Çin’de 2019’un sonlarında ortaya çıkan ve SARS – MERS hastalıkları ile aynı aileden olduğu bilinen koronavirüs, tüm dünyayı etkisi altına aldı. Uzun süre tedavisi üzerinden çalışıldıktan sonra çeşitli ülkelerde hastalığa karşı etkili olacak aşı bulundu.

Bulunan aşı tipleri birbirinden farklı olarak piyasaya sürüldü. Çin (Coronavac) ve Rusya’da üretilen (Sputnik) aşılar geleneksel aşı yöntemleri ile geliştirildi. Bu yöntemde virüsün zayıflatılmış hali aşıya eklendi ve vücudun hastalığı tanıması amaçlandı. Almanya ve İngiltere’de geliştirilen aşı tipinde ise daha modern yol tercih edildi. Uzun zamandır mRNA üzerinde çalışmaların sürdüğü dünyada bu tipte aşı ilk kez bu kadar yaygın bir hastalığın önlenmesi için kullanılmaya başlandı. Pfizer – Biontech ve Moderna aşıları mRNA tipi aşı grubu içerisinde yer almaktadır.

Ülkemizde de bu aşıların bir kısmı uygulanmakta olup, özellikle ilk başlarda Coronavac kullanımı yaygın hale getirildi. Daha sonra Biontech aşısı da getirtilerek uygulanmaya başlandı. Her aşı tipi en az iki doz şeklinde uygulanmaktadır.

Bu aşıların normal şartlarda çok fazla yan etkisi bulunmamaktadır. Ancak elbette genetik bazı faktörlerden dolayı yan etkiler görülebilmektedir. Bu tip bir durumla karşılaşırsanız mutlaka bir uzman hekime ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurup, probleminiz hakkında daha geniş bir görüş alabilirsiniz.

Koronavirüs aşısı öncesi test yapılır mı?

Koronavirüs testi genellikle kendisinde hastalığın belirtileri görülen ve herhangi bir hasta ile teması olan kişilere uygulanabilmektedir. Coronavac ve Biontech’in faz-3 çalışmaları sırasında aşı yaptıran kişilere öncesinde test uygulaması yapılmıştı. Ancak bu bilimsel bir çalışmanın içerisine dâhil olacağı için gerekli görülmüştü. Şu anda aşı için randevu alan kişiler herhangi bir test olmadan direkt olarak aşılarını olabilmektedir.

Dolayısıyla hastalığı geçirmiş dahi olsanız herhangi bir test aşaması geçirmeden direkt olarak aşınızı olup, hayatınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Yine de koronavirüs aşısı öncesi kendi isteğinizle yaptırabileceğiniz iki adet test bulunmaktadır. Bunlar o an hasta olup olmadığınızı veya hastalığı geçirip geçirmediğinizi görebileceğiniz testlerdir.

PCR Testi

PCR testi, koronavirüs tespiti için kullanılan en etkili yöntemdir. Son derece hızlı bir şekilde sonuç almak istiyorsanız bu testi uygulayabilirsiniz. Pozitiflik durumunda hastalığın vücutta tespit edildiğini anlayabiliriz. Negatiflikte de hastalığa rastlanmadığı bilgisi tarafımıza ulaşır. Sağlık Bakanlığı yaptığı testlerin bilgilerini e-nabız sistemi üzerinden direkt tarafınıza yönlendirmektedir. Buradan baktığınızda hastalığı kapıp, kapmadığınızı net bir şekilde öğrenebilirsiniz. Koronavirüs aşısı yaptıracağınız sırada koronavirüs pozitif iseniz aşı yaptırmayı karantina süreci boyunca erteleyebilirsiniz.

Antikor Testi

Antikor testi ise hastalığı geçirip geçirmediğinize dair yapılan bir testtir. Daha önce bu hastalığı geçirdiyseniz ve bu süreçte herhangi bir testte yaptırmadıysanız tespiti vereceğiniz kan örneği ile gerçekleşmektedir. Kan örneğinde vücudunuzun hastalığa karşı antikor geliştirdiği tespit edilirse bu hastalığı geçirdiğiniz anlamına gelir.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

    Covid-19 PCR Testi

    PCR testleri tıbbi alanda daha önce de kullanılmakta olan ve son dönemlerde Covid-19 ile mücadelede de etkili olarak kullanılan tanı yöntemidir. PCR ( Polymerase Chain Reaction- Polimeraz Zincir Reaksiyonu) testi kişinin vücudundaki virüs varlığını net olarak ortaya koyabilmektedir. PCR testi vücuttaki virüs sayısı çok az dahi olsa, virüsün varlığını belirleyebilmektedir. Asemptomatik olarak adlandırılan, yani virüs varlığıyla ilgili herhangi bir belirti göstermeyen kişilerde, PCR testleri sayesinde virüs varlığı kontrol edilebilmektedir. Bu sayede semptom göstermeyen hastalar enfeksiyonun en başında tespit edilerek izole edilebilmekte, böylece hastalığın yayılımı kontrol altına alınabilmektedir.

    PCR testinizi kurumumuzda yaptırabileceğiniz gibi, bizimle iletişime geçerek evde veya işyerinde test talebinde bulunabilirsiniz. Böylece steril araçlar ile ayağınıza kadar gelecek uzman personelimiz PCR örneğinizi güvenle alır ve PCR testinizi evinizden çıkmadan kolaylıkla yaptırabilirsiniz.

    Merkezimizden Fotoğraflar