Antikor testi, özellikle covid-19 ile birlikte adını sıklıkla duyduğumuz bir test türü olmuştur. Vücuda giren yabancı maddelerle ürettiğimiz antikorlar aracılığıyla savaşırız. Bu savaş sonunda vücut mücadeleyi kazandığında bu maddeye karşı antikor üretimine bir süre daha devam eder.

Koronavirüs gibi bazı hastalıklarda biz hasta olduğumuzu hissetmesek bile vücudumuza giren yabancı madde ile bedenimiz savaşır. Bu test sayesinde de daha önce belirlenecek hastalığı geçirip geçirmediğimizi ortaya koyabiliriz.

Antikor testinin bir diğer adı da Seroloji testidir. Tıp dilinde daha çok bu isimle bilinse de halk arasında antikor kelimesinin kullanımı son derece yaygındır. Yapılan testlerden bazıları belirli antikorlara yoğunlaşarak, odak rahatsızlığın vücudun içerisine girip girmediğini rahat bir şekilde bulabilir. En çok yapılan antikor testleri IgM, IgG ve IgE şeklinde sıralanmaktadır.

Antikor testi ile yalnızca hastalığın geçirilip geçirilmediğine odaklanılmaz. Aynı zamanda hastalığa karşı yaptırılan aşının ürettiği antikor oranını ölçmek için de bu test uygulanmaktadır.

Koronavirüs aşısı sonrası bağışıklık durumu nasıl öğrenilir?

Koronavirüse karşı korunmak amacıyla yaptırdığımız aşılar belirli bir süre sonra hastalığa karşı antikor üretmektedir. Koronavirüs aşısı yaptıranlar aşının bir etkisinin olup olmadığı veya güvende olup olmadıkları konusunda bilgi aramaktalar. Koronavirüs aşısı sonrasında bağışıklık kazanıldığını öğrenmek için antikor testleri yapılabilmektedir. Aşı sonrası bağışıklık durumu hakkında bilgi almak ve vücudumuzun hastalığa karşı kazandığı bağışıklığı öğrenmek için antikor testi yaptırabiliriz. Covid-19 gibi hızla yayılan hastalığa önlem olarak yaptırdığınız aşının vücut sistemlerinde ne kadar antikor ürettiğini bu yöntem ile rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

Vücudun verdiği yanıt bu test sonucunda ortaya çıkar. Tarafınızdan alınacak kan örneğinde IgG antikorlarına baktırılabilirsiniz. IgG antikor testleri; aşıya karşı bağışıklık yanıtının oluştuğunu, COVID-19 IgG antikorlarını ve bu antikorların düzeyini saptayarak göstermektedir. Antikor testi hakkında ayrıntılı bilgi için antikor testi hakkında en çok merak edilenler yazımızı okuyabilirsiniz.

Antikor testi nasıl yapılır?

Antikor testi iki şekilde yapılabilir. Birincisi hazır kitlerle hızlı bir şekilde yapılır. İkincisi ise bir tüp kan örneği vermek sureti ile gerçekleşir.

Birinci yöntemde bu tip durumlar için özel olarak üretilmiş kitler kullanılır. Bu kitlere birkaç damla kan örneği yeterli olmaktadır. Sonucu da en fazla 10 dakika içerisinde öğrenebilirsiniz. Ancak burada sadece antikor üretimi olup olmadığı sonucu ortaya çıkmaktadır.

İkinci yöntemde ise bir tüp kan örneği verilir. Bu noktada uzmanlar laboratuvar ortamında verdiğiniz kan örneğini detaylı bir şekilde incelerler. Bu süreç bir ya da birkaç gün sürebilir. Bu hastanenin yoğunluğuna göre değişmektedir. Dolayısıyla bu yöntem daha detaylı ve net bilgiler sağlamaktadır.

Antikor testleri hastanede, evde veya iş yerinde yapılabilmektedir. Hastane dışında antikor testi hakkında bilgi almak için mobil antikor testi yazımızı okuyabilirsiniz.

Antikor Testi Fiyatları

Antikor testi fiyatları hastaneden hastaneye fark etmektedir. Devlet hastanelerinin yoğunluğu sebebi ile özel bir sağlık kuruluşundan bu desteği almak isterseniz siz en yakın kurumu seçmeniz yararınıza olacaktır. Antikor testi için seçtiğiniz sağlık kompleksinin iletişim hattını arayarak daha net bilgi edinebilirsiniz. Bu sayede hangi hastaneden destek almak istediğinizi de net bir şekilde belirlemiş olursunuz. Ancak genel olarak birçok kurum acil durum olduğu için fiyatlarını birbirine yakın tutmaktadır.

Merkezimizden Fotoğraflar