PCR testi nedir?

Covid-19, son zamanlarda kendini gösteren, bütün dünyayı etkisi altına alan, bulaştığı kişide belirli semptomlar gösteren bir virüs çeşididir. Gün geçtikçe mutasyonları ile birlikte daha da bulaşıcı olduğu görülmektedir. Hijyen ve temizlik kurallarına uyulmadığı taktirde bulaş riski çok artmaktadır. Korona virüs olarak da bilinen covid-19 tanısında kullanılan tanı testine PCR testi denilmektedir. PCR testi ile günümüzde sadece korona virüs varlığı değil bunun yanında vücutta virüs, parazit gibi sorunların tespitinde de kullanılmaktadır. PCR testi, korona virüs adına vücutta bulunan virüsün kimliğini belirlemek adına uygulanan bir testtir. PCR testi boğaz ve burundan, uçları pamuk yapılı bir çubuk yardımıyla sürüntü alınması ile yapılmaktadır. Kişinin öksürmesinin ardından çıkan balgamdan örnek alınması ile de yapılmaktadır. PCR testi eğer korona virüs tanısı için uygulanıyorsa sürüntü alınması daha etkili sonuçlar vermektedir. PCR testi hem covid belirtisi olan kişilerde hem de belirti göstermeyen kişilerde uygulanabilen bir testtir. Günümüzde covid-19 tanısında sıkça tercih edilen ve başarılı sonuçlar veren bir yöntemdir.

PCR testi nasıl yapılır?

Korona virüse yakalanmış olan hastalar test yaptırmaktan çekinmekte ve nasıl yapıldığı hakkında bilgi sahibi olmadıkları için internet ortamlarında sıkça araştırma yapmaktadırlar. PCR testi, kişide semptom olsun olmasın korona virüs varlığının teşhisi için boğaz ve burundan pamuklu bir çubuk yardımı ile sürüntü alınmasıyla uygulanmaktadır. Kişinin öksürük sonrası çıkan balgamından örnek alınması ile de teşhis edilmektedir fakat kişiye ilk defa test yapılıyorsa sürüntü alınması daha uygundur. Boğaz ve burundan alınan sürüntü laboratuvar ortamında incelenmektedir ve sonuç kısa sürede çıkmaktadır.

PCR testi avantajları nelerdir?

PCR testi, vücutta covid varlığının erken teşhisi ile hastalığın önüne geçilmesini amaçlamaktadır. Hem hastalığa yakalanan hem de taşıyıcı olan kişilerde virüs varlığını tespit etmektedir. PCR testi kan alınarak yapılmadığı için kişiye herhangi bir ağrı hissettirmez ve kısa sürede başarılı, doğru sonuçlar vermektedir.

PCR testi kimlere yapılır?

PCR testi semptom gösteren kişilerde, taşıyıcı olma riski olan kişilerde, gün boyu ya da uzunca bir süre pozitif biri ile aynı ortamda bulunan kişilerde uygulanması gereken bir tanı testidir.

PCR testi neden yapılır?

PCR testi virüslerin kimliğinin belirlenmesinde etkili rol oynamaktadır. Hastalarda korona virüs varlığı durumlarında teşhis için kullanılmakta ayrıca vücutta virüs, bakteri ve parazitlerin tespitinde oldukça sık kullanılan bir testtir.

PCR testi güvenilir mi?

PCR testi güvenilir bir test olup korona virüs tanısında tercih edilen bir tanı yöntemidir. Bu test ile hastalarda covid varlığının anlaşılması hastalığın yayılma hızını düşürmektedir.

PCR testi ne zaman çıkar?

PCR testi sonuçları, testin yapıldığı hastaneye ve yoğunluğa göre farklılık göstermektedir. PCR testi sonuçlarının çıkma süresi 24 saat ile 3 gün arasında değişmektedir.

Evde PCR testi yapılır mı?

Sağlık kuruluşlarında PCR testi uygulandığı gibi evlerde de hastanelerden sağlık çalışanlarının gelmesi ile PCR testi yapılmaktadır. Hastaneye gelemeyecek durumda olan veya bulaşma riskinden dolayı evde pcr testi yaptırmak isteyen kişiler için kurumumuz evde pcr testi imkânı sunmaktadır.

İş yerinde PCR testi yapılır mı?

Covid bulaşma riskinin olduğu işletmeler, tam zamanlı çalışan kurumlar, üretim tesisleri ve sanayi kuruluşları gibi sürekli hizmet vermekte olan yerler için personelin düzenli test ile korunmasını isteyen işletmeler için işyerinde pcr testi imkânı sunmaktayız.

İş yerlerinde personelin kendisi veya iş yeri talebi ile işyerlerinde de PCR testi uygulanmaktadır.

PCR testi ile hangi hastalıklar teşhis edilir?

PCR testi ile vücutta oluşmuş viral ve bakteriyel hastalıklar teşhis edilmektedir. Fakat günümüzde en sık korona virüs hastalığının tanısında kullanılan bir tanı testidir.

PCR testi fiyatları ne kadar?

PCR testi fiyatları, testin yapıldığı hastaneye ve testin yapılış amacına göre farklılık göstermektedir. PCR testi fiyatları aşağıdaki gibidir.

 • SGK ile 200 TL
 • Ücretli 250 TL
 • Evde – Fiyat alınız
 • İş yerinde – Fiyat alınız

Evlerde ve iş yerlerinde yapılan PCR testi fiyatları bölgeye göre değişkenlik gösterebildiği için fiyatları telefon numaramız ve whatsapp bilgi hattımızdan öğrenebilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Covid-19 PCR Testi

  PCR testleri tıbbi alanda daha önce de kullanılmakta olan ve son dönemlerde Covid-19 ile mücadelede de etkili olarak kullanılan tanı yöntemidir. PCR ( Polymerase Chain Reaction- Polimeraz Zincir Reaksiyonu) testi kişinin vücudundaki virüs varlığını net olarak ortaya koyabilmektedir. PCR testi vücuttaki virüs sayısı çok az dahi olsa, virüsün varlığını belirleyebilmektedir. Asemptomatik olarak adlandırılan, yani virüs varlığıyla ilgili herhangi bir belirti göstermeyen kişilerde, PCR testleri sayesinde virüs varlığı kontrol edilebilmektedir. Bu sayede semptom göstermeyen hastalar enfeksiyonun en başında tespit edilerek izole edilebilmekte, böylece hastalığın yayılımı kontrol altına alınabilmektedir.

  PCR testinizi kurumumuzda yaptırabileceğiniz gibi, bizimle iletişime geçerek evde veya işyerinde test talebinde bulunabilirsiniz. Böylece steril araçlar ile ayağınıza kadar gelecek uzman personelimiz PCR örneğinizi güvenle alır ve PCR testinizi evinizden çıkmadan kolaylıkla yaptırabilirsiniz.

  Merkezimizden Fotoğraflar