PCR Testi2022-02-28T11:42:07+03:00
pcr

HASTANEMİZDE
veya
ADRESİNİZDE
COVİD
ANTİKOR ve PCR TESTİ

pcr

HASTANEMİZDE
veya
ADRESİNİZDE
COVİD
ANTİKOR ve PCR TESTİ

previous arrow
next arrow
pcr web

HASTANEDE
veya
ADRESİNİZDE
COVİD PCR ve ANTİKOR TESTİ

pcr web

HASTANEDE
veya
ADRESİNİZDE
COVİD PCR ve ANTİKOR TESTİ

previous arrow
next arrow

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Covid-19 PCR Testi

  PCR testleri tıbbi alanda daha önce de kullanılmakta olan ve son dönemlerde Covid-19 ile mücadelede de etkili olarak kullanılan tanı yöntemidir. PCR ( Polymerase Chain Reaction- Polimeraz Zincir Reaksiyonu) testi kişinin vücudundaki virüs varlığını net olarak ortaya koyabilmektedir. PCR testi vücuttaki virüs sayısı çok az dahi olsa, virüsün varlığını belirleyebilmektedir. Asemptomatik olarak adlandırılan, yani virüs varlığıyla ilgili herhangi bir belirti göstermeyen kişilerde, PCR testleri sayesinde virüs varlığı kontrol edilebilmektedir. Bu sayede semptom göstermeyen hastalar enfeksiyonun en başında tespit edilerek izole edilebilmekte, böylece hastalığın yayılımı kontrol altına alınabilmektedir.

  PCR testinizi kurumumuzda yaptırabileceğiniz gibi, bizimle iletişime geçerek evde veya işyerinde test talebinde bulunabilirsiniz. Böylece steril araçlar ile ayağınıza kadar gelecek uzman personelimiz PCR örneğinizi güvenle alır ve PCR testinizi evinizden çıkmadan kolaylıkla yaptırabilirsiniz.

  PCR testi nasıl yapılır ?

  PCR testi ucu pamuklu ince bir çubuk vasıtasıyla ağız ve burundan sürüntü denen örneklerin alınmasıyla yapılmaktadır. Koronavirüs hastalığının teşhisi için bu test yapılıyorsa, erken dönemde ağız ve burundan örnek alınması daha doğru olur. Ancak hastalığın geç döneminde bu bölgelerde virüs kalmamış olabileceği için ağız ve burundan sürüntü alınarak yapılan test doğru sonuç vermeyebilir. Bu nedenle ileri dönemlerde solunum yollarından örnek alınması daha doğrudur.

  Bu test güvenilir midir ?

  PCR testi güvenilirliği üst düzey olan bir testtir. Özellikle semptom göstermeyen hastaların teşhisindeki rolü ile Covid-19 salgınında belirleyici rol oynamaktadır.

  Covid testi nerelerde yapılır ?

  PCR testi sağlık bakanlığı tarafında onay verilen sağlık kuruluşlarında örnek alınarak ve yine sağlık bakanlığı onaylı laboratuvarlarda incelenerek sonuçlandırılmaktadır.

  Korona testinin avantajları nelerdir ?

  PCR testi öncelikle kişi için tamamen ağrısız ve zahmetsiz bir testtir. Sonuçları çok hızlı çıktığı için pandemi ile mücadelede oldukça avantajlıdır. Semptomu olmayan hastalarda dahi virüs varlığını ortaya çıkarttığı için, hasta izolasyonu, temaslı izolasyonu ve virüs yayılımının durdurulmasında etkin olarak rol oynamaktadır.

  Test sonuçları ne zaman çıkar?

  PCR testinden 1-3 saat arasında sonuç alınması mümkündür. Genellikle 24 saat içinde sonuç kişiye bildirilir.

  Haftanın her günü test yapılıyor mu?

  Haftanın her günü PCR ve Antikor testi yaptırabilirsiniz. Cumartesi ve pazar günleri de dahil olmak üzere her gün ekiplerimiz hem merkezimizde hem de mobil olarak alanda faaliyettedir.

  PCR testi ve Antikor testi arasındaki fark nedir ?

  PCR gibi antijen testleri ile antikor testleri birbirine karıştırılmamalıdır. Antijen testleri hastanın vücudunda virüsün var olup olmadığını ortaya çıkartan testlerdir. Antikor testleri ise hastanın daha önceden virüs ile enfekte olup olmadığını, virüse karşı vücudunun antikor üretip üretmediğini görmeye yarayan testlerdir. Antijen testleri var olan hastalığa tanı koymaya yararken, antikor testleri daha önceden hastalığın geçirilip geçirilmediğini gösteren testlerdir. Antikor testleri kişinin test yapıldığı anda hasta olup olmadığına dair herhangi bir bilgi vermez. PCR testi ağız ve burundan sürüntü alınarak yapılırken, antikor testi kişiden kan örneği alınarak çalışılmaktadır.

  Hangi testi yaptırmalıyım ?

  Eğer şu anda hasta olup olmadığınızı öğrenmek istiyorsanız PCR testi yaptırmalısınız. Eğer geçmişe yönelik hastalık geçirip geçirmediğinizi öğrenmek istiyorsanız antikor testi yaptırmalısınız.

  Merkezimizden Fotoğraflar

  Go to Top