Covid – 19, Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip bir koronavirüstür. Bundan önce 2002 yılında SARS, 2010’lu yıllarda da MERS koronavirüsleri ortaya çıkmış ancak her iki hastalık da evrim geçirerek bulaşıcı ve öldürücü özelliklerini kaybetmiştir.  Ancak yeni tip koronavirüs olan Covid-19 bu özelliğini sürekli olarak yenileyerek geliştirmektedir.

Koronavirüsleri tespit etmek için kullanılan PCR testlerinin bir diğer adı da koronavirüs testidir. Uzun yıllardır tıp dünyasında kullanılan bu testlere normal vatandaşların aşinalığı yoktu. Ancak neredeyse 2 senedir uğraştığımız hastalık sebebi ile halk arasında da sıklıkla adı duyulur oldu.

Koronavirüs testi, uzun bir çubuk yardımı ile yapılır. Çubuğun bir ucu burundan geniz bölgesine sokulur ve buradan örnek sürüntü alınır. Diğer ucu ise ağızdan boğaz bölgesine gönderilir ve yine sürüntü alınır. Daha sonra bu hastalığa özel olarak geliştirilmiş makinelerde bu çubuklar teste tabi tutulur ve hastanın pozitif ya da negatif olduğu anlaşılır. Hastalar belirtileri gösterdiğinde koronavirüs testi yapan hastaneler aracılığı ile PCR testi yaptırabilir.

Koronavirüs testi yapan hastaneler hangileridir?

Hastalığın ilk günlerinde koronavirüs testi çok kısıtlı noktalarda yapılmaktaydı. İlerleyen günlerde test devlet hastanelerinin tamamında yapılmaya başlandı. Ancak yine de yoğunluk azalmayınca koronavirüs testi yapan özel hastaneler devreye girmeye başladı. Özel hastanelerde koronavirüs testi ilk günlerde devlet tarafından karşılandı. Fakat daha sonra bu yardım kalktı. Dolayısıyla devlet hastanesinde test yaptıramıyorsanız özel hastanelerden ücret karşılığında destek alabilirsiniz. Bu konuda profesyonel olarak çalışan hastaneler mevcuttur.

Yalnızca test değil tedavi imkânı da sunulmaktadır. Özel hastanelerde koronavirüs testi yaptırdıktan sonra durumunuza göre bir oda tahsis edilir ve hızlı bir şekilde tedaviye alınırsınız. Böylece herhangi bir temas durumu olmadan hastalığı hızlı bir şekilde yenme imkânına kavuşursunuz.

İstanbul’da Koronavirüs Testi

İstanbul gibi metropolde koronavirüs testi için birçok sağlık kompleksi bulunmaktadır. Devlet hastanelerinin yanı sıra özel hastanelerde koronavirüs testi imkânı bulunmaktadır. Dolayısıyla böylesine büyük bir şehirde teste ulaşmak hastalar ve hastalık şüphesi taşıyan kişiler için büyük rahatlık sağlamıştır. Bu bağlamda İstanbul’da koronavirüs testi yaptırmak için birçok seçeneğiniz bulunmaktadır.

Koronavirüs testi ne kadar sürede çıkar?

Test ile ilgili işlemler başladığında sizi servise yönlendiren doktorunuz, burada sürüntü örnekleri alır. Alınan örnekler yaklaşık olarak 36 saatte tüm sonuçlar çıkmış olur. Bu süre zarfında temas ettiğiniz kişiler tespit edilir ve pozitif çıkmanız halinde gerekli işlemler uygulanır.

Koronavirüs testi kesin tanı koyar mı?

Koronavirüs testi genel anlamda tanı koyar. Ancak örneklerin doğru bir şekilde alınması ve taşınması da bu noktada önem taşır. Teste tanıyı koyan laboratuvarın da standartlarının yüksek olması oldukça önemlidir. Bu noktada test büyük oranda kesin tanı koyar ancak doktorunuz sizden ek tahliller de isteyebilir.

Koronavirüs testi, Çin’de ortaya çıkan hastalığın tespit edilmesinde kullanılan en etkili yöntemdir. Tıp dünyasında PCR olarak da bilinen bu test, hastanenin yoğunluğuna bağlı olarak 24 saat içerisinde kişiye net sonuçlar sunmaktadır.

PCR testleri her ne kadar koronavirüs ile kendisini duyursa da aslında 90’lı yıllardan bu yana tıp dünyasının içerisinde ve çeşitli alanlarda kullanılan test yöntemlerinin başında geliyor. Uzun bir zaman dilimi içerisinde adli tıp, babalık testleri, DNA analizi, HIV ve Hepatit B gibi tespit çalışmalarında bu test kullanıldı.  Ancak hastalığın ortaya çıkması sonrasında kan yoluyla tespit edilmesinin güç ve zorlayıcı olacağını düşünen sağlıkçılar, PCR yöntemini bu anlamda kullanmaya başladılar.

PCR testi yalnızca yetkili kuruluşlarda ve uzman personel tarafından yapılmalıdır. Bunun temel sebebi örnek alırken daha doğru bir şekilde alımının yapılmasıdır. Örnekler ise uzun bir çubuk yardımı ile burun arkasında ve genizden sürüntü yoluyla alınmakta, ilgili cihaza gösterilmektedir. Cihaz kişinin pozitif ya da negatif olduğunu doktora aktarmaktadır.

Koronavirüs testi ücretli mi?

Koronavirüs testi eğer özel hastanede yaptırıyorsanız ücretlidir. Sağlık Bakanlığı tarafından özel hastanelere verilen ve şüpheli kişilere uygulanan PCR testi belirlenen ücret üzerinden yapılmaktadır. Bu da 250 lira olarak belirlenmiştir.

Bunun yanı sıra bu koronavirüs testine ücret ödemek istemiyorsanız devlet hastanesinde de yaptırabilirsiniz. Genel olarak bütün hastanelerde kurulan laboratuvarlar bu testi yapmaktadır ve karşılığında herhangi bir ücret almıyor.

Hızlı antijen testleri güvenilir mi?

Son dönemlerde ortaya çıkan ve hastalığın anlık olarak vücuda bulaşıp, bulaşmadığını tespit eden antijen testi, özellikle şüphesi olan ve Covid-19 hastalığı geçiren biriyle temas eden kişilere uygulanmaktadır. Kişinin enfekte olması sonrasında uygulanan bu test ile hastalığın belirtileri henüz görülmeden tespit edilme ve tedavi edilme şansı vardır. Dolayısıyla hızlı antijen testleri güvenilir olarak biliniyor. Günümüzde İngiltere, vaka sayılarının önemli bir bölümünü bu yollar ile azaltmıştır. Covid’i bulaşma riski en yüksek olan vakaları tespit etmede çok daha iyi olduğu uzmanlar tarafından dile getiriliyor.

En güvenilir koronavirüs testi yöntemi nedir?

Antijen testi de kullanılsa Covid-19’da en güvenilir test PCR’dır. Çünkü kişinin hastalığını en net o teşhis koymaktadır. Bunun dışında yapılacak kan testi dahi hastalığın belirlenmesinde herhangi bir şekilde işe yaramamaktadır. Bunun temel sebebi ise, hastalığın grip gibi fazlaca görülen rahatsızlıkla aynı özellikleri taşımasıdır. Dolayısıyla yapılan kan testinde kişinin grip mi yoksa koronavirüs hastası mı olduğu tespit edilememektedir.

Kişilerden doğru yollarla alınan sürüntüler 56 dereceye kadar ısıtılmış olan asidik bir solüsyona yerleştirilir. Bu yapılan işlem virüsün RNA’sını ortaya çıkartmak için oldukça önemlidir. Ancak RNA zincirindeki moleküller sayesinde hastalığın cinsi teşhis edilebiliyor. Dolayısıyla günümüzde koronavirüse karşı kullanılan en etkili test yalnızca PCR’dır.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

    Covid-19 PCR Testi

    PCR testleri tıbbi alanda daha önce de kullanılmakta olan ve son dönemlerde Covid-19 ile mücadelede de etkili olarak kullanılan tanı yöntemidir. PCR ( Polymerase Chain Reaction- Polimeraz Zincir Reaksiyonu) testi kişinin vücudundaki virüs varlığını net olarak ortaya koyabilmektedir. PCR testi vücuttaki virüs sayısı çok az dahi olsa, virüsün varlığını belirleyebilmektedir. Asemptomatik olarak adlandırılan, yani virüs varlığıyla ilgili herhangi bir belirti göstermeyen kişilerde, PCR testleri sayesinde virüs varlığı kontrol edilebilmektedir. Bu sayede semptom göstermeyen hastalar enfeksiyonun en başında tespit edilerek izole edilebilmekte, böylece hastalığın yayılımı kontrol altına alınabilmektedir.

    PCR testinizi kurumumuzda yaptırabileceğiniz gibi, bizimle iletişime geçerek evde veya işyerinde test talebinde bulunabilirsiniz. Böylece steril araçlar ile ayağınıza kadar gelecek uzman personelimiz PCR örneğinizi güvenle alır ve PCR testinizi evinizden çıkmadan kolaylıkla yaptırabilirsiniz.

    Merkezimizden Fotoğraflar