PCR testi; son zamanlarda tüm dünyanın baş etmek zorunda kaldığı korona virüs adı verilen hastalığa karşı uygulanan bir tanı testidir. PCR testi virüsün RNA ‘sını göstermektedir yani virüsün kimliğini ortaya koymaktadır. PCR testi sayesinde hem belirti gösterip hastalık taşıyanlar hem de belirti göstermeyip virüs taşıyan hastalar belirlenmektedir ve virüsün yayılım hızının önüne geçilmektedir. PCR testi hastanın boğazından burnundan uzun bir çubuk yardımıyla sürüntü alınması ile uygulanmaktadır. Alınan sürüntü laboratuvar ortamında incelenip kısa zamanda sonuç vermektedir.

Bu yazımızda uçuş öncesi PCR testi nerede yapılır, hangi ülkeler PCR testi istiyor ve yurt dışına çıkmadan önce PCR testi ne zaman yapılmalı sorularına cevaplar getireceğiz.

Uçuş öncesi PCR testi nerede yapılır?

PCR testi, virüsün belirtilerini gören kişilere yapıldığı gibi yurtdışına seyahat öncesi yolculara da yapılmaktadır. Son zamanlarda görülen ve ülkece üstesinden gelinmeye çalışılan korona virüs hastalığı için her yerde sıkı sıkıya önlemler alınmaktadır. Uçuşlar öncesi bütün yolculara ülkeler tarafından istenen PCR testi uygulaması yapılmalıdır. Uçuş öncesi bazı ülkeler tarafından PCR testi zorunlu iken bazı ülkeler için bu durum geçerli değildir. Uçuş öncesi PCR testini uygulayacak olan hastane kişilerden belirli birkaç belge istemektedir ve sonrasında test uygulanmaktadır. Yurtdışına uçuşlar öncesi hastanemizde yolculara PCR testi uygulanmakta ve sonuca göre ilgili makamlara bildirim yapılmaktadır.

Hangi ülkeler PCR testi istiyor?

Korona virüs salgını ile birlikte yurtdışına çıkışlarda PCR testi zorunlu hale getirilmiştir. Bazı ülkeler tarafından PCR testi zorunludur, bazı ülkeler ise PCR testi istememektedir. PCR testi şartı arayan ülkeler şunlardır:

Almanya
Avusturya
Belçika
Birleşik Krallık
Bulgaristan
Danimarka
Estonya
Finlandiya
Fransa
Hollanda
İspanya
İrlanda
İzlanda
KKTC
Lüksemburg
Macaristan
Norveç
Portekiz
Polonya
Yunanistan
Birleşik Arap Emirlikleri
Bahreyn
Cezayir
Fas
Irak
İran
İsrail
Kuveyt
Libya
Lübnan
Mısır
Tunus
Endonezya
Yeni Zelanda
Rusya
Sırbistan
Kosova
Bangladeş
Hindistan
Nepal
Maldivler
Malezya
Arjantin
Bahamalar
Brezilya
Ekvator
Dominik Cumhuriyeti
Kolombiya
Jamaika
Küba
Şili
Venezuela
Etiyopya
Gambiya
Kenya
Mali
Liberya
Madagaskar
Malavi
Suudi Arabistan
Moritanya
Mozambik
Namibya
Nijerya
Nijer
Ruanda
Senegal
Seyşeller
Somali
Sudan
Togo
Uganda
Zambiya
ABD
Kanada
Azerbaycan
Gürcistan
Kazakistan
Kırgızistan
Moğolistan
Özbekistan
Tacikistan
Türkmenistan
Çin
Güney Kore
Hong Kong
Kamboçya
Singapur
Tayland
Vietnam
Laos
Andora
Çekya
Hırvatistan
İsveç
Letonya
Malta
San Marino
Slovenya
Cabo Verde
Katar
Umman
Ürdün
Bosna-Hersek
Brunei Darusselam
Butan
Sri Lanka
Myanmar
Antigua ve Barbuda
Belize
Bolivya
Guatemala
Guyana
Nikaragua
Panama
Peru
Surinam
Angola
Benin
Botsvana
Burkina Faso
Çad
Eritre
Gine
Kamerun

Bazı ülkeler PCR testi isterken bazı ülkelerin de istemediğini belirtmiştik. PCR testi istemeyen ülkeler şunlardır:

İsviçre
İtalya
Litvanya
Romanya
Slovakya
Vatikan
Filistin
Yemen
Arnavutluk
Karadağ
Kuzey Makedonya
Moldova
Ukrayna
Avustralya
Filipinler
Haiti
Honduras
Kosta Rika
Meksika
Trinidad ve Tobago
Tanzanya
Zimbabve
Japonya

Yurt dışına çıkmadan önce PCR testi ne zaman yapılmalı?

Yurtdışına seyahat edecek olan yolcular için PCR testi yaptırma süresi 72 saattir. Yolcular 72 saat önceden hastanelere başvurup PCR testini yaptırmalıdır. PCR testi sonucu pozitif olan hastaların 14 günlük karantina süreci başlamaktadır, sonucu negatif çıkan hastalar ise seyahat yapabilmektedir.

Uçuş öncesi PCR testi, hastanemizde, ev veya iş yerinde yapılabilmektedir. Uçuş öncesi pcr testi yaptırmak için telefon numaramız ve whatsapp bilgi hattımızdan bize ulaşarak randevu alabilirsiniz.

Covid PCR Testi

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

    Covid-19 PCR Testi

    PCR testleri tıbbi alanda daha önce de kullanılmakta olan ve son dönemlerde Covid-19 ile mücadelede de etkili olarak kullanılan tanı yöntemidir. PCR ( Polymerase Chain Reaction- Polimeraz Zincir Reaksiyonu) testi kişinin vücudundaki virüs varlığını net olarak ortaya koyabilmektedir. PCR testi vücuttaki virüs sayısı çok az dahi olsa, virüsün varlığını belirleyebilmektedir. Asemptomatik olarak adlandırılan, yani virüs varlığıyla ilgili herhangi bir belirti göstermeyen kişilerde, PCR testleri sayesinde virüs varlığı kontrol edilebilmektedir. Bu sayede semptom göstermeyen hastalar enfeksiyonun en başında tespit edilerek izole edilebilmekte, böylece hastalığın yayılımı kontrol altına alınabilmektedir.

    PCR testinizi kurumumuzda yaptırabileceğiniz gibi, bizimle iletişime geçerek evde veya işyerinde test talebinde bulunabilirsiniz. Böylece steril araçlar ile ayağınıza kadar gelecek uzman personelimiz PCR örneğinizi güvenle alır ve PCR testinizi evinizden çıkmadan kolaylıkla yaptırabilirsiniz.

    BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

    Merkezimizden Fotoğraflar