Koronavirüs hastalığını tespit etmek amacıyla kullanılan Koronavirüs testi, vücudunuzun COVID-19’a yakalandıktan veya aşı olduktan sonra ürettiği antikorları tespit edebilecek şekilde geliştirilmiştir.

Koronavirüs testi, eğer aşı olmadıysanız size kısa süre içerisinde hastalığa yakalanıp yakalanmadığınız konusunda net bilgi verir. Uzun bir çubukla burun arkasından ve genizden alınan sürüntü örnekleri bu hastalık için özel olarak geliştirilen makineye gösterilir. Makine pozitif (hastalığın olduğunu) ya da negatif (hastalığın olmadığını) gösteren bir işaret verir.

Bazı kişiler Covid-19’a yakalanır ancak herhangi bir belirti göstermeden tüm süreci geçirebilir. Koronavirüs testi eğer aşı olmadıysanız hastalığa karşı geliştirilen antikorları tespit ederek daha önce bu rahatsızlığı geçirdiğinize dair de bilgilendirir.

Hızlı koronavirüs test kitleri güvenilir mi?

Hastalığı hızlı bir şekilde tespit etmek için kullanılan hızlı koronavirüs testleri güvenilir olup, olmamak konusunda kafaları karıştırmaktadır. Hızlı koronavirüs testleri genellikle dakikalar içinde sonuç verir (15 Dakika) ve bir laboratuvarda bir uzman tarafından analiz edilmesi gerekmez.

Hızlı koronavirüs testler elbette bilinen PCR testleri kadar doğru sonuç vermez. Ancak yine de koronavirüs yakalamak konusunda başarılıdır. Bu nedenle Amerikan İlaç Dairesi tarafından da onaylandı. Bu sayede test merkezlerine gelmeden tüm işlem kısa süre içerisinde sonuçlandırılarak hastalığın tespiti ve yayılma sürecini engeller.

Yapılan araştırmalar sonucunda hastalık semptomlarının başlangıcından 0 ila 12 gün sonra, hızlı koronavirüs testleri virüse sahip kişilerin yüzde 78,9’unu doğru bir şekilde tanımladı ve virüse sahip olmayan kişilerin yüzde 97,1’ini doğru bir şekilde tanımlayarak kendisini ispat etti.

Hızlı antijen testi nedir?

Hızlı antijen testleri, COVID-19 semptomları olan veya olmayan kişilerde COVID-19 enfeksiyonunun varlığını tespit etmeyi amaçlamaktadır. Portatif olması, karmaşık ekipmanlara ihtiyaç duymaması, bilinen laboratuvar testlerinden uygun fiyatlı olması ve hızlı sonuç sağlaması sebebi ile tercih edilmektedir.

Antijen testleri, virüs üzerindeki proteinleri tanımlar; hamilelik testlerine benzer şekilde tek kullanımlık plastik plaketlerde gelirler. Parmağınızın ucundan damlatacağınız birkaç damla kan ile test sonuç vermeye başlayacaktır. Yaklaşık olarak 10 dakikalık süre zarfında test size hasta olup olmadığınıza dair fikir verebilir.

Hızlı koronavirüs testi nasıl yapılır?

Hızlı koronavirüs testi de bilinen PCR testi ile aynı şekilde yapılmaktadır. Ağız içerisinden uzun bir çubuk yardımı ile sürüntü alınır. Boğazın her iki kenarına da bu iki kez (toplamda 4 kez) yapılır. Ardından aynı işlem farklı bir çubukla ya da aynı çubuğun diğer ucu ile burun için tekrarlanır. Burnun en az 2 santim içerisine sokulan çubuk sürtülür ve örnek alınmış olur.

Örnek çubuğunun ucunu tüpe sıvı içinde olacak şekilde yerleştirin ve çubuğu test kiti talimatlarında belirtildiği gibi döndürün, ardından kapağı kapatın. Test kiti talimatlarınızda gösterilen süreyi bekleyin ve sonucu okuyun.

Hızlı covid testi geçerli mi?

Hızlı test sonuçları büyük oranda doğru sonuç verse de mutlaka bir sağlık kuruluşundan teyit alınması gerekmektedir.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

    Covid-19 PCR Testi

    PCR testleri tıbbi alanda daha önce de kullanılmakta olan ve son dönemlerde Covid-19 ile mücadelede de etkili olarak kullanılan tanı yöntemidir. PCR ( Polymerase Chain Reaction- Polimeraz Zincir Reaksiyonu) testi kişinin vücudundaki virüs varlığını net olarak ortaya koyabilmektedir. PCR testi vücuttaki virüs sayısı çok az dahi olsa, virüsün varlığını belirleyebilmektedir. Asemptomatik olarak adlandırılan, yani virüs varlığıyla ilgili herhangi bir belirti göstermeyen kişilerde, PCR testleri sayesinde virüs varlığı kontrol edilebilmektedir. Bu sayede semptom göstermeyen hastalar enfeksiyonun en başında tespit edilerek izole edilebilmekte, böylece hastalığın yayılımı kontrol altına alınabilmektedir.

    PCR testinizi kurumumuzda yaptırabileceğiniz gibi, bizimle iletişime geçerek evde veya işyerinde test talebinde bulunabilirsiniz. Böylece steril araçlar ile ayağınıza kadar gelecek uzman personelimiz PCR örneğinizi güvenle alır ve PCR testinizi evinizden çıkmadan kolaylıkla yaptırabilirsiniz.

    Merkezimizden Fotoğraflar