2019 yılının sonlarında Çin’de ortaya çıkan koronavirüs, SARS ve MERS virüslerinin mutasyona uğramış halledir. Aynı aileden olan bu iki hastalık son derece hızlı bir şekilde yayılarak tüm dünyanın bir anda kapanmasına neden olmuştur. Hastalık yalnızca yapılan PCR testi ile tespit edilmektedir. Kaldı ki en hızlı ve doğru sonucu da bu test vermektedir.

PCR testi, Polymerase Chain Reaction (Polimeraz Zincir Reaksiyonu) kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır. DNA’mız içerisinde bulunan özgün bölgeyi tarayarak oluşan tepkimelere verilen isimdir. Dolayısıyla PCR testi moleküler tanıma testidir. Hastalığın vücuda girip girmediğini en net gösteren testlerin başında gelir.

PCR testi genizden ve burun arkasından alınan sürüntü örneklerinin kendi özel makinesinde okutulmasıyla yapılır. Makine pozitif ya da negatif olduğuna dair bilgi verir. Pozitif olduğunda kişinin covid-19 olduğunu, negatiflik durumda ise hastalık olmadığını anlıyoruz. Eğer kişi hastalığı geçirmişse bu PCR testinde anlaşılmaz. Bunun için kişiden kan örneği alınır ve detaylı bir şekilde inceleme yapılır. Bu işleme de antikor testi denir.

Koronavirüsten korunmak için neler yapılmalı?

Koronavirüs’ten korunmak için yapabileceğimiz birçok madde bulunuyor. Gerekli önlemleri alırsak yaygın olan bu hastalıktan etkilenmemiz zorlaşır. Dolayısıyla her mekânda temkinli olmalı ve sürekli olarak hastalığa karşı tetikte olmalıyız.

Evde Neler Yapılmalı?

Koronavirüs için iki ana riskli grup vardır. Birincisi 2 yaşın altındaki çocuklar, ikincisi ise 65 yaşın üzerindeki bireylerdir. Bu kişilerin aynı ortamda bulunduğu bir hanede yaşamımızı sürdürüyorsak mutlaka sık sık ellerimizi yıkamalıyız. Dışarıda temas ettiğimiz ürünler varsa eve geldiğimizde 20 saniyeden az olmayacak şekilde bol sabunla eller temizlenmelidir. Eğer hastalığı taşıyan biriyle aynı ortamda olmak durumundaysak da mutlaka cerrahi maske takmalıyız.

İş Yerinde Neler Yapılmalı?

İş ortamında riskli olduğunu düşündüğümüz birisi varsa kişi ile aramıza en az 1 metre olacak şekilde mesafe koymalıyız. Ancak bazı iş ortamları buna müsaade etmiyor. Bu tip durumlarda mutlaka varsa N95 tipi maske yoksa normal cerrahi maske takmalıyız ve maskemizi indirmemeliyiz. Klavye, kapılar, masalar virüsün tutunabileceği alanlar olduğu için sürekli olarak ellerimizi dezenfekte etmeliyiz. Bunun için en az 70 derece alkole sahip olan kolonyayı da kullanabiliriz.

Toplu Taşımada Neler Yapılmalı?

Toplu taşımalar virüsün yayılabileceği en müsait ortamı yaratır. Çünkü birbirinden bağımsız milyonlarca kişi şehirlerde toplu taşıma kullanmaktadır. Özellikle tutmaçlar, kapılar, koltuklar virüs için müsait alanlardır. Bu nedenle yine yanımızda küçük dezenfektan ya da kolonya bulundurmalıyız ve sık sık ellerimize dökerek kullanmalıyız.

Koronavirüs nasıl bulaşır?

Koronavirüs, en çok damlacık denilen yöntemle bulaşır. Hasta kişilerin önlem almadan hapşırması, öksürmesi, konuşması vb. yollardan çıkan gözle görülmeyen damlacıklar, kişilerin ağız, göz, burun gibi savunmasız noktalarından vücuduna giriş yapar. Bu noktadan sonra sürekli olarak çoğalmaya başlayan hastalık zamanla kişinin bedenine ve özellikle akciğerlerine yayılır.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

    Covid-19 PCR Testi

    PCR testleri tıbbi alanda daha önce de kullanılmakta olan ve son dönemlerde Covid-19 ile mücadelede de etkili olarak kullanılan tanı yöntemidir. PCR ( Polymerase Chain Reaction- Polimeraz Zincir Reaksiyonu) testi kişinin vücudundaki virüs varlığını net olarak ortaya koyabilmektedir. PCR testi vücuttaki virüs sayısı çok az dahi olsa, virüsün varlığını belirleyebilmektedir. Asemptomatik olarak adlandırılan, yani virüs varlığıyla ilgili herhangi bir belirti göstermeyen kişilerde, PCR testleri sayesinde virüs varlığı kontrol edilebilmektedir. Bu sayede semptom göstermeyen hastalar enfeksiyonun en başında tespit edilerek izole edilebilmekte, böylece hastalığın yayılımı kontrol altına alınabilmektedir.

    PCR testinizi kurumumuzda yaptırabileceğiniz gibi, bizimle iletişime geçerek evde veya işyerinde test talebinde bulunabilirsiniz. Böylece steril araçlar ile ayağınıza kadar gelecek uzman personelimiz PCR örneğinizi güvenle alır ve PCR testinizi evinizden çıkmadan kolaylıkla yaptırabilirsiniz.

    Merkezimizden Fotoğraflar