Koronavirüs testi, Covid-19 hastalığını tespit edebilmek için kullanılan araçtır. PCR testi olarak da geçen bu ürün, burun ve boğazdan alınan sürüntülerin ilgili cihazda okutulması yolu ile yapılmaktadır. Dolayısıyla koronavirüs testi son teknik ile uygulanmaktadır.

PCR testleri her ne kadar covid-19 ile birlikte ortaya çıksa da aslında 90’lı yıllardan bu yana farklı tıbbi amaçlarla kullanılmaktaydı. 2019 yılında ortaya çıkan koronavirüs ile birlikte hastalığa entegre edilen bu test sayesinde bulaşı ve temaslı insan sayısı tespiti rahat bir şekilde yapılabilir oldu.

Koronavirüs testi ile birlikte erken dönemde hastalık tespit edilerek hızlı bir şekilde karantina uygulamasına geçilebiliyor. Bu sayede daha fazla insana hastalığın bulaşmasının önüne geçilmiş oluyor. PCR testleri şimdiye kadar bütün koronavirüs çeşitlerini tespit etmekte başarılı oldu.

Koronavirüs Omicron BA.5 belirtileri nelerdir?

Son dönemlerde ortaya çıkan koronavirüs belirtilerinden birisi olan Omicron BA.5 birçok belirti göstermektedir. Koronavirüs için geliştirilen bazı aşılara karşı da dirençli olan Omicron BA.5, hızlı bir şekilde yayılmaktadır. Uzmanlar bu varyantın temel olarak beş belirtisi olduğunu söylüyorlar. Öksürük, burun akıntısı, boğaz ağrısı, burun tıkanıklığı, baş ve kas ağrıları şeklinde bu belirtiler sıralanabilir.

Boğaz Ağrısı

Boğaz ağrısı Omicron BA.5 varyantının en bilinen belirtileri arasında yer almaktadır. Kişinin boğazı ciddi derecede ağrımakta ve yutkunmakta zorluk bu durumu izlemektedir.

Baş Ağrısı

Yine Omicron BA.5 varyantının diğer belirtilerinden birisidir. Baş ağrısı kişinin herhangi bir işi yapmasına engel olacak şiddettedir. Bu noktada şiddetli baş ağrısı Omicron BA.5 belirtisi olabilir.

Kuru Öksürük

Kuru öksürük hemen her rahatsızlıkta kendisini gösterebilir. Ancak son zamanlarda kuru öksürüğünüz varsa Omicron BA.5 varyantı ile de tanışmış olabilirsiniz. Bu noktada mutlaka test yaptırmanız gerekiyor.

Burun Tıkanıklığı

Üşüttüğünüzde ilk olarak burnunuz tıkanır ve halsizlik başlar. Ancak diğer burun tıkanıklığına bahsedilen diğer belirtiler de eşlik ediyorsa mutlaka koronavirüs testi yaptırmalısınız. Çünkü Omicron BA.5 varyantı vücudunuzda aktif şekilde sizi rahatsız ediyor olabilir.

Burun Akıntısı

Burun akıntısı Omicron BA.5’in en belirgin belirtileri arasında yer almaktadır. Boğaz ağrısı, baş ağrısı, burun tıkanıklığı, kuru öksürük gibi belirtilere ek olarak akıntı şikayeti varsa uzman doktor koronavirüs testi isteyebilir.

Omicron BA.5 varyantında görülen belirtiler uzun süre etkisini vücut üzerinde devam ettiriyor. Bu da hastalığın ne kadar tehlikeli olduğunu gösteriyor.

Koronavirüs Testi

Koronavirüs testi Omicron BA.5 varyantını tespit etmek için de kullanılmaktadır. Bu varyant özellikle erkenden tespit edilmeli ki daha fazla kişi hastalığın etkisi altına girmesin. Yapılan testler yaklaşık olarak 12 ila 24 saat içerisinde sisteme düşüyor ve size Sağlık Bakanlığı ulaşım sağlıyor. Özellikle 65 yaş ve üzeri hastalar ile kronik rahatsızlığı olan kişiler koronavirüs testi konusunda oldukça hassas olmalıdır.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

    Covid-19 PCR Testi

    PCR testleri tıbbi alanda daha önce de kullanılmakta olan ve son dönemlerde Covid-19 ile mücadelede de etkili olarak kullanılan tanı yöntemidir. PCR ( Polymerase Chain Reaction- Polimeraz Zincir Reaksiyonu) testi kişinin vücudundaki virüs varlığını net olarak ortaya koyabilmektedir. PCR testi vücuttaki virüs sayısı çok az dahi olsa, virüsün varlığını belirleyebilmektedir. Asemptomatik olarak adlandırılan, yani virüs varlığıyla ilgili herhangi bir belirti göstermeyen kişilerde, PCR testleri sayesinde virüs varlığı kontrol edilebilmektedir. Bu sayede semptom göstermeyen hastalar enfeksiyonun en başında tespit edilerek izole edilebilmekte, böylece hastalığın yayılımı kontrol altına alınabilmektedir.

    PCR testinizi kurumumuzda yaptırabileceğiniz gibi, bizimle iletişime geçerek evde veya işyerinde test talebinde bulunabilirsiniz. Böylece steril araçlar ile ayağınıza kadar gelecek uzman personelimiz PCR örneğinizi güvenle alır ve PCR testinizi evinizden çıkmadan kolaylıkla yaptırabilirsiniz.

    Merkezimizden Fotoğraflar