunun için yaptırmak istediğiniz kuruma mutlaka başvurunuz.

Diode Lazer Epilasyon Ağrılı mıdır?

Diode lazer epilasyon, tüylerin kalıcı olarak azaltılmasında kullanılan bir teknolojidir. Ancak, bu işlem sırasında ağrı hissi kişiden kişiye değişebilir. Bazı kişiler hafif bir batma hissi bildirirken, diğerleri daha yoğun bir ağrı hissederler. Ağrı seviyesi, cilt tipinize, tüylerinizin kalınlığına ve tedavi edilen bölgeye bağlıdır.

Diode Lazer Epilasyon Öncesi Hazırlık Nasıl Yapılır?

Diode lazer epilasyon öncesi hazırlık, başarılı bir sonuç için önemlidir. İlk olarak, epilasyon yapılacak bölgeyi güneş ışığından korumak gerekir. İkinci olarak, epilasyon öncesi cildin temiz ve kuru olması önemlidir. Üçüncü olarak, epilasyon yapılacak bölgedeki tüylerin uzunluğu ideal seviyede olmalıdır. Bu da genellikle 1-2 mm olacak şekildedir.

Diode Lazer Epilasyon Sonrası Cilt Bakımı için Neler Yapılmalı?

İşlemden sonraki birkaç gün cildinizi güneş ışınlarından korumanız gerekebilir. Lazer epilasyon sonrası cilt kuruyabilir. Bu nedenle nemlendirici kullanımına özen gösterin. İşlemden sonraki birkaç gün sıcak su, sauna veya buhar banyosundan kaçının. İşlemden sonraki birkaç gün agresif kozmetik ürünlerden kaçının. Cildinizi tahriş edebilecek ürünler yerine daha hafif, cilde destek olacak ürünler kullanın.

Diode Lazer Epilasyon Hangi Ciltler İçin Uygundur?

Diode lazer, koyu renkli saçları ve açık tenli kişilerde en etkili olmasına rağmen, teknolojik gelişmeler sayesinde artık farklı cilt ve saç renklerinde de kullanılabilmektedir. Diode lazer, derinin daha derin katmanlarına nüfuz eder ve bu da koyu cilt tonları için daha güvenli hale getirir. Ancak, her cilt tipi ve durumu için en uygun tedaviyi belirlemek için bir dermatoloji uzmanına danışmak gerekebilir.

Diode Lazer Epilasyon Etkileri Ne Kadar Sürede Görülür?

İlk seans sonrasında bazı kişilerde hemen fark edilebilir bir azalma olabilir. İkinci ve üçüncü seanslardan sonra, kıllarda incelme ve seyrekleşme gibi belirtiler görülmeye başlanabilir. Genellikle tam etkinin görülmesi için ortalama 6 ila 8 seans gerekebilir. Bu süreçte kılların büyük bir kısmı yok olacak ve ciltte pürüzsüzlük sağlanacaktır.

Diode lazer epilasyonun tam etkisinin kalıcı olması için genellikle düzenli aralıklarla yapılan seanslara ihtiyaç vardır.

Diode Lazer Epilasyonun Diğer Lazer Tiplerine Göre Farkları Nelerdir?

Genellikle 800-810 nanometre dalga boyuna sahiptir. Bu dalga boyu, melanin tarafından iyi emilir, bu da cildin altındaki kıl köklerini hedefleme yeteneğini artırır.

Diode lazer daha büyük bir tedavi başlığına sahiptir, bu da daha geniş alanlarda hızlı ve etkili tedavi sağlar.

Tedavi sonrası yan etkileri en aza indirmek için soğutma sistemleri kullanılır.

Diode Lazer Epilasyonun Yan Etkileri Nelerdir?

Tedavi sonrası bölgede hafif kızarıklık ve şişlik görülebilir. Ancak bu birkaç saat sonra geçebilir. Lazer atışları sırasında veya hemen sonrasında hafif bir ağrı veya rahatsızlık hissi olabilir. Tedavi sonrasında hafif kabuklanma veya kaşıntı görülebilir. Bu, yeni cilt hücrelerinin oluşumuyla ilgili bir süreçtir.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Lazer epilasyon nedir?

  Lazer epilasyon istenmeyen tüylerden kurtulmada en etkili ve en güvenli yöntemdir. Cilde uygulanan lazer enerjisi kıl köklerindeki melanin pigmenti tarafından emilir ve bu sayede  kıl kökleri azalarak yok olurlar.

  İstenmeyen tüylerden kurtulmada en fazla tercih edilen yöntem olan lazer epilasyon uygulaması, kıl oluşumunu tamamlamış ve uygulamaya engel herhangi bir sağlık problemi olmayan herkese güvenle uygulanabilmektedir.

  LÜTFEN DİKKAT !! Lazer epilasyon sadece bu konuda yetkilendirilmiş ve Sağlık Bakanlığı tarafından denetlenen sağlık kurumlarında ve uzman doktor kontrolünde uygulanmalıdır. Ayrıca lazer epilasyon cihazının FDA onaylı olması da çok önemlidir. FDA onaysız cihazlarla yapılan uygulamalarda geri dönüşü olmayan ciddi zararlar olabilmektedir. Güzellik salonlarının ve kuaförlerin lazer uygulama yetkisi yoktur. Buralarda lazer cihazları Sağlık Bakanlığı’nın izni olmadan, yetkisiz kişilerce, kaçak olarak kullanılmaktadır. Lazer enerjisi çok güçlü bir enerji olduğundan, bu gibi yetkisiz yerlerde yapılan uygulamalar sağlığınız açısından çok ciddi riskler içermektedir. 

  Lazer epilasyon göz çevresi hariç tüm cilde uygulanabilir. Uygulanacak ciltte herhangi bir krem, yağ veya makyaj olmamalıdır. İşlem sırasında gözlerin lazer ışınlarından etkilenmemesi için özel gözlük kullanılmaktadır. Uygulama öncesi gereken hazırlıklar tamamlandıktan sonra epilasyon uygulanacak bölgedeki kıl köklerine uygun miktarda lazer enerjisi uygulanır.

  Kıl köklerinde yer alan melanin pigmenti uygulanan lazer enerjisini emer ve ortaya çıkan enerji kıl kökünü yok eder. Ancak koyu renk  ciltlerde de melanin dediğimiz renk pigmentleri yoğun olarak bulunduğundan, lazer enerjisi cilt tarafından da emilebilmekte ve bu da ciltte lekelenmelere neden olabilmektedir. Bu nedenle koyu renkli ciltlerde uygulanacak lazerin uzmanlar tarafından seçilmesi gerekmektedir. Bunun tam tersi bir durumda ise, çok açık renkli tüylerde melanin pigmenti bulunmadığı için lazer epilasyon yeterli etkiyi göstermeyebilir. İşlemin sonuçları kişiden kişiye değişmekle birlikte 5-8 seans sonunda ortaya çıkmaktadır.

  Alexandrite Lazer 755 nanometre dalga boyunda çalışır. Bu dalga boyunda melanin pigmentinin lazer emilimi çok yüksektir. Alexandrite cihazı özellikle kalın ve koyu renkli kıllarda çok etkili olmakta ve başarılı sonuçlar alınmaktadır. Alexandrite lazer epilasyonda ayrıca bir soğutma sistemi bulunduğundan uygulama sırasında acı hissi minimum düzeyde olur. İz kalma ihtimali de yok denecek kadar azdır. Hastadan hastaya değişmekle birlikte 5-8 seans arasında sonuç alınmaktadır.

  Lazer epilasyonun en büyük avantajı kalıcı bir tedavi yöntemi olmasıdır. Bu uygulama sayesinde kişi istenmeyen tüylerinden kalıcı olarak kurtulmaktadır. Tüyler tekrar çıksa bile çok daha küçük ve açık renkli olmaktadır. İşlem oldukça acısızdır, kişi tarafından sadece küçük bir fiske vuruşu gibi algılanır. Lazer epilasyon ile kısa sürede büyük alanlarda çalışma yapılabilir.

  Sağlık kurumlarında, doktor kontrolünde ve FDA onaylı cihazlarla uygulanan lazer son derece güvenli olup bugüne kadar birikici bir etkisine rastlanmamıştır. Merkezimizde epilasyon konusunda en güvenilir cihazlar olan Amerikan FDA onaylı Alexandrite Lazer Sistemi ve Buz Lazer Sistemi kullanılmaktadır. Bu cihazlar ABD’den İngiltere’ye, Hollanda’dan Avustralya’ya kadar çeşitli gelişmiş ülkelerde de kullanılmaktadır.

  Lazer epilasyonda kullanılan ışınlar ancak cilt yüzeyinin yaklaşık 1 mm altında bulunan kıl köklerine kadar ulaşabilmekte, daha derine ve iç organlara ulaşamamaktadır. Lazer cihazı, ışını deriye sadece kıl köklerinin etkileneceği, kılı çevreleyen diğer yapılara zarar gelmeyecek kadar kısa bir süre boyunca verir. Lazer epilasyonda kullanılan ışınlar radyolojik görüntüleme yöntemlerinde kullanılan X ışınlarından farklı olup, noniyonize karakterdedir. Bundan dolayı lazer epilasyonun kısırlık yapması mümkün değildir ve kısırlık yaptığına dair bilimsel bir veri de bulunmamaktadır.

  Günümüzde artık erkekler de en az kadınlar kadar istenmeyen tüylerinden kurtulmak için lazer epilasyonu tercih etmektedirler. Merkezimizde erkeklere de lazer epilasyon başarıyla uygulanmaktadır.

  Kalp pili olanlarda, sara hastalığında, hamilelerde, sarı ,beyaz ve ayva tüylü olanlarda, ışığa duyarlı ilaç kullananlarda, cilt kanseri olanlarda, ciltte aktif lezyon var ise lezyon geçene kadar , cilt soyma ürünleri kullananlara bıraktıktan sonra  15 gün boyunca,  Roacutan kullanımı sırasında ve sonrasında 6 ay boyunca lazer epilasyon uygulanmaz. Ayrıca güneş banyosundan ve solaryumdan hemen sonra lazer uygulanmamalıdır. Seanslar bitene kadar özellikle güneş ışınlarından ve solaryumdan kaçınmak gerekir.

   Uygulama aralıkları yüz bölgesi için 4-6 hafta, vücut için 8-10 haftadır. Düzenli uygulama ile seans aralıkları gittikçe açılır. Seans aralıklarını belirleyen asıl etmen uygulanan kişinin cilt yapısı ve kıl tipidir. Ten ve tüy rengine bağlı olarak tedavi sonuçları hastadan hastaya değişebilir. Ancak tedavi başlangıcından itibaren tüyler daha yavaş ve ince çıkar. Uygulama bölgesi, kılların rengi, yoğunluğu ve kişisel özelliklerle ilişkili olarak tedaviden  alınan yanıt değişken olabilir. Bir hastalık sonucu oluşan tüyler (hormonal bozukluklar gibi) lazer uygulamasıyla yok edilse bile , mevcut hastalık kontrol altına alınmadıkça, tekrar çıkacaktır.Bu nedenle mevcut hastalığın da aynı anda tedavisi gerekir.

  Lazer epilasyon uygulamasının güvenilirliği ve etkinliği FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) tarafından onay altına alınmıştır. Ancak bu noktada önemli olan seçeceğiniz  merkezin uzman doktor kontrolünde işlem yapan, FDA onaylı, etkisi ve güvenilirliği tescillenmiş lazer cihazlarını kullanan bir sağlık kurumu olmasıdır. Doğru ellerde, kaliteli ve cildinize uygun lazer cihaz sistemiyle ve doğru dozlarda yapılan lazer epilasyon işleminin herhangi ciddi  bir yan etkisi veya riski bulunmamaktadır.

  Nadir olarak görülebilen yan etkileri şunlardır; Kızarıklık olabilir genelde 1-2 saatte , nadiren birkaç günde geçer. Ödem olabilir, 1- 2 günde geçer.  Sivilcelenme (folikülit) olabilir .

  Merkezimizden Fotoğraflar

  Web ve Yayın Kurulu
  Uzm. Dr. Sibel L. Kaş
  Oluşturma Tarihi : 11.12.2023
  Güncelleme Tarihi : –

  Bu web sayfasındaki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için kullanılamaz. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

  İçindekiler gizle