Covid – 19, Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip bir koronavirüstür. Bundan önce 2002 yılında SARS, 2010’lu yıllarda da MERS koronavirüsleri ortaya çıkmış ancak her iki hastalık da evrim geçirerek bulaşıcı ve öldürücü özelliklerini kaybetmiştir.  Ancak yeni tip koronavirüs olan Covid-19 bu özelliğini sürekli olarak yenileyerek geliştirmektedir.

Koronavirüsleri tespit etmek için kullanılan PCR testlerinin bir diğer adı da koronavirüs testidir. Uzun yıllardır tıp dünyasında kullanılan bu testlere normal vatandaşların aşinalığı yoktu. Ancak neredeyse 2 senedir uğraştığımız hastalık sebebi ile halk arasında da sıklıkla adı duyulur oldu.

Koronavirüs testi, uzun bir çubuk yardımı ile yapılır. Çubuğun bir ucu burundan geniz bölgesine sokulur ve buradan örnek sürüntü alınır. Diğer ucu ise ağızdan boğaz bölgesine gönderilir ve yine sürüntü alınır. Daha sonra bu hastalığa özel olarak geliştirilmiş makinelerde bu çubuklar teste tabi tutulur ve hastanın pozitif ya da negatif olduğu anlaşılır. Hastalar belirtileri gösterdiğinde koronavirüs testi yapan hastaneler aracılığı ile PCR testi yaptırabilir.

Koronavirüs testi yapan hastaneler hangileridir?

Hastalığın ilk günlerinde koronavirüs testi çok kısıtlı noktalarda yapılmaktaydı. İlerleyen günlerde test devlet hastanelerinin tamamında yapılmaya başlandı. Ancak yine de yoğunluk azalmayınca koronavirüs testi yapan özel hastaneler devreye girmeye başladı. Özel hastanelerde koronavirüs testi ilk günlerde devlet tarafından karşılandı. Fakat daha sonra bu yardım kalktı. Dolayısıyla devlet hastanesinde test yaptıramıyorsanız özel hastanelerden ücret karşılığında destek alabilirsiniz. Bu konuda profesyonel olarak çalışan hastaneler mevcuttur.

Yalnızca test değil tedavi imkânı da sunulmaktadır. Özel hastanelerde koronavirüs testi yaptırdıktan sonra durumunuza göre bir oda tahsis edilir ve hızlı bir şekilde tedaviye alınırsınız. Böylece herhangi bir temas durumu olmadan hastalığı hızlı bir şekilde yenme imkânına kavuşursunuz.

İstanbul’da Koronavirüs Testi

İstanbul gibi metropolde koronavirüs testi için birçok sağlık kompleksi bulunmaktadır. Devlet hastanelerinin yanı sıra özel hastanelerde koronavirüs testi imkânı bulunmaktadır. Dolayısıyla böylesine büyük bir şehirde teste ulaşmak hastalar ve hastalık şüphesi taşıyan kişiler için büyük rahatlık sağlamıştır. Bu bağlamda İstanbul’da koronavirüs testi yaptırmak için birçok seçeneğiniz bulunmaktadır.

Koronavirüs testi ne kadar sürede çıkar?

Test ile ilgili işlemler başladığında sizi servise yönlendiren doktorunuz, burada sürüntü örnekleri alır. Alınan örnekler yaklaşık olarak 36 saatte tüm sonuçlar çıkmış olur. Bu süre zarfında temas ettiğiniz kişiler tespit edilir ve pozitif çıkmanız halinde gerekli işlemler uygulanır.

Koronavirüs testi kesin tanı koyar mı?

Koronavirüs testi genel anlamda tanı koyar. Ancak örneklerin doğru bir şekilde alınması ve taşınması da bu noktada önem taşır. Teste tanıyı koyan laboratuvarın da standartlarının yüksek olması oldukça önemlidir. Bu noktada test büyük oranda kesin tanı koyar ancak doktorunuz sizden ek tahliller de isteyebilir.

Covid PCR Testi

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

    Covid-19 PCR Testi

    PCR testleri tıbbi alanda daha önce de kullanılmakta olan ve son dönemlerde Covid-19 ile mücadelede de etkili olarak kullanılan tanı yöntemidir. PCR ( Polymerase Chain Reaction- Polimeraz Zincir Reaksiyonu) testi kişinin vücudundaki virüs varlığını net olarak ortaya koyabilmektedir. PCR testi vücuttaki virüs sayısı çok az dahi olsa, virüsün varlığını belirleyebilmektedir. Asemptomatik olarak adlandırılan, yani virüs varlığıyla ilgili herhangi bir belirti göstermeyen kişilerde, PCR testleri sayesinde virüs varlığı kontrol edilebilmektedir. Bu sayede semptom göstermeyen hastalar enfeksiyonun en başında tespit edilerek izole edilebilmekte, böylece hastalığın yayılımı kontrol altına alınabilmektedir.

    PCR testinizi kurumumuzda yaptırabileceğiniz gibi, bizimle iletişime geçerek evde veya işyerinde test talebinde bulunabilirsiniz. Böylece steril araçlar ile ayağınıza kadar gelecek uzman personelimiz PCR örneğinizi güvenle alır ve PCR testinizi evinizden çıkmadan kolaylıkla yaptırabilirsiniz.

    BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

    Merkezimizden Fotoğraflar