Online koronavirüs testi nedir?

Tüm dünyayı etkisi altına alan covid-19 adı ile anılan koronavirüs; bulaş riski oldukça yüksek olan bir virüs çeşididir. Her geçen gün daha da artmakta olan koronavirüs karşısında yeni yeni tedbirler alınmaktadır. Maske, mesafe ve temizlik kurallarına uyulmaması halinde hızla yayılım göstermektedir. Koronavirüsün hızla artması ve yok olmaması insanlar tarafından korku oluşturmaktadır ve internet ortamlarında sıkça belirtileri araştırılmaktadır. Koronavirüs belirtileri sık görülen ve seyrek görülen olmak üzere ayrılmaktadır. Genellikle virüsle bulaş olan insanlarda ateş, öksürük ve nefes darlığı görülmektedir. Covid-19, sadece solunum sistemine değil aynı zamanda sindirim sistemine de etki ederek risk oluşturmaktadır. İleri yaş ve kronik hastalığı olan hastalar virüsü daha çok geçirmekte ve atlatması hiç de kolay olmamaktadır. Virüsün ortaya çıkması ile tedavi ve teşhis amaçlı testler ve aşı uygulamaları gelişmiştir. Koronavirüs varlığının tespiti için hastanelerde, iş yerlerinde ve evlerde PCR ve Antikor testleri yapılmakta ve hastaların virüsle bulaş halinde olup olmadığı anlaşılmaktadır. PCR testi, hastadan sürüntü yardımıyla örnek alınmasıdır ve teşhisde önemli bir yeri vardır. Antikor testleri ise virüse karşı bağışıklık kazanılıp kazanılmadığının anlaşılmasında kullanılır. Her iki test de oldukça başarılı sonuçlar veren testlerdir ve hastalara kısa sürede sonuç için dönüş yapılmaktadır. PCR ve antikor testinin yanında sağlık bakanlığı tarafından yayınlanan online koronavirüs testi adı verilen bir test daha mevcuttur. Online koronavirüs testi, internet ortamında yayınlanan ve virüs adına soruların yer aldığı bir test uygulamasıdır. Sorulan sorulara yanıt verilerek katılan kişiye, riskli grupta olup olmadığı hakkında bilgi vermektedir. Çıkan sonuçlara göre hasta eğer riskli grupta ise hastaneye yönlendirilmektedir.

Bu yazımızda online koronavirüs testi nedir, online koronavirüs testi nasıl yapılır, online koronavirüs testi nerede yapılır ve online koronavirüs testi sonucu geçerli mi sorularına ayrıntılı cevaplar vereceğiz.

Online koronavirüs testi nasıl yapılır?

Online koronavirüs testi; internet ortamında yayınlanan, 4 evrede gerçekleşen ve aşama aşama sorulardan oluşan bir testtir. İlk adımda ad, soyad, TC kimlik numarası gibi bilgiler istenir ve ardından aşama aşama sorular sorulur ve çıkan sonuç kişinin riskli grupta olduğunu gösteriyorsa hastaneye yönlendirilir.

Online koronavirüs testi nerede yapılır?

Online Koronavirüs testini sağlık bakanlığı sitesinden yapabilirsiniz.

Online koronavirüs testi sonucu geçerli mi?

Online koronavirüs testi; testte sorulan sorularla hastaya virüsle bulaş halinde olduğu konusunda bilgi vermez sadece sonuçlar karşısında riskli grupta olup olmadığını bildirmektedir. Online koronavirüs testi, virüs teşhisinde geçerli olan bir test değildir.

Bu testte aşağıdaki sorular sorularak risk hesaplanmaya çalışılmakta, riskli görülen kişiler hastanelere koronavirüs testi yaptırmak için yönlendirilmektedir. Online koronavirüs testinde sorulan sorulardan bazıları şunlardır.

 • 38 derece veya üzerinde ateşiniz var mı?
 • Burun akıntısı, halsizlik, ağrınız var mı?
 • Öksürüğünüz ve nefes almanızda güçlük var mı?
 • Koku ve tat duyunuzda kayıp var mı?
 • Gözlerde kızarıklık, çapak, sulanma yaşıyor musunuz?
 • Dengeli beslenmeyi ihmal ediyor musunuz?
 • Uyku düzeninizi ihmal ediyor musunuz?
 • Yakın zamanda kalabalık ortamlarda bulundunuz mu?
 • Yakın zamanda toplu taşıma kullandınız mı?
 • Ellerinizi 20 saniye yıkamayı ihmal ediyor musunuz?
 • Kronik hastalığınız var mı?

Online Koronavirüs testinde riskli grupta olanlara koronavirüs testi yapılması için koronavirüs testi yapan hastanelere başvurması önerilmektedir. Hastaneye gidemeyecek durumda olanlar için evde pcr testi ve iş yerinde pcr testi yapılabilmektedir.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Covid-19 PCR Testi

  PCR testleri tıbbi alanda daha önce de kullanılmakta olan ve son dönemlerde Covid-19 ile mücadelede de etkili olarak kullanılan tanı yöntemidir. PCR ( Polymerase Chain Reaction- Polimeraz Zincir Reaksiyonu) testi kişinin vücudundaki virüs varlığını net olarak ortaya koyabilmektedir. PCR testi vücuttaki virüs sayısı çok az dahi olsa, virüsün varlığını belirleyebilmektedir. Asemptomatik olarak adlandırılan, yani virüs varlığıyla ilgili herhangi bir belirti göstermeyen kişilerde, PCR testleri sayesinde virüs varlığı kontrol edilebilmektedir. Bu sayede semptom göstermeyen hastalar enfeksiyonun en başında tespit edilerek izole edilebilmekte, böylece hastalığın yayılımı kontrol altına alınabilmektedir.

  PCR testinizi kurumumuzda yaptırabileceğiniz gibi, bizimle iletişime geçerek evde veya işyerinde test talebinde bulunabilirsiniz. Böylece steril araçlar ile ayağınıza kadar gelecek uzman personelimiz PCR örneğinizi güvenle alır ve PCR testinizi evinizden çıkmadan kolaylıkla yaptırabilirsiniz.

  Merkezimizden Fotoğraflar